بازاریابی محتوا چیست؟

 ﺳﻪشنبه 27 مرداد 1394

درباره بازاریابی محتوا بیشتر بدانیم

بازاریابی محتوا یا content marketing به استراتژی­های تولید محتوا به صورت دیجیتال اطلاق می­شود. با پیشرفت شبکه­های اجتماعی و جاگرفتن استفاده از این شبکه­ها در زندگی روزمره مردم، بازاریابی محتوا اهمیت بسیار زیادی پیدا کرده است. تولید محتوا در اینترنت را می­توان از جنبه­های مختلفی بررسی کرد و به اهمیت آن پی­برد. محتوا علاوه بر اینکه باعث ایجاد اعتماد در مخاطب می­شود، باعث خواهد شد که سایت شما ترافیک بیشتری را به سمت خود هدایت کند و افراد بیشتری با کسب و کار شما آشنا شوند.

محتوا پادشاه است

عبارت فوق، جمله بسیار معروفی در علم سئو و بهینه سازی است که همه متخصصین سئو با آن آشنایی دارند و به خوبی این موضوع را درک کرده­اند که سایت بدون محتوا، عملا هیچ ارزشی ایجاد نمی­کند و به نتیجه مناسبی نخواهد رسید. مخاطبین سایت هم حتی اگر با روشهای مختلف با یک سایت آشنا شوند اما در آن سایت محتوای باارزشی وجود نداشته باشد، آن را ترک خواهند کرد و دیگر هرگز به آن سایت مراجعه نخواهند کرد.

 محتوا اعتماد ایجاد می­کند

تولید محتوای مفید در سایت، برای مخاطب اعتماد ایجاد می­کند و باعث می­شود که شما را به عنوان متخصص در زمینه کاری که دارید به درستی شناسایی کند. همانطور که می­دانید ایجاد اعتماد در مشتری اولین مرحله­ای است که هر کسب و کاری برای موفقیت باید از آن عبور کند.

محتوا آتش است و شبکه­های اجتماعی گازوییل

جمله فوق عبارت معروفی است که در زمینه بازاریابی شبکه های اجتماعی بیان می­شود، حتی اگر محتوایی که در سایت خود منتشر می­کنید کیفیت بسیار بالایی داشته باشد، تا زمانی که شخصی آن را نبیند، بازدهی لازم را نخواهد داشت. با انتشار مطلب در شبکه­های اجتماعی می­توان آتش آن را روشن نگه داشت و باعث بیشتر دیده شدن مطلب شد. بنابراین تولید محتوا به تنهایی کافی نیست و باید برای مطالب خود بیننده ایجاد کنیم.

برخی از روش­های هدایت بیننده به مطالب عبارتند از:

 • انتشار مطالب در شبکه­های اجتماعی
 • دریافت بازدیدکننده از طریق موتورهای جستجو مانند گوگل
 • استفاده از بازاریابی ایمیلی و ارسال مطالب از طریق ایمیل برای علاقمندان
 • دریافت بازدید از طریق لینک­های خبری و انجمن ها از طریق انتشار مطلب

در حال حاضر، اکثر بازاریابان اینترنتی بودجه مشخصی را برای بازاریابی محتوا در سایت خود قرار می­دهند و استراتژی مشخصی را برای آن مشخص می­کنند. استراتژی بازاریابی محتوا، صرفا تولید محتوای با کیفیت نیست، برخی از مواردی که باید در استراتژی خود آنها را لحاظ کنید عبارتند از :

 • هدف گذاری: در اولین مرحله باید مشخص کنید که مخاطب هدف شما چه افرادی هستند و چه برنامه ای برای جذب آنها دارید.
 • موضوع مطلب: مخاطب من به چه موضوعی علاقمند است و تمایل دارد در چه موردی برای او مطلب نوشته شود؟ سوالات ذهنی که دارید چیست و چگونه می­توانم به آنها پاسخ بدهم؟
 • کلمات کلیدی: مخاطب به دنبال چه کلمات کلیدی جستجو خواهد کرد و من چگونه از این کلمات در محتوای مطلب خود استفاده کنم؟
 • کیفیت مطالب: اطمینان پیدا کنید که مطالب شما از کیفیت مناسبی برخوردار هستند، اما در نظر داشته باشید که هدف شما تولید مطالب با کیفیت نیست، بلکه هدف رشد کسب و کار شما، با استفاده از محتوای با کیفیت است.
 • کانال انتشار:  از چه طریق می­خواهم مطلب را منتشر کنم؟ اگر موتورهای جستجو برای زمینه کاری من مناسبتر هستند، آیا استانداردهای مرتبط با سئو را در تولید مطلب رعایت کرده­ام؟ اگر می­خواهم مطالب از طریق شبکه­های اجتماعی منتشر شوند، تکنکیهای بازاریابی ویروسی را در مطالب خود رعایت می­کنم؟
 • تحلیل : بررسی کنید که چه مطالبی بازخورد بهتری دارند؟ مخاطب شما بیشتر برای چه مطالبی نظر ارسال می­کند و به چه مطالبی علاقه دارد؟ کدام کانال انتشار برای شما مناسبتر بوده است و بازدهی بالاتری دارد؟
 • نرخ تبدیل: هدفی که از بازاریابی محتوا دنبال می­کنم چیست (به دنبال افزایش فروش هستید یا جذب مخاطب جدید)؟ از کدام روش نرخ تبدیل بهتری بدست آورده­ام؟ آیا ماموریت من با هدایت بازدیدکننده به مطالب تمام می­شود یا باید پس از آن از طریق روش­های بازاریابی ایمیلی یا تکنیکهایی مانند صفحه فرود، نرخ تبدیل خود را افزایش دهم؟

با بررسی مدل کسب و کاری که دارید و مراحل فوق، می­توانید برای خود یک برنامه مدون برای بازاریابی محتوا ایجاد کنید. نوشتن برنامه مشخص برای بازاریابی محتوا کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد تا به اهداف مورد نظر خود برسید و در تولید محتوا تمام نکات لازم را رعایت کنید. با تحلیل و اندازه­گیری آمار بازدید سایت و همچنین نرخ تبدیل حاصل از بازاریابی محتوا می­توانید استراتژی بازاریابی محتوا خود را بهبود دهید و نتایج فوق العاده­ای بگیرید. اگر تا به حال برنامه­ای برای بازاریابی محتوا در سایت خود نداشته­اید، پیشنهاد می­کنم که از همین امروز این کار را شروع کنید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha