Bounce Rate چیست؟

 چهارشنبه 07 تیر 1391

Bounce Rate یا نرخ پرش به درصد تعداد افرادی که تنها یک صفحه از سایت شما را مشاهده می کنند و از آن خارج می شوند گفته میشود. به طور ساده تر فرض کنید سایت شما در روز 100 بیننده دارد و 70 نفر از آنها با دیدن یک صفحه از سایت شما خارج شده اند، در این صورت مقدار bouce rate سایت شما 70% است.

Bounce Rate یکی از پارامترهای بسیار مهم در بازاریابی اینترنتی است و مدیران سایت های موفق اینترنتی همواره سعی در کاهش مقدار آن دارند و از روش های خاصی برای کاهش میزان نرخ خروج از سایت استفاده میکنند. برخی از مواردی که بر روی نرخ خروج از سایت تاثیر دارند عبارتند از:

  • گرافیک ضعیف سایت
  • سرعت کم لود شدن صفحات
  • عدم وجود مطالب مفید در صفحه
  • عدم بروزرسانی به موقع محتوای سایت

هر چه میزان نرخ خروج از سایت یا Bounce Rate بیشتر باشد نشان دهنده این است که آن سایت جذابیت کمتری برای بیننده داشته یا موضوع سایت ارتباطی با آن چیزی که بیننده به دنبال آن بوده ندارد. طبق مقالات منتشر شده در مورد الگوریتم گوگل پاندا، نرخ خروج از سایت یکی از پارامترهای تاثیرگذار در این الگوریتم است. گرچه دخالت دادن این پارامتر در الگوریتم موتور جستجو منطقی به نظر می رسد اما سوالی که در ذهن افراد حرفه ای مطرح میشود این است که گوگل چطور می تواند میزان نرخ خروج از سایت را محاسبه کند؟

من شخصا به نتایجی دست پیدا کردم که تا حدودی روش اندازه گیری گوگل برایم مشخص شده است. نظر شما در این باره چیست؟

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
حسین
 ارسال شده در : دوشنبه 18 بهمن 1395

تشکر بخاطر این مطلب مفید

حسام
 ارسال شده در : پنجشنبه 16 دی 1395

سلام جناب شیرازیبونس ریت سایت من با توجه به اطلاعات گوگل آنالیتیک سایتم حدود 5 درصدهدو تا سوال آیا آمار گوگل آنالتیک برای تعیین بونس ریت معتبره ؟و اینکه این میزان بونس ریت ایده آل هست یا نه ؟با سپاس

رمیصا
 ارسال شده در : جمعه 03 دی 1395

ببخشید این که یه سایت بازدید میاد از کاربراش چندین بازدید از یه صفحه یه سایت تنها با یه آیپی تنها یعنی هی وارد میشه و هی خارج میشه باز دوباره به همون سایت آیا نرخ بونس ریت کاهش داده میشه برا طرف؟ چون من دیدم که برا کاهش نرخ بونس ریت باید در یه سایت از یه صفحه خارج شد و به صفحه دیگر همان سایت وارد شد ممنون میشم راهنماییم کنید

محمد
 ارسال شده در : جمعه 31 اردیبهشت 1395

سلام آقای شیرازی.آیا کلیک کردن کاربر روی پنجره خوش آمد گویی و بستن اون هم جزو کلیک ها محسوب میشه و نرخ پرش رو کاهش میده یا باید لینکی باز بشه؟

mohammad
 ارسال شده در : جمعه 06 فروردین 1395

سلام خیلی ممنون توضیح خوبی بود

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 18 دی 1395

پاسخ به حسام: بله بسیار مقدار خوبی هست و آنالیتیکز هم ابزار مناسبی برای اندازه گیری و تحلیل سایت هست

رضا
 ارسال شده در : چهارشنبه 06 آبان 1394

سلام جناب شیرازی خیلی برایم جالب بود نکته ای که در مورد نحوه محاسبه نرخ پرش فرمودید منم به یک نتایجی شبیه نتیجه شما رسیدم. در ضمن من در زمینه کاهش نرخ پرش وب سایتها فعالم خوشحال میشم با هم بتونیم در این زمینه همکاری داشته باشیم.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 21 تیر 1394

پاسخ به zaghi: دلیل اصلیش به خاطر کندی بیش از حد سایتتون و طراحی غیر کاربر پسند هست، بخصوص در زمینه کاری شما فکرمیکنم افراد خیلی سواد تکنولوژی بالا ندارند و باید سایت خیلی ساده باشه.

zaghi
 ارسال شده در : جمعه 19 تیر 1394

?why my web Bounce Rate is not good

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 04 خرداد 1395

پاسخ به محمد: نه پنجره داخل صفحه جز بازدید صفحات دیگه محسوب نمیشه و بر روی نرخ پرش تاثیری نداره

i4050
 ارسال شده در : جمعه 07 شهریور 1393

دستتون درد نکنه.مطلب خوبی بود.

سعید
 ارسال شده در : شنبه 25 مرداد 1393

مطلب جالبی بودممنون

زندگی از آ....تا...ی
 ارسال شده در : چهارشنبه 01 مرداد 1393

سلاممن وقتی وارد گوگل آنالیتیک می شم افراد آنلاین سایتم رو خیلی کمتر از افرادی میزنه که تو سایتم نشون داده میشن.چرا؟برای بانس ریت هم الکسا و گوگل دو عدد مختلف میدن.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 06 مرداد 1393

پاسخ به زندگی از آ....تا...ی: معیارهای الکسا به صورت تخمینی هست و واقعی نیست و از طرف دیگر آنالیتیکز بر اساس کوکی کار میکنه و برخی از کاربرها رو به حساب نمیاره. از طرف دیگه ممکنه آمار سایتتون مشکل داشته باشه.

بهروز
 ارسال شده در : دوشنبه 23 دی 1392

با سلامموضوع را خیلی خوب توضیح دادید در آلکسا یکی از آیتمها همین است من تا حالا فکر میکردم اگر Bounce Rate بالا باشد خوب استولی الان موضوع را متوجه شدمعالی بود.

طراحی سایت
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 28 آبان 1392

به نظر من این عامل میتونه از رنک هم مهمتر باشه

رضا
 ارسال شده در : چهارشنبه 01 آبان 1392

سلامآیا سایتی که دارای SEO خوبی هست،اگر در بعضی از صفحات Bounce Rate بالایی داشته باشیم به خود SEO سایت هم ضربه وارد میشود یا اینکه فقط تاثیر به رتبه سایت داره؟ممنون

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 01 آبان 1392

پاسخ به رضا: رضا جان موتورهای جستجو نمی توانند در حالت عادی bounce rate را محاسبه کنند به همین خاطر این موضوع به سئو سایت به طور مستقیم لطمه نمی زنه، اما اگر نهایتا سایت شما برای کاربری که وارد آن شده جالب نباشه این میتونه به برند شما و میزان CTR سایتتون لطمه بزنه و به طور غیر مستقیم بر روی سئوی سایت شما نیز تاثیر منفی خواهد گذاشت.

علی
 ارسال شده در : پنجشنبه 25 مهر 1392

سلام میتونیدفرمول بندی محاسبه اینترنت و شبکه های ip را اگه اطلاعات دارید برام بفرستید مخصوصا محاسبه نرخ و قیمت گذاری محاسبه تراکم خلاصه کل فرمول ها مرسی

احسان
 ارسال شده در : پنجشنبه 18 مهر 1392

ممنون استفاده کردم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 27 مهر 1392

پاسخ به علی : منظور شما را متوجه نشدم!

سجاد...
 ارسال شده در : یکشنبه 20 مرداد 1392

ب نظر شما نرخ پرش برای شبکه های اجتماعی روی چند درصد مقدار قابل قبولی هست؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 20 مرداد 1392

پاسخ به سجاد : به نظر من نرخ پرش شبکه اجتماعی باید بسیار پایین باشد، زیرا خصوصیت شبکه های اجتماعی این است که کاربران وفادار داشته باشند.

آزیتا
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 01 اسفند 1391

ممنونم ولی کاش روش اندازه گیری گوگل رو هم توضیح می دادید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 02 اسفند 1391

پاسخ به آزیتا: به دلیل اینکه این موضوع قطعی نبود نگفتم. ظاهرا گوگل بر اساس IP کاربر این موضوع را محاسبه می کند. اگر کاربر پس از ورود به یک سایت مجددا به گوگل برود و جستجو را انجام دهد عملا نشان می دهد که سایت مورد نظر برای او مناسب نبوده است. همچنین نسبت CTR نتایج گوگل و کلیک روی نتایج نیز در این زمینه موثر هست. البته موارد فوق هنوز اثبات نشده اند.

منصور
 ارسال شده در : شنبه 07 بهمن 1391

دم شما گرم. استفاده بردیم