فریمورک RACE چیست و چه کاربردی در بازاریابی دیجیتال دارد؟

 دوشنبه 30 مهر 1397

فریمورک RACE مخفف عبارات Reach Act Convert Engagement است. در این مقاله می خواهم به بررسی مراحل این فریمورک بازاریابی بپردازم و آنها را برای شما معرفی کنم. اولین مرحله برای اجرای فریمورک RACE بدست آوردن پرسونا مخاطب هدف است. در واقع ما با شناسایی کاراکتر فردی که علاقمند به خریداری محصولات ما است، برای جذب و ایجاد علاقه در او تلاش می کنیم. فریمورک ریس یکی از معروفترین فریمورکهای دیجیتال مارکتینگ است که عمل کردن بر اساس آن و اندازه گیری دقیق همه مراحل این فریمورک می تواند کمک بسیار زیادی به رشد کسب و کارها در محیط اینترنت بکند.

مراحل فریمورک RACE به چه صورت است؟

مرحله Reach  به معنای جذب مخاطب هدف به سمت سایت است، تا زمانی که یک وب سایت بازدیدکننده نداشته باشد، ارزشی ندارد. بنابراین در اولین مرحله ما باید بتوانیم افراد علاقمند به حوزه کاری خود را جذب کنیم و آنها را به سمت سایت خود هدایت کنیم. برخی از روش های دیجیتال مارکتینگ برای این منظور استفاده می شوند مانند بهینه سازی سایت برای موتورهای جستجو (سئو)، بازاریابی در موتورهای جستجو (گوگل ادوردز)، فعالیت در شبکه های اجتماعی، تبلیغات بنری، تبلیغات از طریق افراد تاثیر گذار (اینفلوئنسر مارکتینگ)، بازاریابی محتوایی و... که از طریق این روش های بازاریابی در اینترنت می توانیم مخاطب را به سمت سایت خود هدایت کنیم.
در مرحله دوم باید از کابر بخواهیم که عمل مشخصی را بر روی سایت ما انجام دهد، به عنوان مثال در خبرنامه سایت ما عضو شود. در این مرحله ما باید بوسیله جملات مشخص از کاربر بخواهیم که عمل مورد نظر ما را انجام دهد، به این نوع از جملات CTA یا Call to action می گوئیم. جملات CTA جملاتی امری هستند که کاربر را مجاب می کنند که عمل مورد نظر را انجام دهد. از طرف دیگر برای عضویت کاربر در خبرنامه یا سایت، نیاز داریم که فرمی در صفحه داشته باشیم که از طریق آن اطلاعات کاربر را دریافت کنیم. به صفحاتی که فرم دریافت اطلاعات کاربر را دارا هستند و ما کاربر را به آنها هدایت می کنیم، صفحات فرود می گویند. عملی که کاربر در صفحه فرود انجام می دهد با توجه به هدفی که ما داریم متفاوت است و شامل مواردی از قبیل عضویت در سایت، عضویت در خبرنامه، دریافت هدیه رایگان از طریق ایمیل، خرید محصول و... باشد.
در مرحله Convert به دنبال تبدیل کاربران سایت به مشتری هستیم. برای اینکه چنین اتفاقی بیفتد در درجه اول باید برای مشتری حس اعتماد ایجاد کنیم. برخی از عواملی که حس اعتماد در مشتری ایجاد می کنند عبارتند از: ارائه گارانتی، تضمین بازگشت وجه در صورت عدم رضایت، نمایش نظرات مشتریان قبلی در مورد محصول، نمایش تصاویر شرکت، گواهینامه¬ها و افتخاراتی که کسب کرده ایم و مواردی از این قبیل. از طرف دیگر، ارائه پیشنهاد تخفیف و استفاده از تکنیکهای تبلیغ نویسی می توانند به افزایش نرخ تبدیل کاربر به مشتری کمک کنند. همچنین ابزارهای خودکارسازی در این مرحله از کار استفاده می¬شوند، یکی از این ابزارها Autoresponder نام دارد که طبق برنامه زمانبندی شده به کاربران پیام ارسال می کند تا نهایتا آنها را به سمت خرید از سایت هدایت کند.
در مرحله آخر که Engagement نام دارد، به دنبال ایجاد حس وفاداری در مشتریان هستیم و سعی می کنیم که فروش سایت را از طریق فروش به مشتریان قبلی افزایش دهیم و از طرف دیگر با ارائه خدمات بهتر به مشتریان، آنها را تبدیل به طرفداران برند خود کنیم. ایجاد باشگاه مشتریان و طبقه بندی مشتریان از یک طرف و طراحی سیستم امتیازدهی بر اساس اصول بازی سازی می تواند به تعامل بیشتر با مشتریان کمک کند. همچنین استفاده از ابزارهایی مانند بازاریابی ایمیلی و بازاریابی در شبکه های اجتماعی نیز به وفاداری بیشتر مشتریان کمک خواهد کرد.

طراحی برنامه بازاریابی اینترنتی بر اساس فریمورک های بازاریابی

برنامه ریزی در زمینه بازاریابی دیجیتال بر اساس استانداردهایی که در فریمورک های بازاریابی تعریف شده است، می تواند ساختار و نظم مشخصی به فعالیت های ما بدهد و در صورتی که فرآیندها به خوبی برنامه ریزی و پیاده سازی شوند موفقیت برنامه بازاریابی را تسهیل خواهند بخشید. ضمن اینکه برخی از روش های بازاریابی دیجیتال مانند بازاریابی محتوایی علاوه بر اینکه نقش جذب مخاطب را دارند و از طریق موتورهای جستجو باعث جذب مخاطب جدید می¬شوند، نقش ایجاد حس اعتماد در کاربر را نیز ایفا می کنند و به طور مستقیم بر روی فروش سایت های اینترنتی تاثیر گذار خواهند بود.
در نهایت باید به این نکته دقت کنیم که موفقیت ما در گرو ارائه خدمات و محصولات با کیفیت به مشتری است و سیستم های بازاریابی هر چقدر هم که خوب طراحی و پیاده سازی شوند، در صورتی که محصول خوبی نداشته باشیم شکست خواهند خورد. در چنین دیدگاهی بسیاری از فعالیت های بازاریابی باید از درون سازمان و با بالا بردن کیفیت محصول شروع شوند و ایجاد مشتریان راضی باعث خواهد شد که مشتریان بهترین تبلیغ کنندگان برند و محصولات شرکت ما باشند. به همین جهت نگاه درونی به بازاریابی و سرمایه گذاری برای بهبود کیفیت محصول در دنیای دیجیتال نیز می تواند نمود داشته باشد و تکنیکهایی مانند هک رشد که از طریق تغییرات درونی در یک سایت اینترنتی بر اساس نیازهای مخاطب و بررسی آمار میزان رضایت کاربران عمل می کنند، نهایتا منجر به افزایش فروش و حجم مخاطب سایت خواهند شد.

همچنین خوشحال میشوم که نظر شما در مورد RACE بدانم.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha