چگونه تغییرات الگوریتم گوگل را شناسائی کنیم؟

 ﺳﻪشنبه 17 اردیبهشت 1392

یکی از مهمترین بخش های سئو و بهینه سازی سایت بدست آوردن تغییرات الگوریتم گوگل است. اگر شما بدانید که وزن پارامترهای مختلف در موتور جستجو به چه صورت تنظیم می شود و هر پارامتری چه وزنی دارد می توانید خودتان را با این پارامترها وفق دهید. البته موضوع به این سادگی ها هم نیست زیرا با دانستن خیلی از پارامترها نیز نمی توان نمره خوبی در آنها کسب کرد.

ایده های مختلفی برای گرفتن بازخورد از خروجی گوگل وجود دارد، یکی از موفقترین این ایده ها درست کردن محیط های ایزوله برای انجام آزمایش است. در دوره های آموزشی سئو که من برگزار می کنم مسابقه ای میان فراگیران دوره در یک محیط ایزوله انجام می شود. به عنوان مثال در یک دوره آموزشی مسابقه سئو برای عبارتی مانند گیداریس برگزار شد که نتایج آن را در لینک زیر می توانید مشاهده کنید:

مسابقه گیداریس

اگر ما یک محیط ایزوله داشته باشیم، می توانیم تغییراتی که در نتایج جستجو حاصل می شود را بر اساس تغییراتی که ما در محیط ایجاد میکنیم اندازه گیری و تحلیل کنیم. تیم سئو شرکت تندیس و سایت web24.ir نیز از این راهکار به عنوان یکی از راهکارهای فیدبک گرفتن از گوگل استفاده می کند و سایت های آزمایشی برای این موضوع دارد. گرچه این روش می تواند کمک بسیار زیادی به سئو کاران بکند اما کار بسیار زمان گیر و حساسی است.

موسسات معتبر سئو در دنیا نیز به سمت بدست آوردن تغییرات الگوریتم گوگل روی آورده اند، به عنوان مثال سئو موز که یکی از معتبرترین سایت ها در زمینه سئو است در بخشی از سایت خود بروزرسانی های گوگل را شناسایی کرده و منتشر می کند. سایت های دیگری نیز اقدام به این کار کرده اند، با توجه به اینکه دنبال کردن تغییرات گوگل کار ساده ای نیست عملا استفاده از این سایت ها می تواند کمک بسیار زیادی به سئو کاران حرفه ای بکند. اما همواره باید این نکته را در نظر داشت که الگوریتم های گوگل در زبان های مختلف با هم فرق می کند و این موضوع در زبان فارسی می تواند به عنوان یک مزیت محسوب شود زیرا تغییرات الگوریتم گوگل ابتدا در انگلیسی و سپس زبانهائی مانند آلمانی، اسپانیایی و فرانسوی اعمال می شود و سپس به فارسی اضافه می شود. همین موضوع می تواند به ما کمک کند تا قبل از اینکه تغییرات جدید از راه برسند بتوانیم خودمان را با آنها وفق دهیم.

سئو و تغییرات الگوریتم گوگل

برخی از  راه های مناسب برای مشاهده تغییرات گوگل عبارتند از:

  1. سایت سئو موز: سایت سئو موز تغییرات گوگل را در یک صفحه منتشر می کند.تغییرات الگوریتم گوگل در سئو موز را می توانید در آدرس تغییرات گوگل در سایت سئو موز مشاهده کنید.
  2. سایت سرچ متریکس نیز یکی از سایت های معتبر در زمینه سئو هست و تغییرات لازم را در صفحه تغییرات مشاهده دامنه ها در سرچ متریکس منتشر می کند.
  3. همچنین سایت موز کست نیز که متعلق به سئو موز است آدرس سایت موز کست : www.mozcast.com

با توجه به ابزارهای موجود در این زمینه و آزمایشاتی که می توان در محیط های ایزوله انجام داد دنبال کردن و شناسائی تغییرات جدید گوگل کار خیلی سختی نیز نیست. ایده های ابتکاری در این زمینه مانند استفاده از شبکه های عصبی مصنوعی که عملیات یادگیری را انجام می دهند نیز در محیط های ایزوله می تواند بسیار مفید باشد مبنی بر اینکه تعداد قابل توجهی از پارامترهای رتبه بندی قبل از یادگیری شبکه عصبی شناسائی شده باشند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
حسن
 ارسال شده در : جمعه 21 آذر 1393

سلامممنون از توضیحات خوبتون.لطفا توضیح بدید نحوه ی کار کردن با این سه سایتی که بالا معرفی کرده؟چطور از اون سایت ها استفاده کنیم برای افزایش سئوی سایت خودمون؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 آذر 1393

پاسخ به حسن: کار کردن با اونها خیلی ساده هست و کافیه به سیگنالها دقت کنید. خیر به خودی خود برای سئو سایت شما مفید نیست، بلکه تغییرات الگوریتم را متوجه میشین.

قادری
 ارسال شده در : جمعه 09 خرداد 1393

سلام مهندس شیرازی-ممنون از مطالب مفید و عالی سایت شما-من دانشجوی ارشد نرم افزارم-در زمینه محیط های آزمایش کیفیت وب سرویس ها هیچ اطلاعاتی ندارم و پیدا هم نکردم!ممنون میشم اگه راهنماییم کنید