تیم فوتبال دیجیتال مارکتینگ

 ﺳﻪشنبه 04 تیر 1398

برای موفقیت در فعالیت های بازاریابی دیجیتال، باید هدف، استراتژی و تاکتیک داشت. بسیاری از مدیران این تصور را دارند که استفاده از یک ابزار یا یک روش بازاریابی می تواند برای آنها موفقیت ایجاد کند. در حالیکه معمولا این کار نتیجه محدود ایجاد می کند و باعث می شود که نرخ بازگشت سرمایه گذاری بر روی فعالیت های بازاریابی مناسب نباشد. مثلا اگر مجموعه ای تصمیم بگیرد که تمرکز بودجه خود را بر روی سئو (قرار گرفتن در رتبه های بالای گوگل به ازا جستجوی کلمات کلیدی هدف) قرار دهد، تا حدودی از این کار نتیجه خواهد گرفت اما از تمام پتانسیل موجود برای جذب مشتری بالقوه استفاده نکرده است. این موضوع می تواند برای روش های تبلیغاتی دیگر که مخاطب را در بالای قیف فروش به سمت شما هدایت می-کنند (مانند تبلیغات بنری یا تبلیغات در شبکه های اجتماعی)، وضعیت بسیار بدتری هم داشته باشد و در نهایت باعث شود یک مجموعه بودجه تبلیغات خود را هدر دهد.

قیف فروش و داستان خرید مشتری

منظور از قیف فروش، فرآیندی است که مشتریان طی می کنند تا از یک کاربر بازدیدکننده سایت به خریدار سایت تبدیل شوند. از سوی دیگر، مفهومی داریم با عنوان داستان خرید مشتری که سه مرحله برای خرید کردن مشتریان در نظر می گیرد: برخی از افراد در مرحله آگاهی هستند و می خواهند در مورد نیاز خود اطلاعات بیشتری کسب کنند، برخی دیگر به دنبال کسب توجه و اطلاعات دقیق در مورد یک محصول خاص هستند یا می خواهد دو محصول مختلف را با هم مقایسه کنند و نهایتا عده ای از کاربران در مرحله تصمیم گیری برای خرید هستند. هر یک از رسانه های تبلیغاتی در فضای آنلاین پتانسیل هدایت کاربران را در یکی از سه مرحله فوق (آگاهی، توجه و خرید) را به سمت سایت ما را دارند. به عنوان مثال تبلیغات در گوگل و سئو می توانند کاربرانی که در مرحله تصمیم گیری برای خرید هستند را به سمت سایت ما هدایت کنند و تبلیغات بنری بیشتر جنبه آگاهی دارد و برای معرفی محصول به افرادی که اطلاعاتی در مورد یک محصول ندارند و به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد آن هستند مناسب است و به ندرت اتفاق می افتد که شخصی که در مرحله تصمیم گیری برای خرید است، تبلیغات بنری ما را ببیند و از آن طریق اقدام به خرید بکند.

استفاده از یک کانال تبلیغاتی تاثیر کمی دارد

برنامه بازاریابی دیجیتال، زمانی به موفقیت می رسد که بتوانیم از هر کدام از کانالهای تبلیغاتی به خوبی استفاده کنیم و نهایتا یک سیستم بازاریابی همراه با استراتژی مناسب برای آن طراحی شود. به عنوان مثال اگر از تبلیغات بنری استفاده می شود، بدانیم که ممکن است مشتری پس از مراجعه به سایت ما آن را ترک کند و چند روز بعد اسم برند، یا محصول ما را جستجو کند و اگر ما رتبه خوبی در گوگل نداشته باشیم، نتیجه مناسبی از تبلیغات بنری نخواهیم گرفت. این اتفاق برای شرکت هیوندای در جام جهانی 2014 افتاد، زمانی که این شرکت تبلیغات وسیعی را با عنوان "ماشین خودت را شخصی سازی بکن" طراحی کرد و قبل و بعد از بازی های فوتبال پخش شد. کاربران پس از مشاهده تبلیغات در گوگل به دنبال این شعار جستجو می کردند و سایت هیوندای در نتایج گوگل رتبه مناسبی نداشت و این تبلیغات بیشتر به نفع رقبای هیواندای تمام شد.

تیم فوتبال دیجیتال مارکتینگ چه اعضایی دارد؟

دقیقا مانند یک تیم فوتبال که بازیکنان مختلفی دارد و هر بازیکن وظیفه مشخصی در تیم را به عهده دارد، هر یک از رسانه ها و ابزارهای بازاریابی نیز باید در سیستم بازاریابی وظیفه خاص خود را دنبال کنند تا نهایتا خروجی کار بازاریابی دیجیتال به نتیجه مناسب برسد. باید در نظر داشت که در اکثر برنامه های بازاریابی دیجیتال، وب سایت را در مرکز سیستم قرار می دهند و هدف از هر نوع تبلیغات و یا فعالیت در شبکه های اجتماعی، هدایت کاربر به سایت شرکت است. بنابراین اگر شما تبلیغات بنری، تبلیغات در گوگل، تبلیغات همسان یا تبلیغات ایمیلی انجام می دهید، تنها یک هدف دارید و آن هدایت کاربر به سایت است. پس از هدایت کاربر به سایت، با استفاده از ارائه پیشنهاد خاص و هدیه الکترونیک می توان به اطلاعات مشتریان بالقوه دسترسی داشت (مانند ایمیل) و سپس با استفاده از ابزارهای خودکارسازی ارسال ایمیل، برنامه زمانبندی برای ارسال ایمیل ایجاد کرد و با ارسال پیام های هدفمند کاربران را تبدیل به مشتری کرد.
در واقع اگر بخواهیم یک تیم فوتبال برای فعالیت های دیجیتال مارکتینگ خود ایجاد کنیم، این تیم با هدف افزایش فروش، شامل بازیکنان زیر خواهد بود:

 1. سایت با کیفیت که در آن مواردی مانند سرعت لود مناسب، امنیت و تجربه کاربری رعایت شده است (کاپیتان)
 2. محتوای مفید و جذاب به صورت متن، تصویر و ویدئو (بازاریابی محتوایی)
 3. سئو در موتورهای جستجو
 4. تبلیغات در گوگل (ادوردز)
 5. شبکه های اجتماعی (اینستاگرام، لینکدین، توییتر، آپارات، یوتیوب و... با توجه به نوع مخاطب کسب و کار)
 6. بازاریابی ایمیلی
 7. تبلیغات بنری و ریتارگتینگ (دنبال کردن کاربران بالقوه و نمایش تبلیغ با هدف هدایت مجدد کاربر به سایت)
 8. استفاده از ابزارهای خودکارسازی بازاریابی و سیستم چت آنلاین برای پاسخ دادن به سوالات کاربران
 9. اپلیکیشن موبایل
 10. روابط عمومی و استفاده از رسانه های آنلاین جهت منتشر کردن اخبار شرکت
 11. تحلیل سایت و آنالیز رفتار و نیازهای کاربران

تیم فوتبال دیجیتال مارکتینگ چگونه باید باشد؟

در این تیم فوتبال، شما نقش مربی را دارید و با استفاده از ترکیب فوق، یک تیم برنده خواهید داشت به شرطی که از بازیکنان مناسب در ترکیب خود استفاده کنید و اگر برخی از بازیکنان را از تیم خود کنار بگذارید، به هدف مورد نظر (افزایش فروش یا برندسازی) نخواهید رسید. در واقع باید در نظر داشته باشیم که یک مجموعه از اقدامات مختلف در کنار هم همراه با طراحی استراتژی مناسب و ترکیب ابزارها و روش های بازاریابی دیجیتال باعث می شود که به نتیجه مطلوب برسیم.

 

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha