سئو: آزمایش تاثیر CTR بر نتایج گوگل

 چهارشنبه 01 شهریور 1391

CTR مخفف عبارت Click Through Rate است  و به معنای حاصل تقسیم تعداد کلیک کاربران به تعداد نمایش است. هر چه میزان CTR بیشتر باشد نشان دهنده آن است که نتیجه حاصل از جستجو برای کاربران مناسبتر است. منطقی است که موتورهای جستجو این شاخص را در رتبه بندی خود دخالت دهند زیرا نتایجی که کاربران بیشتری روی آن کلیک می کنند احتمال اینکه نتیجه بهتری باشد بیشتر است.

به عنوان مثال فرض کنید سایت A به ازا جستجوی عبارت K در روز 1000 بار در نتایج گوگل نشان داده میشود و 100 نفر بر روی آن کلیک می کنند. در اینصورت مقدار CTR این سایت 0.1 است. اما اگر به ازا همین مقدار نمایش 200 نفر در روز روی این سایت کلیک کنند مقدار CTR آن برابر 0.2 خواهد گردید.

یک موسسه تحقیقات سئو در کشور استرالیا در یک آزمایش علمی با استفاده از 100 نفر محقق میزان تاثیر این شاخص در نتایج گوگل را بررسی کرده است. برای این کار یک عبارت مشخص شده و از 100 نفر مختلف در مدت دو هفته خواسته شده است که این عبارت را جستجو کنند و بر روی نتیجه حاصل بر روی یک سایت خاص کلیک کنند. در واقع با این کار شاخص CTR برای نتیجه دوم افزایش پیدا کرده و گوگل در صورتی که این شاخص را در رتبه بندی صفحات خود دخالت دهد و یا وزن قابل توجهی برای آن منظور کند می باید نتایج خود را جابجا کند.

با توجه به وجود پارامترهای مختلف در رتبه بندی گوگل و سئو، آزمایش فوق از یک مکان فیزیکی و بوسیله مرورگر گوگل کروم انجام شده است و سعی شده شرایط آزمایش برای هر 100 نفر آزمایشگر یکسان باشد. همچنین دو صفحه ای که برای آزمایش سئو انتخاب شده اند از دامنه های جدید هستند.

تصویر زیر نتایج آزمایش را نشان می دهد:

آزمایش سئو - CTR

محور افقی روزهای آزمایش هستند و محور عمودی رتبه سایت های الفا و بتا در نتایج جستجوی عبارت مورد نظر در گوگل. سایت beta سایتی است که کاربران روی آن کلیک کرده اند، همانطور که ملاحظه می کنید رتبه سایت کلیک شده به سرعت به سایت رقیب نزدیک شده است و پس از چند روز از رقیب خود پیشی گرفته است. البته باید به این نکته توجه کرد که شرایط بسیار زیاد دیگری در نتیجه آزمایش دخیل هستند و به طور قطع نمی توان تاثیر یک پارامتر را اندازه گیری کرد. این موسسه تحقیقاتی سئو قصد دارد آزمایش فوق را در زمان بیشتری و توسط افراد بیشتری تکرار کند و بزودی نتایج تکمیلی آن منتشر خواهد شد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
محمود محمودزاده
 ارسال شده در : یکشنبه 20 فروردین 1396

من اين مبحث رو به وضوح تجربه كردم. براي هر دو سايتم كم و بيش اتفاق افتاده. سعي ميكنم هر چند روز يكبار از طريق كروم رو سايت شما كليك كنم.

گریتینگ
 ارسال شده در : پنجشنبه 21 بهمن 1395

عالی بود خیلی دقیق ممنون

میلگرد نیشابور
 ارسال شده در : دوشنبه 25 خرداد 1394

با تشکر از مطلب بسیار مفیدتون.

علی
 ارسال شده در : دوشنبه 29 مهر 1392

چند وقت پیش توی یک سایتی خوندم که ادعا میکرد رباتی در اختیار داره که میتونه با کلیک بر روی یک نتیجه خاص در گوگل رتبه سایت مورد نظر رو در نتایج جستجوی گوگل بیاره بالا البته برای هر باری که این کارو میکنه ip برنامه عوض میشه... نظر شما در این رابطه چیه ؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 29 مهر 1392

پاسخ به علی: علی جان چنین روبات هایی وجود دارند اما من فکرمیکنم که نهایتا گوگل به راحتی این موضوع را میتونه تشخیص بده و باعث اسپم شدن سایت شما خواهد شد.

امیر مالمیر
 ارسال شده در : شنبه 19 اسفند 1391

سلام مجددتو قسمت "تاثیر CTR بسیار بالاست و البته ایکاش CTR و ها رو در کنار هم تحلیل میکردید"کوئری منظورم بود که درستش میشد "ایکاش CTR و کوئری ها"

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 19 اسفند 1391

پاسخ به امیر مالمیر: impression به معنی تعداد نمایش یک سایت در گوگل به ازا جستجوی یک عبارت خاص است و CTR بر اساس تقسیم تعداد کلیک و impression بدست می آید. هر چه میزان CTR یک سایت کمتر باشه عملا نشان دهنده این هست که افرادی که یک عبارت خاص رو جستجو میکنند تمایلی به بازدید از اون سایت ندارند و در واقع گوگل نتیجه صحیحی را نمایش نمی دهد. البته CTR کاملا وابسته به مکان سایت مورد نظر در نتایج گوگل است و با مقایسه مکان سایت در رتبه بندی گوگل و CTR واقعی میشه خوب یا بد بودن یک سایت رو تشخیص داد. به عنوان مثال نتیجه اول گوگل 42% کلیک باید داشته باشه و اگر از این مقدار کمتر باشه یعنی نتیجه خوبی نیست.

امیر مالمیر
 ارسال شده در : جمعه 18 اسفند 1391

سلام مجددیه نوشته ای در مورد CTR تو آدرس زیر نوشتید و چون به اینجا هم لینک داده بودید دیگه نظرم رو اینجا نوشتم.http://rezashirazi.com/post182.aspxتاثیر CTR بسیار بالاست و البته ایکاش CTR و ها رو در کنار هم تحلیل میکردید و یا impression ها رو هم توضیح می دادید.اما یه ذره نصفه و نیمه می خوام نقد بنویسم.برای اینکه بیایم تو صفحه اول گوگل باید ایندکس هامون در مورد اون مطلب در یک بازه زمانی 1-2 ماهه بالا باشه. بعد اگر بخوایم بیایم تو نتیجه های بالاتر باید در عین حال که ایندکس کردن مطالب مشابه رو حفظ کردیم ترفند هایی رو استفاده کنیم تا کاربر کلیک کنه.البته اون بازه زمانی 1-2 ماهه ای که گفتم بر اساس تعداد رقبا و سطح بازدید اونا متفاوت میشه.حالا اگر بخوایم تو همون نتایج مورد نظر جزو بالاترین ها باقی بمونیم باید حداقل هفته ای یا 2 هفته یک بار یه مطلب مشابه رو ایندکس کنیم.اگر نظراتم ایراد فنی داره خوشحال میشم بگید.البته ناگفته نمونه خیلی از سایتای سئو کار که مدعی هستن رو و به عنوان مرجع شناخته میشن رو قبول ندارم نمیگم چون چیزی بلد نیستن بلکه میگم چیزایی رو که باید بلد باشن رو بلد نیستن. اتفاقی که برای سایت من افتاد و به طور عملی به این نتیجه رسیدم.