بهتر است سئو را خودمان انجام دهیم یا آن را برونسپاری کنیم؟

 چهارشنبه 10 خرداد 1396

بهتر است سئو را خودمان انجام دهیم یا آن را برونسپاری کنیم؟ در این مقاله به موضوع مهمی می پردازم که می تواند تصمیمی اساسی برای مدیران سایت ها باشد. امروزه هر مدیر سایتی می داند که باید برای سئو هزینه کند و روی آن زمان بگذارد، تصمیم گیری اشتباه در مورد استخدام نیرو در زمینه سئو و همچنین برونسپاری سئو به شرکت های دیگر می تواند هزینه زیادی برای شرکت شما ایجاد کند که در برخی از مواقع قابل جبران هم نیست.

سئو کار خوب چه ویژگی هایی دارد؟

مهمترین ویژگی یک سئو کار خوب و حرفه ای، این است که هدفگذاری درستی انجام می دهد. در بسیاری از مواقع بزرگترین مشکلات سایت ها از نظر سئو این است که هدف مشخص و دقیقی را برای خود مشخص نمی کنند و یا اینکه هدف را به اشتباه مشخص می کنند. اگر به طور خلاصه بخواهم در مورد هدف گذاری در سئو توضیح دهم:

"هدف از سئو و بهینه سازی سایت، قرار گرفتن در رتبه های گوگل در کلمات کلیدی مختلف نیست! بلکه هدف از سئو، افزایش ورودی هدفمند سایت از طریق گوگل و در نتیجه افزایش فروش سایت است"

معنی جمله فوق، این است که معیار شما نباید قرار گرفتن در رتبه خاصی در فلان عبارت و کلمه کلیدی باشد، بلکه معیار شما کسب نتیجه در زمینه افزایش ورودی سایت و افزایش فروش است. اصولا سئو هدف نیست، بلکه وسیله ای است برای رسیدن به هدف. بنابراین هدف قراردادن سئو یعنی به نتیجه نرسیدن پروژه.

امسال چه کسی کولر شما را سرویس کرد؟

شما جز افرادی هستید که کولر خانه خود را خودتان سرویس می کنید؟ روغن ماشین را هم خودتان تعویض می کنید و سایت شرکتتان را هم خودتان طراحی می کنید و کار سئو را هم می خواهید خودتان انجام دهید؟ یا جز افرادی هستید که هر کاری را به متخصص آن واگذار می کنید؟

اگر جز دسته اول هستید، قطعا همیشه مشکل مدیریت زمان دارید و در طول روز نمی رسید که به کارهای مختلف خود رسیدگی کنید و نهایتا کلافه و خسته خواهید بود. از طرف دیگر در بسیاری از مواقع کارهایی که دارید به خوبی پیش نمی رود و ممکن است سایتی که دارید کیفیت مناسب را نداشته باشد و در نهایت در سئو هم نتیجه لازم را نگرفته باشید.

اگر جز دسته اول هستید، بهترین پیشنهادی که میتوانم به شما داشته باشم این است که یکی از دو کار زیر را انجام دهید:

 • یک نیرو برای انجام کارهای سئو شرکت خود استخدام کنید
 • خدمات سئو شرکت خودتان را به شرکت های فعال در این زمینه برونسپاری کنید

اگر مقالات مدیریتی نوین را مطالعه نمایید، همواره پیشنهاد می کنند که برونسپاری خدمات نسبت به استخدام نیروی کار ارجحیت دارد. دلیل این موضوع هم این است که برونسپاری خدمات صرفا از شما هزینه خواهد گرفت و انرژی و زمان اضافه از شما نخواهد گرفت، اما استخدام نیرو علاوه بر هزینه، از شما انرژی و زمان هم میگیرد. اما همیشه نمی توان یک نسخه را برای همه موارد پیچید و با توجه به شرایط و نیاز است که این موضوع شکل میگیرد.

آیا بهتر نیست خودم سئو را یاد بگیرم و آن را انجام دهم؟

با توجه به شرایطی که ما در ایران داریم، پیشنهادی که من به همه مدیران دارم این است که خودشان سئو را یاد بگیرند، اما هرگز خودشان کار سئو را انجام ندهند. در مورد دو روشی که در موردش صحبت کردم در ادامه توضیح خواهم داد.

بنابراین یادگیری سئو برای مدیران لازم است، اما انجام دادنش را به هیچ وجه توصیه نمیکنم، زیرا در دنیای امروز هر شخصی باید تمرکز زمانی و کاری خود را بر روی تخصصی که دارد بگذارد و قطعا هیچ وقت فرصت نخواهد کرد که همه کارها را خودش به بهترین نحوه انجام دهد.

چگونه یک نیروی سئو خوب استخدام کنیم؟

اگر به این نتیجه رسیدید که بهتر است نیروی سئو برای شرکت خود استخدام کنید، بهتر است موارد زیر را مد نظر قرار بدید:

 • برای ارزیابی اقدامات انجام شده در زمینه سئو و همچنین اطمینان از اینکه اقدامات سئو شما در راستای سئو سفید و اقدامات مورد تایید گوگل است و نه اقدامات سئو سیاه که نهایتا در درازمدت ممکن است باعث اسپم شدن سایت شما شود، بهتر است سئو را خودتان یاد بگیرید و یا از یک مشاور سئو برای ارزیابی عملکرد استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که نیروی سئو که استخدام کرده اید تجربه کافی در این زمینه دارد و قبلا توانسته است نتایج مناسب در این زمینه بگیرد.
 • درخواست های غیر منطقی و نامرتبط از او نداشته باشید، مثلا هرگز از فرد مورد نظر نخواهید که در یک ماه شما را در یک کلمه کلیدی سخت به صفحه اول گوگل بیاورد، بلکه از او بخواهید که برای افزایش ورودی سایت به شما برنامه بدهد و روند کار را به اطلاع شما برساند.
 • ابزارهایی که در زمینه سئو شرکت شما مورد استفاده قرار میگیرد را رصد کنید.

چگونه یک شرکت سئو خوب و مناسب برای کار خودم پیدا کنم؟

پیدا کردن شرکت سئو قوی و مناسب کار ساده ای است. بر خلاف سایر کارها، قدرت شرکت هایی که در این زمینه کار می کنند بر اساس نتیجه قابل اندازه گیری است. به عنوان مثال در زمینه طراحی سایت، شما نمی توانید بر اساس معیارهای مشخص کیفیت خروجی شرکت طراحی سایت را اندازه گیری کنید و ممکن است تحت تاثیر تبلیغات و بازاریابی شرکت های مختلف قرار گرفته و نتوانید تصمیم مناسبی بگیرید. اما در زمینه سئو اگر پارامترهای زیر را در نظر بگیرید، هرگز چنین اتفاقی برای شما نخواهد افتاد:

 • آیا شرکت سئو که میخواهم کار خود را به آن بسپارم خودش در گوگل رتبه دارد؟ اگر شرکتی خودش در گوگل رتبه نداشته باشد، کار مناسب و قوی برای شما هم نمی تواند انجام دهد، زیرا نهایتا سایت شما باید با رقبای خود رقابت کند و شرکتی که خودش نتوانسته با رقبایی که دارد رقابت کند، چگونه می تواند باعث موفقیت شما شود؟
 • آیا این شرکت نمونه کارهای مناسبی دارد و مشتریان این شرکت از خدمات سئو رضایت دارند؟ نمونه کارها و مشتریان شرکت مورد نظر را بررسی کنید، رضایت مشتریان آن شرکت یک اصل مهم در این زمینه است و همکاری مناسب و درازمدتی که شرکت سئو و مشتریانش دارند.
 • چه برنامه مشخص و درازمدتی برای خدمات سئو سایت من توسط این شرکت ارائه می شود؟ داشتن و استراتژی و برنامه اهمیت بسیار بالایی در سئو دارد. شرکتی که برنامه و استراتژی برای شما نداشته باشد، نمی تواند کار بزرگی برای شما انجام دهد.

در نظر داشته باشید که هیچ یک از سه مورد بالا به تنهایی کافی نیست، بلکه یک شرکت مناسب باید هر سه مورد بالا را با هم داشته باشد تا بتواند پروژه سئو شما را به سرانجام مناسب برساند.

جمع بندی و نتیجه گیری

برای انجام خدمات سئو بر روی سایت اینترنتی که دارید سه راهکار دارید:

 • خودم سئو را انجام بدم
 • برای انجام کارهای سئو نیرو استخدام کنم
 • سئو را به شرکت های سئو که در این زمینه فعال هستند بسپارم

اینکه کدامیک از این سه کار را انجام دهید، بسته به منابعی که دارید و رقبایی که دارید و حجم کاری شما مشخص می شود. به عنوان مثال اگر یک سایت ساده در زمینه کاری دارید که رقبای زیادی ندارد، با رعایت نکات خاصی در زمینه محتوا و داشتن یک سایت استاندارد به راحتی می توانید در رتبه های بالای گوگل قرار بگیرید. بنابراین در چنین حالتی کار خاص و زیادی برای نتیجه گرفتن در زمینه سئو برای شما وجود ندارد و خودتان هم می توانید آن را انجام دهد. اگر رقابت کاری شما در حد متوسط است، می توانید با استخدام یک یا چند نفر نیرو در زمینه کاری خود، تیم سئو تشکیل دهید و کارهای سئو را انجام دهید، گرچه در چنین حالتی هزینه بسیار بیشتری به نسبت اینکه کار را به شرکت های سئو بسپارید انجام خواهید داد زیرا هزینه های سربار قابل توجهی خواهید داشت و از طرف دیگر ابزارها و دانش شرکت های تخصصی را ندارید و برای بدست آوردن و ایجاد کردن این ابزارها متقبل هزینه بیشتری خواهید شد. در نهایت اگر زمینه کاری پررقابتی دارید و میخواهید از افراد خبره و با تجربه برای دریافت نتیجه بهتر استفاده کنید، پیشنهاد میکنم که حتما کار خود را به شرکت های فعال و متخصص در این زمینه واگذار کنید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha