الگوریتم کبوتر گوگل اختراع جدید گوگل

 چهارشنبه 22 مرداد 1393

الگوریتم کبوتر گوگل کمتر از یکماه است که از طرف گوگل معرفی شده است. بیشتر مباحث مطرح شده در مورد این الگوریتم به موضوع ارتباط محلی بین صفحات اینترنتی، خوشه بندی مطالب وب و نمایش سریع نتایج به کاربران می پردازند. گرچه موضوع ارتباط محلی و نتایج جستجوی محلی موضوع تازه ای نیست و مدتهاست که گوگل چنین موضوعی را در نتایج خود رعایت می کند اما بیشترین کاربرد الگوریتم کبوتر بر همین اساس بنا شده است.

الگوریتم کبوتر گوگل علاوه بر اینکه بر یافتن نتایج محلی بهتر تاثیر مناسبی دارد، تاثیر بسیار زیادی بر افزایش سرعت پاسخ دهی گوگل به پرس و جوهای کاربران دارد و سرعت پاسخ دهی را به میزان قابل توجهی افزایش داده است. از نکات جالب دیگری که در مورد الگوریتم وجود دارد می توان به پردازش موازی اطلاعات توسط کبوترهای مختلف و طبقه بندی سایتهای اینترنتی در قفس های مختلف اشاره کرد، با استفاده از این الگوریتم گوگل سایتهای مشابه و هم موضوع را به راحتی شناسایی می کند.

شناسایی سایتهای مشابه از طریق خوشه بندی سایتها و صفحات اینترنتی انجام می شود و این کار کمک بسیار زیادی به شناسایی سایت های فریب آمیز و همچنین بهبود کیفیت ارتباط میان سایت ها خواهد کرد.

نکته قابل توجه در مورد این الگوریتم این است که گوگل پس از ثبت الگوریتم Page Rank به عنوان اختراع توسط خود، الگوریتم دیگری را تا کنون به عنوان اختراع ثبت نکرده بود و الگوریتم کبوتر دومین الگوریتمی است که گوگل به عنوان اختراع آن را ثبت کرده است.

 الگوریتم کبوتر گوگل - فناوری پیشرفته نتایج بر اساس جستجوهای محلی

 

ویژگی خاص الگوریتم کبوتر گوگل تاثیر بسیار زیاد بر روی سئو محلی است، فرض کنید که شما به دنبال یافتن پیتزا فروشی در گوگل جستجو می کنید، قطعا علاقه ای به مشاهده اطلاعات پیتزا فروشی هایی که در شهرهای دیگر یا محله های دیگر هستند ندارید. قطعا در صورتی که نتایجی که مشاهده خواهید کرد در اطراف محلی باشد که در آن قرار گرفته اید پاسخ بسیار مناسبی گرفته اید. طبق اطلاعیه ای که گوگل ارائه کرده است در مرحله اول الگوریتم کبوتر در آمریکا و به زبان انگلیسی فعال شده است و هنوز تغییرات وسیعی بر این اساس در زبان فارسی مشاهده نشده است. باید به این نکته توجه داشت که الگوریتم کبوتر گوگل مانند گوگل پنگوئن یا گوگل پاندا یک الگوریتم ضد اسپم نیست و تمرکز آن بر روی خوشه بندی نتایج و نمایش نتایج محلی است.

گوگل در گذشته نیز نتایج را به صورت محلی خوشه بندی می کرده است و موضوع خوشه بندی در حد کشورها موضوع جدیدی نیست اما اینکه محدوده محلی کاهش پیدا کرده و تا حد محله پیش برود می تواند موضوع بسیار جذابی باشد. این موضوع می تواند تاثیر بسیار زیادی در محبوبیت نتایج گوگل داشته باشد. فرض کنید که من بتوانم با جستجوی عبارت الکتریکی در گوگل نزدیکترین الکتریکی ها نسبت به خودم را پیدا کنم و این موضوع برای انواع مختلف جستجوها اتفاق بیفتد.

گوگل علاوه بر اهمیت دادن به نتایج محلی به سلایق شما نیز اهمیت می دهد و با امکان web history که ارائه کرده است به دنبال یافتن موضوعاتی است که شما به آنها علاقمند هستید تا بتواند نتایج بهتری را به شما ارائه دهد.

برای مشاهده لیست تغییرات الگوریتم های گوگل می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://moz.com/google-algorithm-change

امیدوارم که مقاله فوق توانسته باشد شما را با این الگوریتم جدید گوگل آشنا کرده باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
حرف اخر
 ارسال شده در : شنبه 20 مرداد 1397

مقاله خیلی کاربردی بود با تشکر از اشتراک گذاری

طراحی سایت
 ارسال شده در : شنبه 11 آذر 1396

بسیار عالی بود متشکرم از مطالب خوبتون

همه کاره
 ارسال شده در : دوشنبه 01 آبان 1396

اول که اینکه کل سایت شما خیلی ساده و خوب است. دوم اینکه در خصوص بک لینک واقعاً سئوال برایم شده است. خیلی سایت ها هستند که بدون بک لینک در صفحات اول هستند، و خیلی های دیگر با بکلینک بسیار بالا. واقعاً داستان پیچیده ای داره سئو؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 01 آبان 1396

پاسخ به همه کاره: به نظر شما داستانش ساده هست؟ قطعا ماجرای پیچیده ای داره

الهام
 ارسال شده در : پنجشنبه 07 اردیبهشت 1396

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون من در مورد الگوریتم کانگورو اطلاعات میخواستم از دوستان کسی میتونه بهم کمک کنهممنون میشم

Ali Ebrahimi
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 01 تیر 1395

بسیار عالی، جامع و کامل مرسی خسته نباشید

صلحایی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 15 اردیبهشت 1394

مرسی.عالی بود.

مهشید
 ارسال شده در : شنبه 12 مهر 1393

مرسی از مطالب و سایت به روزتون

ابراهیم
 ارسال شده در : یکشنبه 16 شهریور 1393

سلامگفتین علاوه بر اهمیت دادن به نتایج محلی به سلایق شما هم اهمیت میده آیا این واکنش تو الگوریتم کبوتر اضافه شده یا قبلا هم بود من فک میکنم اینکه به سلایق اهمیت میده از قبل بوده تجربه خودم اینو بهم ثابت کرده من که برنامه نویس php هستم هر وقت چیزی سرچ میکنم که شاید مشابه همون جستجو مثلا برا asp هم باشه برا من نتایج مرتبط با php رو نشون میده نمیدونم تونسم منظورمو برسونم یا نه

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 03 شهریور 1393

پاسخ به مجتبی: فکرنمیکنم این موضوع به الگوریتم کبوتر ارتباطی داشته باشد.

حمید رضا گنجی
 ارسال شده در : شنبه 15 شهریور 1393

سلام اقای شیرازییک سوال داشتم . چرا وقتی اسم سایتم " دیجیتالر " رو به فارسی جستجو میکنم نتیجه ای نمیاد و سایت های دیگه میان ؟

سینا
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 04 شهریور 1393

سلام آقای شیرازی یه سوال به نظر شما چه تاثیری روی سایت های ایرانی میتونه داشته باشه به دید خیلی بد نگاه کنین لطفا

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 05 شهریور 1393

پاسخ به سینا: فکرنمیکنم فعلا تاثیر قابل توجهی بگذاره اما در آینده ممکنه این اتفاق بیفته.

سیستم کاران
 ارسال شده در : یکشنبه 02 شهریور 1393

سلاممیخواستم بدونم این کلمه محلی که بکار می برید چه گستره ایی دارد؟ مثلا ما که تهران هستیم تا چه فاصله ایی در فهرست گوگل جستجو کنندگان دیده میشیم؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 16 شهریور 1393

پاسخ به ابراهیم: این موضوع از قبل هم بوده، بزرگترین چالش موتورهای جستجو نتایج محلی و نمایش نتایج بر اساس سلیقه کاربر بوده که گوگل در حال حاضر به نمایش نتیجه قابل قبول خیلی نزدیک شده.

مجتبی
 ارسال شده در : شنبه 01 شهریور 1393

سلامسایت من طی 4 روز اخیر افت بازدید چشمگیری از طرف گوگل داشته یعنی به یک دهم قبل رسیده. آیا به خاطر همین تغییرات گوگل به این روز دراومده؟ لطف می کنید راهنمایی کنید.

علی قائم مقامی
 ارسال شده در : پنجشنبه 23 مرداد 1393

استاد شیرازی عزیز , مطلب الگوریتم کبوتر گوگل به عنوان اختراع جدید گوگل مثل بقیه مطالب تون عالیییییییییی بود