تکنیکهای سئو چیست و شامل چه مواردی می شود؟

 ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1398

در این مقاله روش ها و تکنیک های سئو کلاه سفید که مورد تایید گوگل است و باعث می شود روند رشد سایت همیشگی و اصولی پیش برود را معرفی خواهم کرد. در نظر داشته باشید که هیچ موفقیتی سریع و آنی بدست نمی آید و هیچ چیز با ارزشی در دنیا وجود ندارد که بدون زحمت بدست بیاید. بنابراین این ذهنیت که ما بدون زحمت می توانیم در سئو نتیجه خوب بگیریم و سئو رازی دارد که سئو کارها به ما نمی گویند، تصوری اشتباه و غلط است.

کلاه سئو شما چه رنگی است؟

برای اینکه بدانیم رنگ سئو چیست ابتدا بهتر است با طبقه بندی های مرتبط با سئو آشنا شویم. در صورتی که می‌خواهید اطلاعات بیشتری در مورد سئو بدست آورید مقاله سئو چیست را مطالعه نمایید. سئو شامل بخش بندی های زیر است:

  • سئو کلاه سفید: شامل مواردی است که گوگل از آنها حمایت می کند. به عنوان مثال می توان از مواردی مانند: تولید محتوای خوب، بهبود ساختار و سرعت سایت و ایجاد تجربه کاربری مناسب برای کاربر نام برد.
  • سئو کلاه سیاه: شامل مواردی که از نظر گوگل خلاف است، به عنوان مثال خرید بک لینک، کلوکینگ، متن مخفی و...
  • سئو کلاه خاکستری: استفاده از تکنیکهای سیاه به مقدار کم به نحوی که باعث اسپم شدن سایت نشود.

با توجه به توضیحات فوق، سئو کلاه سفید روشی است که اصولی و درازمدت است، مطابق با اصول گوگل است و ریسک صفر دارد. روش های کلاه خاکستری، ریسک بالاتری دارند، سریعتر به نتیجه می رسند و امکان اسپم شدن سایت در آنها کمتر است. روش های کلاه سیاه ریسک بالایی دارند و سریعتر به نتیجه می رسند اما امکان اسپم شدن در آنها بسیار بالاست. اگر دید درازمدت به سایت خود دارید بهتر است با سئو سفید کار کنید، اگر انسان ریسک پذیری هستید و اسپم شدن سایت را میپذیرید به سراغ کلاه خاکستری بروید و اگر عجله دارید و برند و زحمت هایی که برای سایت کشیده اید برایتان مهم نیست که از بین برود به سراغ کلاه سیاه بروید.

سئو منفی چیست؟

سئو منفی به روش هایی گفته می شود که بر اساس آنها می توان رتبه سایت رقبا را نابود کرد، در واقع هدف از سئو منفی از بین بردن رتبه سایت رقیب است و به جای تمرکز بر روی بهبود رتبه سایت خود، رتبه سایت رقبا را از بین خواهیم برد. قبلا در مورد سئو منفی در مقاله سئو منفی و کارهایی که نباید انجام دهیم توضیح داده ام. پیشنهاد میکنم این مقاله را مطالعه نمایید.

فاکتورهای رتبه بندی گوگل کدام موارد هستند؟

گوگل برای اندازه گیری امتیاز صفحات اینترنتی فاکتورهای مختلفی را لحاظ می کند که بر اساس آنها امتیاز هر صفحه در هر کلمه کلیدی مشخص می شود. این فاکتورها بر اساس موارد زیر طبقه بندی می شوند:

  • سئو داخلی: شامل فاکتورهای فنی و فاکتورهای محتوایی
  • سئو خارجی: شامل فاکتورهای اعتباری و فاکتورهای مرتبط با لینک

گوگل با اندازه گیری بیش از 200 فاکتور که به صورت فوق طبقه بندی می شوند، به ازا هر کلمه کلیدی به صفحات امتیاز می دهد. دقت کنید که رتبه بندی گوگل بر اساس امتیاز صفحات به ازا هر کلمه کلیدی است، یعنی یک صفحه خاص ممکن است در یک کلمه کلیدی امتیاز خوبی بدست بیاورد و در کلمه کلیدی دیگری امتیاز نداشته باشد. از طرف دیگر برای اینکه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم باید امتیاز یک صفحه را در یک کلمه خاص افزایش دهیم.

استراتژی های سئو و ترکیب آن با تکنیکها

متخصصین و کارشناسان سئو، بر اساس منابع یک سایت تصمیم می گیرند چه استراتژی برای پیروزی مناسب است. بر اساس استراتژی که یک متخصص سئو انتخاب می کند، مشخص می شود که چه تکنیکهایی خوب هستند. فرض کنید که یک سایت خبری، مشکل اعتبار دارد. چنین سایتی اگر صفحات زیادی داشته باشد، به بهبود رتبه بندی آن کمک نخواهد کرد، از طرف دیگر اگر تمرکز خود را بر روی تولید محتوا بگذارد کمکی به سئو سایت خواهد شد. به همین دلیل بهتر است استراتژی خود را بر روی بهبود اعتبار سایت بگذارد.

برعکس این موضوع نیز صادق است، یعنی اگر سایت معتبری وجود دارد که صفحات زیادی دارد، به مرور می تواند با استخراج کلمات کلیدی مناسب بر اساس جستجوی کاربران در اینترنت رتبه خوبی کسب نماید. بنابراین استراتژی های سئو بر اساس تکنیکهای سئو مشخص می شوند و با ترکیب تکنیک و استراتژی می توان به نتایج فوق العاده ای رسید. در واقع استراتژی های سئو، با شناخت کامل از منابع و تکنیکهای سئو طراحی می شوند.

معرفی برخی از تکنیکهای حرفه ای سئو

تکنیکهای سئو، بر اساس فاکتورهای مختلف می توانند طبقه بندی شوند، یا شامل فرآیندهای مختلف و ترکیبی باشند. تکینکها بر اساس هدف مشخص می شوند، در واقع اینکه چه تکنیکی برای شما مناسب است، بستگی به هدف شما، منابعی که دارید و مسیری که برای موفقیت انتخاب می کنید دارد. در ادامه برخی از تکنیکهای سئو را معرفی خواهم کرد:

تکنیک آسمان خراش

تکنیک آسمان خراش، توسط موسس سایت بک لینکو ابداع شد. این تکنیک به این موضوع می پردازد که برای اول شدن در گوگل، باید محتوایی ساخت که از بهترین محتوای مرتبط با کلمه کلیدی هدف طولانی تر و بلندتر باشد. به همین دلیل نام آن را آسمان خراش گذاشته اند.

تکنیک لینک طعمه

لینک های طعمه لینک هایی هستند که کاربران با میل خود در سایت قرار می دهند، این لینک ها معمولا بر اساس خدمات ارزش افزوده مانند قیمت سکه، نرخ ارز، وضعیت آب و هوا، نمایش آمار سایت، چت آنلاین و... مشخص می شوند و کاربران با قراردادن کدهای مرتبط با آنها در سایت خود، به سایت مقصد لینک می دهند.

تکنیک شبکه بلاگ خصوصی

تکنیک سئو شبکه بلاگ خصوصی یا PBN که مخفف Private Blog Network است، یکی از روش های خلاف سئو محسوب می شود و یک روش سئو سیاه است. در این روش چند وبلاگ مختلف در یک زمینه کاری ایجاد می شوند، از طریق لینک های داخلی که به یکدیگر می دهند اعتبار خود را افزایش می دهند و نهایتا با لینک دهی به سایت هدف باعث بهبود رتبه آن خواهند شد. تکنیک های سئو بسیار زیاد دیگری نیز داریم که هر کدام از آنها مباحث گسترده ای را شامل می شود. انتخاب تکنیک مناسب برای سئو، بر اساس وضعیت پروژه سئو و منابعی که دارد مشخص می شود.

نتیجه گیری

سئو روش های مختلفی دارد و به طرق مختلف طبقه بندی می شود. بسته به اینکه شخصی که در حوزه بهینه سازی سایت کار می کند از چه اصول و روش هایی استفاده می کند، می تواند تکنیکهای متفاوتی را شامل شود. به همین خاطر با بررسی دقیق روش های مختلف سئو و همچنین منابع وب سایت های اینترنتی و رقبایی که دارند، تکنیک ها در دل استراتژی تعریف می شوند تا نتیجه مناسب حاصل شود.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha