بازی سازی چیست و چه کاربردی دارد؟

 چهارشنبه 18 آذر 1394 - 11:58
 3
 2942
بدون امتیاز
بازی سازی چیست و چه کاربردی دارد؟

بازی­ سازی یا Gamification یکی از تکنیکهای بازاریابی دیجیتال است که با هدف افزایش ارتباط مخاطب با یک محصول یا خدمات انجام می­شود. در سال­های اخیر زمانی که استفاده از این تکنیک را به مشتریان خود پیشنهاد می­دادم، اکثرا تصور می­ کردند که قرار هست که بازی تفریحی برای برند خود ایجاد کنند و ارتباط خوبی با موضوع برقرار نمی­کردند. به طور خلاصه، بازی­ سازی از ارکان اصلی باشگاه مشتریان محسوب می­شود و باشگاه مشتریان یکی از مهمترین بخش­های بازاریابی اینترنتی محسوب می­شود. گرچه هر کدام از این دو مورد به صورت جداگانه نیز قابل پیاده­سازی هستند.

در واقع باشگاه مشتریان بدون بازی­سازی و طبقه­بندی مشتریان به سختی می­تواند اهداف خود را محقق سازد. مهمترین اهداف باشگاه مشتریان عبارتند از:

  • تعامل با مشتریان با هدف دریافت نظرات آنها و بهبود کیفیت محصولات
  • استفاده از بازاریابی ویروسی (تبلیغات دهان به دهان مشتریان قبلی به دیگران)
  • ایجاد رضایتمندی در مشتریان
  • افزایش فروش (از طریق ایجاد رضایت در مشتریان قبلی، بازی­سازی و تبلیغات دهان به دهان)

با وجود اینکه باشگاه مشتریان و بازی­سازی جز مفاهیم اولیه بازاریابی اینترنتی هستند، اما قبل از بوجود آمدن اینترنت نیز کسب و کارهای مختلف از این روش برای بازاریابی خود استفاده می­کردند. زمانی که کودک بودم، در نزدیکی منزل ما پیتزا فروشی معروفی وجود داشت که در هنگام خرید پیتزا، ژتون پلاستیکی زرد رنگی را به مشتریان خود هدیه می­داد. مشتریان با جمع آوری ژتون­ها می­توانستند از پیتزا فروشی، عروسک هدیه بگیرند و زمانی که تعداد ژتون­های آنها به 10 ژتون می­رسید، یک پیتزا رایگان هدیه می­گرفتند. این موضوع باعث شده بود که اولین گزینه خانواده­ها در هنگام صرف شام خارج از منزل پیتزا فروشی مذکور باشد.

همچنین درجات نظامی در ارتش، یک نوع بازی­سازی محسوب می­شود. افرادی که وارد ارتش می­شوند بر اساس درجه نظامی خود طبقه­بندی می­شوند و در صورتی که تجربه مناسب کسب کنند یا کار خارق­العاده­ای انجام دهند درجه آنها افزایش می­یابد. بازی­سازی درجات نظامی ارتش با هدف افزایش فروش ایجاد نشده، هدف اصلی این سیستم افزایش انگیزه در نیروها و ایجاد سلسله مراتب بر اساس لیاقت و تجربه افراد است.

برای اینکه بیشتر با مفهوم بازی سازی آشنا شویم، بهتر است چند مثال در این زمینه را با هم بررسی کنیم:

شرکت­های هواپیمایی سالهاست که از این روش برای افزایش فروش و برندسازی خود استفاده می­کنند و به مسافران خود امتیازی را بر اساس تعداد مایلی که با هواپیماهای آن شرکت سفر کرده­اند اختصاص می­دهند و مسافران خود را بر اساس این امتیاز رتبه­بندی می­کنند.

فروشگاه اینترنتی دیجی کالا، واحدی را به نام دیجی بن در سایت خود تعریف کرده است، مشتریان سایت به میزان خریدی که از سایت انجام می­دهند دیجی بن دریافت می­کنند و می­توانند دیجی­بن­های خود را به تخفیف در خریدهای بعدی تبدیل کنند، دیجی­بن تابع زمان است و در صورت عدم استفاده از بین می­رود. همین موضوع باعث می­شود که در خریدهای بعدی اولین انتخاب مشتری، دیجی کالا باشد و نه هیچ سایت دیگری.

یکی از بانکهای خصوصی، اخیرا نوع جدیدی از سپرده قرض الحسنه را معرفی کرده است. این سپرده دو تفاوت عمده­ با سایر سپرده­های مشابه در بانک­های دیگر دارد: جوایز سپرده به صورت ماهانه اهدا می­شود و امتیاز بر اساس مانده حساب روزانه نیست، بلکه طبق جدول عملکردی محاسبه می­­شود که در آن مبلغ کارت به کارت، خرید کالا و خدمات اینترنتی، پرداخت قبوض، انتقال وجه ساتنا و خرید کارت شارژ در آن امتیاز دارند. مجموع امتیاز هر کاربر در پایان ماه با توجه به متوسط مانده حساب او در یک ضریب ضرب می­شود و امتیاز ماهانه او محاسبه می­شود. در صورتی که فردی در پایان ماه برنده نشد، امتیاز او به ماه بعد منتقل خواهد شد. مشتریان بانک هر لحظه می­توانند امتیاز خود را به صورت آنلاین مشاهده کنند و وضعیت خود را بررسی نمایند. سپرده فوق با وجود اینکه تبلیغات وسیعی برای آن صورت نگرفته بود، در مدت بسیار کوتاهی بین سپرده گذاران بانک محبوب شد. دلیل این موضوع استفاده مناسب از ابزار بازی­سازی است، قطعا دارندگان چنین سپرده­ای عملیات بانکی خود را صرفا با همین حساب بانکی انجام می­دهند تا امتیاز بیشتری کسب کنند و هر زمان که می­خواهند از فروشگاه خرید انجام دهند یا مبلغی را به حساب شخص دیگری واریز کنند از این سپرده استفاده خواهند کرد.

انسان­ها به طور ذاتی علاقه­دارند که بازی کنند، حس رقابت با دیگران و برنده شدن در وجود همه ما وجود دارد. از طرف دیگر ما شدیدا علاقمند هستیم که در مورد خودمان با دیگران صحبت کنیم و اعتبار اجتماعی کسب کنیم. به همین دلیل زمانی که در یک سیستم باشگاه مشتریان امتیاز کسب می­کنیم، امتیاز و درجه خود را به اطرافیانمان اطلاع می­دهیم و تلاش می­کنیم که امتیاز خود را افزایش دهیم و با دیگران رقابت کنیم.

در صورتی که بتوانید با استفاده از تکنیکهای بازی­سازی ارتباط بهتری با مشتریان خود ایجاد کنید، فروش شما به میزان قابل توجهی افزایش پیدا خواهد کرد و وفاداری بیشتری در مشتریان خود ایجاد می­کنید، بنابراین پیشنهاد می­کنم که  همین امروز به این موضوع فکرکنید و در مورد بازی­سازی بیشتر تحقیق کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
علی
 ارسال شده در : جمعه 27 مرداد 1396

سلام جناب شیرازی.دنبال مقاله ای میگردم با عنوان موتورهای بازی سازی.پیدا نمیکنم.میتونین کمکم کنین؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 28 مرداد 1396

پاسخ به علی: دلیل اینکه مقاله ای پیدا نمی کنید این هست که چیزی به اسم موتورهای بازی سازی نداریم، بازی سازی برای هر کسب و کار طراحی می شود و موتور خاصی ندارد که آن را تولید کند.

شریفی
 ارسال شده در : پنجشنبه 22 مهر 1395

بسیار عالی▲▲▲▲▲