تبلیغات گوگل - گوگل ادورز و گوگل ادسنس

 یکشنبه 07 دی 1393

در این مقاله پاسخ پرسش یکی از کاربران سایت را در زمینه تبلیغات گوگل و سیستم گوگل ادسنس خواهم داد.

یکی از کاربران سایت پرسیده است:

با سلام خدمت جناب آقای "رضا شیرازی" عزیز
من یک پرسش داشتم در مورد سرویس "گوگل ادسنس" در ایران
همانطور که میدانید بدلیل تحریم ایران در لیست کشورهای تحت پشتیبانی برنامه های کسب درآمد قانونی شرکت گوگل جای ندارد و برای استفاده از سرویس گوگل ادسنس باید یک نفر از خارج کشور معرفی شود با توجه به اینکه اینجانب فرد مورد اطمینانی در خارج از کشور برای سیستم مالی و تسویه حساب سراغ ندارم چه راه حلی شما پیشنهاد میکنید؟
آیا شرکت ها و یا افراد مورد اطمینان که این کار را به عنوان واسطه انجام می دهند وجود دارد یا نه؟ لطفا راهنمایی و پشتیبانی بفرمایید.

قبل از اینکه به پرسش شما پاسخ دهم برای کاربرانی که با این سیستم آشنایی ندارند توضیح مختصری در مورد سیستم تبلیغاتی گوگل یا گوگل ادوردز و همچنین سیستم گوگل ادسنس ارائه میکنم.

گوگل ادوردز یا تبلیغات گوگل چیست؟

درآمد شرکت گوگل بر مبنای تبلیغات اینترنتی که در موتورهای جستجو انجام می دهد، است. سیستم تبلیغات گوگل بر مبنای کلمات کلیدی واقع شده است و افراد مختلف می توانند با عضویت در آدرس google.com/adwordsبه این سیستم دسترسی پیدا کنند. در حالت عادی 30% از افرادی که به دنبال کلمات کلیدی در اینترنت جستجو می کنند بر روی تبلیغات کلیک می کنند و 70% دیگر بر روی نتایج گوگل. به بهبود وضعیت سایتها در نتایج گوگل سئو می گوییم و به علم بازاریابی در موتورهای جستجو که شامل سئو و تبلیغات گوگل می شود SEM گفته میشود.

شرکت گوگل به خاطر بحث تحریم های بین المللی، دسترسی از داخل ایران به این سیستم را محدود کرده است و سایتهایی که با پسوند ir هستند نمی توانند از این سیستم استفاده کنند. از طرف دیگر حدود دو سال پیش و در اواخر دولت آقای احمدی نژاد، تبلیغات گوگل از داخل ایران فیلتر شد تا جلوی خروج ارز از کشور گرفته شود.

با توجه به فیلتر بودن تبلیغات گوگل از داخل ایران، عملا استفاده از این سیستم برای وب سایتهایی که مخاطب هدف آنها داخل ایران است بازدهی لازم را ندارد و نتیجه قابل توجهی نخواهد داشت. گرچه با توجه به فیلتر بودن، هزینه هم از حساب آنها کسر نخواهد شد.

چگونه حساب گوگل ادوردز ایجاد کنیم؟

ایجاد حساب گوگل ادسنس کار ساده ای است و کافی است با اکانت گوگل خود در این آدرس لاگین کنید. البته اگر از IP داخل ایران استفاده کنید گوگل اکانت شما را بلوکه خواهد کرد و حتما باید از سرویس های شبکه مجازی خصوصی یا IP های خارج از ایران برای این کار استفاده کنید.

برای شارژ کردن حساب می توانید با خرید ویزا کارت از طریق شرکتهایی که این سرویس را در داخل ایران بفروش می رسانند و یا از طریق پرداخت مبلغ به صرافی ها اقدام کنید. بنابراین در حالت عادی مشکلی از جهت عضویت و شارژ کردن حساب در این سیستم وجود ندارد.

بهترین روش استفاده از تبلیغات گوگل چیست؟

مهمترین نکته در تعریف کمپین های تبلیغاتی در سیستم گوگل، انتخاب مناسب کلمات کلیدی و سایتهای هدف است. تبلیغات گوگل در نتایج گوگل و در سایتهای دیگری که از سیستم گوگل ادسنس استفاده می کنند منتشر می شود. انتخاب رسانه هدفی که تبلیغ در آن منتشر شود نیز اهمیت ویژه ای دارد.

پس از انتخاب کلمه کلیدی و رسانه مورد نظر، قیمت گذاری کلیک های کاربران از اهمیت بالایی برخوردار است و اگر قیمت گذاری مناسب صورت گیرد این سیستم بیشترین بازدهی را برای شما خواهد داشت (البته نه در وضعیت فعلی که تحریم و ف-ی-ل- ت-ر است)

گوگل ادسنس چیست؟

گوگل ادسنس، سیستم تبلیغات کلیکی گوگل برای مدیران وب سایتهاست. در این سیستم مدیران سایتها بنرهای تبلیغاتی را در سایت خود منتشر کرده و به ازا کلیک کاربران درآمد کسب خواهند کرد. گوگل ادسنس تبلیغات را بر اساس محتوای صفحات نمایش می دهد و برخلاف سایر سیستم های مشابه بالاترین بازدهی را برای تبلیغ دهنده و منتشر کننده تبلیغات خواهد داشت.

پس از عضویت و ورود به سیستم گوگل ادسنس، گوگل با توجه به مکانی که در سایت برای تبلیغات در نظر گرفته اید، کد تبلیغ را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید تبلیغات مورد نظر ار در سایت خود نمایش دهید. در صورتی که از روش های متقلبانه استفاده کنید و کلیکهای شما تقلبی باشد، گوگل کل حساب شما را بلوکه کرده و به شما هیچ مبلغی پرداخت نخواهد کرد.

نتیجه گیری

با توجه به توضبحات فوق، عضویت در گوگل ادوردز از داخل ایران با تغییر IP انجام پذیر است و می توان حساب را شارژ کرد و اقدام به دادن تبلیغات کرد. اما در سیستم گوگل ادسنس با توجه به اینکه شما حتما باید خارج از ایران اقامت داشته باشید و نهایتا مبلغ درآمد شما از تبلیغات طی یک فقره چک به نام شما از طرف شرکت گوگل صادر و ارسال می شود، عملا از داخل ایران نمی توان در این زمینه فعالیتی انجام داد. شرکت یا فرد خاصی هم که بخواهد سرویسی در زمینه درآمد از سیستم ادسنس به داخل ایران ارائه کند وجود ندارد. حتی اگر اقوام نزدیک شما در خارج از ایران زندگی کنند و بخواهید از طریق آنها اقدام کنید با توجه به مسائل مالیاتی و تحریم های بین المللی معمولا این افراد علاقه ای به انجام این کار ندارند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
رضا
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

بسیار عللی بودممنون

رضا
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

ممنون از توضیحی که دادیدیک چند مورد برام مبهم بودند"مشکلات درونی سایت " مشکلات برنامه نویسی یا ظاهری ؟ کاربری که هنوز عضو نشده داخل سایت رو نمیتونه ببینه !"نرخ عضویت کاربران رو افزایش بدید" مسئله اینه که چطور میشه این کارو کرد ؟ خیلی روش ها رو امتحان کردم نشد !

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

پاسخ به رضا: مشکلات درونی مربوط میشن به برنامه نویسی، کندی سایت، عدم ارائه محتوای مفید، رنگبندی نامناسب، چیدمان سایت و راحتی کار با آن برای کاربر، استفاده از شعارهای مناسب، قراردادن خود به جای کاربر و استفاده از ابزارهای بهبود نرخ تبدیل، اعتماد سازی، تحلیل رفتارهای مخاطب با استفاده از ابزارهای مثل هیت مپ و... هر کدام از موارد بالا دنیای خود را دارد و میتوان ساعتها در مورد مطالعه کرد و صحبت کرد. به طور خلاصه شما باید برای کاربرانی که دارید محیطی را ایجاد کنید که به سادگی هر آنچه را میخواهند در آن بدست آورند و نیازهای آن را پاسخ بدهید، در چنین حالتی موفق خواهید بود.

رضا
 ارسال شده در : شنبه 13 دی 1393

سلام در مورد این پاراگرافی که نوشتید-------------------------------------گوگل ادسنس، سیستم تبلیغات کلیکی گوگل برای مدیران وب سایتهاست. در این سیستم مدیران سایتها بنرهای تبلیغاتی را در سایت خود منتشر کرده و به ازا کلیک کاربران درآمد کسب خواهند کرد. گوگل ادسنس تبلیغات را بر اساس محتوای صفحات نمایش می دهد و برخلاف سایر سیستم های مشابه بالاترین بازدهی را برای تبلیغ دهنده و منتشر کننده تبلیغات خواهد داشت.--------------------------------------یک سوال اساسی وجود داره !همچین سیستمی به صورت مشابه در ایران هم وجود داره مثل anetwork من عضو شدم و فقط 2% بازدهی دیدم ! با توجه به تعرفه ی سنگینی هم که دارن (هر 100 کلیک 10 هزار تومان) به نظر شما 10 هزار تومان برای 2 عضو کاربر مناسبه ؟ لازمه بگم من به مدیران اون شرکت هم شکایتم رو گفتم و اون ها گفتند این نوع بازدهی نرماله و حد اکثر بازدهی 5% هست - با این حساب برای رسیدن به 100 هزار کاربر باید بالای 100 میلیون خرج کرد!یک مورد دیگه که هست اینه که بسیاری از سایت ها به کاربرانشون پول یا امتیاز میدن که روی بنر ها کلیک کنند ! (و این به نوعی شده وسیله ی درامد عده ای خاص) با این حال با این وضع باز هم این سیستم برترین سیستم تبلیغاتی یه !؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 14 دی 1393

پاسخ به رضا: سایتی که مثال زدید به هیچ وجه عملکردی مشابه گوگل ادسنس و گوگل ادوردز نداره، همانطور که توضیح دادم گوگل ادوردز در هر صفحه فقط تبلیغاتی را نشون میده که دقیقا مرتبط با موضوع همان صفحه هستند و به همین جهت اینگونه تبلیغات نه تنها کاربر را اذیت نمیکنه بلکه باعث میشه که کاربر را رقبت روی اون کلیک کنه، چون دنبال پیدا کردن همون موضوع هست. متاسفانه عملکرد این سیستم بسیار پایین هست و در این شکی نیست، سیستم داخلی که مشابه ادسنس کار بکنه نداریم. اما شما با یادگیری تکنیکهای بازاریابی میتوانید وضعیت سایتتون را بهبود بدید. برای سیستمی که حاشیه سود مناسب داشته باشه یا بتونه مخاطب عام را به مشتری تبدیل بکنه شاید این سیستمها تا حدودی جواب بدن اما برای حالتی که شما سوددهی پایینی دارید یا از عضویت سایتتون نمیتوانید درآمد ایجاد کنید استفاده از چنین سیستمهای فایده ای نداره. شاید بهتر باشه به جای اینکه به تبلیغات فکرکنید به حل مشکلات درونی سایت بها بدید و مثلا نرخ عضویت کاربران رو افزایش بدید یا روی نیازهای مخاطب کار کنید، اینطوری قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت.

محمدرضا رضایی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 دی 1393

با سلام و تشکر بابت پاسخ به سوال اینجانب در مورد گوگل ادسنس در ایران.

امیر حسین
 ارسال شده در : دوشنبه 08 دی 1393

با سلام من دی وی دی آموزشی شما را دیدم در آنجا شما عنوان کردید از سرویس Keyword Planner می توان برای تعداد سرچ یک کلمه استفاده کرد لطفا برای این مورد در صورت امکان توضیحات کاملتری از جمله چگونگی دسترسی Keyword Planner را بفرمایید