پیج رنک چیست؟ افزایش پیج رنک گوگل

 شنبه 11 خرداد 1392

در این مقاله قصد دارم شما را با الگوریتم پیج رنک گوگل آشنا کنم. PR وجه تمایز گوگل با سایر موتورهای جستجو زمان خودش بود و بخش بسیار مهمی از الگوریتم های گوگل محسوب می شود. پیج رنک اولین اختراع گوگل است که توسط آقایان سرگری برین و لری پیج بنیانگذاران گوگل زمانی که دانشجوی دکترای دانشگاه استنفورد بودند ثبت گردید. ایده اولیه پیج رنک از معیار citation در مقالات علمی گرفته شد و بر این مبنا است که اگر محتوای مفیدی در اینترنت منتشر شود، حتما دیگران آن را معرفی میکنند و کیفیت محتوا را می توان بر اساس لینک های ورودی به آن تشخیص داد.

پیج رنک چیست؟

پیج رنک یا امتیاز گوگل عددی است بین 0 تا 10 که به هر صفحه در اینترنت داده می شود. برخلاف تصویر بسیاری از افراد پیج رنک امتیازی است که به صفحه داده می شود نه به سایت اینترنتی. مبانی محاسبه پیج رنک بر اساس لینک های ورودی به هر صفحه است و هیچ معیار دیگری مانند طراحی سایت، محتوای سایت، بازدید و... در آن دخیل نیست.

امتیاز هر لینک خروجی از صفحه بر اساس امتیاز صفحه تقسیم بر تعداد لینک های خروجی به همراه یک ضریب نرمال سازی محاسبه می شود. به عنوان مثال اگر شما دارای صفحه ای باشید که امتیاز 5 داشته باشد و آن صفحه 10 لینک خروجی دارد، امتیاز هر لینک خروجی 0.5 خواهد بود. امتیاز هر صفحه در اینترنت بر اساس مجموع امتیازات ورودی به آن محاسبه می شود.

البته پیج رنک گوگل دو تغییر اساسی کرده است: امتیاز همه صفحات در محاسبه پیج رنک لحاظ نمی شود، بلکه تنها صفحاتی محاسبه می شوند که قابل اعتماد یا trusted باشند و جز بک لینک های گوگل محسوب شوند در حال حاضر هیچ کسی نمی داند که معیار انتخاب بک لینک ها دقیقا چیست، گرچه گوگل آخرین بار در سال 2018 آپدیت جدیدی برای الگوریتم پیج رنک خود ارائه کرد و در این بروزرسانی به مرتبط بدون سایت هایی که به یکدیگر لینک داده اند تاکید شده است. نکته دوم این است که گوگل برای اینکه امتیاز صفحه در محدوده 0 تا 10 قرار بگیرد آن را در یک ضریب نرمال سازی ضرب می کند.

نمایش پیج رنک برای گوگل دو مشکل عمده ایجاد می کرد:

  • باعث سردرگمی و گمراه کردن کاربران می شود به این دلیل که در زمان بروزرسانی پیج رنک، ممکن است پیج رنک جدید با رنک قبلی تفاوت زیادی داشته باشد. با توجه به زمان زیاد بین بروزرسانی پیج رنک صفحات این موضوع اهمیت بالایی دارد.
  • افرادی که از این موضوع سو استفاده میکنند و با استفاده از پیج رنک بالای خود اقدام به فروش لینک می کنند را صاحب درآمد بالایی می سازد و از طرف دیگر به وبمسترها اجازه می دهد تا با خرید لینک از اینگونه سایت ها گوگل را فریب دهند.

گوگل در اسفند 1394 اعلام کرد که نمایش پیج رنک را از تولبار خود را حذف خواهد کرد و پیج رنک صفحات وب برای کاربران قابل مشاهده نخواهد بود. دلیل اصلی این موضوع از طرف گوگل گمراه شدن کاربران از طریق بررسی PR اعلام شده است. این موضوع به معنی حذف الگوریتم PR از الگوریتم های گوگل نیست، بلکه تشخیص PR صفحات اینترنتی برای کاربران میسر نخواهد بود.

پیج رنک گوگل چه زمانی تغییر می کند؟

گوگل در گذشته 2 بار در سال پیج رنک را محاسبه می کرد، محاسبه پیج رنک بسیار کار پیچیده و زمانبری است و به همین دلیل مدت زیادی محاسبه آن طول می کشد. البته برخی مواقع پیش آمده که در سال بیش از 2 بار پیج رنک محاسبه شده و یک بار هم بین دوبار محاسبه زمانی بیش از یک سال فاصله افتاد. به طور کلی آپدیت شدن پیج رنکها زمان مشخصی ندارد. به مرور زمان گوگل الگوریتم خود را توسعه داد و در Page rank تغییراتی ایجاد کرد، مهمترین تغییر این بود که پیج رنک صرفا بر اساس امتیاز سایت هایی که در یک گروه قرار گرفته اند محاسبه می شود. به همین دلیل سرعت محاسبه پیج رنک افزایش یافت اما گوگل از اسفند 1394 به بعد نمایش پیج رنک برای کاربران را تغییر داد و دیگر کاربران اینترنتی نمیتوانند میزان دقیق پیج رنک سایت خود را متوجه شوند.

گوگل پنگوئن و پیج رنک

الگوریتم گوگل پنگوئن شدیدا با سایت هایی که اقدام به فروش لینک جهت افزایش پیج رنک سایر سایت ها میکنند مبارزه می کند. به همین دلیل سایت هایی که گوگل تشخیص دهند اقدام به فروش لینک میکنند به سرعت افت رتبه پیدا می کنند از جمله این سایت ها در حال حاضر می توان سایت ایستگاه و آسان دانلود را نام برد که رتبه آنها از 4 و 5 به صفر تنزل پیدا کرده است. همچنین سایت هایی که بیش از اندازه در سایت های لینک فروش لینکسازی کنند اسپم خواهند شد. از دیدگاه پنگوئن صرفا بک لینکهای طبیعی که توسط کاربران ایجاد شده باشند، بک لینک های مفید هستند و در صورتی که بک لینک های غیرطبیعی یا خریداری شده برای یک صفحه وجود داشته باشد، تاثیر منفی در رتبه آن سایت دارد.

گوگل پنگوئن می تواند پیج رنک سایت هایی که لینک های غیرطبیعی دارند را کاهش دهد و سایت هایی که با هدف بهبود پیچ رنک لینک خریداری می کنند و یا با هدف بهبود رتبه در گوگل لینک های غیرطبیعی ایجاد می کنند را جریمه کند.

آیا پیج رنک تقلبی وجود دارد؟

بله در گذشته عده ای از افرادی که خرید و فروش بک لینک میکردند، اقدام به ایجاد سایت هایی با پیج رنک تقلبی می کردند. اما به مرور زمان با مخفی کردن نمایش پیج رنک توسط گوگل، اینگونه روش ها کارایی خود را از دست دادند.

 آیا پیج رنک ارتباط مستقیمی با افزایش رتبه سایت در گوگل دارد؟

پیج رنک یکی از پارامترهای مهم رتبه بندی در موتورجستجوی گوگل است، اما پارامترهای زیاد دیگری نیز وجود دارند که بر روی رتبه سایت شما تاثیر می گذارند. بنابراین پیج رنک گرچه موثر است اما به تنهایی نمی تواند رتبه بالای سایت شما را تضمین کند.

نتیجه گیری

پیج رنک یکی از بخش های مهم الگوریتم گوگل است. پیج رنک گوگل بر اساس لینک های اینترنتی کار می کند و کیفیت صفحات اینترنتی را بر اساس لینک ها تشخیص می دهد. به مرور زمان گوگل الگوریتم پیج رنک را بهبود داد و در حال حاضر با استفاده از روش های هوش مصنوعی و الگوریتم پنگوئن، لینک های غیرطبیعی را تشخیص داده و آنها را جریمه میکند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
احمد
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 12 خرداد 1394

پس سایت من که اوضاعش خرابه با این حساب

رسول رضایی
 ارسال شده در : شنبه 22 فروردین 1394

سلام. مطلب بسیار مفیدی بود. به نظرم در سال 2014 و 2015 هنوز پیج رنک گوگل آپدیت نشده. درسته؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 23 فروردین 1394

پاسخ به رسول رضایی: فکرمیکنم اوایل 2014 آپدیت شده بود، اما درسته مدت زیادی هست که پیج رنک ها آپدیت نشده

نیکان لینک
 ارسال شده در : دوشنبه 14 مهر 1393

سلامممنون می شم نظرتون رو در مورد سایت های فیس نما و بست رنک که آمار بازدید رو بالا می برند اعلام کنید.اولی رو خیلی تعریف شنیدم و دیدم کسانی که رنکشون بهتر شده، ولی در مور ددومی، به نتیجه ای نرسیدم.ممنون.

ali
 ارسال شده در : چهارشنبه 22 مرداد 1393

سلام سایت خوبی دارین ! اطلاات خیلی خوب بود.ممنون

سعید
 ارسال شده در : دوشنبه 20 مرداد 1393

سلام من دامنه خودم را در گوگل باگرفتن بکلینک به رتبه یک گوگل رساندم ولی مجبور به تغییر هاست شدم و فروشگاه جدید من دامنه را بدون www ثبت کرده وحالا تو صفحه 18 گوگل هستم ریدایرکت 301 هم انجام دادم بدتر شد لطفا راهنمایی کنید باتشکر

ho3ein
 ارسال شده در : شنبه 07 تیر 1393

ممنون نسبتا مفید بود.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 15 خرداد 1393

پاسخ به ali بله، پیج رنک در بهبود رتبه بندی سایت شما تاثیر داره ، اما همه چیز نیست. در مورد نحوه محاسبه آن در مقالات قبلی توضیح داده ام.

امیر
 ارسال شده در : چهارشنبه 21 خرداد 1393

سلام جناب شیرازی من بازذیذ بسیار بالایی دارم اما رنک الکسام هرروز افت می کنه دلیلش چیهمنتظر پاسخ شما هستم با سپاس

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 21 خرداد 1393

پاسخ به امیر: الکسا بر اساس تولبار خود تخمین میزنه و سایت ها رو با هم مقایسه میکنه، مثلا در تابستان کل بازدید ایران افزایش پیدا میکنه و ممکنه بازدید سایت شما هم بالا بره اما به نسبت سایر سایت ها افت داشته باشین.

ali
 ارسال شده در : چهارشنبه 14 خرداد 1393

منظورم اینه که بعد از رنگ گوگل سایت ما بیشتر بازدید میخوره یعنی از طریق سرچ گوگل محبوبتر میشیم به علاوه اینکه از طریق گوگل بیشتر سرچ میشیم و به سایت ما میان بازدیدکنندگان؟بعد اینکه رنک و بر چه اساسی میدن؟باتشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 13 خرداد 1393

پاسخ به ali: متوجه منظور شما نشدم

ali
 ارسال شده در : جمعه 09 خرداد 1393

سلام آقای شیرازی.میخواستم بدونم بعد از رنک دادن به سایت ما و رتبه آلکسا و رتبه کلی ما برای کسب درامد و گرفتن تبلیغات افزایش پیدا میکنه یا نه؟سایت ما حدود یک سال میشه که داره فعالیت روزانه رو انجام میده.با تشکر

محمد صادق
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 06 خرداد 1393

سلام و ممنون از مقاله خوبتون.من یه سوال داشتم و اون اینه که ، اگه سایتهایی مثل ایستگاه و ایران تجارت ، لینکهای فروشیشون رو به صورت nofollow بزارن آیا بازم گوگل به اونا رتبه منفی میده؟

مهدی
 ارسال شده در : یکشنبه 14 اردیبهشت 1393

عالی بود . استفاده کردیم

ramin
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 17 دی 1392

سلام. یه سوال داشتم تو امار الکسا سایت من نوشتهTotal Sites Linking In بعد هم جلوش نوشته10 میخوام ببینم این 10 از کجا اومده.مرسی

رسول
 ارسال شده در : پنجشنبه 21 آذر 1392

سلام آقای شیرازیچرا من وقتی یه مطلبی تو گوگل سرچ میکنم وبلاگ منو نمیاره ویه وبلاگ دیگه رو که اصلا پیج رنگ نداره رو میاره!لطفا اگه میشه دلیل این اتفاق رو برام توزیح دهید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 23 آذر 1392

پاسخ به رسول: رسول جان، برای اینکه دلیل این موضوع را متوجه بشین بهتون پیشنهاد میکنم تمام مقالات بخش سئو سایت را مطالعه بکنید. بحث سئو خیلی گسترده است و محدود به پیج رنک نمیشود.

رسول
 ارسال شده در : پنجشنبه 21 آذر 1392

سلام و عرض خسته نباشیدو تشکر بابت راهنماییتونمن تا 1 ماه پیش که نگاه کرده بودم رتبه وبلاگم صفر بود اما الان که 3 شده هیچ تغییر نکرده ایا احتمال داره به خاطر اینه که مطالبم ایندکس نشده؟

رسول
 ارسال شده در : پنجشنبه 21 آذر 1392

سلام آقای شیرازی امیدوارمحالتون خوب باشهراستش قبل از این که این کامنتو بذارم رتبه گوگلمو نگاه کردم که 3 نشون میدهایا این عدد درسته؟لطفا راهنمایی فرمایید مرسی

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 21 آذر 1392

پاسخ به رسول: بله درسته رسول جان.

نوید
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 19 آذر 1392

سلام آقای شیرازی من تمام نظرات دوستان رو خوندم و از پاسخ های شما نهایت استفاده رو کردمحالا خودم یه سوال در باره سایت های تبادل لینک اتوماتیک و 3یا2 طرفه هست من تو ساب دامینی به نام لینک که از سایت خودم گرفتم با 70 تا 80 از این سایت ها تبادل لینک کردممیخواستم راهنماییم کنیدبا تشکر از شما

soheil sck
 ارسال شده در : پنجشنبه 07 آذر 1392

سلام مچکرم از شما بابت راهنماییتون سوال:درباره بست رنک از زمانی که من اونجا عضو شدم رتبه های گوگل یاهو الکسا و .. همگی افزایش نسبی و خوبی داشتند ! آیا غیر واقعی در حقیقت غیر منطقی است ! ایا این اعداد نشانگر یک اشتباه تداخلی بین سایت و مرورگرهاست ؟ سپاسگزار شما

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 09 آذر 1392

پاسخ به soheil sck: سایت هایی مانند بست رنک و ... صرفا به صورت محدودی می توانند رتبه الکسای شما را بهبود ببخشند و برخلاف ادعایی که می کنند هیچ ارتباطی به رتبه بندی گوگل ندارند.

سجاد
 ارسال شده در : چهارشنبه 06 آذر 1392

سلام آقای شیرازی میشه سایت من رو با توجه به 8 ماهی که از عمرش میگذره و آماری که تاکنون کسب کرده همچنین قالب و کد نویسی و تبلیغات کلا هرچی که خودت بهتر می دونی یه تحلیل کنی سپاس فراوان

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 06 آذر 1392

پاسخ به سجاد: سجاد جان، لطف کنید از این پس به این نکته دقت کنید که نظراتی که ارسال میکنید به موضوع مورد نظر مرتبط باشد، تحلیل سایت برای سایت ها مفید است و نه وبلاگها و تحلیل وبلاگ فایده ای ندارد. موفق و سربلند باشید.

مهدی توکلی
 ارسال شده در : دوشنبه 04 آذر 1392

با تشکر از شما جناب شیرازی عزیز

مهدی
 ارسال شده در : جمعه 03 آبان 1392

با سلام .با تشکر از سایت خوب شما.من یک سوال داشتم امیدوارم کمکم کنید.من یک دامنه خریدم و اونو رو یک هاست فروشگاهی پارکش کردم.وبا معرفی اون به گوگل تونستم اونو تو گوگل ثبت کنم.ولی بعد از یک ماه از ثبت سایتم در گوگل هنوز وقتی اسم فروشگامو به فارسی می نویسم ویا موضوعی از سایتمو تو گوگل می زنم اصلا گوگل اونو پیدا نمیکنه.یعنی ورودی گوگل ندارم.میشه کمکم کنید و بگید مشکل کارم چیه که ورودی گوگل ندارم.اگه اینجا نمیتونید جواب بدین بهم میل بزنید.مرسی

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 04 آبان 1392

پاسخ به مهدی: گوگل سایت هایی رو که دامنه پارک شده هستند ایندکس نمیکنه و فقط دامنه اصلی رو ایندکس میکنه. از طرف دیگه محتوای کپی شده نمره منفی بالایی داره و عملا چنین سایت هایی حتی اگر در گوگل ایندکس شوند رتبه بالایی کسب نمیکنند.

شارژ ارزان
 ارسال شده در : چهارشنبه 01 آبان 1392

ممنون

مهدی رمضان زاده
 ارسال شده در : جمعه 26 مهر 1392

با تشکر از شما جناب شیرازی عزیز.سرافراز کردید جواب دادید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 17 مهر 1392

پاسخ به مهدی رمضان زاده: ایده خوبی است، البته رقبایی هم دارید و اگر روی سئو متمرکز شوید قطعا در دراز مدت نتیجه مطلوب را خواهید گرفت. البته راحتی سایت و همچنین نحوه چیدمان و مدل درآمدزایی هم بسیار اهمیت دارند.

مهدی رمضان زاده
 ارسال شده در : جمعه 12 مهر 1392

واقعا از اینکه آسان دانلود این طور پنلایز شده تعجب کردمآقای شیرازی می خواستم درمورد استراتژی و کلا نمای ظاهری و تفکر سایت بنده نظر بدید(نظر جنابعالی برام مهم و با ارزش هست)با تشکر

مریم
 ارسال شده در : دوشنبه 08 مهر 1392

سلام اقای شیرازی نظر شما درباره ی عملکرد سایت bestrank چیه می خواستم پیجرنگم بره بالا خوب هست؟!

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 مهر 1392

پاسخ به مریم: اینگونه سایت ها به غیر از اینکه به صورت تقلبی رنک الکسای سایت شما را کاهش دهند هیچ فایده دیگری ندارند و به هیچ عنوان بر روی پیج رنک شما تاثیری ندارند.

همایون
 ارسال شده در : یکشنبه 31 شهریور 1392

با سلام خدمت جناب مهندس شیرازیمن یک وبلاگ دارم، با توجه به ایکه پست های بسیار زیادی قرار دادم و سعی کردم مطلالب متنوع انتخاب بشود و با توجه به مدت زمان تشکیل وبلاگ متاسفانه آمار بازدید بسیار پایین است.لطفا اگر زحمتی نیست وبلاگ بنده را مورد بررسی قرار دهید و بنده را در جهت بهبود بازدید و پیچ رنگ راهنمایی بفرمائید.با تشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 31 شهریور 1392

پاسخ به همایون: همایون جان بهتر است مطالب آموزشی سایت را در مورد سئو دنبال کنید. ضمنا بهتون پیشنهاد میکنم به جای اینکه روی وبلاگ خودتون زمان بگذارید یک سایت مناسب تهیه کنید تا برای زمانی که میگذارید ارزش افزوده ایجاد شود.

ehsan
 ارسال شده در : دوشنبه 17 تیر 1392

سلام آقای شیرازی.من به یک تناقضی برخوردم.اگه توضیح بدید ممنون میشم.فرموده بودید "مبانی محاسبه پیج رنک بر اساس لینک های ورودی به هر صفحه است و هیچ معیار دیگری مانند طراحی سایت، محتوای سایت، بازدید و... در آن دخیل نیست."من تعداد لینکهای ورودی و پیج رنک 4 تا سایت از جمله سایت شما رو توی الکسا بررسی کردم.======What sites link to seo98.ir?Total Sites Linking In200PR:1 ======What sites link to rezashirazi.com?Total Sites Linking In60 PR:2======What sites link to this site?Total Sites Linking In70 PR:5======What sites link to persiantools.com?Total Sites Linking In1,647 PR:5======200 لینک :PR160 لینک :PR:270 لینک :PR:51647 لینک :PR:5

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 17 تیر 1392

پاسخ به ehsan: احسان جان، تعداد لینکهای الکسا بر اساس نحوه حرکت کاربران بین سایت های مختلف است و ممکن است لینک واقعی نباشد، از این گذشته فرمول محاسبه پیج رنک بر اساس تعداد لینک نیست بلکه بر اساس امتیاز صفحه مبدا تقسیم بر تعداد لینک خروجی ضرب در عدد نرمال سازی محاسبه می شود، ضمن اینکه تمام لینک های ورودی به یک صفحه لزوما بک لینک نیستند بنابراین همه آنها در پیج رنک صفحه مبدا تاثیر ندارند.

مهدی توکلی
 ارسال شده در : شنبه 11 خرداد 1392

آقای شیرازی واقعا ممنون به خاطر پاسخ واضح و خوبی که ارائه کردید.با تشکر از زحمات شما