تفاوت دامنه com. ، دامنه ir و دامنه .co

 ﺳﻪشنبه 12 آذر 1392

به درخواست یکی از کاربران سایت، در این مقاله به بررسی تفاوت ها و مزایا و معایب دامنه com - دامنه ir و دامنه co می پردازم و آنها را از نظر سئو با هم مقایسه خواهم کرد. قبل از اینکه به بررسی هر یک از پسوندهای دامنه فوق بپردازم و آنها را از نظر سئو و تاثیری که از نظر سئو خواهند داشت مقایسه کنم هر یک از این انواع دامنه های اینترنتی را معرفی میکنم.

تفاوت دامنه های com و ir از نظر سئو

دامنه .com

دامنه های com متداول ترین دامنه های اینترنتی هستند، واژه com مخفف عبارت commercial به معنای تجاری است و وب سایت هایی که می خواهند فعالیت های تجاری انجام دهند به طور معمول باید از این پسوند در دامنه خود استفاده کنند. البته به دلیل استقبال بیش از حد از این نوع دامنه و همچنین متداول بودن آن در حال حاضر اکثر سایت های غیر تجاری نیز از این پسوند دامنه استفاده می شود.

دامنه .ir

علاوه بر پسوندهای دامنه معمول مانند net ، org ، edu و... برخی از دامنه ها مخصوص کشورها و حتی شهرهای خاص تعریف شده اند. به عنوان مثال دامنه .to مخصوص شهر تورنتو در کانادا تعریف شده است و برای کشور خاصی نیست. دامنه .ir نیز برای کشور ایران در نظر گرفته شده و سایت هایی که مرتبط با ایران هستند می توانند از این دامنه استفاده کنند.

اگر شخصی خارج از یک کشور خاص بدون اینکه در آن کشور اقامت داشته باشد بخواهد از دامنه های ملی استفاده کند معمولا دچار مشکل می شود.به عنوان مثال شما به راحتی نمیتوانید دامنه با پسوند iq که مربوط به کشور عراق است را تهیه کنید و از طرف دیگر هزینه ثبت چنین دامنه هایی معمولا بسیار بالاتر از حالت معمول خواهد بود. البته در بین این نوع دامنه ها، دامنه هایی با قیمت ارزان نیز وجود دارد، به عنوان مثال هزینه ثبت دامنه با پسوند in که مربوط به کشور هند است بسیار پایین است و در حال حاضر حدود 2000 تا 3000 تومان خواهد بود.

نکته دیگری که در مورد دامنه های ملی صادق است این موضوع است که قوانین مربوط به هر دامنه به صورت ملی تعریف میشود و تابع قوانین آن کشور خاص می باشد. به عنوان مثال طبق قوانین بین المللی اگر شما یک دامنه .com را ثبت کنید و سپس ان را تمدید نکنید و شخص دیگری آن را ثبت کند، نهایتا این دامنه متعلق به اولین نفری است که آن را ثبت کرده مگر آنکه آن را فروخته باشد و حق مالکیت دامنه حتی در صورتی که دامنه تمدید نشود برای اولین شخص ثبت کنند محفوظ است اما چنین قانونی نه تنها برای دامنه های ir صدق نمی کند بلکه اگر شما یک دامنه با پسوند ir را ثبت کنید و پس از مدتی یک شخص حقوقی ادعای برند آن دامنه را داشته باشد دامنه از شما گرفته خواهد شد و به آن شخص حقوقی تعلق می گیرد! که البته ایران تنها کشوری در دنیا است که چنین قانونی در مورد مالکیت دامنه دارد.

دامنه .co

چند سالی است که ثبت دامنه با پسوند .co رونق گرفته است، بسیاری از افرادی که دامنه با این پسوند ثبت می کنند از فلسفه و علت نامگذاری این دامنه اطلاعی ندارند. برخلاف تصور این افراد دامنه co مخفف عبارت company نیست! بلکه این دامنه یک دامنه ملی محسوب شده و برای کشور کلمبیا می باشد. بنابراین قوانین مربوط به این دامنه مربوط به کشور کلمبیا است و علت گران بودن این نوع از دامنه ها هم همین موضوع است.

 انتخاب نام دامنه

بهتر است دامنه خود را با چه پسوندی ثبت کنیم؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، قطعا هر وب سایتی بسته به اینکه در چه زمینه ای فعالیت می کند بهتر است دامنه مربوط به کار خود را ثبت کند. البته نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که با توجه به متداول بودن دامنه های com بهتر است حتما در صورت آزاد بودن این دامنه را برای سایت خود ثبت کنید زیرا در صورت بزرگ شدن وب سایت شما در دراز مدت ثبت نکردن این دامنه می تواند برایتان مشکلات زیادی ایجاد کند. به عنوان مثال اگر میخواهید یک سایت فارسی داشته باشید بهتر است دامنه های ir و com را هم ثبت کنید تا بعد از شما شخص دیگری دامنه با پسوند دیگری را ثبت نکند و این موضوع برایتان مشکل ایجاد نکند.

 مقایسه دامنه های .ir و .com

دامنه های فوق از نظر کاربردی تفاوت خاصی باهم ندارند و صرفا بر اساس نوع مخاطب می توانید در مورد انتخاب پسوند خود تصمیم گیری کنید. البته این دامنه ها از نظر سئو یک تفاوت اساسی با هم دارند که در بخش بعد آن را توضیح می دهم. در حالت کلی اگر سایت شما یک سایت تجاری است و مخاطب آن ارتباطی به ایران ندارد لزومی به ثبت دامنه با پسوند ir ندارید و در غیر اینصورت بهتر است هر دو پسوند را ثبت نمایید.

 مهمترین تفاوت این سه نوع از دامنه بر اساس نوع مخاطبی است که دارند. گوگل و سایر موتورهای جستجو همواره تلاش می کنند بهترین پاسخ ممکن را به جستجوی کاربر ارائه دهند و به همین جهت یکی از معیارهای اساسی که دارند انطباق خواسته کاربر با عبارتی است که جستجو کرده است.

یکی از راه های منطبق کردن این موضوع در نظر گرفتن شرایط مکانی است، به عنوان مثال اگر کاربری در نیویورک به دنبال پیتزا فروشی بگردد باید اطلاعات پیتزا فروشی های نزدیک به محل خود را پیدا کند و کاربر دیگری که در لندن به دنبال پیتزا فروشی است می بایست اطلاعات متفاوتی که مرتبط با مکان اوست ببیند.

گوگل در ابزار web master tools خود این امکان را در اختیار مدیران سایت ها قرار داده تا بتوانند کشور مورد نظر خود را انتخاب کنند تا نتایج گوگل برای مخاطبینی که در آن کشور جستجو می کنند نسبت به سایر وب سایت ها بالاتر نمایش داده شود. برای دسترسی به این بخش کافی است در بخش site settings در وب مستر تولز کشور هدف مورد نظر خود را انتخاب کنید.

البته گوگل به صورت خودکار برای دامنه های ملی مخاطب هدف را در همان کشور قرار می دهد و نیازی به تنظیمات این بخش برای دامنه های ملی نیست.

مشکل دامنه co از نظر سئو

اگر دامنه شما با پسوند co باشد گوگل به صورت خودکار سایت شما را برای کشور کلمبیا در نتایج بالاتری قرار داده و برای سایر کشور ها در نتایج بالا قرار نخواهد داد. به همین دلیل افرادی که بدون اطلاعات دقیق اقدام به ثبت دامنه با این پسوند می کنند باید در جریان باشند که عملا سایتی که دارند در کلمات پر رقابت نمی تواند رتبه بالایی در گوگل و سایر موتورهای جستجو کسب کند و چنین دامنه ای از نظر سئو در داخل ایران و سایر کشورها به غیر از colombia بسیار ضعیف خواهد بود.

مشکل دامنه com از نظر سئو در داخل ایران

با توجه به اینکه کشور ایران در حال حاضر تحریم است، برای دامنه های com نمی توانید محدوده جغرافیایی هدف تعیین کنید و به همین جهت این نوع از دامنه ها از این نظر در رتبه مناسبی نسبت به دامنه های ir در جستجوی عبارات فارسی و داخل ایران قرار نمیگیرند. بنابراین اگر مشتری هدف شما داخل ایران است بهتر است از دامنه ir برای دامنه خود استفاده کنید زیرا گوگل به صورت خودکار کشور ایران را به عنوان کشور هدف این نوع از دامنه ها شناسایی میکند.

مشکل دامنه ir

مشکل دامنه ir تحریم بودن در تبلیغات گوگل است و اگر بخواهید از تبلیغات گوگل استفاده کنید عملا بهتر است از دامنه با پسوند com استفاده کنید، اما اگر برنامه ای برای استفاده از سیستم تبلیغات گوگل ندارید دامنه های ir می تواند گزینه مناسبتری باشد. البته این شرایط تا زمانی برقرار خواهد بود که تحریم های ایران ادامه داشته باشد.

جمع بندی

در این مقاله پسوندهای متداول برای ثبت دامنه مورد بررسی قرار گرفتند، قطعا معیارهای زیادی برای ثبت دامنه از نظر برندسازی اینترنتی و سئو وجود دارند که بحث درباره آنها زمان زیادی را می طلبد، در این مقاله صرفا پسوند دامنه های اینترنتی و تفاوت آنها از نظر سئو مورد بررسی قرار گرفت. امیدوارم که این مقاله برای شما مفید بوده باشد.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
محسن
 ارسال شده در : شنبه 08 تیر 1398

سلام و وقت بخير اگر دامنه اي رو به صورت co.com ثبت بكنيم ايا در اين حالت هم بعد از اتمام مدت و عدم تمديد دامنه بازهم اختصاصاً مال هست يا نه!؟ چون فرمودين كه توي دامنه هاي con ثبت بكنيد براي شركت هرچند شايدا تمديدش به تعويق بيفته ولي با اين حال از بابت امن بودن دامنه به نفع شركت مطمئن باشين

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 09 تیر 1398

این موضوع کاملا حقوقی است و بستگی به قوانین حقوق بین الملل و کشوری که دامنه در آن ثبت شده است دارد. در حالت کلی در دعاوی حقوقی شخصی که اولین بار دامنه را ثبت کرده است مالک اصلی آن خواهد بود.

alireza
 ارسال شده در : پنجشنبه 30 خرداد 1398

خیلی خوب و مفید بود مرسی.

وحید
 ارسال شده در : شنبه 06 بهمن 1397

باسلام و وقت بخیر خدمت جناب شیرازی بنده یک دامین .co ثبت کردم که قصد استارت یک کسب‌وکار رو دارم اما امروز از یکی شنیدم این دامین ممکنه توی سئوی محلی اذیت کنه. این مسئله رو سرچ کردم که به این صفحه رسیدم و باتوجه به سابقه درخشان شما در بحث سئو، کمی نا امید شدم از استارت سایتم روی دامین دات کو؛ حالا شما بفرمایید بهترین راه‌حل چیه؟ اگر محتوای بسیار باکیفیت و لینک‌سازی استاندارد انجام بدیم، بازم احتمال اینکه بتونیم لینک‌های اول گوگل رو داشته باشیم وجود نداره؟ یکی پیشنهاد داد این دامین رو فقط برای خدمات و سایت شرکتی نگه دارد و یک دامین دیگه برای انتشار محتوا ثبت کن! ولی اینجوری دوتا دامین جدا میشه و تاثیری که از سایت محتواییمون قرار بگیره خیلی کمتره. شروع کسب‌وکار و بخش محتوای کسب‌وکار بر روی ساب‌فولدر Blog احتمال بالا اومدن رو کم می‌کنه؟ پیشنهاد شما چیه؟ باتشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 07 بهمن 1397

در حال حاضر گوگل این امکان را ایجاد کرده که بتوانید کشور هدف دامنه co را تغییر بدین، برای همین روی این دامنه هم می توانید فعالیت کنید. گرچه شاید بهتر باشد که دامنه های دیگه مثل com یا ir را هم داشته باشید و com را دامنه اصلی کنید. اما با توجه به این امکان در وبمسترتولز تا حد زیادی نگرانی شما برطرف می شود.

کریم رعنایی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 18 دی 1397

سلام خسته نباشید اگه بخایم برای یه کشور دیگه تبلیغ کنیم ایا دامنه ir برای اون کشور به راحتی قابل دسترسی هست ؟ و ایا گوگل میتونه سایت من رو برای اون کشور تو صفحات اولش بالا بیاره ؟ ممنون

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 19 دی 1397

دامنه IR برای کشور ایران است، اگر به دنبال کار و تبلیغ بین المللی هستید بهتره این کار را با دامنه های دیگر انجام دهید مثل .com . گوگل این رفتار را برای همه کشورها دارد و فرقی نمیکند، مثلا دامنه fr که برای فرانسه هست، داخل فرانسه رتبه خوب میگیرد و خارج از آن اینطور نیست، حتی برای تبلیغ گوگل هم محدودیت مکانی دارد.

حبیب
 ارسال شده در : شنبه 05 اسفند 1396

خدا خیرت بده

mohammad
 ارسال شده در : چهارشنبه 11 بهمن 1396

aval bayad host gereft ya domin??

Soheil
 ارسال شده در : پنجشنبه 09 آذر 1396

با توجه به توضيحتون كه در ايران صاحبان برند ميتونن دامنه ir رو حتى اگر به نام شخصى باشه ازش بگيرن، چه كارى ميشه كرد كه دامنه ir مشكل مالكيتى براش پيش نياد؟ ممنون

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 13 آذر 1396

پاسخ به Soheil: ظاهرا اگر تاریخ ثبت دامنه قبل از ثبت برند باشه موضوع قابل پیگیری هست. ضمن اینکه اگر سایت برایتان اهمیت داره بهتره برند را هم ثبت کنید.

erfan
 ارسال شده در : چهارشنبه 26 مهر 1396

ممنون بابت مطالب مفیدتون، من ازین مطلب نتیجه گرفتم که برای راه اندازی کسب کار اینترنتی دامنه ir بخاطر نتایج جستجو ی مربوط به کشور، دامنه مناسب تریه، ولی سوال من اینه که چرا اکثر سایت های خوب دامنه .com دارند؟مثل دیجی کالا، بامیلو، زومیت،دیجیاتو،مدیر وب، همیار وردپرس، یا خیلیای دیگه که بهترین الکساهای ایرانند

محسن میوند
 ارسال شده در : دوشنبه 17 مهر 1396

ممنون عالی بود یکم شک داشتم راجع به دامنه ir ، برطرف شد

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 مهر 1396

پاسخ به erfan: بهتره که تا جای ممکن هر دو دامنه را ثبت کنید، یعنی هم ir و هم com ، ضمن اینکه اگر بخواهید تبلیغات در گوگل داشته باشید به دلیل اینکه دامنه ir تحریم هست، بهتره که دامنه اصلی شما بر روی com باشه.

سیدرضا بازیار
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 مرداد 1396

سایت بسیار مفیدی دارید من همیشه سایتتون رو دنبال میکنم

سعید
 ارسال شده در : جمعه 29 بهمن 1395

درود و عرض ادب .یک دامنه هستش که خیلی رنده و خیلی برای کسب و کارم از همه نظر عالیه . ولی فقط میتونم ir این دامنه رو ثبت کنم و دات کامش دست یک ایرانی خارج کشوره و قابل دسترسی نیست . از این میترسم کاربر ها به دات کام عادت کرده باشن و یا این فرد که صاحب دات کام هستش در آینده سوء استفاده کنه یا اینکه در آینده نبود دات کام این دامنه به برند لطمه بزنه. نظر شما چیه ؟ همین دامنه رو با ای ار ثبت کنم یا یک دامنه رو با ای ار و دات کام هر دو باهم ثبت کنم؟خیلی ممنونم از لطفتون

مهدی
 ارسال شده در : جمعه 17 دی 1395

سلام خسته نباشیداینجانب یک سایت تبلیغات اینترنتی باپسوندcomثبت کرده ام به نطرشماپسوندirرانیزخریداری کنم تادرآینده مشکلی برایم پیش نیاید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 18 دی 1395

پاسخ به مهدی: بله

روز
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 18 آبان 1395

ايا ثبت دامنه هاي فارسي با پسوند . com خوبن ؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 16 آبان 1395

پاسخ به آرمان: دامنه هایی که به صورت ملی هستند، قیمت ثابت ندارند و بسته به کارگزاری که ازش تهیه میکنین مشخص میشه، دامنه ir هم همین حالت رو داره، بخصوص اگر کارگزار محلی باشه قیمت های کمتر ارائه می دهد. مثلا کارگزار دامنه ای که برای هندوستان هست با قیمت بسیار پایین در حد 1 دلار دامنه را میفروشد و شما همین دامنه را اگز از کارگزار آنلاینیک بخرید هزینه بیشتر می پردازید.

آرمان
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 11 آبان 1395

سلامتو مقالتون گفتین دامنه in در حال حاضر 2 تا 3 هزار تومان است .... میشه بگین کجا این دامنه رو با این قیمت یا حتی 5 برابر این قیمت میدن؟

میلاد کریمی
 ارسال شده در : جمعه 30 مهر 1395

ممنون بابت مطلب خوبتون. در حال خرید یک دامین دات کو بودم که مطلبتون رو خوندم و منصرف شدم. توضیحاتتون خیلی جامع بود.

امیرحسین
 ارسال شده در : شنبه 10 مهر 1395

متشکرم از مطلب مفید و مختصرتون.

حسین
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 05 مرداد 1395

درود دوست عزیز پسوند .co مجوز جهت استفاده بین المللی و استانداردهای لازمه رو گرفته و گوگل هم در این امر نقش مهمی داشته.فکر کنم بهتره نوشتتون رو بروز کنید.سایتهای مهمی مثل گوگل حتی این پسوند رو به زبان کشور کلمبیا متصل نکرده و اگه آدرس گوگل رو با پسوند دات کو بزنید به دات کام منتقل میشه

حسین
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 05 مرداد 1395

در ضمن چندین اثبات برای حرفهام دارم اون هم سایتهایی مثل پارس دات کو که در جستجوی کلمات و واژه های مربوط به کارشون جزو اولین نتایج گوگل هستش.باز مثال خواستید در خدمتم

محمد
 ارسال شده در : پنجشنبه 31 تیر 1395

سلام. ممنون از مطلب مفیدتون. یه سوال داشتم. من یه سایت دانلود سنتر دارم که محصولات گرافیکی توش واسه دانلود میزارم. الان بعد یه سال رتبه ش شده 3000 ایران. دامنه ش هم ir هست. دامنه in رو هم دارم خریدم البته.یه سری بهم میگن ادرس اصلی رو بکن in. چون ir کارش حساب کتاب نداره یهو معروف بشی دیدی سایت رو بستن. باید از دامنه خارجی استفاده کنی.بنظرتون حرفشون درسته؟ و اینکه ارزش داره با توجه به رنکی که الان دارم بخوام کوچ کنم به in? اینم بگم متاسفانه دامنه های com net org گرفته شده.

حامد
 ارسال شده در : چهارشنبه 25 فروردین 1395

سلام.ممنون از مقالتون.پسوند biz داستانش چیه؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 28 فروردین 1395

پاسخ به حامد: داستان خاصی نداره و باید مکان را دستی تنظیم کنین مانند دامنه com و...

علی
 ارسال شده در : دوشنبه 24 اسفند 1394

سلام : من یه وب سایت دارم که هم کاربران ایرانی دارم هم خارجی ولی بیشتر ایرانی هست رفتم net انتخاب کردم به نظر شما ، از نظر سئو خوبه یا تغییرش بدم بگذارم com یا ir ?

ایوب
 ارسال شده در : دوشنبه 05 بهمن 1394

سلام چه طور میشه که از دامنه های مربوط به کشور عراق خریداری کرد؟

محمد
 ارسال شده در : پنجشنبه 10 دی 1394

سلام و سپاس دامنه رو در چه سایتی ثبت کنیم که معتبر باشه؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 13 دی 1394

پاسخ به محمد: سایت های معتبری در این زمینه وجود دارند، اگر بخواهید نمایندگی بگیرید از سایت Onlinenic می توانید این کار را انجام دهید، در ایران نیز سایت های زیادی در این زمینه وجود دارند.

حامد مظلومی
 ارسال شده در : چهارشنبه 01 مهر 1394

دامین co. از سال ۲۰۱۰ برای استفاده عمومی متداول شده است و از آن سال به مفهوم کلمبیا نیست و معادل com. است. اینهم لینک آنhttp://www.go.co/about/faq/

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 01 مهر 1394

پاسخ به حامد مظلومی: خیر، اینطور نیست. تمام دامنه های دو حرفی مربوط به کشورها و بعضا شهرها هستند. برخی از آنها صرفا توسط افراد مقیم آن منطقه قابل ثبت هستند مثل دامنه های iq که برای عراق است و برخی دیگر برای سایر کشورها قابل ثبت می باشند. مطلبی که شما ارسال کردید به این معناست که افراد سایر کشورها هم می توانند آن را ثبت کنند، نه به این معنا که این دامنه معادل com هست و بین المللی میباشد. به عنوان مثال دامنه me هم در حال حاضر برای تمام مناطق قابل ثبت است.اطلاعات بیشتر: https://en.wikipedia.org/wiki/.co

علی
 ارسال شده در : چهارشنبه 17 تیر 1394

عااااالی

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 04 بهمن 1393

پاسخ به سینا: خیر از نظر الکسا پسوند دامنه تفاوتی نداره

بلیان
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 29 اردیبهشت 1394

ممنون عالی بود

 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 08 اردیبهشت 1394

متشكرم

امیر مسعود
 ارسال شده در : یکشنبه 12 بهمن 1393

سلام من یه سایت دارم که با آدرس .com شناخته شده و پیج رنک 2 داره.حدود 310 تا هم لینک داخل سایت های دیگه دارم. بعدش من .ir رو خریدم و اونم پیج رنکش 2 هست اما تعداد لینک داخل سایت های دیگه 60 تاست. حالا طبق توضیحات مقاله مفید شما به نظرم اگر دامنه اصلی من .ir باشه خوبه یا نه دیگه الان بهتره با همون .com ادامه بدم؟؟؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 18 بهمن 1393

پاسخ به امیر مسعود: خیلی فرقی نمیکنه و بهتره هر دو دامنه را به هم ریدایرکت کنید

سینا
 ارسال شده در : پنجشنبه 02 بهمن 1393

سلام آقای شیرازی من مطالبتون رو خوندم اما متاسفانه به جوابم نرسیدمسوال من اینه که آیا تفاوت رتبه ایران (الکسا) دودامنه وجود داره مثلا من یک سایت دارم با دامنه irبازدید روزانه من20000مورد ورتبه ایران 1000ولی یه سایت دارم با همون تعداد بازدید ولی رتبه ایران مثلا2500؟لطفا جواب بدین

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 آذر 1393

پاسخ به نیما: خیر من چنین چیزی نگفتم، فکرمیکنم مطلب را به طور کامل نخوانده اید. اگر مخاطب شما داخل ایران هست دامنه ir راه حل بهتری برای شما خواهد بود.

Saeed
 ارسال شده در : دوشنبه 08 دی 1393

آقای شیرازی من هنوز به نتیجه نرسیدم و امیدوارم شما منو از سردرگمی در بیارید.وقتی که سایتم با دامین جدیدی که می خوام بذارم (ir) باز بشه این بازدید برای دامین کنونی هم حساب میشه؟ (منظورم از لحاظ معنویه نه ظاهری) چون هر کس با دامین پیشین هم به سایتم بیاد ریدایرکت میشه به جدیده و پس از اون هم هر چه لینک تازه باز بکنه با همین دامین هستش و خب بنابراین از این پس همگی بازدیدها با دامین ir خواهند بود. و این جوری اون دامین رزبلاگم بدون بازدید می مونه و کم کم اعتبار ش رو در گوگل از دست میده. از سویی این دامین جدیده هم زمان می بره تا جا بیفته.و یک مورد دیگه: من عادت دارم روی عکس های پست هام لینک میذاشتم. پس از وصل دامین باید اون ها رو هم یکی یکی بیام عوض کنم؟؟؟چون لینک های خارجی تاثیر منفی داره دیگه برای گوگل. من گاهی انقد روی این مساله وسواسی میشم که به کامنت ها هم بدبین میشم. اگر کسی کامنت بذاره توی سایت و لینک سایتش باشه این به عنوان یک لینک خارجی محسوب میشه و نمره منفی داره؟ در مورد لینک هایی که خودمان به عنوان منبع در یک پست می دهیم چه طور ؟در کل به نظر شما دامین مستقل در seo تاثیر داره؟در مورد کانوکیال هم هر چه سرچ کردم نوشتاری جز «5 اشتباه رایج و مهلک در زمان استفاده از rel=canonical» نیافتم.(چقدر کامنت گذاشتن در سایتتون سخته چندین بار ارسال زدم تا پذیرفته شد)

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 09 دی 1393

پاسخ به Saeed: اگر ریدایرکت به صورت 301 انجام بشه روباتهای گوگل امتیاز لینکهای قبلی را برای دامنه جدید محاسبه میکنند و جای نگرانی وجود نداره. کنونیکال را در همان مقاله و فیلم توضیح داده ام و اگر همان را مطالعه کنید همه توضیحات مشخص است.

AK
 ارسال شده در : شنبه 29 آذر 1393

چگونه می توان اطمینان یافت ایمیل های دریافتی از یک شرکت که یک بار با پسوند COM و بار دیگر با پسوند IR برای شما ارسال می گردد هر دو متعلق به یک شرکت است.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 29 آذر 1393

پاسخ به Saeed: بین وبلاگ و وب سایت تفاوتهای زیادی هست که لازم نیست من توضیح بدم. اینکه دامنه را به وبلاگ متصل کنید بستگی به هدفتون داره، اما همانطور که گفتید مهمترین مزیتش مشخص شدن اسم و اختصاصی بودن نام برند شما خواهد بود.

AK
 ارسال شده در : شنبه 29 آذر 1393

با سلام یک شرکت می تواند با نام . COM ثبت شود و شخصی برای سوء استفاده از نام شرکت با نام IR ثبت گردد؟با تشکر

Saeed
 ارسال شده در : شنبه 29 آذر 1393

خب پس به جای این که یک دامین مستقل به وبم وصل کنم، یک سایت تازه از 0 درست کنم با دامنه مستقل نتیجه بهتری داره؟ این که گفتید از دید گوگل سایت یا وبلاگ تفاوتی نداره پس چه لزوم یا مزیتی داره که کسی سایت درست کنه. اگر گوگل به هر دوشون یک اعتبار برابر میده که من اصلا بی خیال دامین مستقل بشم. چون گویا به جز آسان و کوتاه شدن url برای بازدید کننده ها مزیت دیگه ای نداره ولی من گمان می کردم این به اعتبار سایتم کمک می کنه. برداشت من درسته؟

Saeed
 ارسال شده در : شنبه 29 آذر 1393

درود بر شما آقای شیرازی. من از خوانندگان ثابت سایتتون هستم. چون در اندیشه ثبت دامنه برای سایتم هستم این پستتون را خوندم. ولی ای کاش یه خورده بیشتر توضیح داده بودید با جزییات. ببیشتر روی تفاوت دامین ها در seo و ارزششون نزد گوگل. به هر روی به این نتیجه رسیدم که .ir را بگیرم. ولی هنوز چندتا پرسش برام پابرجاست. برای من که در حال حاضر یک سایت دارم و می خوام یک دامین بهش وصل کنم وضعیت به چه ترتیب خواهد بود؟ یعنی از فردای روزی که وصل کردم چه پیش میاد.؟ منظورم اینه که آیا با کسی که تازه یه سایت را درست کرده فرقی می کنه یا نه. بیشتر می خوام بدونم این اعتباری که اکنون در نزد google دارم برای url جدیدم لحاظ میشه یا نه google سایت من را مانند یک سایت تازه که از همین امروز آغاز به کار کرده می شناسه. من اکنون روزانه بین 700 تا 1000 بازدید از گوگل دارم و اگر قرار باشه این اعتبار از بین بره خیلی برام سخته. و پرسش دیگه شاید بشه دامنه ها را مانند لباس های بعضا دست دومی دید که در طول زمان به تن آدم های گوناگونی می تونند باشن. برای نمونه دامینی که من می خرم شاید پیش تر ها برای مدتی برای یک سایتی استفاده میشده و اگر اون آدم و اون سایت گذشته و سابقه بدی داشته باشه که در گوگل جریمه شده باشه این روی سایت من هم می تونه تاثیر داشته باشه؟ و پرسش پایانی آیا این درسته که ما به وب هایی که url مستقل (.ir .com و...) دارند را وبسایت و اون هایی که به url دیگه ای وابسته باشند مانند من که از رزبلاگ هستش یا بلاگفا و.... را وبلاگ بدونیم؟ شما با این دسته بندی موافقید؟ بین عامه مردم این جوری جا افتاده ولی من جایی می خوندم که اصلا ربطی نداره این مساله. سایت یا بلاگ بودن به نوع فعالیت اون url بستگی داره نه به وابسته و مستقل بودنش. وبلاک از دو واژه web که معنیش مشخصه (پیج های درون اینترنت) و log به معنی ثبت کردن هستش و می گفت که اگرماهیت یک url این جوری باشه یعنی ثبت یک سری چیزها میشه وبلاگ در غیر این صورت سایته. یک وب می تونه دامنه مستقل نداشته باشه ولی سایت باشه. ببخشید خیلی دراز شد و وقتتون را گرفتم. امیدوارم مانند همیشه با صبر و شکیبایی پاسخ کامل بدید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 29 آذر 1393

پاسخ به Saeed: برای ثبت دامنه جدید و انتقال مطالب جدید به دامنه جدید دو راه بیشتر وجود نداره: یا از ریدایرکت 301 استفاده بشه یا از کنونیکال که در مقالات قبلی توضیحات کاملی در این مورد داده ام. بهتره دامنه های منقضی که خطر اسپم بودن دارند را خریداری نکنید و مطمئن باشید که دامنه اسپم خریداری نمیکیند، از نظر گوگل وبلاگ و وبسایت فرقی ندارند و هر دو دارای ساختاری هستند که داخلش مطلب قرار میگیره اما به خاطر مسائل امنیتی اگر دید دراز مدت نسبت به کارتون دارید بهتره هیچ وقت سراغ وبلاگ برای انجام یک کار جدی نرید.

نیما
 ارسال شده در : دوشنبه 17 آذر 1393

باسلام ضمن تشکر از توضیحات شما ، سوالی داشتم مبنی بر اینکه من قصد راه اندازی یک فروشگاه اینترنتی را دارم قبلا نام دامنه ای که مد نظر من است با com , ir , net ثبت شده در صورتیکه اصرار بر نام همین دامنه داشته باشم آیا بهترین گزینه برای من با توجه به فرمایشات جنابعالی دامنه biz است ؟ برای من سئوسایت نیز مهم است

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 27 آذر 1393

پاسخ به آرمان: دامنه In برای هندوستان هست و اگر میخواهید سایت شما در هند در گوگل رتبه خوبی کسب کنه از این دامنه استفاده کنید، اما برای ایران از ir استفاده کنید.

آرمان
 ارسال شده در : یکشنبه 16 آذر 1393

سلام آقای شیرازیمن یک آپلودسنتر دارم که اول با دامنه ir ثبتش کردم ولی یک ماه پیش روی دامنه in ثبت کردمش. میخوام بدونم اولا کدوم دامنه بهتره؟چون مخاطبینم داخلی هستن و احساس کردم که زمانی که از ir استفاده میکردم سایت با سرعت بیشتری بالا می اومد این قضیه صحت داره؟ثانیا شما شرکت ایرانی که دامنه in رو ارزون بده میشناسید چون بعضی ها فقط ثبتش رو ارزون میدن ولی تمدیدش رو خیلی بالا میدن. ثالثا اینکه چرا پس از یک ماه و اندی که میگذره وقتی تو گوگل سرچ میکنم سایتم رو با همون آدرس قبلی میاره و اثری از آدرس جدید تو صفحه گوگل نیست؟

ساسان
 ارسال شده در : جمعه 14 آذر 1393

خیلی خیلی ممنونم

حامد
 ارسال شده در : جمعه 30 آبان 1393

با سلام خدمت جناب آقای شیرازی از اطلاعاتتون بسیار متشکرمخیلی بدرد خورد

حسین
 ارسال شده در : پنجشنبه 08 آبان 1393

سلام به نظر شما چرا قیمت ثبت دامنه ir خیلی کمتره از com,مثلا یه سایتی خواستم ثبت کنم قیمت ir شش هزار و قیمت com سی و نه هزار تومن بود؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 10 آبان 1393

پاسخ به حسین: قیمت دامنه بستگی به رجیسترنت داره.

parisa
 ارسال شده در : جمعه 02 آبان 1393

آقای شیرازی خیلی خوب توضیح دادید دستتون درد نکنه

arash
 ارسال شده در : چهارشنبه 15 مرداد 1393

پسوند co برای کلمیا نیست متن رو اصلاح کنید وبسایت goddady.com در قسمت ثبت دامنه , دامنه های که مربوط به Country/Location می باشد رو مشخص کرده و توضیحات رو داده در name.com هم گفته co برای چیه در پناه ایزد

رضا شیرازی
 ارسال شده در : پنجشنبه 16 مرداد 1393

پاسخ به arash: تمام پسوندهای دو حرفی مربوط به کشورها هستند و اتفاقا توضیحاتی هم که شما خوانده اید همین مطلب را تایید میکنه. پسوند .co برای کلمبیا هست برای اطمینان بیشتر در این زمینه می توانید به لینک زیر مراجعه نمایید: http://en.wikipedia.org/wiki/.co

محمد
 ارسال شده در : یکشنبه 12 مرداد 1393

سلاممن میخوام یک وب سایت بسازم چه چیز هایی لازم ممنون میشم توضیح بدید

atrin
 ارسال شده در : دوشنبه 30 تیر 1393

سلاام اقای شیرازی ممنون از توضیحات خوب شما اگر یک سایت جهانی بود و از تمام دنیا بازدید کننده و مشتری داشت,در قسمت site settings در web master tools چه کشوری را انتخاب کند ؟ایا میشود چند کشور را هدف قرار دادوانتخاب کرد؟ متشکرم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 31 تیر 1393

پاسخ به atrin: خیر امکان انتخاب چند کشور همزمان وجود ندارد.

امیر
 ارسال شده در : چهارشنبه 21 خرداد 1393

با عرض سلامدامنه ی اصلی سایتم چندسالیه که com هست ولی همین چند روز پیش دامنه ir رو هم خریداری کردم. حالا برای اینکه گوگل متوجه بشه که دامنه ir سایت من موجود هست چکار کنم؟ آیا مشکلی برای ایندکس گذاری پیش نمیاد؟ آیا گوگل دامنه جدید رو به عنوان کپی کننده از مطالب سایتم در نظر نمیگیره که موجب پنارتی بشه؟ آیا برای شناساندن از sitemap استفاده کنم یا از fetch وبمستر؟ ممنون و متشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 21 خرداد 1393

پاسخ به امیر: بهتره دامنه ir به دامنه قبلی ریدایرکت کنید.

محمد
 ارسال شده در : دوشنبه 19 خرداد 1393

سلامعذر میخوام من یک فروشگاه ساعت می خوام راه اندازی کنمبا این تفاسیر بهتر هستش که از دامنه ir استفاده کنم ؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 21 خرداد 1393

پاسخ به محمد: بله، البته بهتره هم Ir و هم دامنه com را با هم ثبت کنید.

reza
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 30 اردیبهشت 1393

besyar mamnooon

afra
 ارسال شده در : شنبه 24 اسفند 1392

سلامبه نظر شما دامنه اصلي رو ir بذاريم و دامنه دات كام رو روي اون ريدايركت كنيم يا برعكس؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 25 اسفند 1392

پاسخ به afra: بستگی به شرایط داره و به طور کلی نمیشه نظر داد. اما دامنه ir تا حدودی بهتر از com هست، در صورتی که مخاطب هدف شما در ایران باشد.

reza
 ارسال شده در : جمعه 09 اسفند 1392

آقا رضا سلام ، اگر هر دو دامنه ir و com رو خریداری کنیم و فقط از یکی از اونا استفاده کنیم و اون یکی رو برای محکم کاری داشته باشیم بخاطر عدم فعالیت امتیازش ازمون سلب نمی شود. تشکر فراوان بابت راهنماییت...

amin
 ارسال شده در : پنجشنبه 01 اسفند 1392

سلاماگه همزمان دو دامنه با پسوندهای ir و com بخریم و سایت رو روی هر دو دامنه ثبت کنیم بهتر نیست؟

سپهر
 ارسال شده در : چهارشنبه 23 بهمن 1392

با سپاس

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 03 اسفند 1392

پاسخ به amin: از نظر برندسازی و حفظ حقوق معنوی بهتره و از نظر سئو باید یکی از دو دامنه را به دیگری ریدایرکت 301 بکنید.

مهدی توکلی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 12 آذر 1392

بسیار عالی. تشکر بابت توضیحات کامل شما استاد گرامی

رضا شیرازی
 ارسال شده در : چهارشنبه 13 آذر 1392

پاسخ به s_sh: ممکنه قیمت این دامنه بر اساس جایی که از آنجا آن را تهیه میکنید متفاوت باشه، بخصوص اگر شرکتی که از آن نمایندگی گرفته شده مرتبط با هند نباشه اما چون در حال حاضر برخی از شرکتهای داخل ایران نمایندگی از شرکت هندی directi دارند عملا اگر از طریق آنها اقدام به ثبت نمایید هزینه آن بسیار پایین خواهد بود.

s_sh
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 12 آذر 1392

با سلام قیمت دامنه in که الان 39 هزار تومانه برای یک سال