آینده سئو به کدام سمت می رود؟

 یکشنبه 29 بهمن 1396

آینده سئو به کدام سمت می رود؟ روند سئو چیست و برای باقی ماندن و پیروز شدن در این رقابت چه کارهایی باید انجام دهیم؟ این سوالی است که این روزها ذهن بسیاری از مدیران سایت ها و سئو کارها در دنیا را به خود مشغول کرده است. در این مقاله میخواهم به جنبه های مختلف این موضوع بپردازم.

جستجوی معنایی

موتورجستجوی گوگل به سمتی پیش میرود که نتایج جستجو را نه بر اساس کلماتی که کاربر جستجو کرده است بلکه بر اساس مفهوم عبارتی که به جستجو میکند پیدا می کند و به کاربر نمایش می دهد. این موضوع به این معنی است که گوگل به دنبال کلمه ای که شما جستجو کرده اید، نیست بلکه به دنبال مفهوم عبارتی است که جستجو کرده اید.

در مورد جستجوی معنایی در سال های پیش مقالات مختلفی نوشتم که از جمله آنها می تواند به مقاله سئو معنایی مفهوم جدیدی که در حال شکل گیری است اشاره کرد. در سئو مفهومی، شخصی سازی نتایج و بدست آوردن مفهوم جستجو از اهمیت بالاتری نسبت به کلمات کلیدی برخوردار است و در این سیستم کلمات کلیدی طولانی یا long term keywords ها دیگر کلمات کلیدی اهمیتی ندارند.

جستجوی صوتی و تصویری و ویدئویی!

استفاده از موبایل و جستجوی صوتی موبایل روزبه روز در حال افزایش است و این موضوع نیز تاثیر بیشتری بر نتایج جستجو خواهد گذاشت. در واقع جستجوی صوتی نیز تاثیر خود را بر نحوه عملکرد گوگل بر روی کلمات کلیدی خواهد داشت و کاربران در جستجوی صوتی بیشتر از اینکه بر روی کلمات کلیدی تاکید کنند بر روی جلمات و کلمات کلیدی طولانی تمرکز میکنند.

الگوریتم های مرغ مگسخوار و رنک برین که قبلا در مورد آنها صحبت کرده بودم، نقش اساسی در این موضوع دارند. مرغ مگسخوار با تحلیل کلمات کلیدی و استخراج مفهوم عبارت و رنک برین با استفاده از کلمات کلیدی LSI و تحلیل متن و رفتار مخاطب به دنبال نتایج مناسب برای کاربر هستند.

ویدئو در بستر وب در حال گسترش است و هر روز استفاده از ویدئو در وب بیشتر می شود، جستجوی ویدئویی هم روز به روز گسترش بیشتری پیدا میکند و محتوای اینترنت از حالت متنی خارج می شود، باید منتظر بمانیم و ببینیم راهکار گوگل برای محتوای ویدئویی چه خواهد بود.

هوش مصنوعی چه بر سر نتایج گوگل می آورد؟

هوش مصنوعی تاثیر بالایی در نتایج گوگل دارد و روز به روز اهمیت بیشتری پیدا میکند. دیگر مهندسان گوگل نیستند که وزن فاکتورهای تاثیر گذار در رتبه بندی را مشخص می کنند بلکه هوش مصنوعی است که در کلمات کلیدی مختلف با توجه به نوع علاقمندی افراد مختلف نتایج مناسب را نشان می دهد. همین موضوع باعث شده که نتایج گوگل به سرعت در حال تغییر باشند و رتبه ها جابجا شوند.

دیگر هیچ جایگاه ثابتی برای رتبه ها نیست و فاکتورهای کلمات کلیدی هم یکسان نیستند، این سیستم هوش مصنوعی است که تصمیم میگیرد چه فاکتورهایی باید وزن بیشتری در کلمات کلیدی مختلف داشته باشند و بر همین اساس بهترین نتایج را به کاربران نمایش می دهد.

گوگل با همه امکاناتش به میدان نبرد می آید!

گوگل عظم خود را جذب کرده است که از تمام امکانات خود در جهت بهبود نتایج جستجو بهره ببرد، سیستم عامل اندروید آمار مفیدی را در اختیار گوگل قرار میدهد، از طرف دیگر توسعه و گسترش استفاده از گوگل آنالیتیکس باعث شده است که شایعاتی مبنی بر استفاده گوگل از آمار آنالیتیکس در نتایج گوگل مطرح شود، همچنین گفته می شود که مرورگر گوگل کروم نیز رفتارهای کاربران و سایت هایی که به آنها مراجعه می کنند را رصد می کند و این تئوری وجود دارد که گوگل از همه ابزارها و امکانات خودش استفاده می کند تا بتواند اطلاعات و آمار بهتری از وضعیت سایت های اینترنتی بدست بیاورد و نتایج خود را بهبود دهد.

احتمال دارد که در آینده سیگنالهای شبکه های اجتماعی قدرت بیشتری پیدا کنند و رفتار او در داخل سایت نیز به سیگنالهای گوگل اضافه شود و با این منوال تجربه کاربری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار خواهد بود. بخصوص وضعیت سایت درموبایل و چیدمان آن.

سئو فقط مربوط به گوگل نمی شود

شبکه های اجتماعی روز به روز گسترش بیشتری در بین مردم پیدا می کنند، جستجو در مارکت های اپلیکیشن ها، سایت های نمایش دهنده ویدئو و... هر روز بیشتر می شود. باید در نظر گرفت که هرجا که جستجویی انجام می شود سئو هم وجود دارد. در واقع حتی اگر در آینده گوگل سهم بازار خود را از دست بدهد، باز هم سئو وجود خواهد داشت. همچنین سئو برای یوتیوب، اینستاگرام، فیسبوک و... معنا و قوانین خاص خود را دارد.

آینده سئو چه می شود؟

آنچه باعث رشد سایت های اینترنتی خواهد بود، صرفا کار کردن بر روی سئو داخلی و سئو خارجی و لینک سازی و محتوا نیست! بلکه نبردی است که انسان با هوش مصنوعی خواهد داشت و برای پیروزی در این نبرد، استراتژی است که حرف اول را میزند. اینکه شما در سایت خود محتوای یکتا بنویسید، یا صرفا لینکسازی کنید، دیگر راه حل مناسبی برای پیروزی در این نبرد نیست. بلکه باید بر روی بهبود تجربه کاربری، برندسازی اینترنتی، افزایش سرعت سایت، بهبود رضایتمندی کاربران و موارد اینچنینی تکیه کنید.

به نظر شما چه موارد دیگری است که می توان به این لیست اضافه کرد و گوگل به چه سمتی می رود؟

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha