سئو منفی چیست: روش تشخیص سئو منفی

 ﺳﻪشنبه 24 تیر 1393

سئو منفی به مجموعه کارهایی گفته می‌شود که با هدف تخریب و از بین بردن رتبه رقبا در گوگل انجام می‌شود. رقبایی که از روش‌های اصولی و مناسب نمی‌توانند رتبه مناسبی در گوگل کسب کنند به سراغ روش‌هایی مانند سئو منفی می‌روند تا از طریق تخریب و کاهش رتبه رقبا جایگاه خود را بهبود دهند. در این مقاله می‌خواهم به معرفی انواع روش‌های سئو منفی بپردازم، پس با من همراه باشید.

سئو منفی چیست؟ آیا روش مناسبی در سئو است؟

سئو منفی به مجموعه کارهایی گفته می شود که انجام دادن آنها باعث افت رتبه و ایجاد مشکل برای رقبای شما در نتایج گوگل خواهد شد. سئو منفی می تواند برای سایت های رقبا انجام شود و تاثیر منفی در رتبه آنها ایجاد کند. انجام فعالیت‌های سئو منفی کاری غیراخلاقی محسوب می‌شود و آشنایی با روش‌های سئو منفی این کمک را به مدیران سایت‌ها می‌کند تا بتوانند با انجام این کار توسط رقبا مقابله کنند.

در واقع از چند جنبه می توان به سئو منفی نگاه کرد: افرادی که سئو سیاه کار می کنند به دنبال افت رتبه رقبا از طریق انجام سئو منفی هستند. بنابراین اگر سایتی دارید که پیش از این موفق بوده و دچار افت شده اید، باید تا حدودی نگران انجام سئو منفی روی سایت خودتان باشید و به فکر شناسایی و مقابله با سئو منفی که رقبا بر روی سایت شما انجام می دهند باشید. این نکته را در نظر داشته باشید که افت رتبه سایت شما لزوما به خاطر سئو منفی از طرف رقبا نیست و دلایل زیادی می تواند داشته باشد که برخی از آنها عبارتند از:

  • تغییر الگوریتم های گوگل
  • بهبود رتبه سایت رقبا به دلیل افزایش اعتبار و امتیاز صفحات در گوگل
  • وجود صفحات زامبی در سایت شما
  • ایجاد رقبای جدید و رتبه های جدیدی که بدست می آورند

صفحات زامبی صفحاتی هستند که رتبه سایت شما را کاهش می دهند. این صفحات در داخل سایت شما بوجود می آیند و شامل صفحاتی با محتوای کم و بی ارزش هستند که رتبه سایر صفحات سایت شما را نابود می کنند. بنابراین، قبل از اینکه به فکر مقابله با سئو منفی باشید، باید دلیل آن را پیدا کنید. دلیل افت سایت شما می تواند وجود صفحات زامبی باشد و خودتان باعث شدید که افت رتبه داشته باشید.

در نظر داشته باشید که سئو منفی جز روش های خلاف محسوب می شود و استفاده از آن از نظر اخلاقی کار درستی نیست. در تصویر زیر معرفی کوتاهی از روش‌های مختلف سئو منفی انجام داده‌ام و در ادامه مقاله شما را بیشتر با این روش‌ها و راه مقابله با آن آشنا خواهم کرد.

سئو منفی چیست - انواع روشهای سئو منفی و راه مقابله با آنها

چگونه سئو منفی را تشخیص دهیم و با آن مقابله کنیم؟

یکی از راه های مفید برای تشخیص سئو منفی، بررسی نتایج سایت شما در گوگل و بررسی لینک های ورودی به سایت است. استفاده از ابزارهایی که رتبه کلمات کلیدی را چک می کنند و به ما سیگنال می دهند مانند جت سئو می تواند به ما در این زمینه کمک زیادی بکند. از طرف دیگر با توجه به اینکه یکی از راه های معمول رقبا برای ایجاد سئو منفی، ایجاد بک لینک های اسپم و بی کیفیت به سایت شما است، با چک کردن لینک های ورودی به سایت نیز می توان متوجه سئو منفی رقبا شد. چک کردن لینک های ورودی می تواند به صورت دوره ای انجام شود و بهترین ابزار برای این کار سرچ کنسول گوگل است.

استفاده از ابزار جت سئو برای بررسی رتبه کلمات کلیدی

با چک کردن رتبه های گوگل و بررسی نوسانات رتبه به این صورت که رتبه سایت در یک کلمه محو شود یا افت ناگهانی داشته باشد می تواند نشانه ای برای بوجود آمدن سئو منفی باشد. البته در نظر داشته باشید که محو شدن از گوگل یا افت رتبه شدید فقط یک نشانه است و باید بررسی شود که دلیل آن چیست و سئو منفی فقط یکی از دلایلی است که میتواند باعث این موضوع شود و تغییر الگوریتم گوگل، بهبود کیفیت سایت رقبا و... نیز از دلایل این موضوع هستند.

بهترین ابزاری که می توانید از طریق آن نوسانات و رتبه های لحظه ای سایت خود را چک کنید ابزار جت سئو است. جت سئو علاوه بر اینکه رتبه کلمات کلیدی را به شما گزارش می‌دهد، مشکلات داخلی سایت از نظر فنی و محتوایی را شناسایی می‌کند و در صورتی که سایت شما شامل صفحات کم محتوا، همنوع‌خواری یا تیترهای نامناسب باشد آنها را به شما اطلاع می‌دهد.

بررسی لینک‌های بی کیفیت و اسپم در سرچ کنسول گوگل

یکی از روش های معمول در سئو منفی که توسط رقبا انجام می شود، لینک های اسپم به صفحات فرود سایت شما است. بهترین راهکار این است که به صورت دوره ای لینک های ورودی صفحات سایت خودتان را چک کنید و اگر لینک های ورودی مشکل دارند آنها را Disavow کنید. برای انجام این کار باید مراحل زیر را انجام دهید:

  1. وارد ابزار سرچ کنسول شوید
  2. از منوی کنار بر روی links کلیک نمایید
  3. از بخش External links بر روی Top linked pages کلیک کنید
  4. بر روی صفحه مورد نظر کلیک کنید و لینک های ورودی صفحه را بررسی نمایید

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد لینک های اسپم و رفتار گوگل با این نوع لینک ها الگوریتم گوگل پنگوئن را مطالعه نمایید.

بررسی صفحات 404 و خطاهای سایت

از طرف دیگر اگر رقبا با ایجاد لینک های 404 در سایت شما به دنبال افزایش خطاهای شما در گوگل باشند نیز می توان با ایجاد لینک های ریدایرکت 301 و یا استفاده از کنونیکال از این خطاها جلوگیری کرد. گرچه گوگل اعلام کرده که صفحات 404 به خودی خود تاثیر منفی در رتبه سایت شما نخواهند داشت اما ازدیاد اینگونه صفحات می تواند برای شما مشکل ایجاد نماید. در واقع ایجاد خطا در سایت شما از طریق لینکهای بیرونی نیز یکی از روش های سئو منفی است که رقبا از آن استفاده می کنند.

برای مقابله با این موضوع به صورت دوره ای می توانیم گزارش Coverage در ابزار سرچ کنسول گوگل را بررسی کنیم.

بررسی امنیت سایت و هک شدن

برخی از رقبا با استفاده از هک کردن سایت و روش هایی مانند SQL Injection و تزریق کدهای مخرب برای سایت شما به دنبال لینکدهی به خود و یا ایجاد محتوای مخفی و نامناسب در سایت شما هستند که این موضوع نیز با بررسی دوره ای سایت و افزایش امنیت آن حل خواهد شد. در واقع اینگونه سایت ها با نفوذ در داخل سایت شما، به صورت مخفیانه به سایت خود لینک می دهند و محتوای سایت شما را دستکاری می کنند.

خوشبختانه گوگل به محض اینکه سایت شما هک شود، به شما از طریق سرچ کنسول پیام می دهد. خودتان نیز با بررسی خروجی html صفحات سایت می توانید این موضوع را بررسی نمایید.

کپی شدن محتوای سایت شما توسط سایت های پرقدرت تر

یکی دیگر از روش های سئو منفی، کپی شدن محتوای تولیدی سایت شما توسط رقبای پرقدرت است. در چنین مواقعی گوگل سایت کپی کننده محتوا را به عنوان تولید کننده اصلی در نظر می گیرد و آنها را جایگزین سایت شما می کند، سپس رتبه سایت شما در گوگل از بین می رود. برای اینکه متوجه شوید محتوای سایت شما توسط چه وبسایتهایی کپی شده است، می توانید عنوان مطالب خود را در گوگل جستجو کنید و یا از ابزارهای مرتبط با این موضوع استفاده نمایید. قبلا مقاله ای درباره تاثیر محتوای کپی شده بر سئو و ابزارهای تشخیص محتوا نوشته ام که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر آن را مطالعه کنید.

تخریب برند

برخی از رقبا با استفاده از ایجاد اکانت های شبکه اجتماعی جعلی و یا وب سایت های بی کیفیت دیگر با اسم برند، به برند اصلی شما لطمه می زنند. برند وب سایت یکی از عواملی است که گوگل بر اساس آن اعتبار سایت را می سنجد. به همین جهت اگر برند شما قدرت کافی را نداشته باشد و سایت های دیگری نیز با همین برند وجود داشته باشند، این موضوع می تواند به برند شما و رتبه سایت شما در گوگل لطمه شدیدی وارد کند. در چنین مواردی گوگل توصیه می کند که خارج از محیط اینترنت و از طریق قضایی مسئله را پیگیری نمایید.

جمع بندی: سئو منفی چیست

سئو منفی به روش های مخربی که رقبا از طریق آنها به دنبال افت رتبه سایت شما هستند گفته می شود. برای مقابله با سئو منفی دو مرحله داریم: شناسایی مشکل و برطرف کردن آن. با شناسایی به موقع سئو منفی و برطرف کردن مشکلات آن، باعث خواهیم شد که تلاش رقبا برای از بین بردن رتبه های سایت شما بی اثر شود و تاثیری در کاهش رتبه سایت شما در گوگل نداشته باشد.

در نظر داشته باشید که افت رتبه سایت شما لزوما به خاطر سئو منفی نیست و در اکثر موارد می تواند به خاطر مشکلاتی باشد که خودتان بوجود آورده اید و یکی از آنها وجود صفحات زامبی در سایت شماست که در این مقاله به صورت تصویری اطلاعات آن وجود دارد.

در این مقاله چهار روش مرسوم سئو منفی به همراه راه مقابله با آنها معرفی شد. اگر روش دیگری میشناسید آن را معرفی کنید، منتظر نظرات سازنده شما عزیزان هستم.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha