افزایش اعتبار دامنه به چه صورت است؟

 یکشنبه 03 دی 1396

یکی از کاربران سایت از من سوالی در مورد اعتبار سایت پرسیده بود که در این مطلب به پاسخ آن میپردازم.

افزایش اعتبار دامنه به چه صورت انجام می شود و چگونه می توان اعتبار یک دامنه اینترنتی را افزایش داد تا بر اساس این بهبود اعتبار رتبه سایت در گوگل ارتقا پیدا کند؟

برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است از اینجا شروع کنم که اعتبار دامنه چیست و بر چه اساسی گوگل به دامنه های اینترنتی اعتبار خاصی را تخصیص می دهد و به تاریخچه موضوع بپردازم.

پیج رنک گوگل چیست

پیج رنک گوگل امتیازی است که گوگل به صفحات مختلف اینترنتی تخصیص می دهد. پیج رنک وجه تمایز گوگل با سایر موتورهای جستجوی زمان خود بود و گوگل آن را به عنوان اختراع ثبت کرد. در واقع ایده پیج رنک بر این اساس بدست آمده که صفحات خوب اینترنتی، صفحاتی هستند که خارج از این صفحات، در سایت های دیگر معرفی شده اند. به همین دلیل برای محاسبه امتیاز یک صفحه، گوگل محاسبه می کند که خارج از این صفحه چقدر به آن لینک داده شده است و لینک ها از چه صفحاتی داده شده اند.

اعتبار دامنه یا Domain Authority چگونه محاسبه می شود؟

اعتبار دامنه و اعتبار صفحه، معیارهایی است که توسط شرکت MOZ ابداع شدند. دلیل این موضوع زمان طولانی بین بروزرسانی پیج رنک گوگل بود و کارشناسان موز با این کار قصد داشتند که سریعتر به وبمسترها در مورد اعتبار صفحات و دامنه های اینترنتی اطلاع رسانی کنند.

اتفاقی که به مرور زمان افتاد این بود که گوگل به دلیل آنچه سو استفاده وبمسترها اعلام کرد، نمایش پیج را حذف کرد تا وبمسترها کمتر به خرید و فروش لینک از اینترنت بپردازند.

نکته مهمی که در این زمینه وجود دارد این است که مانند پیج رنک گوگل، ویژگی های PA و DA بر اساس لینک کار می کنند، اما لینکهایی که شرکت موز آنها را شناسایی کرده و به آنها امتیاز داده است و نه معیارهای گوگل. به همین دلیل تفاوت PA و PR می تواند در مواقعی بسیار زیاد باشد. به همین دلیل معیارهای شرکت موز به هیچ عنوان دقیق نیستند، اما در حال حاضر تنها واحد سنجش اعتبار سایت ها و صفحات اینترنتی هستند.

اعتبار دامنه چگونه افزایش می یابد؟

حال اگر به این سوال برگردیم،اگر منظور از اعتبار دامنه معیاری است که سایت moz.com در نظر گرفته است، این معیار صرفا بر اساس لینک های ورودی سایت افزایش می یابد. اما در نظر داشته باشید که معیارهای موز و گوگل تفاوت های زیادی با هم دارند.

اما اگر منظور از اعتبار دامنه، امتیازی است که گوگل به عنوان اعتبار به سایت ها می دهد، این امتیاز می تواند بر اساس معیارهای زیر مشخص گردد:

  • تعداد سرچ برند در گوگل
  • لینک های ورودی از سایت های معتبر
  • CTR لینک ها در گوگل
  • پارامترهایی که برای اندازه گیری تجربه کاربری در نظر گرفته می شوند مانند Dwell-time و...
  • قدمت سایت

بنابراین اعتبار گوگل متفاوت با معیارهایی مانند DA است و داشتن مقدار DA بالا، لزوما به معنای افزایش رتبه سایت در گوگل نیست.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha