آیا افزونه ما را در گوگل محبوب کنید یا کد محبوبیت در گوگل برای سایت مفید است؟

 ﺳﻪشنبه 09 دی 1393

آیا افزونه ما را در گوگل محبوب کنید برای سایت مفید است؟ این سوالی است که یکی از کاربران سایت در بخش سوالات متداول سئو و بازاریابی اینترنتی پرسیده است. شما نیز در صورتی که علاقمند هستید به سوالاتی که دارید پاسخ داده شود در این بخش می توانید سوال خود را مطرح کنید.

متن سوال:
دربسیاری از سایت ها از افزونه و یا کد "مارا درگوگل محبوب کنید" استفاده می شود می خواستم در مورد میزان تاثیر این موضوع در سئو سایت بدانم

قبل از اینکه به سوال فوق پاسخ بدم، در مورد شبکه اجتماعی گوگل پلاس و تاثیر آن در سئو توضیحاتی ارائه می کنم. روباتهای گوگل به طور معمول لینکهای شبکه های اجتماعی را دنبال نمی کنند، دلیل این موضوع این است که بسیاری از این لینکها به صورت nofollow هستند و تعداد دیگری نیز به صورت خصوصی و مخفی هستند و روباتهای گوگل به آنها دسترسی ندارند. بنابراین برخلاف تصور اولیه و ادعای برخی از افرادی که متاسفانه بدون اطلاع در زمینه سئو فعالیت می کنند، فعالیت در شبکه های اجتماعی تاثیر مستقیمی در نتیجه گیری گوگل نخواهد داشت.

من اعتقاد دارم که گوگل تمام فعالیتهایی که انجام می دهد و امکاناتی که در اختیار کاربران می گذارد در راستای تقویت موتور جستجویی است که دارد و به هر ترتیبی میخواهد سهم بازار خود را گسترش داده یا حفظ کند. شبکه اجتماعی گوگل+ با این هدف ایجاد شده که به کاربران وب این امکان را بدهد تا بتوانند مطالب جذاب را برای هم به اشتراک بگذارند و صفحات جالب را به دوستان خود پیشنهاد دهند. زمانی که در گوگل پلاس شما یک صفحه خاص را پسند می کنید، این صفحه برای دوستان شما در نتایج گوگل نمایش داده می شود و این موضوع باعث خواهد شد تا دوستان شما آن مطلب را بالاتر از سایر صفحات مشاهده کنند.

مزیت استفاده از افزونه ما را در گوگل محبوب کنید

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، استفاده از این افزونه باعث می شود که کاربرانی که از گوگل پلاس استفاده می کنند با پسند کردن صفحات شما، این صفحات را به دوستان خود پیشنهاد دهند و از این جهت استفاده از این افزونه یک مزیت محسوب می شود. البته شما می توانید لینک محبوبیت را فقط برای صفحه اصلی بگذارید یا برای هر صفحه جداگانه باشد. اینکه کدام حالت بهتر است بستگی به موضوع فعالیت و نحوه ارائه محتوا در سایت شما دارد اما من شخصا روش دوم را می پسندم.

مشکل استفاده از افزونه ما را در گوگل محبوب کنید

مشکل اصلی استفاده از این افزونه لود شدن آن با پروتکل https است، همانطور که می دانیم این پروتکل در ایران با کندی شدید سرعت روبروست و اینترنت ایران به طور کل با پروتکل امن مشکل دارد. دلیل این موضوع نیست به مسائل امنیتی داخل کشور برمیگردد. به همین دلیل اگر شما از این افزونه در سایت خود استفاده کنید افرادی که از داخل ایران می خواهند سایت شما را مشاهده کنند با مشکل شدید روبرو خواهند شد و صفحات شما برای آنها لود نمی شود.

نتیجه گیری

با توجه به اینکه راحتی مخاطب در اولویت کارهای یک سایت است و سرعت لود شدن صفحات سایت اهمیت بسیار بالایی دارد. استفاده از کد محبوبیت در گوگل مشکلات زیادی را برای شما در این زمینه ایجاد خواهد کرد و تا زمانی که وضعیت سرعت اینترنت در ایران به همین منوال است استفاده از این کد برای شما نتیجه ای نخواهد داشت.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
وحید شهبازپور
 ارسال شده در : پنجشنبه 11 دی 1393

سلام جناب شیرازی مطلب بسیار مفید و کاربردی مطرح کردید. از شما ممنونم.

مهدی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 دی 1393

مقاله عالی و مفیدی بود. جالب به این نکته پرداختید اما یه نکته و اونم اینکه شیر مطالب توسط شبکه های اجتماعی دیگه که در پایین مطالب قرار داده میشه نقش زیادی در بهبود نمایش اون در موتور های جست و جو داره.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 10 دی 1393

پاسخ به مهدی: نه همیشه اینطور نیست و همانطور که گفتم روباتهای گوگل نمیتونن صفحات مخفی شبکه های اجتماعی را دنبال کنند و از طرف دیگه تقریبا همه شبکه های اجتماعی لینکهای نوفالو دارن مثل توئیتر و...

انجمن مکاریتم
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 دی 1393

سلامممنون از آقای مهندس شیرازی. همیشه مطالبتون پیگیری میکنم چون برای پست هاتون وقت می گذارید و با منطق یک مهندس صحبت می کنید و وقتی رنک سایت شرکتتون 4 است یعنی صحبت هاتون قابل استناد. بسیار بسیار سپاسگزارم از مطالب خوبتون

محمد
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 دی 1393

با تشکر از اینکه پاسخ سوال این جانب را در یک مقاله اختصاصی بیان نمودید

حمید
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 دی 1393

خیلی عالی بود