دامنه فارسی برای سئو مناسب است؟

 شنبه 13 دی 1393

دامنه فارسی برای سئو مناسب است، استفاده از دامنه های فارسی و تاثیر آنها در سئو و گرفتن نتیجه سایت مطلبی است که در این مقاله مورد بحث و بررسی قرار میگیرد. یکی از کاربران سایت سوال زیر را پرسیده است:

در مورد سئو در دامنه های فارسی نیاز به راهنمایی شما دارم، بعنوان مثال بر روی دامنه "برند.بازار" می توان بحث سئو را انجام داد یا خیر؟ گوگل برنامه تدوین شده ای در این باره دارد؟ شما چه اطلاعاتی در این زمینه دارید؟

دامنه فارسی چیست؟

دامنه های فارسی دامنه هایی هستند که نام آن ها با حروف فارسی درج می شود. در حال حاضر امکان ثبت دامنه های فارسی را با پسوندهای com، net، cc و tv وجود دارد و امکان ثبت دامنه های فارسی با پسوند ir وجود ندارد. همچنین موسسه تحقیقات ریاضیات و فیزیک نظری ایران امکان ثبت دامنه فارسی با پسوند .ایران را فراهم کرده بود که در حال حاضر متوقف شده و به زودی مجددا با شرایط جدید فعال خواهد گردید.

به تازگی امکان ثبت دامنه فارسی با پسوند .بازار نیز از طرف شرکت خاصی فعال گردیده است که علاقمندان به ثبت دامنه با پسوند .بازار نیز می توانند اقدام به ثبت دامنه با این پسوند بکنند.

برخلاف تبلیغات خاصی که انجام شده برای ثبت اینگونه دامنه ها، نیازی نیست که از یک شرکت خاص اقدام کنید و از طرق مختلف میتوانید دامنه های فارسی را ثبت کنید.

آیا استفاده از دامنه فارسی برای سئو مفید است؟

گوگل پارامترهای زیادی برای دادن امتیاز به صفحات اینترنتی دارد، تعداد این پارامترها بیش از 200 پارامتر مختلف است، وجود کلمات کلیدی در نام دامنه به عنوان یکی از این پارامترها شناخته شده است. بنابراین ایجاد دامنه با نام فارسی میتواند از این جهت مفید باشد، اما انجام چنین کاری مشکلات خاص خود را نیز دارد: بزرگترین مشکل نحوه تایپ شدن دامنه های فارسی است که کاربران اینترنت عملا ارتباط مناسبی با این دامنه ها برقرار نمیکنند و همین موضوع در دراز مدت بر روی برندسازی سایت شما تاثیر منفی می گذارد.

از جهت دیگر، وزن پارامتر وجود کلمه کلیدی در نام دامنه آنقدر بالا نیست، بنابراین انجام چنین کاری به تنهایی باعث بهبود سایت شما در گوگل نخواهد شد و شما باید سایر پارامترها را نیز رعایت کنید تا بتوانید نتیجه مناسبی بگیرید. من شخصا علاقه ای به دامنه های فارسی ندارم و به عنوان یک متخصص سئو اگر هدف شما از ثبت دامنه صرفا بالا آمدن در گوگل باشد پیشنهاد نمیکنم که دامنه فارسی برای این کار ثبت کنید زیرا دامنه های فارسی مشکلات خاص خودشان را به همراه دارند و فکرمیکنم مشکلات آنها بیشتر از مزیتشان است.

آیا گوگل با دامنه های فارسی مشکلی ندارد؟

خیر، گوگل با ایندکس کردن مطالب دامنه های فارسی مشکلی ندارد و محتوای آنها به خوبی ایندکس میشود.

در صورتی که شما نیز سوالی در زمینه سئو و بازاریابی اینترنتی دارید می توانید آن را در بخش سوالات متداول سئو و بازاریابی اینترنتی مطرح کنید تا به پرسش شما در سایت تحت عنوان مقاله ای اختصاصی پاسخ داده شود.

 

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
پگاسوس
 ارسال شده در : پنجشنبه 19 مهر 1397

قبلا دامین های فارسی خیلی سریع و بدون رحمت در گوگل صدر نشین می شدند ولی در حال حاظر این اتفاق نمی افتدبه همین دلیل من هم استفاده از دامنه های فارسی را پیشنهاد نمی کنیمبنده بیش از 11 دامنه فارسی ناب دارم ولی با تغییرات گوگل بدون استفاده متنده اند

آیدین شیرگو
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 27 تیر 1396

با سلامو عرض خدا قوتازتون ممنونم جناب شیرازیمطلب شما تنها مطلب در این زمینه بود که من تونستم پیدا کنم. بعد از حدود ۱ ساعت جستجو با کلمات کلیدی مختلف.البته شاید خوب جستجو نکردم. ولی بهرحال اون جوابی که می‌خواستم رو گرفتم.

لوله بازکنی
 ارسال شده در : یکشنبه 21 آذر 1395

سلام، لطفا همین آدرس سایت من رو ببینید.همین دومین من فارسیه؛ ولی وقتی میخواد اجرا بشه انگار یک کانورت داره انجام میشه. وقتی اون دومین کانورت شده رو نگاه می کنم تمام حروفش لاتینه و خیلی هم طولانیه.آیا این طولانی بودن محتوای آدرس سایت با کرکترهای لاتین کانورت شده، باعث کاهش سئوی سایت نمیشه؟

حمید
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

من خودم به شخصه دامنه ی فارسی رو اصلا نمی پسندم

mohammad
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

جالب بود. اما ظاهراً این تغییرات در دامنه های ایرانی و فارسی اجتناب نا پذیر هستند! برای مثال از این دامنه های موفق اسکریپت.com است که اتفاقاً رنگ یک پیج یک گوگل را هم با این کلمه دارا است.ضمناً با این مسئله که میگید بحث برند سازی در بلند مدت دچار مشکل میشه مخالفم.به چند دلیل.مثلاً این نوع دامنه ها از نظر گوگل خودشون کلمه کلیدی محسوب میشوند و در بلند مدت تک می شوند و معروف! مثلاً دامنه سانودیچ.com! بعد از سه سال می تواند ماندگاری خاصی حتی با یک نیم نگاه به دامنه دشته باشد. مسئله دوم خاص بودن و جدید بودن این دامنه هاست که هم در کوتاه بودن و هم فارسی بودن آن جالب توجه است. این داستان طولانی تر از این حرفاست. اما اگر میشه در مورد این دامنه ها و موارد مخالفتتون از نظر فنی یه پست اختصاصی بگذارید تا اونجا بحث کنیم!

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

پاسخ به نوید رئیسی: حتما در این مورد هم توضیح خواهم داد. با تشکر از همراهی شما

نوید رئیسی
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

جناب شیرازی، از بزل توجه شما نسبت به این موضوع کمال تشکر را دارم، خواهشمندم در مورد “Exact Match Domain” در دامنه های فارسی منابعی معرفی کنید.