بازاریابی اینترنتی چیست؟ همه چیز در مورد بازاریابی اینترنتی

 یکشنبه 29 بهمن 1396

بازاریابی اینترنتی یعنی بازاریابی در بستر اینترنت! دیگر اصطلاح رایج در این زمینه دیجیتال مارکتینگ نیز هست، یعنی مارکتینگ با استفاده از ابزارهای دیجیتال. دیجیتال مارکتینگ مفهومی جامع تر و کلی تر از بازاریابی اینترنتی است، زیرا شامل رسانه ها و کانال های دیگری خارج از بستر اینترنت نیز می شود، به عنوان مثال استفاده از ابزار SMS در دیجیتال مارکتینگ تعریف میشود، اما در بازاریابی اینترنتی مفهومی ندارد.

در مورد پرسش بازاریابی اینترنتی چیست مقالات زیادی در اینترنت وجود دارد مانند مقاله زیر در سایت پرسیما:

https://www.persima.ir/what-is-internet-marketing

بازاریابی اینترنتی و یا بازاریابی آنلاین یعنی بازاریابی و فروش مستقیم از طریق وب و ایمیل. بازاریابی اینترنتی به طور معمول نوع پیشرفته بازاریابی سنتی مانند تبلیغات رادیویی، تلویزیونی و روزنامه ای می باشد. تبلیغات اینترنتی نوعی از تبلیغات است که بدلیل ارزان بودن، ماندگاری زیاد و فراگیر بودن آن همزمان با رشد ابزارهای اطلاع رسانی و روابط عمومی جایگاه خاصی را در بین تبلیغاتچی‌ها باز کرده است. من در کتاب بازاریابی اینترنتی به زبان ساده نکات، معیارها، تکنیکها و روش های مختلف بازاریابی اینترنتی صحبت کرده ام و در این مقاله می خواهم به جوانب مختلف بازاریابی اینترنتی بپردازم و سوال بازاریابی اینترنتی چیست را پاسخ دهم.

مفاهیم بازاریابی اینترنتی به زبان ساده - بازاریابی اینترنتی چیست

مقایسه بازاریابی اینترنتی با روش های سنتی

در بازاریابی سنتی، ما در اولین مرحله یک کالا را تولید میکردیم، بعد از آن به سراغ تبلیغات میرفتیم. هر چه بیشتر بودجه تبلیغاتی داشتیم، می توانستیم کالای خود را به افراد بیشتری معرفی کنیم. تلویزیون، رادیو، بیلبورد، روزنامه، تراکت و... رسانه های ما بودند.

در دنیای امروز، مرحله اول تولید محصول یا خدمات نیست، بلکه داستان خرید از تشخیص نیاز مشتری آغاز میشود، به جای اینکه محصولی را تولید کنید که شاید مخاطب و مشتری ما به آن نیاز ندارد و بخواهیم با تبلیغات فریبنده آن محصول را بفروشیم، محصولی را تولید میکنیم که مشتری به آن نیاز دارد و در چنین حالتی است که هزینه تبلیغات کاهش پیدا میکند، زیرا مشتریان خودشان محصول ما را تبلیغ خواهند کرد. برای اینکه نیاز مشتری را متوجه شویم، باید به او نزدیک شویم، بدانیم چه دغدغه هایی دارد و چه محصولی به او کمک میکند؟ راه نزدیک شدن به مشتری در بستر اینترنت، شبکه های اجتماعی است!

شبکه های اجتماعی این امکان را به ما می دهند که بتوانیم ارتباطی دو طرفه و موثر با مشتریان بالقوه و بالفعل خود ایجاد کنیم و این یک امکان فوق العاده برای صاحبان کسب و کار است! اتفاق بزرگی است، ما میتوانیم قبل از اینکه محصول بدرد نخور و بی کیفیتی را به بازار ارائه بدهیم (که از دید خودمان خیلی محصول خوبی است!)، نظر مشتریان را در مورد آن بدانیم و فراتر از آن، با کمک آنها بتوانیم محصول مناسب را ایجاد کنیم.

اما ماجرا به همین جا ختم نمی شود، در دنیای امروز نه تنها ما میتوانیم به مشتریان نزدیک شویم، خودشان نیز میتوانند به هم نزدیکتر شوند! یک مشتری ناراضی می تواند به هزاران نفر نارضایتی خود را منتقل کند و یک مشتری راضی می تواند بهترین مبلغ برند ما باشد. در دنیای امروز، نمی توان محصول بی کیفیتی را ساخت و با تبلیغات و روابط عمومی، مشکلات آن را پنهان کرد! زیرا مشتریان باهوش تر شده اند و با هم ارتباط دارند.

اصول بازاریابی یکسان است!

در بازاریابی اینترنتی یا Internet Marketing ابزارهای زیادی وجود دارد که با استفاده از آنها می توانیم به بازاریابی بپردازیم. از سئو و تبلیغات گوگل گرفته تا بازاریابی ایمیل و شبکه های اجتماعی و... استفاده از این ابزارها شاید برای افراد باتجربه کار ساده ای نباشد و جوانتر ها استفاده از ابزارها را بهتر بلد هستند، اما نباید فراموش کنیم که بازاریابی مفاهیم خاص خودش را دارد و یک اصول مشخص دارد که هرگز تغییر نمیکند!

به زبان ساده، نمی توان بدون دانستن اصول مارکتینگ و بازاریابی، صرف اینکه بلدیم از ابزارهای دیجیتال استفاده کنیم، یک بازاریاب اینترنتی خوب شد. باید بدانیم فریمورک های بازاریابی کدامند، مخاطب هدف چیست، سگمنت بندی چه معنایی دارد و در کجا باید پیام را به مخاطب منتقل کنیم و... در غیر اینصورت هرگز نمی توانیم بازاریاب اینترنتی موفقی شویم و بودجه و انرژی سازمان را هدر خواهیم داد. در نظر داشته باشید که بازاریابی یک علم است، مثل بسیاری از علوم دیگر، ممکن است شما هرگز به خودتان اجازه ندهید که در مورد فیزیک یا شیمی نظر بدهید، چون می دانید که اطلاعات کمی در این مورد دارید، اما همه به خودشان اجازه می دهند در مورد بازاریابی نظر بدهند چون فکرمیکنند ساده است و آن را بلد هستند! در حالیکه اینطور نیست.

بازاریابی اینترنتی ارزان نیست!

درست است که بسیاری از ابزارهای دیجیتال و حتی تکنیکها و روش های بازاریابی ارزان هستند، اما این موضوع دلیل نمی شود که تصور کنیم بازاریابی اینترنتی یک روش بسیار ارزان است. استخدام نیروی متخصص در این حوزه هزینه دارد، رسانه های قدرتمند فعال در بستر اینترنت هزینه قابل توجهی برای تبلیغات می گیرند، تولید محتوا و رسانه های اجتماعی تاثیر گذار ارزان نیست و... بنابراین اینگونه نیست که بتوان کمپین های تاثیر گذار و قدرتمند بر بستر اینترنت را با هزینه کم و ارزان اجرایی کرد و نتیجه کامل هم گرفت.

شاید در گذشته اختلاف قیمت بازاریابی اینترنتی و رسانه های سنتی بسیار زیاد بود اما این اختلاف روز به روز کمتر می شود و کسب و کارهای مختلف نیز به سمت استفاده از بازاریابی اینترنتی روی می آورند. همین موضوع باعث می شود که هر چه زمان به جلوتر می رود، این اختلاف کمتر می شود. گرچه همچنان روش هایی مانند بازاریابی ویروسی وجود دارند که میتوان آنها را با خلاقیت و برنامه ریزی حتی بدون هزینه بر بستر اینترنت اجرایی کرد و به نتایج فوق العاده ای دست یافت که شرکت های سنتی برای بدست آوردن آن باید میلیاردها تومان هزینه کنند!

بازاریابی اینترنتی در حال رشد است

با گذشت زمان، استفاد از اینترنت بیشتر و بیشتر می شود. اینترنت دیگر محدود به کامیپوترها نیست و با ورود موبایل های هوشمند به بازار، استفاده کنندگان اینترنت گسترش زیادی پیدا کردند. در دنیای امروز حتی پدربزرگ ها و مادربزرگ ها هم از اینترنت بر روی گوشی موبایل خود استفاده می کنند و این موضوع بازار استفاده از اینترنت را بزرگ و بزرگتر کرده است. از طرف دیگر با گسترش IOT و هوش مصنوعی، روش ها و تکنیکهای جدیدی به بازاریابی اینترنتی اضافه شده است. بسیاری از انسانها زمان زیادی را در روز بر روی اینترنت سپری میکنند و در سال 2015 طبق آمار منتشر شده، آمریکائی ها بیش از اینکه به تلویزیون نگاه کنند به گوشی موبایل خود نگاه می کردند و در ایران نیز مردم بیش از اینکه تلویزیون ببینند، از تلگرام استفاده می کنند.

همه آمارها و اعداد و ارقام منتشر شده نشان می دهند که بازار آینده در اینترنت شکل میگیرد، رفتارهای خرید تغییر پیدا کرده است و اگر به سمت بازاریابی اینترنتی حرکت نکنیم ممکن است کسب و کار ما نابود شود!

بازاریابی اینترنتی قابل اندازه گیری است!

مهمترین مزیت بازاریابی اینترنتی این است که قابل اندازه گیری است، شما می توانید تمام رفتارها و اتفاقات روی وب سایت خودتان را اندازه گیری کنید و مشکلات را بدست آورید و آنها را برطرف کنید. این اتفاق در روش های سنتی به سختی انجام می شود اما در اینترنت اینگونه نیست و به همین خاطر میتوان بهترین نتایج را در بستر بازاریابی اینترنتی کسب کرد. استفاده از ابزارهای تحلیلگر و بهبود وضعیت سایت کمک بسیار زیادی به این موضوع می کند. همین مسئله internet marketing را جذاب می کند و به آن روح می بخشد، اینکه ما میتوانیم رفتارهای مشتری را در سایت خود ببینیم، اعداد مختلف ورودی های گوگل به سایت خود را تحلیل کنیم و نهایتا بتوانیم قیف فروش خود را تحلیل و بررسی کنیم.

معماری بازاریابی در اینترنت به چه صورت است؟

رسانه های زیادی در بستر اینترنت وجود دارند که از آنها می توانیم برای معرفی کسب و کار خود به مخاطب استفاده کنیم و با مخاطب هدف خود ارتباط برقرار کنیم. به عنوان مثال شما می توانیم یک صفحه در اینستاگرام طراحی کنید و از طریق آن صفحه خود را به دیگران معرفی کنید یا یک پیج تلگرام داشته باشید و یا یک سایت اینترنتی راه اندازی کنید. ارتباط این ها با یکدیگر مهم است، یعنی اینکه ما میتوانیم از هر رسانه به رسانه دیگر لینک بدهیم و مخاطب را با سایر رسانه خود آشنا کنیم. مثلا یک مشتری بالقوه از طریق جستجو در گوگل با سایت ما آشنا می شود و سپس در خبرنامه ما عضو می شود و از طریق خبرنامه با صفحه اینستاگرام ما آشنا می شود و...

در معماری که برای اتصال رسانه های مختلف به یکدیگر در نظر میگیریم باید سایت را در مرکز قرار دهیم و از رسانه های اجتماعی و ایمیل و... برای هدایت مخاطب به سایت استفاده کنیم. دلیل این موضوع این است که اصطلاحا ساحل امن و همیشگی که از طریق آن می توان به بازاریابی پرداخت سایت است و سایر رسانه ها مانند جزیره هایی هستند که امنیت بالایی برای ما ندارند (بخصوص در ایران) و ممکن است روزی نابود شوند.

نتیجه گیری

بازاریابی اینترنتی خوب است! بسیار بهتر از روش های سنتی، زیرا قابل اندازه گیری است، ارتباطی دو طرفه با مخاطب ایجاد می کند، گستردگی قابل توجهی دارد، شما می توانید هفت روز هفته و بیست و چهار ساعته به مخاطب دسترسی داشته باشید و از کانال ها و رسانه های مختلف محصولات خود را معرفی و بازاریابی کنید. اصول بازاریابی یکسان است و تفاوتی نمیکند که در چه محیطی به بازاریابی میپردازید (اینترنت یا خارج از اینترنت). مهم این است که بتوانید برنامه بازاریابی مناسبی بر اساس نیازهای مشتری و اهدافی که دنبال می کنید طراحی کنید.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha