صفحه فرود چیست؟

 پنجشنبه 14 آبان 1394

صفحه فرود یا landing page اولین صفحه ای است که کاربر در سایت شما مشاهده می کند و به اصطلاح در آن فرود می آید. بسیاری از مدیران سایتها تصور می کنند که صفحه اصلی سایت آنها مهمترین صفحه سایت است و سعی می کنند دسترسی سایت را از طریق این صفحه ساده کنند, اما واقعیت این است که در حالت عادی, در اکثر مواقع کاربر از طریق صفحات داخلی وارد سایت می شود. بنابراین صفحه فرود، یعنی اولین صفحه ای که کاربر از طریق آن وارد سایت شما می شود، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در صورتی که این صفحه از نظر تجربه کاربری، سرعت لود سایت، گرافیک، محتوا و... مشکل داشته باشد عملا وب سایت نمی تواند به هدف خود برسد.

گرچه باید در نظر داشت که معمولا مطابق فریمورک های دیجیتال مارکتینگ مانند فریمورک RACE ، وب سایت های موفق مراحلی مانند ایجاد ترافیک، درخواست فعالیت، تبدیل کاربر به مشتری و افزایش تعامل با مشتری را در دستور کار خود قرار می دهند و صفحات فرود، صفحاتی هستند که یک فرم برای ثبت نام یا عضویت در خبرنامه یا دریافت هدایای رایگان سایت در جهت مرحله دوم فریمورک RACE یا همان درخواست فعالیت از طرف کاربر دارند.

چرا صفحه فرود مهم است؟

اکثر تبلیغات اینترنتی که نهایتا کاربر را به صفحه اصلی هدایت می کنند, نتیجه مناسب نمی گیرند. دلیل این موضوع این است که پیشنهاد مشخص و جذابی برای کاربر هدف خود ندارند و نهایتا نمی توانند او را در سایت, حفظ و تبدیل به کاربر وفادار و دائمی کنند.

یکی از روشهای مفید و موثر در بازاریابی اینترنتی هدایت کاربران به صفحات فرود, ارائه پیشنهاد جذاب (معمولا دانلود فایل رایگان راهنما یا هدیه) و دریافت اطلاعات ایمیل آنها با هدف ارتباط بیشتر و نهایتا تبدیل کاربر به مشتری وفادار سایت است.

تبلیغات اینترنتی زمانی به نتیجه مناسب می انجامند که شما پیشنهادی جذاب, رایگان و فوق العاده به کاربران هدف خود ارائه دهید.
به این نکته دقت کنید که کاربران هدف شما, نیازهای متفاوتی دارند و نمی توانید با یک پیشنهاد برای تمام آنها جذاببت ایجاد کنید. موضوعی که کاربر الف به آن علاقمند است, برای کاربر ب جذابیت ندارد و برعکس.

بنابراین لازم است که ما برای کاربران هدفی که داریم برنامه ریزی کنیم و صفحات فرود متعدد با توجه به محصولات و خدماتی که ارائه می دهیم, در سایت خود ایجاد کنیم.

صفحه فرود مناسب شامل چه عناصری است؟

عناصر اصلی یک صفحه فرود حرفه ای عبارتند از:

  • حذف تمام لینکهای غیر ضروری در صفحه با این هدف که تمرکز کاربر فقط بر روی پیشنهاد ارائه شده باشد. در صفحات فرود حرفه ای حتی لینکهای منو و سایر بخش های سایت حذف می شوند و اطلاعات صفحه فقط شامل اطلاعات هدیه است.
  • استفاده مناسب از فضای خالی و رنگ متمایز کلید دانلود: فضای اطراف لینک دریافت هدیه معمولا خالی است و رنگ کلید دانلود کاملا متفاوت و متمایز از سایر بخش های صفحه است, هدف از این کار مشخص بودن کاری است که باید کاربر انجام دهد.
  • استفاده از فراخوان برای عمل یا CTA: فراخوان برای عمل ها جملاتی امری هستند که برای ترغیب کاربران به انجام کاری استفاده می شوند. به عنوان مثال نوشته کلید دانلود می تواند جمله 'هدیه من را بده' باشد.
  • عنوان جذاب و تاکید بر مزایای دریافت هدیه در بخش توضیحات
  • تاکید به عدم ارسال ایمیل های اسپم

صفحه فرود مناسب برای یک فروشگاه محصولات دیجیتال می تواند راهنمای خرید لپ تاپ, موبایل و سایر محصولاتی باشد که دارد. صفحه فرود مناسب برای فروشگاه گل و گیاه, کتاب الکترونیکی نگهداری از گیاهان است و برای یک فروشگاه قالب سایت, ارائه یک قالب رایگان می تواند صفحه فرود مناسبی باشد...  پیشنهاد ارائه شده در این لندینگ پیج باعث می شود که افراد بیشتری فرم را تکمیل نموده و سایت را به هدف خود نزدیک کنند.

توجه کنید که مراجعه کنندگان به صفحه فرود می توانند از طریق موتورهای جستجو، تبلیغات بنری، تبلیغات ایمیلی و... باشند و در صورتی که نرخ تبدیل صفحه فرود مناسب باشد، نرخ بازگشت سرمایه گذاری سایت از طریق تبلیغات مختلف بهبود می یابد.

هدف از ایجاد صفحه فرود چیست؟

هدف از ایجاد صفحه فرود, ارائه هدیه ای رایگان برای مخاطبین هدفی است که قصد خرید محصولات یا خدمات شما را دارند, تا پس از این مرحله بتوانید اطلاعات تماس آنها را جمع آوری کرده و آنها را به مشتری تبدیل کنید. اکثر افرادی که در اینترنت به دنبال کسب اطلاعات در مورد یک محصول هستند، مشتریان مردد هستند، به این معنا که هنوز تصمیم قطعی خود را برای خرید و انتخاب نگرفته اند و شما با ایجاد یک صفحه فرود مناسب می توانید آنها را جذب و به راحتی تبدیل به مشتری محصولات یا خدمات خود کنید.

با استفاده از صفحه فرود, می توانید بازدهی تبلیغات اینترنتی خود را بالا ببرید و roi مناسبی داشته باشید. دقت کنید که قراردادن هدایای نامربوط و غیر جذاب نه تنها به فروش شما لطمه میزند, بلکه تاثیر منفی در برند شما نیز خواهد داشت.

نمونه های صفحه فرودهای موفق

صفحات فرود اهداف متفاوتی دارند، بنابراین موفق بودن یک صفحه فرود با توجه به هدفی که دنبال می کند تعریف میشود. اگر هدف از صفحه فرود فروش یک محصول است، در لندینگ پیج مورد نظر باید در مورد مزایای محصول صحبت شود و با استفاده از عناصر مختلف صفحه، مخاطب را ترغیب به خرید نماید. اما اگر هدف از صفحه فرود، عضویت کاربر در خبرنامه است، تاکید باید بر روی عدم ارسال ایمیل اسپم و ارسال هدیه و مطالب ارزشمند در خبرنامه باشد.

نمونه صفحه فرود - امنیت صفحات موبایل و دسکتاپ

در نمونه صفحه فرودی که در تصویر بالا مشاهده می کنید، تاکید بر روی دانلود نرم افزار است و بسیاری از نکات مرتبط در آن رعایت شده است  از جمله: رنگ متفاوت کلید دانلود با سایر عناصر صفحه، وجود فضای خالی در صفحه برای تاکید بیشتر روی عناصر اصلی، استفاده از CTA مناسب در کلید دانلود، حذف منو و عناصر گمراه کننده و... همچنین در بسیاری از موارد قالب نمونه برای ایجاد لیندینگ پیج وجود دارد که می توان با استفاده از آن صفحه فرود بهتری ایجاد کرد. به عنوان مثال قالبی که در تصویر زیر برای لندینگ پیج نمایش داده شده، می تواند با اطلاعات شما جایگزین شود و بر همین اساس یک صفحه فرود مناسب داشته باشید.

قالب نمونه برای لندینگ پیج

در نظر داشته باشید که در بسیاری از موارد می توانید از آزمایش A/B استفاده کنید، در اینگونه آزمایش ها، حداقل دو صفحه فرود متفاوت ایجاد می شود و به کاربر به صورت تصادفی یکی از آنها نمایش داده می شود. سپس با استفاده از اندازه گیری سنجه هایی مانند نرخ تبدیل اعضا و یا نرخ پرش می تواند اندازه گیری کرد که کدامیک از صفحات فرود، صفحه فرود بهتری برای ما بوده است.

جمع بندی: صفحه فرود چیست

صفحه فرود اولین صفحه ای است که کاربر از طریق آن به سایت ما مراجعه می کند، فاکتورهایی مانند سرعت لود صفحه، گرافیک، محتوا و... تاثیر زیادی در ماندگاری کاربر در سایت دارند. در صفحات فرود معمولا فرمی جهت ثبت نام اعضا قرار داده می شود تا از طریق آن کاربر را عضو خبرنامه سایت کنیم یا از او بخواهیم که هدیه ای رایگان از ما به صورت الکترونیکی دریافت کند. طراحی عناصر صفحه فرود از اهمیت بالایی برخوردار هستند و در نرخ تبدیل سایت تاثیر زیادی دارند.

لطفا اگر نظر یا پیشنهادی در مورد صفحات فرود دارید آن را با من در میان بگذارید و صفحات فرود مناسب را در این بخش معرفی نمایید.

 

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha