بررسی الگوریتم های گوگل و تحلیل اتفاقات جدید

 ﺳﻪشنبه 04 مهر 1396 - 08:49
 9
 5120
بدون امتیاز
بررسی الگوریتم های گوگل و تحلیل اتفاقات جدید

هفته گذشته مطلبی در سایت منتشر کردم که از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است : سه فاکتور اصلی رتبه بندی گوگل برای هر جستجو متفاوت است به همین خاطر تصمیم گرفتم که موضوع را بیشتر باز کنم و به جوانب مختلف تغییراتی که در الگوریتم های گوگل روی می دهد و همچنین روند آنها اشاره کنم. ضمنا خوشحال خواهم شد که نظرات سازنده شما عزیزان را نیز در این مورد بدانم.

الگوریتم های گوگل در سالهای اخیر تغییرات مناسب بسیار زیادی داشته اند و سرعت این تغییرات هر چه به جلوتر می رویم بیشتر می شود.

فاکتورهای گوگل داینامیک شده اند

گوگل به گفته خودش بیش از 200 فاکتور برای اندازه گیری امتیاز صفحات اینترنتی دارد، سالانه 500 بار الگوریتم های خودش را تغییر می دهد و در کنار الگوریتم هایی که در هسته موتورجستجوی گوگل هستند، الگوریتم های مکمل مانند گوگل پنگوئن، گوگل پاندا، مرغ مگسخوار، الگوریتم کبوتر، دزدان دریایی، رنک برین، چیدمان صفحه، الگوریتم گورخر، موبایل گدون و... نیز در نتایج گوگل تاثیر گذار هستند.

سوالی از یکی از کارمندان گوگل پرسیده شده بود، مبنی بر اینکه سه پارامتر اصلی گوگل در سئو چه هستند؟ ایشان در پاسخ گفته اند که این سه فاکتور برای هر کلمه کلیدی متفاوت است! یعنی گوگل بر اساس نوع کلمات کلیدی و پرس و جویی که کاربر انجام می دهد، فاکتورهای مختلفی را با وزن های متفاوت برای امتیاز دهی در نظر می گیرد، در ادامه آقای جان مولر توضیح داده اند که در بسیاری از کلمات کلیدی پرترافیک دیگر فاکتورهای مرتبط با لینک امتیازی ندارد.

اینکه بالاخره بعد از مدت ها گوگل تاکید کرد که دیگر فاکتورهای مرتبط با لینک را در برخی از کلمات کلیدی دخیل نمی کند، علی رغم اینکه انجام چنین کاری با توجه به تاثیری که در کیفیت نتایج گوگل دارد از طرف بسیاری از سئو کارها بعید و دور از ذهن به نظر می رسید اتفاق بسیار بزرگی است و صحبت های قبلی که گوگل دارد در جهت افزایش اهمیت تجربه کاربری، محتوا و مباحث کدنویسی و تکنیکال قدم برمی دارد را تایید می کند.

نتایج گوگل می رقصند

از طرف دیگر، پس از اینکه حدود یکسال پیش گوگل پنگوئن به هسته گوگل اضافه شد، نتایج گوگل تغییرات لحظه ای و ناگهانی را تجربه کردند، این اتفاق تلگنری بود که سئو کارهایی که بدون در نظر گرفتن مباحث علمی و صحیح اقدام به دادن تضمین رتبه به مشتریان خود می کردند بود. اینگونه افراد دیگر پاسخی برای مشتریان خود نداشتند و بسیاری از آنها دچار مشکل شدند. اکنون پس از گذشت حدود یکسال از این اتفاق شاهد تغییرات بیشتر با نواسانات بسیار بالا هستیم. مکان شخص تاثیر زیادی در نتایج جستجو دارد و همین اتفاق باعث می شود رتبه ها در مکان های مختلف تغییرات بالا داشته باشند و هر چه زمان میگذرد نتایج گوگل پویا تر می شوند.

بسیاری از افراد عبارت رقص گوگل را برای این اتفاق انتخاب کرده اند. دلیل این اتفاق هم جابجایی سریع نتایج و تغییرات آنها است.

الگوریتم های گوگل - روند تغییرات

الگوریتم freshness بر روی نتایج تاثیر می گذارد

برخلاف تصوری که افراد مختلف در گذشته داشتند، بروزرسانی سایت در زمان های مشخص و قراردادن مطالب به صورت روزانه تاثیری در رتبه بندی گوگل نداشت. اما به مرور گوگل اهمیت خاصی برای تازگی محتوا در نظر گرفت، البته نه در همه موارد! یعنی با توجه به نوع محتوا این موضوع تاثیر گذار خواهد بود. الگوریتم تازگی بخصوص برای مواردی که مرتبط با اخبار هستند تاثیر قابل توجهی دارد و می تواند کمک بسیار زیادی به بهبود وضعیت سایت های اینترنتی بکند، اما در بسیاری از مواقع نیز بر روی نتایج گوگل تاثیر ندارد.

الگوریتم های گوگل بر روی تاثیر می گذارند

چندی پیش جان مولر، اعلام کرد که الگوریتم های گوگل از یکدیگر تاثیر می پذیرند. مثلا اگر سایت شما از طرف گوگل پاندا جریمه شود، سرعت ایندکس مطالب شما کاهش پیدا خواهد کرد. بنابراین مانند گذشته نیست که شما از طرف یک الگوریتم جریمه شوید اما در سایر موارد به کار خود ادامه دهید، بلکه در چنین حالتی ممکن است برای سایت شما مشکلاتی پیش بیاید که از موارد دیگر تاثیر می پذیرد و دلیل مستقیم ندارد. مثلا در گذشته اگر سرعت ایندکس سایت کم میشد، یکی از دلایل زیر را داشت:

  • سرعت سرور کند است
  • فرکانس بروزرسانی مطالب کم است
  • لینکهای داخلی به سایت کم شده است

اما در حال حاضر اگر چنین اتفاقی بیفتد، این موضوع می تواند دلایل بسیار زیاد دیگری نیز داشته باشد از جمله جریمه شدن از طرف پاندا و پنگوئن و...

رقابت سئو جذاب تر می شود

جذابیت های کنونی سئو، باعث می شود که بسیاری از افراد کم تجربه و مدعی که اطلاعات کمی در این مورد دارند از گردونه رقابت حذف شوند و شرکت ها نیز بیش از گذشته پی به اهمیت آن ببرند. اتفاقی که در بسیاری از مواقع می افتاد این بود که شخصی به صورت آزمون و خطا در کلمه ساده ای نتیجه می گرفت و این تصور را داشت که سئو را یاد گرفته است و سئو صرفا همین کارهای ساده ای است که او انجام می دهد، در حالیکه دلیل نتیجه گرفتن او، خوب بودن کارهایی که انجام داده بود نبود، بلکه ضعیف بودن دیگران و نداشتن رقیب بود.

به عنوان مثال: من می توانم سایت شما را در کلمه جوراب راه راه قرمز و سفید در رتبه اول گوگل قرار دهم. برای این کار هم فقط هزارتومان دریافت می کنم. برای انجام این کار فقط کافیست که مطلبی در این مورد بنویسم. اما نمی توانم سایت شما را در کلمه جوراب قرمز در صفحه اول گوگل قرار بدم و برای این کار ممکن است هزینه شما یک میلیون تومان باشد و برای قرار گرفتن در کلمه جوراب شاید ده میلیون تومان هزینه شما باشد. از طرف دیگر چگونه می توانم به شما تضمین دهم که به صفحه اول گوگل خواهید آمد و در این صفحه باقی می مانید زمانی که نتایج همواره در حال تغییرند. از طرف دیگر، اگر شما به دنبال فروش محصولات خود باشید و محصول شما جوراب راه راه قرمز و سفید باشد، افرادی که به دنبال جوراب راه راه قرمز و سفید هستند، زمانی که به سایت شما مراجعه می کنند از شما خرید می کنند، به ندرست پیش می آید که شخصی که به دنبال خرید جوراب قرمز باشد از شما خرید کند و افرادی که به دنبال جوراب هستند بعید است از شما خرید کنند.

روند تغییرات سئو به کدام سمت می رود؟

روند تغییرات نتایج سئو، به سمتی می رود که کلیه مواردی که برای کاربر مفید است در فاکتورهای سئو تاثیر گذار باشند. به عنوان مثال نحوه نمایش سایت شما در موبایل، سرعت لود صفحات سایت، محتوای مفید، استفاده از کلمات کلیدی مناسب، تاثیر گذاری در کاربر و ایجاد حس خوب در کاربری که به سایت شما مراجعه می کند، برندسازی و... می توانند تاثیر قابل توجهی در کیفیت نتیجه گیری شما در گوگل داشته باشند. بنابراین به رضایت کاربران فکر کنید.

لطفا نظرات خود را در مورد تغییرات روند الگوریتم ها در گوگل با من در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
حسن
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 18 مهر 1396

من سایت بطور ناگهای از 10 روز پیش از تمام سرچای گوگل حذف شد همه چی رو هم چک کردم هیچ اروری هم تو وبمستر بهم نداده چ کنم ؟؟

مهسا
 ارسال شده در : شنبه 15 مهر 1396

این گوگل هم کارش معلوم نیست.من تو بعضی از کلمات کلیدی تو یاهو و بینگ و پارسی چو اولم ولی تو گوگل اصلا نیستم.ما که موندیم چکار کنیم.به نظر من که فقط باید مطلب تولید کرد وبس

َشیدا
 ارسال شده در : یکشنبه 09 مهر 1396

البته آقای شیرازی محتوای کانال تون گاهی وقتا واقعا الکی هست و هیچ نکته مهمی نداره و یه جورایی آزار دهنده است خود من چند بار خواستم لیفت بدم ولی فعلا دست نگهداشتم امیدوارم کیفیت مطالب بالا ببرید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 10 مهر 1396

پاسخ به َشیدا: محتوای کانال به صورت آموزشی برای سطوح مختلف دنبال کنندگان تهیه می شود و قطعا نمی توان همیشه همه را راضی کرد. اما بسیار خوشحال میشم که انتقادات و پیشنهادات شما را به صورت دقیق تر داشته باشم.

gramyab
 ارسال شده در : جمعه 07 مهر 1396

آقای شیرازی شما کانال تلگرام ندارید؟ اگه دارید لطفا آدرس کانال تون رو بزارید تا مطالبش استفاده کنیم

نیلوفر
 ارسال شده در : جمعه 07 مهر 1396

ممنون آقای شیرازی محتوای کاملی بوداین طوری که گوگل داره پیش میره 10 ساله دیگه عاقبت همه سئو کارها را خدا خودش بخیر کنه!

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 08 مهر 1396

پاسخ به gramyab: آدرس کانال تلگرامی که ما مطالب آموزشی در اون قرار میدیم seo24 هست

حمید
 ارسال شده در : چهارشنبه 05 مهر 1396

سلام خسته نباشیدبرای مطالبتون یه تاریخی بالا یا پایین قرار بدید بدونیم کی منتشر شده ممنونم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 05 مهر 1396

پاسخ به حمید: تاریخ انتشار مطلب 4 مهر 1396 هست. حتما این کار را خواهم کرد، با تشکر از پیشنهادی که دادید.