سئو چیست؟ بررسی مفاهیم SEO

 دوشنبه 10 اردیبهشت 1397 - 09:02
 0
 2093
بدون امتیاز
سئو چیست؟ بررسی مفاهیم SEO

سئو چیست؟ شاید وجود چنین مقاله ای در سایت، آن هم بعد از نوشتن چندین مقاله مختلف در زمینه سئو کمی عجیب به نظر برسد. واقعیت این است که من همواره در برخورد با مدیران سایت های مختلف متوجه می شوم که حتی افرادی که به صورت حرفه ای در وب فعالیت می کنند هنوز با ماهیت سئو آشنایی کافی را ندارند و این موضوع بسیار تاسف برانگیز است. در این مقاله سعی میکنم سئو سایت و مفاهیم آن را بررسی کنم و به نکات مهم در زمینه سئو اشاره کنم.

SEO مخفف چیست؟

عبارت SEO مخفف Search Engine Optimization است که به فارسی بهینه سازی برای موتورهای جستجو ترجمه شده. تلفظ صحیح این عبارت اس ای او است و به فارسی اشتباها سئو تلفظ می شود. در مفاهیم ریاضی مدلی برای حل مسائل بهینه سازی داریم که بر اساس روال های تصادفی و غیر قطعی انجام می شود. در واقع مسائل بهینه سازی، مسائلی هستند که روش های معمول ریاضی در مورد آنها جواب نمی دهند و به همین خاطر از روش های غیر قطعی برای محیط های ناشناخته از الگوریتم های بهینه سازی که به فارسی به آنها فرا ابتکاری نیز می گویند استفاده می شود.

موتورهای جستجو از الگوریتم های خود محافظت می کنند، الگوریتم ها در حال تغییرند و رقبا هم همینطور، بنابراین نتایج گوگل همواره جابجا می شوند و تغییرات زیادی در نتایج خواهیم داشت. تابع بهینه ثابتی برای حل این مسائل وجود ندارد و بیشتر از اینکه سئو یک علم باشد، بر اساس تجربه بدست می آید و یک هنر محسوب می شود. بنابراین سئو یعنی:

 • درک نیاز مخاطب
 • پیش بینی رفتار مشتری
 • تحلیل رفتار موتورهای جستجو و بدست آوردن پاسخ مسئله در محیطی تاریک و ناشناخته
 • طراحی معماری ساختار سایت و برنامه ریزی برای جذب و نگهداری کاربر
 • طراحی استراتژی برای پیروزی
 • ...

سئو چیست؟

سئو به معنای تکنیکهایی است که با استفاده از آنها می توان رتبه سایت مورد نظر را در نتایج گوگل و سایر موتورهای جستجو بهبود داد. در حال حاضر متخصصین سئو از بالاترین درآمد در بین انواع متخصصین در رشته IT برخوردار هستند. 

سئو یک علم نیست

سئو را نمی توان یک علم تلقی کرد، زیرا شرایط ثابت و شناخته شده ای ندارد و همواره در حال تغییر است. در محیط هایی که شرایط به طور مداوم تغییر می کند و متلاطم است، الگوریتم های معمول ریاضی پاسخی بدست نخواهند آورد و باید به سراغ الگوریتم های بهینه سازی برویم.

الگوریتم های بهینه سازی الگوریتم هایی هستند که در محیط های ناشناخته به دنبال پیدا کردن جواب هستند. رفتارهای این الگوریتم ها بر اساس روش های تصادفی شکل گرفته است و به صورت الگوریتم های تکاملی و هوش ازدحامی هستند. الگوریتم های تکاملی با استفاده از اصول ژنتیک و زاد و ولد موجودات و استفاده از اصل تکامل پس از چند نسل موجوداتی درست می کنند که به جواب مسئله نزدیک هستند. هوش ازدحامی با الگو گرفتن از موجوداتی در طبیعت که به صورت گروهی زندگی میکنند و خودشان به تنهایی هوش بالایی ندارند اما جمعیت آنها هوشمند است بوجود آمده است، از جمله این موجودات می توان به مورچه ها، زنبورها، پرندگان و... اشاره کرد.

سئو مبتنی بر دانش نیست. شما نمی توانید کتابی را پیدا کنید که با مطالعه آن سئو را به طور کامل یاد بگیرید. شما نمی توانید مرجع کاملی برای سئو پیدا کنید. سئو را نمی توان در کلاس یا دانشگاه یاد گرفت. زیرا سئو بیش از آنکه یک علم باشد یا مبتنی بر دانش شکل گرفته باشد، بر اساس تجربه و آزمون و خطا است.

چه کسی سئو کار است؟

 • برنامه نویسی که به سئو علاقمند شده و به صورت فنی نکات آن را فراگرفته است
 • نویسنده ای که متوجه شده باید اصول سئو را در نگارش خود حفظ کند
 • خبرنگاری که می داند مردم به دنبال چه موضوعاتی جستجو می کنند
 • بازاریابی که به دنبال افزایش فروش از طریق جذب مخاطب جدید است
 • مدیری که می خواهد کسب و کارش بیشتر دیده شود

از دیدگاه من، سئو کار حرفه ای هنرمندی است که با تلفیق همه موارد بالا، به تعادل و تفاهمی با موتورهای جستجو رسیده است. بنابراین می توان نتیجه گرفت که سئو یک علم نیست، بلکه مفهومی تجربی است و افرادی در آن به موفقیت می رسند که هنر گرفتن رتبه در موتورهای جستجو را یاد گرفته باشند.

اهمیت سئو در چیست؟

مهمترین ویژگی که سئو دارد، هدایت بازدید کننده هدفمند به سایت شما به صورت رایگان است. کمتر روش بازاریابی اینترنتی به صورت رایگان را پیدا خواهید کرد که افرادی را به سمت سایت شما هدایت کند که قصد خرید کالا و خدمات سایت شما را دارند. گوگل نه تنها چنین کاری انجام می دهد بلکه آنها را زمانی که به سایت شما هدایت می کند که در مرحله تصمیم گیری برای خرید هستند و بنابراین بازدهی سئو بیشتر از تمام روش های تبلیغاتی دیگر است.

کاربردهای سئو فراتر از تصور شما

سئو فقط به درد اینکه در گوگل رتبه بیارید و محصولات خودتان را بفروشید نمیخوره!
یادم هست حدود ۸ سال پیش از یک نفر در یک شهرستان یک دستگاه سخت افزاری خریدم, بعد ازاینکه پول را به حساب ایشون واریز کردم دیگه جوابم را نداد. حوصله اینکه برم شکایت کنم هم نداشتم, یک مطلب نوشتم و در گوگل آوردم بالا که این شخص کلاه بردار هست و ازش خرید نکنید. یکم که گذشت بهم زنگ زد و گفت بیا پولت را پس میدم با سود بانکیش به شرطی که مطلبی که نوشتی را پاک کنی...

در مجموعه وب۲۴ ، از اردیبهشت تصمیم گرفتیم به تیم برنامه نویسی یک یا دو نفر نیرو اضافه کنیم. حدود دو میلیون تومان هزینه آگهی استخدام در سایتهای مختلف دادیم اما نیروی مناسب و حرفه ای پیدا نشد. بالاخره تصمیم گرفتم خودم دست به کار بشم و یک خبر در سایت نوشتم در مورد استخدام برنامه نویس asp.net و الان صفحه اول گوگل هست!
کلا سئو کاربردهای جالبی داره:
سئو در خدمت عدالت
سئو در خدمت کارآفرینی و استخدام و...

کاربردهای دیگه ای هم برای سئو وجود داره، یک بار یکی از دوستان تعریف میکرد که شخصی برای خودش اسم مستعار درست کرده و پروفایل جعلی در تمام شبکه های اجتماعی و خودش را مدیرعامل یک شرکت بزرگ و موفق معرفی کرده و در نتایج گوگل اخبار و مطالبی در مورد این اسم جعلی نوشته و بعدش در جلسات و قرارهای ملاقات اسم جعلی رو بکار میبرده و کلاه برداری میکرده. در حالت کلی وقتی به موضوع نگاه کنیم، با توجه به نیتی که افراد مختلف دارند، می توانند از گوگل برای مقاصد خودشون استفاده کنند.
شما چه کاربردهای دیگه ای برای سئو سراغ دارید؟

فرآیند کارهایی که باید در زمینه سئو انجام شود به چه صورت است؟

فرآیندهایی که باید در زمینه سئو انجام شود از زمانی طراحی گرافیک و چیدمان سایت شروع میشود، با نحوه کد نویسی و معماری سایت ادامه پیدا میکند و با تولید محتوای مفید و مناسب تکمیل می شود. قطعا تولید محتوای مناسب بخش مهمی از سئو است و پس از این مرحله فعالیت بر روی عوامل خارجی می تواند موفقیت یک سایت را تضمین کند، از جمله این عوامل می توان به افزایش سرعت لود شدن سایت، قدمت سایت، فعالیت در شبکه های اجتماعی و... اشاره کرد. بنابراین سئو به همه جوانب سایت مربوط است.

چه کسانی باید سئو را یاد بگیرند؟

فرآیند کارهای سئو به این صورت است که تمام اجزا یک وب سایت باید با در نظر گرفتن اهمیتی که در زمینه سئو و تقابل با مخاطب سایت دارند برنامه ریزی و پیاده سازی شوند. بخش اعظمی از سئو به نوع طراحی سایت بر می گردد و بخش دیگر آن به نحوه تولید محتوا و عوامل خارجی. در واقع برای موفقیت یک سایت در سئو حتی گرافیست سایت بهتر است با اصول آن آشنایی لازم را داشته باشد، چه برسد به افرادی که میخواهند در سایت محتوا قرار دهند.

برخلاف تصور سئو علمی نیست که مختص به طراحان سایت و یا متخصصین سئو باشد و آشنایی در حد کم برای تمام افرادی که با یک وب سایت درگیر هستند لازم است.

نقش سئو در برندسازی

سئو و نقش آن در برندسازی سایت مطلبی است که بسیاری از مدیران سایت ها از آن غافل هستند و به آن توجه کافی نمی کنند. اهمیت سئو و برندسازی در مقاله ای که اخیرا در سایت طراحی سایت ۲۴ اضافه شده مطرح شده است. هدف سئو تنها ارتقا رتبه سایت در ازای کلمه ی کلیدی نیست. بسیاری از افراد با اولویت قرار دادن کلمه ی کلیدی سایر اهداف بهینه سازی سایت را فراموش می کنند. در صورتی که هدف و هسته ی اصلی سئو ایجاد سایتی است که به راحتی قابل ایندکس شدن باشد و خزنده ی گوگل به خوبی بتواند صفحات آن را بیابد. همچنین از نظر رباط های جستجو بسیار سریع شناسایی شود.

سایت بهینه سازی شده بهترین پشتیبان برند شما است و این مطلبی است که افراد بسیاری آن را فراموش می کنند. موضوع قابل توجه این است که برند شما در کنار سایرین در نتیجه ی جستجو ها چگونه دیده می شود ، بسیاری از برندها در رقابت با سایر سایت هایی که به ازای کلمات کلیدی غیر برند رتبه ی خوبی دارند شکست می خورند. البته قطعا نمی توان قدرت برندها را نادیده گرفت. برای رقابت عادلانه در کنار سایر سایت های قدرتمند ۷ راهکار پیش رو را جدی بگیرید:

 • لینک سایت یا site links
 • طرح لوگو
 • تصاویر و خصوصیت alt
 • گوگل پلاس
 • تگ مربوط به ناشر مطالب
 • مدیریت لیست های محلی
 • نتیجه نتایج (keywords niche)

تفاوت بین سئو ، بهینه سازی سایت و ارتقا سایت چیست؟

در زبان انگلیسی عباراتی وجود دارند که در زبان فارسی چند عبارت معادل دارند و با چند کلمه مختلف ترجمه شده اند. جالب اینجاست که پس از مدتی هر کدام از این عبارات ترجمه شده در فارسی معنای مختلفی به خود میگیرند! در واقع عبارات سئو ، بهینه سازی سایت و ارتقا سایت همگی معادل عبارت SEO به انگلیسی هستند که مخفف Search Engine Optimization است.

البته اگر شما با یک انگلیسی زبان حرف بزنید و SEO را سئو تلفظ کنید هرگز متوجه نخواهد شد که منظور شما چیست، زیرا در واقع تلفظ درست SEO عبارت اس ای او می باشد. بنابراین کلمه سئو در هیج جای دنیا به گوش فعالان و متخصصان این زمینه آشنا نیست!

آیا سئو سایت فعالیتی است که پس از مدتی خاتمه می یابد؟

خیر، سئو یک فعالیت دائمی و دراز مدت است. در طول زمان الگوریتم های گوگل تغییر می کند، وضعیت رقبای شما متفاوت می شود و نیازهای شما نیز تغییر می کند. بنابراین سئو یک بخش اساسی و دراز مدت در هر سایت اینترنتی است.

اولین قدم برای یادگیری سئو چیست؟

در اولین مرحله پیشنهاد میکنم مقالات مختلف موجود در اینترنت و کتابهایی که در این زمینه منتشر شده است را مطالعه کنید. همواره سعی کنید به صورت علمی به موضوع نگاه کنید و ساختار موتورهای جستجو و عواملی که در رتبه بندی دخیل هستند را به خوبی و با دید منطقی یاد بگیرید. پس از این مرحله با انجام آزمایشات علمی بر روی سایت های آزمایشی و همچنین راه اندازی سایت و بهبود وضعیت آن می توانید به صورت عملی با دنیای سئو درگیر شوید.

نتیجه گیری

برخلاف تصور بسیاری از افراد سئو نه آنقدر ساده است که هر شخصی به راحتی بتواند آن را یاد بگیرد و نه آنقدر سخت است که فقط یک برنامه نویس حرفه ای از پس آن بر بیاید. سئو شامل نکات بسیار ساده ای است که در عین سادگی بسیار پر اهمیت هستند، نکات ساده ای که دانستن آنها ارزش بسیار زیادی دارد. برخلاف تصور افراد فعال در اینترنت سئو یک راز نیست با دانستن آن بتوانید همه کار بکنید، سئو علم شیرینی است که نکات نهفته بسیار زیادی در خود دارد. امیدوارم در این مقاله توانسته باشم پاسخ مناسبی به سوال سئو چیست؟ بدهم و شما را تا حدودی با سئو آشنا کنم.

نظر شما چیست؟ این مطلب با نظر شما تکمیل می شود.

 

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله: