پیج رنک چیست؟ افزایش پیج رنک گوگل

 شنبه 11 خرداد 1392

در این مقاله قصد دارم شما را با الگوریتم پیج رنک گوگل آشنا کنم. PR وجه تمایز گوگل با سایر موتورهای جستجو زمان خودش بود و بخش بسیار مهمی از الگوریتم های گوگل محسوب می شود. پیج رنک اولین اختراع گوگل است که توسط آقایان سرگری برین و لری پیج بنیانگذاران گوگل زمانی که دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد بودند ثبت گردید. ایده اولیه پیج رنک از معیار citation در مقالات علمی گرفته شد و بر این مبنا است که اگر محتوای مفیدی در اینترنت منتشر شود، حتما دیگران آن را معرفی میکنند و کیفیت محتوا را می توان بر اساس لینک های ورودی به آن تشخیص داد.

پیج رنک چیست؟

پیج رنک یا امتیاز گوگل عددی است بین 0 تا 10 که به هر صفحه در اینترنت داده می شود. برخلاف تصویر بسیاری از افراد پیج رنک امتیازی است که به صفحه داده می شود نه به سایت اینترنتی. مبانی محاسبه پیج رنک بر اساس لینک های ورودی به هر صفحه است و هیچ معیار دیگری مانند طراحی سایت، محتوای سایت، بازدید و... در آن دخیل نیست.

امتیاز هر لینک خروجی از صفحه بر اساس امتیاز صفحه تقسیم بر تعداد لینک های خروجی به همراه یک ضریب نرمال سازی محاسبه می شود. به عنوان مثال اگر شما دارای صفحه ای باشید که امتیاز 5 داشته باشد و آن صفحه 10 لینک خروجی دارد، امتیاز هر لینک خروجی 0.5 خواهد بود. امتیاز هر صفحه در اینترنت بر اساس مجموع امتیازات ورودی به آن محاسبه می شود.

البته پیج رنک گوگل دو تغییر اساسی کرده است: امتیاز همه صفحات در محاسبه پیج رنک لحاظ نمی شود، بلکه تنها صفحاتی محاسبه می شوند که قابل اعتماد یا trusted باشند و جز بک لینک های گوگل محسوب شوند در حال حاضر هیچ کسی نمی داند که معیار انتخاب بک لینک ها دقیقا چیست، گرچه گوگل آخرین بار در سال 2018 آپدیت جدیدی برای الگوریتم پیج رنک خود ارائه کرد و در این بروزرسانی به مرتبط بدون سایت هایی که به یکدیگر لینک داده اند تاکید شده است. نکته دوم این است که گوگل برای اینکه امتیاز صفحه در محدوده 0 تا 10 قرار بگیرد آن را در یک ضریب نرمال سازی ضرب می کند.

نمایش پیج رنک برای گوگل دو مشکل عمده ایجاد می کرد:

  • باعث سردرگمی و گمراه کردن کاربران می شود به این دلیل که در زمان بروزرسانی پیج رنک، ممکن است پیج رنک جدید با رنک قبلی تفاوت زیادی داشته باشد. با توجه به زمان زیاد بین بروزرسانی پیج رنک صفحات این موضوع اهمیت بالایی دارد.
  • افرادی که از این موضوع سو استفاده میکنند و با استفاده از پیج رنک بالای خود اقدام به فروش لینک می کنند را صاحب درآمد بالایی می سازد و از طرف دیگر به وبمسترها اجازه می دهد تا با خرید لینک از اینگونه سایت ها گوگل را فریب دهند.

گوگل در اسفند 1394 اعلام کرد که نمایش پیج رنک را از تولبار خود را حذف خواهد کرد و پیج رنک صفحات وب برای کاربران قابل مشاهده نخواهد بود. دلیل اصلی این موضوع از طرف گوگل گمراه شدن کاربران از طریق بررسی PR اعلام شده است. این موضوع به معنی حذف الگوریتم PR از الگوریتم های گوگل نیست، بلکه تشخیص PR صفحات اینترنتی برای کاربران میسر نخواهد بود.

پیج رنک گوگل چه زمانی تغییر می کند؟

گوگل در گذشته 2 بار در سال پیج رنک را محاسبه می کرد، محاسبه پیج رنک بسیار کار پیچیده و زمانبری است و به همین دلیل مدت زیادی محاسبه آن طول می کشد. البته برخی مواقع پیش آمده که در سال بیش از 2 بار پیج رنک محاسبه شده و یک بار هم بین دوبار محاسبه زمانی بیش از یک سال فاصله افتاد. به طور کلی آپدیت شدن پیج رنکها زمان مشخصی ندارد. به مرور زمان گوگل الگوریتم خود را توسعه داد و در Page rank تغییراتی ایجاد کرد، مهمترین تغییر این بود که پیج رنک صرفا بر اساس امتیاز سایت هایی که در یک گروه قرار گرفته اند محاسبه می شود. به همین دلیل سرعت محاسبه پیج رنک افزایش یافت اما گوگل از اسفند 1394 به بعد نمایش پیج رنک برای کاربران را تغییر داد و دیگر کاربران اینترنتی نمیتوانند میزان دقیق پیج رنک سایت خود را متوجه شوند.

گوگل پنگوئن و پیج رنک

الگوریتم گوگل پنگوئن شدیدا با سایت هایی که اقدام به فروش لینک جهت افزایش پیج رنک سایر سایت ها میکنند مبارزه می کند. به همین دلیل سایت هایی که گوگل تشخیص دهند اقدام به فروش لینک میکنند به سرعت افت رتبه پیدا می کنند از جمله این سایت ها در حال حاضر می توان سایت ایستگاه و آسان دانلود را نام برد که رتبه آنها از 4 و 5 به صفر تنزل پیدا کرده است. همچنین سایت هایی که بیش از اندازه در سایت های لینک فروش لینکسازی کنند اسپم خواهند شد. از دیدگاه پنگوئن صرفا بک لینکهای طبیعی که توسط کاربران ایجاد شده باشند، بک لینک های مفید هستند و در صورتی که بک لینک های غیرطبیعی یا خریداری شده برای یک صفحه وجود داشته باشد، تاثیر منفی در رتبه آن سایت دارد.

گوگل پنگوئن می تواند پیج رنک سایت هایی که لینک های غیرطبیعی دارند را کاهش دهد و سایت هایی که با هدف بهبود پیچ رنک لینک خریداری می کنند و یا با هدف بهبود رتبه در گوگل لینک های غیرطبیعی ایجاد می کنند را جریمه کند.

آیا پیج رنک تقلبی وجود دارد؟

بله در گذشته عده ای از افرادی که خرید و فروش بک لینک میکردند، اقدام به ایجاد سایت هایی با پیج رنک تقلبی می کردند. اما به مرور زمان با مخفی کردن نمایش پیج رنک توسط گوگل، اینگونه روش ها کارایی خود را از دست دادند.

 آیا پیج رنک ارتباط مستقیمی با افزایش رتبه سایت در گوگل دارد؟

پیج رنک یکی از پارامترهای مهم رتبه بندی در موتورجستجوی گوگل است، اما پارامترهای زیاد دیگری نیز وجود دارند که بر روی رتبه سایت شما تاثیر می گذارند. بنابراین پیج رنک گرچه موثر است اما به تنهایی نمی تواند رتبه بالای سایت شما را تضمین کند.

نتیجه گیری

پیج رنک یکی از بخش های مهم الگوریتم گوگل است. پیج رنک گوگل بر اساس لینک های اینترنتی کار می کند و کیفیت صفحات اینترنتی را بر اساس لینک ها تشخیص می دهد. به مرور زمان گوگل الگوریتم پیج رنک را بهبود داد و در حال حاضر با استفاده از روش های هوش مصنوعی و الگوریتم پنگوئن، لینک های غیرطبیعی را تشخیص داده و آنها را جریمه میکند.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha