رپورتاژ آگهی چیست: تعریف رپورتاژ خبری

 پنجشنبه 15 اسفند 1398

کاربران به مشاهده تبلیغات حساس شده اند، شاید برای شما هم بارها پیش آمده باشد که کالایی را خریده باشید و سپس به این نتیجه رسیده اید که به آن نیازی ندارید! وجود کالای ناخواسته باعث شده که کاربران نسبت به تبلیغات بدبین شوند و اکثر آنها تبلیغات را مشاهده نمی کنند.
به همین جهت کسب و کارها به دنبال روش های جدید تبلیغاتی هستند که از طریق آنها پیام خود را به مخاطب هدف برسانند. رپورتاژ آگهی یکی از این روش ها است، رپورتاژ آگهی در واقع یک محتوای خبری است که به صورت زیرپوستی (یا آشکار) به معرفی محصول یا خدمات یک شرکت می پردازد. در ادامه شما را با تعاریف مختلف و کاربردهای رپورتاژ آگهی آشنا می کنیم. در مقاله دیگری با عنوان چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم در مورد نحوه نگارش رپورتاژ آگهی توضیح داده ام.

رپورتاژ خبری یعنی چه؟

رپرتاژ نوعی آگهی است که در قالب گزارش ارائه می شود، در واقع مخاطب این تصور را دارد که یک گزارش بی طرفانه به او ارائه می شود اما در واقع کسب و کارها تلاش می کنند که در قالب این گزارش ذهن کاربران را برای خرید محصول یا خدمات یک برند آماده کنند.
رپورتاژهای خبری می توانند به صورت متنی، تصویری، ویدئویی، صوتی و... باشند.
به دلیل اعتمادی که مخاطب به رسانه دارد، رپورتاژهای خبری تاثیر زیادی در جلب توجه و اعتماد مخاطب دارند. رپورتاژ آگهی علاوه بر تاثیری که در معرفی و فروش یک محصول دارد، می تواند در بهبود رتبه سایت های اینترنتی در موتورهای جستجو هم  موثر باشد.
در واقع رپورتاژ های خبری با دو هدف در رسانه ها منتشر می شوند:

 1. تبلیغ زیرپوستی یک محصول، خدمت یا برند
 2. بهبود رتبه سایت اینترنتی یک کسب و کار

رپورتاژ آگهی چیست - اهداف نوشتن رپورتاژ آگهی

تاثیر رپورتاژ آگهی بر روی سئو چیست

موتورهای جستجو علاوه بر الگوریتم های داخل صفحه که شامل بررسی فاکتورهای فنی و محتوایی هستند، به فاکتورهای خارجی نیز اهمیت می دهند. فاکتورهای خارجی شامل عوامل تاثیر گذار بر برند و لینک های اینترنتی هستند. در واقع موتورهای جستجو با استفاده از لینک های اینترنتی متوجه می شوند که کاربران به چه نوع صفحاتی علاقمند هستند و به این صفحات اعتبار بیشتری را اختصاص می دهند.
در حالت عادی کاربران اینترنت مطالب مفید را به هم به اشتراک می گذارند و به مطالب مفید، لینک می دهند. کارشناسان سئو این نکته را به خوبی می دانند و بر همین اساس سعی می کنند موتورهای جستجو را فریب دهند و با ایجاد لینک های اینترنتی برای صفحات مورد نظر خود اعتبار کسب کنند.
موتور جستجوی گوگل با استفاده از الگوریتم پنگوئن سعی می کند لینک هایی که خریداری شده اند یا به صورت غیرطبیعی توسط مدیران سایت ها و کارشناسان سئو ایجاد شده اند را تشخیص دهند. بنابراین یکی از چالش های مهم افرادی که رپورتاژ آگهی با هدف سئو منتشر می کنند این است که الگوریتم های هوشمند گوگل را فریب دهند.
در واقع یک رپورتاژ خبری می تواند تاثیر مثبت یا منفی در نتیجه صفحات اینترنتی داشته باشد. زیرا از نظر گوگل انتشار رپورتاژ آگهی با هدف بهبود رتبه صفحات اینترنتی کاری خلاف قوانین محسوب می شود. بنابراین در صورتی که گوگل رپرتاژ آگهی را طبیعی در نظر بگیرد، تاثیر مثبت خواهد داشت و اگر متوجه غیرطبیعی بودن آن شود، تاثیر منفی در رتبه بندی سایت های اینترنتی دارد. این نکته را در نظر داشته باشید که الگوریتم های گوگل به مرور زمان توسعه پیدا می کنند و ممکن است یک رپورتاژ خبری که امروز برای شما تاثیر مثبت دارد، چند ماه دیگر اثر منفی داشته باشد. مطابق قوانین گوگل لینک های تبلیغاتی باید با خصوصیت nofollow یا sponsored منتشر شود تا تاثیر مستقیمی در رتبه بندی صفحات گوگل نداشته باشند.
ملاک طبیعی بودن بک لینک ها از نظر گوگل عبارتند از:

 • بک لینک ها باید در صفحات و سایت های مرتبط ایجاد شده باشند (مرتبط بودن موضوعی سایت منتشر کننده رپورتاژ خبری با سایت شما اهمیت بالایی دارد)
 • روند زمانی انتشار رپورتاژهای خبری اهمیت بالایی دارد
 • کلماتی که از طریق آنها به سایت شما لینک داده می شود نباید متمرکز بر روی یک عبارت خاص باشند
 • لینک های خارجی نباید به یک صفحه خاص هدایت شوند
 • نوع لینک دهی در صفحات اهمیت دارد و در حالتی که گوگل تشخیص دهد محتوا صرفا با هدف ایجاد لینک تهیه گردیده است، شما را جریمه می کند

چگونه یک محتوای موثر بنویسیم

استفاده از نکات تبلیغ نویسی در نگارش محتوای رپورتاژ آگهی می تواند به شما کمک زیادی بکند. ساختار محتوایی یک رپورتاژ خبری می تواند مشابه هر مطلب دیگری شامل لید، مقدمه، زیر عنوان و نتیجه گیری باشد. همچنین داستان پردازی در محتوای رپورتاژهای خبری باعث می شود که کاربران با علاقه مطلب مورد نظر را مطالعه کنند و حتی آن را با دیگران به اشتراک بگذارند و باعث شود که مطلب مورد نظر به صورت ویروسی نزد کاربران اینترنتی به اشتراک گذاشته شود.
نکات عمومی که در نگارش یک رپورتاژ باید رعایت کنید عبارتند از:

 • محتوای خبری نباید صرفا جنبه تبلیغاتی داشته باشد زیرا از اثرگذاری آن کاسته خواهد شد و کاربران علاقه ای به مطالعه آن نشان نمی دهند.
 • همیشه تبلیغات زیرپوستی و غیرمستقیم تاثیرگذاری بیشتری دارند. کاربران علاقه ای به خواندن یا مشاهده تبلیغ مستقیم محصول شما ندارند اما از شنیدن یک داستان جذاب که محصول شما در آن معرفی شده باشد لذت می برند.
 • تیترهای جذاب برای رپورتاژ خود انتخاب کنید و سعی کنید محتوا را طوری بنویسید که کاربر با شما همراه شود و آن را تا انتها بخواهند.
 • در چند جمله اول محتوایی که تهیه می کنید، سعی کنید مخاطب را با خودتان همراه کنید و تا جای ممکنه محتوای جذابی برای او بنویسید.
 • محتوای رپورتاژ را طوری بنویسید که کاربران ترغیب شوند محتوای آن را برای دوستان خود تعریف کنند و احساس نکنند که یک محتوای تبلیغاتی را مطالعه کرده اند.
 • نقل قول کردن از افراد مختلف و روایت تجربه های واقعی از استفاده از محصول می تواند تاثیر بسیار زیادی در پذیرفته شدن محتوای رپورتاژ نزد مخاطب داشته باشد.
 • بیش از اندازه در مورد جزییات محصول صحبت نکنید و در مورد مزایای محصولات خود اغراق نکنید.
 • از کلمات مطلق در تیترها و محتوای مطالب خود استفاده نکنید، به عنوان مثال کاربران به مطلبی که در آن نوشته شده باشد بهترین شرکت طراحی سایت در ایران یا اولین نرم افزار حسابداری ایرانی، واکنش مناسبی نشان نمی دهند.

مزایای رپورتاژهای خبری

مزایای رپورتاژهای خبری عبارتند از:

 • برای تبلیغات و برندسازی موثر هستند
 • می توانند تاثیر مثبتی در رتبه سایت شما در موتورهای جستجو داشته باشند
 • به سایت شما ترافیک می دهند (به میزان کم و محدود)
 • به فروش محصولات شما کمک می کنند (معمولا به طور مستقیم منجر به فروش زیاد محصول نمی شود، اما در طولانی مدت و به صورت غیرمستقیم در فروش محصول موثر است.)

نتیجه گیری: رپرتاژ آگهی خبری چیست

استفاده از رپورتاژهای خبری به عنوان یک راه جایگزین تبلیغاتی برای معرفی محصولات و خدمات یک کسب و کار می تواند اثرگذاری مناسبی داشته باشد. بخصوص زمانی که محتوای منتشر شده شامل تکنیکهای تبلیغ نویسی، داستان پردازی، بازاریابی ویروسی و سئو باشد. باید در نظر داشته باشید که خریداری لینک های تبلیغاتی از نظر گوگل و سایر موتورهای جستجو کاری خلاف است و در صورتی که بدون برنامه ریزی و به صورت گسترده و بدون مشورت با یک کارشناس سئو اقدام به این کار بکنید، می تواند اثر منفی در رتبه های شما داشته باشد.
شما چه تجربه ای از انتشار رپورتاژ آگهی دارید؟ لطفا آن را از طریق نظرات این مقاله با من و خوانندگان این مطب در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: