چگونه رپورتاژ آگهی بنویسیم؟

 جمعه 21 دی 1397

رپورتاژهای خبری، به خبر تبلیغاتی گفته میشود که جهت معرفی خدمات و محصولات کسب و کار ها نوشته میشود و در سایت های خبری پربازدید منتشر میشود. محتوای رپورتاژهای خبری به صورت زیرپوستی تبلیغ خدمات یا برند یک شرکت را می کنند و به مخاطب در مورد آن اطلاع می دهند. محتوای رپورتاژ به گونه ای طراحی می شود که کاربر پس از مطالعه آن احساس کند که یک خبر عادی را مطالعه کرده و از طریق آن با محصول یا خدمات یک شرکت آشنا می شود. رپورتاژها نه تنها در سایت های خبری بلکه در سایر رسانه ها هم کاربرد دارند و یکی از عناصر تاثیر گذار در روابط عمومی محسوب می شود. در صورتی که می خواهید بیشتر در مورد رپورتاژ آگهی بدانید این مقاله را مطالعه کنید: رپورتاژ آگهی چیست

در این مقاله قصد دارم اطلاعات کاملی در مورد رپورتاژ آگهی را به شما منتقل کنم و در مورد نحوه نگارش رپورتاژ آگهی و چگونگی کسب نتیجه مناسب از طریق رپورتاژ آگهی صحبت کنم. همچنین در مورد نحوه انتخاب رسانه مناسب برای رپورتاژ آگهی صحبت خواهم کرد و نحوه قیمت دهی برای خرید رپورتاژ آگهی را تحلیل میکنم. دیدگاه های متفاوت در مورد رپورتاژهای خبری را بررسی کرده و نمونه های موفق محتوایی رپورتاژ را شرح خواهم داد.

ارتباط رپورتاژ آگهی و سئو چیست؟

از زمان پیدایش گوگل تا کنون، الگوریتمی به نام الگوریتم پیج رنک در گوگل وجود دارد که بر اساس لینکهای ورودی به یک صفحه اینترنتی برای آن صفحه اعتبار در نظر می گیرد. مدیران سایت های اینترنتی بر همین اساس، تصمیم گرفتند که لینک های ورودی به سایت خود را افزایش دهند. لینک های ورودی به سایت بر اساس خرید لینک از سایت های اینترنتی، ایجاد کامنت ها و نظرات اسپم در سایت های دیگر، ارسال نظر در انجمن های اینترنتی، تبادل لینک و... افزایش می یافت تا اینکه الگوریتم پنگوئن گوگل شروع به کار کرد. الگوریتم پنگوئن گوگل سایت هایی که اقدام به ایجاد و خرید لینک می کردند را جریمه می کند، به مرور زمان روش های فوق برای مدیران سایت ها نتیجه عکس دادند و آنها را به فکر ایجاد روش های جدیدتری که باعث جریمه شدن از طرف پنگوئن گوگل نشود انداخت.

امروزه رپورتاژ های خبری با دو هدف ایجاد می شوند: بهبود روابط عمومی (برندسازی) و سئو! مطابق قوانین گوگل، انتشار رپورتاژ آگهی به هدف بهبود سئو کار خلاف محسوب می شود، البته به شرطی که گوگل متوجه موضوع شود! امروزه به دلیل علاقه مدیران سایت ها به سئو سایت، اکثر رپورتاژهای خبری با هدف سئو و بهینه سازی سایت منتشر می شوند.

برخی از نکاتی که باید در رپورتاژ های خبری رعایت کرد تا در گوگل نتیجه بهتری داشته باشد، عبارتند از:

 • متن رپورتاژ به صورت طبیعی نوشته شود و کلمات کلیدی که در متن به صفحات سایت لینک می شوند متمرکز روی کلمه کلیدی خاصی نباشد
 • روند زمانی انتشار رپورتاژها مشخص و طبیعی باشد و گوگل به ان مشکوک نشود
 • رپورتاژ های خبری روند لینکهای ورودی به سایت ما را غیر متوازن نکنند

چگونه رپورتاژهای خبری بنویسیم - رضا شیرازی مفرد

مزایای استفاده از رپورتاژ آگهی

برخی از مزایای استفاده از رپورتاژ آگهی عبارتند از:

 • رپورتاژ آگهی یک تبلیغ دائمی و ماندگار است
 • کاربران از طریق محتوای رپورتاژ خبری اعتماد بیشتری به شرکت ها می کنند
 • با استفاده از رپورتاژ آگهی می توان یک معرفی جامع از شرکت و محصول ارائه داد
 • رپورتاژ آگهی باعث بهبود آگاهی و شناخت افراد از برند شما می شود
 • رپورتاژ آگهی در سئو تاثیر دارد

نمونه رپورتاژ آگهی های موفق

خلاقیت در نوشتن رپورتاژ آگهی و استفاده از تکنیکهای تبلیغ نویسی می تواند اثرگذاری رپورتاژها را بیشتر کند. ایده گرفتن از نمونه های موفق رپورتاژ آگهی می تواند به ما کمک کند که رپورتاژهای خبری بهتری بنویسیم. ترکیب تکنیکهای تبلیغ نویسی و رپورتاژهای خبری می تواند نتیجه مناسب برای رپورتاژ ایجاد کند. رپورتاژها می توانند به صورت زیر باشند:

 • در قالب یک راهنما تهیه شده باشد
 • یک ویدئو یا مقاله آموزشی باشد
 • گزارشی از همایش ها، نمایشگاه ها و رویدادهای خبری قبل و پس از برگزاری باشد
 • یک محصول جدید یا برند معرفی شود

معمولا هدف از انتشار رپورتاژ خبری، افزایش آگاهی جامعه نسبت به برند است. اما اگر هدف صرفا سئو باشد، طبیعی بودن متن، نحوه انتشار، نوع رسانه و بک لینک ها اهمیت پیدا می کنند. معمولا رپورتاژهای موفق رپورتاژهایی هستند که محتوا را در قالب یک داستان جذاب به کاربر منتقل می کنند. حجم محتوای رپورتاژ می تواند بین 300 تا 700 کلمه باشد و نیازی نیست خیلی طولانی باشد. رپورتاژها نباید صرفا جنبه تبلیغاتی داشته باشند، زیرا حس بد در مخاطب ایجاد می کنند و کاربرد خود را از دست می دهند. همچنین تصویرسازی در ذهن مخاطب و استفاده از واژه های تصویری در داستان می تواند اثربخشی را افزایش دهد.

یک قالب موفق برای رپورتاژ این است که در اول داستان، ادعایی را مطرح کنید، سپس آن را اثبات نمایید و از مخاطب بخواهید که اقدام خاصی انجام دهد. همچنین قالب های موفق دیگر مانند ارائه راه حل برای مشکلات نیز جذاب هستند: اول مشکل را مطرح می کنیم، سپس مشکل را بزرگ جلوه می دهیم، نهایتا راه حل مناسب برای مشکل را معرفی می کنیم. همچنین استفاده از تصاویر جذاب و CTA می تواند به موفقیت رپورتاژ کمک کند.

news hijacking چیست و چه ارتباطی با رپورتاژ آگهی دارد؟

هر روز در جامعه اتفاقات جدیدی روی می دهد که برای مردم جذاب است. یک روز ممکن است ازدواج یک بازیکن معروف فوتبال با یک هنرپیشه خبر روز باشد و فردای آن روز خبر مربوط به زلزله در جامعه پرطرفدار شود. news hijacking به روش هایی گفته می شود که از طریق سوار شدن بر موج های خبری که در جامعه اتفاق می افتد، پیام خود را به مخاطب می رسانیم. خبر مربوط به زلزله کرمانشاه را در نظر بگیرید، یک شرکت لوازم خانگی می تواند 100 محصول خود را (به عنوان مثال ماشین لباسشویی) به عنوان هدیه به زلزله زدگان ارائه دهد. بازخورد خبری چنین کاری بسیار بیشتر از میلیون ها تومان هزینه کردن است و مردم در جامعه چنین خبری را برای من می فرستند، حس بهتری نسبت به برند آن شرکت پیدا می کنند.

داستان برند می تواند سوار بر موج خبر شده و از طریق بازاریابی دهان به دهان و به صورت ویروسی در جامعه منتشر شود. رپورتاژ های خبری که با چنین حالتی طراحی می شوند معمولا بازخوردهای جذاب و فوق العاده ای دارند.

تعرفه رپورتاژ آگهی

تعرفه رپورتاژهای خبری در رسانه های مختلف متفاوت است و تابع هیچ قانون خاصی نیست. برخی از آژانس های تبلیغاتی پکیج هایی برای رپورتاژهای خبری دارند که از طریق همکاری با آنها می توانید رپورتاژها را با قیمت مناسب تهیه کنید. وب24 نیز یکی از شرکت هایی است که چنین خدماتی ارائه می دهد و در کنار ارائه خدمات، به مشتریان خود مشاوره در زمینه نحوه تولید محتوا، انتخاب رسانه و همچنین نحوه اثر گذاری رپورتاژ در سئو می دهد. (برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه عضو پورتال وب 24 شوید)

معمولا افرادی که از روابط عمومی برایشان اهمیت دارد، دیده شدن را ملاک انتخاب رسانه ها قرار می دهند و به همین خاطر مواردی مانند رتبه الکسا، تعداد بازدید روزانه و... برایشان اهمیت دارد و افرادی که بیشتر با دیدگاه بهبود رتبه سایت در گوگل به دنبال خرید رپورتاژ آگهی هستند، اعتبار رسانه در گوگل برایشان اهمیت دارد و به بازدید کمتر اهمیت می دهند. در برخی از موارد می تواند هر دو مورد اهمیت پیدا کند. معمولا رسانه ها، قیمت رپورتاژ را بر اساس میزان بازدید مشخص می کنند، یعنی سایتی که رتبه الکسا بهتری داشته باشد قیمت رپورتاژ بالاتری دارد. در حالیکه این موضوع عامل مهمی برای افرادی که می خواهند کار سئو بکنند نیست.

بهترین سایت های رپورتاژ های خبری

همانطور که در بخش قبل توضیح دادم، بهترین سایت خبری برای رپورتاژ عبارت معنا داری نیست و بهتر بودن یک سایت با توجه به هدفی که شما دارید مشخص می شود. قطعا مرتبط بودن موضوعی می تواند یک عامل تاثیر گذار و تعیین کننده چه در مورد سئو و چه در مورد روابط عمومی است. بنابراین اینکه سایت منتشر کننده خاصی را بتوانیم به عنوان بهترین سایت معرفی کنیم، به خودی خود معنی ندارد اما می توانیم بر اساس مواردی مانند بودجه مورد نظر، میزان بازدید، اعتبار سایت در گوگل، نوع مخاطب و ارتباط موضوعی سایت ها را رتبه بندی کرد و از بین آنها انتخاب کرد.

در صورتی که شرکت یا شخصی مشاور شما در زمینه انتخاب رپورتاژ است، می تواند بر اساس هدف گذاری شما و همچنین ویژگی های رسانه های مختلف به شما پیشنهادی در این زمینه دهد. در صورتی هم که خودتان بخواهید چنین کاری بکنید، بر اساس اولویت بندی هایی که دارید می توانید به رسانه های مختلف امتیاز دهید. به عنوان مثال ممکن است برای شما هزینه و میزان دیده شدن مهم باشد، بنابراین رتبه الکسا را به عنوان سنجه میزان دیده شدن و مبلغ رپورتاژ را به عنوان معیار هزینه در نظر می گیرید. از طرف دیگر، هرچه رتبه الکسا کمتر باشد بهتر است و هر چه هزینه هم کمتر باشد بهتر است. بنابراین رتبه الکسا یک سایت در ایران را در هزینه رپورتاژ ضرب می کنیم و هر چه میزان ترکیب این دو عدد کمتر بود، سایت مورد نظر بهتر است.

از طرف دیگر، می توان با توجه به اهمیت هر یک از سنجه ها، وزن مشخصی برای آن مشخص کرد. معمولا وزن ها بر اساس اولویت های شما و اعدادی بین صفر و یک هستند که مجموع آنها یک می شود. به چنین ضرایبی در ریاضی OWA می گوییم. مثال زیر را در نظر بگیرید:

سایت الف : رتبه الکسا در ایران 54 و قیمت رپورتاژ آگهی 500.00 تومان

سایت ب: رتبه الکسا در ایران 46 و قیمت رپورتاژ آگهی 700.000 تومان

سایت پ : رتبه الکسا در ایران 80 و قیمت رپورتاژ آگهی 300.00 تومان

وزن رتبه الکسا 0.6 و وزن قیمت را 0.4 در نظر میگیریم، بنابراین امتیاز سایت الف 6.48 و امتیاز سایت ب 7.72 و امتیاز سایت پ نیز 5.76 است. با توجه به اینکه امتیاز سایت های کمتر بهتر هستند، انتخاب ما به ترتیب سایت های پ، الف و ب خواهد بود.

چگونه رپورتاژ آگهی رایگان بگیریم؟

استفاده از تکنیکهای بازاریابی ویروسی در شبکه های اجتماعی و محیط وب باعث می شود که رسانه های مختلف با میل خودشان در مورد ما صحبت کنند و مطالب مرتبط با محصولات و کسب و کار ما را در رسانه خود منتشر کنند. یکی از تکنیکهایی که در این مورد کاربرد دارد، خبرربایی یا news hijacking است که در همین مقاله در موردش صحبت کردم. استفاده از تکنیکهای بازاریابی ویروسی و همچنین برقراری ارتباط بیشتر با رسانه ها می تواند به ما در این زمینه کمک بکند.

ارتباط با رسانه ها و اطلاع رسانی اخبار شرکت می تواند کمک زیادی به ما در این حوزه بکند. اینکه بتوانید اخبار شرکت خود را در رسانه های مختلف منتشر کنید و خود رسانه ها با میل خود اخبار مربوط به شرکت شما را منتشر کنند. انجام این کار برای شرکت های بزرگ راحت است، اما شرکت های کوچک باید به سراغ روش هایی مانند بازاریابی چریکی و تکنیکهای خلاقانه برای انجام چنین کارهایی بروند.

جمع بندی

این روزها استفاده از رپورتاژ آگهی خبری با هدف بهبود رتبه سایت در نزد فعالان سئو افزایش یافته است. سوالات مختلفی از قبیل اینکه لینک های رپورتاژ به چه صورت باید ساخته شوند و ... در بین فعالان این حوزه مطرح می شود. در این مقاله رویکردهای مختلف نسبت به رپورتاژ آگهی و خرید، قیمت رپورتاژ آگهی، رپورتاژ خبری از منظر روابط عمومی و... را بررسی کردم. در نهایت یک مدل برای ارزش گذاری رسانه ها و همچنین بررسی مدل های مختلف دریافت رپورتاژ آگهی رایگان را بررسی کردم.

بسیار خوشحال خواهم شد که نظر شما را در مورد رپورتاژ آگهی بدانم، لطفا نظر خودتان را با من در میان بگذارید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha