قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

 ﺳﻪشنبه 08 مرداد 1392

اولین نکته ای که به ذهن خیلی از مدیران سایت ها می رسد قرار گرفتن در صفحه اول گوگل است. چگونه می شود در گوگل به صفحه اول رسید؟ و سوالاتی از این قبیل. در این مقاله سعی میکنم چند نکته کلیدی در این مورد را توضیح بدم و راه قرار گرفتن در رتبه های بالای گوگل را به شما آموزش بدم. قبل از اینکه به طور کامل به تشریح فرآیندها و روند بهبود رتبه سایت در گوگل و قرار گرفتن در رتبه های خوب گوگل در صفحه اول بپردازم، لازم است به این نکته اشاره کنم که رقابت صفحه اول گوگل برای کلمات کلیدی مختلف متفاوت است، بنابراین قرار گرفتن در صفحه اول گوگل برای برخی از کلمات کاری بسیار ساده و برای برخی دیگر کاری بسیار دشوار است.

پیشنهاد میکنم مطالب این مقاله را به صورت کامل مطالعه نمایید تا به صورت کامل در جریان آن قرار بگیرید.

چگونه به صفحه اول گوگل بیاییم؟

سوالی که اکثر کاربران دارند این است که چگونه به صفحه اول گوگل بیاییم؟ واقعیت این است که قرار گرفتن در نتایج صفحه اول مانند یک مسابقه است که باید در آن پیروز شوید. در نظر داشته باشید که برای پیروزی در هر رقابتی باید قدرت بیشتری نسبت به رقبا داشته باشید تا بتوانید رتبه های بهتری نسبت به سایرین بدست آورید. همه مدیران سایت های اینترنتی آرزو دارند که در صفحه اول گوگل باشند، اما فقط 10 سایت در صفحه نخست قرار می گیرند. در ادامه این مقاله به شما خواهم گفت که چگونه این اتفاق می افتد، اما قبل از آن لازم است که موضوع مهمی را توضیح دهم: رقابت در کلمات کلیدی مختلف با هم متفاوت است، بنابراین باید در نظر داشته باشید که قرار گرفتن در صفحه اول گوگل در برخی از کلمات کلیدی، کار بسیار ساده ای است، اما برخی کلمات کلیدی هم هستند که رقابت بالایی دارند. به عنوان مثال رقابت کلمه ای مانند "جوراب مردانه سفید و قرمز راه راه مردانه" کم است اما رقابت کلمه کلیدی "جوراب مردانه" سنگین است و رقابت کلمه کلیدی "جوراب" بسیار سنگین تر خواهد بود.

قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

مراحل قرار گرفتن در صفحه اول نتایج گوگل

در ادامه 7 مرحله برای رفتن به نتایج صفحه اول گوگل را برای شما توضیح خواهم داد. مراحل قرار گرفتن در نخستین صفحه گوگل عبارتند از:

1.داشتن  وب سایت مناسب

وب سایت شما مهمترین ابزاری است که می تواند در این راه به شما کمک کند. اگر وب سایت مناسب نداشته باشید در واقع بخش عمده ای از قدرت خود را از دست خواهید داد. منظور از وب سایت مناسب سایتی است که دارای خصوصیات زیر باشد:

 • قالب مناسبی داشته باشد یعنی تا جای ممکن چگالی html صفحات آن نسبت به متنی که شما می گذارید کم باشد.
 • ساختار مناسبی از نظر لینکهای داخلی بین صفحات شما ایجاد کند
 • از تکنیکهایی مثل تگ گذاری و نوار راهبردی استفاده کند
 • آدرس دهی صفحات مناسبی داشته باشد
 • سرعت لود شدن صفحات آن سریع انجام شود
 • مشکلات امنیتی نداشته باشد
 • گرافیک مناسب و بسیار سبکی داشته باشد و حجم صفحات آن به خاطر قالب سایت زیاد نباشد
 • سایت شما به گونه ای طراحی شده باشد که گوگل به راحتی بتواند صفحات و مطالب شما را پیدا کرده و ایندکس کند

بنابراین در اولین قدم باید یک ابزار مناسب و مفید برای این کار پیدا کنید. در صورتی که اطلاعات فنی در مورد انواع وب سایت و تفاوت های آن ندارید سعی کنید از یک مشاور بی طرف و خبره در این زمینه کمک بگیرید تا بهترین روش را برای طراحی سایت خود انتخاب کنید.

2. تحلیل مخاطبین سایت شما و رقبا در صفحه اول نتایج گوگل

در دومین قدم باید بدانید که مشتری سایت شما معمولا به دنبال چه کلماتی جستجو می کند و چه نیازهایی دارند. با بررسی امکاناتی که می توانید برای آنها ارائه دهید و امکانات سایت های مشابه می توانید به اطلاعات بسیار ارزشمندی دست پیدا کنید و ساختار محتوا و معماری سایت خود را بر این اساس بنا کنید.

شناسایی نیازهای مخاطب نه تنها تاثیر مستقیمی در قرار گرفتن سایت شما در صفحه اول گوگل دارد بلکه در مراحل بعدی یعنی تبدیل بازدیدکنندگان سایت به مشتری نیز نقش اساسی پیدا می کند. بنابراین همواره سعی کنید نیازهای مخاطبین خود را تشخیص داده و آنها را برطرف کنید.

3. انتخاب کلمات کلیدی مناسب

انتخاب کلمات کلیدی موضوع بسیار گسترده ای است که به تنهایی می توان چندین مقاله و کتاب در موردش پیدا کرد و چندین ساعت در این باره صحبت کرد. انتخاب کلمات کلیدی مناسب نقش مستقیمی در موفقیت سایت شما خواهد داشت. در کلاس های آموزش سئو به طور مفصل در مورد نحوه انتخاب کلمات کلیدی صحبت می کنیم. به طور خلاصه می توانید قوانین زیر را درمورد کلمات کلیدی در نظر بگیرید:

 • کلمات کلیدی را به عنوان کلمه کلیدی مناسب انتخاب کنید که به طور مستقیم مرتبط با خدمات سایت شماست
 • کلمات کلیدی بهتر هستند که جستجوی بیشتری دارند و رقبای کمتری در آن کلمه دارید و در عین حال رقبای شما در آن عبارت ضعیف تر هستند.
 • هرگز از روش های اسپم و سیاه برای بالا بردن چگالی کلمات کلیدی خود استفاده نکنید. از جمله این روش ها می توان به تکرار بی مورد کلمه کلیدی در بخش های مختلف سایت اشاره کرد.
 • از ابزارهای آمارگیر مناسب برای بررسی کلمات کلیدی استفاده کنید.
 • کلمات کلیدی مناسب خود را با ابزارهای مثل rank tracker دنبال کنید و وضعیت خود و رقبایتان را همواره تحلیل کنید.

4. تولید محتوای مناسب و مفید برای رفتن به صفحه اول گوگل

برای رفتن به صفحه اول گوگل، در محتوای سایت خود همواره اطلاعات مفیدی قرار دهید تا سوالات و خواسته های بازدیدکنندگان سایت برطرف شوند. هرگز اطلاعات خود را از سایت های دیگر کپی نکنید و همواره خودتان محتوای سایت خودتان را تولید کنید. محتوای مناسب باعث می شود که به مرور کاربران وفادار بدست آورین و افراد بیشتری به سایت شما مراجعه کنند، گوگل هم اعتبار سایت شما را بر همین اساس به مرور افزایش خواهد داد و به کیفیت محتوا اهمیت ویژه ای می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله آیا تولید محتوای دست اول و مفید برای سئو و افزایش بازدید سایت کفایت می کند؟ مراجعه نمایید.

5. به سئوی خارجی اهمیت دهید

منظور از سئوی خارجی انجام هرگونه فعالیت خارج از سایت است، فعالیت در سایت های مختلف و ایجاد لینک، فعالیت در شبکه های اجتماعی، بازاریابی ویدئویی و ... از جمله اینگونه فعالیت ها هستند. شما با انتشار مطالب سایت خود می توانید مخاطبین زیادی را به سمت سایتتان هدایت کنید و از طرف دیگر به گوگل و سایر موتورهای جستجو بفهمانید که سایت شما مطالب مفیدی دارد که افراد مختلف به آن علاقه دارند و آنها را منتشر می کنند. سیگنالهای ایجاد شده در شبکه های اجتماعی و رفتارهای مخاطب تاثیر مستقیمی بر روی رتبه بندی سایت شما در گوگل و قرار گرفتن در صفحه اول گوگل خواهد داشت.

همواره به یاد داشته باشید که مطالب شما زمانی ارزش خود را نشان خواهند داد که دیده شوند، ابزارهای زیادی هستند که می توانید از طریق آنها مطالب خود را منتشر کنید.

قرار گرفتن در صفحه اول گوگل

6. از ابزارهای روز استفاده کنید و الگوریتم های جدید گوگل را دنبال کنید

ابزارهای زیادی برای سئو وجود دارند که می توانند آمار تحلیلی مناسبی به شما بدهند. همواره سعی کنید از این ابزارها بهترین استفاده را ببرید و خود را با الگوریتم های جدید گوگل وفق دهید. دو عامل هستند که همیشه در حال تغییرند:

 • الگوریتم های گوگل
 • وضعیت سایت های رقیب شما

بنابراین شما نمی توانید ثابت بمانید زیرا در این صورت از آنها عقب خواهید ماند.

7. استفاده از مشاوره افراد خبره

به یاد داشته باشید که سئو یک علم تخصصی است و همانگونه که یک بیمار به پزشک مراجعه می کند شما نیز باید برای رفع مشکلات خود به متخصص این علم مراجعه کنید و از افراد خبره و مشاورین خوب برای بهبود وضعیت سایت خود در گوگل بهره ببرید. سئو یک علم ثابت نیست و همواره در حال تغییر است بنابراین با برقراری ارتباط با افراد خبره در این زمینه اطلاعات روز را بدست آورید. بنابراین هرگز کار شما تمام نمی شود و همواره باید وضعیت سئو سایت خود را بهبود بخشید.

رفتن به صفحه اول نتایج گوگل به صورت تضمینی؟

پس از طی کردن مراحل فوق، می توانید امیدوار باشید که به صفحه اول گوگل خواهید آمد. اما در نظر داشته باشید که کار شما تمام نشده است، همواره کلمات کلیدی جدیدی هستند که می توانید رتبه سایت خود را در آنها بالا بیاورید، از طرف دیگر رقبای شما هم بیکار ننشسته اند و آنها هم مشغول هستند تا جایگاه شما در گوگل را بگیرند. در واقع سئو یک مسابقه است که بین شما و رقبایی که در کلمات کلیدی مختلف دارید انجام می شود، این مسابقه هیچ خط پایانی ندارد و همواره باید بر روی وب سایت خود کار کنید.

افرادی که به شما تضمین می دهند که رتبه خاصی در گوگل را برای شما کسب کنند و از طرف دیگر این رتبه برای شما ماندگار است، یا خودشان اطلاعات زیادی در این زمینه ندارند و یا از عدم داشتن اطلاعات نزد شما سو استفاده می کند. رتبه ها در اختیار گوگل است، گوگل همواره الگوریتم های خود را تغییر می دهد و رقبای شما هم در حال فعالیت هستند، به همین خاطر صفحه اول گوگل به صورت تضمینی شعار دوست داشتنی است که واقعیت ندارد.

نتیجه گیری: آوردن سایت به صفحه اول

قرار گرفتن در صفحه اول گوگل گرچه ساده نیست اما با در نظر گرفتن نکات مطرح شده در این مقاله به راحتی میتوانید آن را بدست آورید. به خاطر داشته باشید که هیچ چیز با ارزشی به آسانی بدست نمی آید و نیازمند تلاش و کوشش فراوان است، امیدوارم که با مطالعه این مقاله توانسته باشید پاسخ سوال چگونه در صفحه اول گوگل قرار بگیریم را یافته باشید و به نتیجه لازم در این زمینه برسید.

نویسنده: رضا شیرازی مفرد

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha