استراتژی سئو چیست؟ چرا استراتژی در سئو از اهمیت بالایی برخوردار است

 یکشنبه 29 بهمن 1396

سئو یک مبارزه است بین شما، گوگل و رقبایی که دارید. در این مبارزه افرادی برنده خواهند شد که استراتژی داشته باشند. استراتژی معانی مختلفی دارد که در ادامه آنها را بررسی خواهیم کرد، اما روندی که در موتورهای جستجو در حال شکل گیری است و تغییراتی که در دنیا در حال بوقوع پیوستن است، فعالان سئو را به سمت طراحی و پیاده سازی استراتژی های موثر سوق می دهد و تنها افرادی در سئو موفق خواهند بود که بتوانند استراتژی های موثر طراحی کنند.

برنامه ریزی های مبتنی بر استراتژی در سئو باعث می شود که بتوانیم رقبایی که منابع قوی تر و بهتری نسبت به ما دارند را شکست دهیم و سیستمی را طراحی کنیم که در زمان مشخص به پیروزی برسد.

استراتژی چیست؟

استراتژی در فرهنگ های مختلف معانی و تعاریف متفاوتی دارد. در لغتنامه استراتژی را چیدمان نیروهای خودی نسبت به دشمن به گونه ای که باعث شوند در موقعیت برنده قراربگیریم تعریف می کنند. اما افراد مختلف نظرات و تعاریف متفاوتی نسبت به استراتژی دارند، مثلا آقای مایکل پوتر می گوید: استراتژی یعنی کاری که دیگران انجام می دهند را با منابع کمتر انجام دهیم و کارهایی انجام دهیم که هیچ کس به غیر از ما انجام نمی دهد.

برخی از مفاهیمی که همواره با واژه استراتژی عجین است، عبارتند از:

  • منابع
  • رقابت و مبارزه
  • برنامه ریزی

نماد استراتژی بازی شطرنج است. در بازی شطرنج شما منابعی در اختیار دارید که مهره های شما هستند، هر یک از منابع ویژگی های خودشان را دارند و باید طرح و برنامه مرحله به مرحله را پیاده سازی کنید که از طریق آن بتوانید رقیب را شکست دهید. در دیدگاه استراتژیک زمان از اهمیت بالایی برخوردار است و هر مرحله از بازی به تنهایی اهمیتی ندارد، ممکن است شما یکی از منابع خود را قربانی کنید برای اینکه بتوانید موقعیت بهتری در بازی کسب کنید و یا استراتژی شما برای پیروزی مبتنی بر حمله یا دفاع شکل بگیرد.

استراتژی سئو چیست؟

استراتژی سئو به مجموعه تصمیمات استراتژیکی گفته می شود که باعث میشود پس از مدتی سایت شما به موقعیت بهتری نسبت به سایت رقیب دست پیدا کند. منابع ما در سئو عبارتند از:

  • محتوا
  • طراحی سایت و چیدمان صفحات و مطالب
  • لینک ها
  • تحلیل مخاطب و کلمات کلیدی

برنامه ریزی ما برای استفاده از این منابع و تحلیل رقبا و نیازهای مخاطب را استراتژی سئو می نامیم. با توجه به تغییراتی که در گوگل و سایر موتورهای جستجو در حال انجام است و روندی که در مورد آینده سئو وجود دارد، به اعتقاد من در آینده سایت هایی موفق خواهند بود که استراتژی داشته باشند.

چرا در سئو باید از استراتژی استفاده کنیم؟

استفاده از استراتژی برای وب سایت های مختلف یک الزام است، زیرا بدون استراتژی نمی توان به پیروزی رسید. فرض کنید که شما می خواهید یک فروشگاه اینترنتی جدید راه اندازی کنید و باید با دیجی کالا و بامیلو رقابت کنید. در اولین مرحله باید بتوانید منابع خود را مشخص نمایید، نقاط قوت و ضعف خود را بشناسید و بر اساس آن برنامه ریزی داشته باشید تا نهایتا در این مبارزه پیروز شوید.

استراتژی های سئو را می تواند از چند روش طبقه بندی کرد، اما به طور خلاصه استراتژی های سئو عبارتند از:

  • استراتژی های انتخاب کلمات کلیدی و هدفگذاری
  • استراتژی های محتوایی
  • استراتژی های لینک سازی

هر کدام از این موارد شامل نکات مرتبط با خود است و طراحی استراتژی برای سایت های مختلف متفاوت است. در هفته جاری دوره آموزشی در مورد طراحی استراتژی سئو برگزار می کنم که اطلاعات آن در کانال تلگرام سئو 24 آمده است. اگر علاقمند به شرکت در این دوره هستید، می توانید از طریق لینک کانال اطلاعات بیشتر در مورد آن بدست آورید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha