متخصص سئو کیست و چگونه متخصص سئو را انتخاب کنیم؟

 دوشنبه 07 مهر 1393

هر مدیر سایت موفقی می داند که انتخاب متخصص سئو و مشاوره با یک مشاور سئو می تواند تاثیر بسیار زیادی در بهبود وضعیت سایت او در گوگل و فروش سایت داشته باشد. انتخاب متخصص سئو در صورتی که اشتباه صورت بگیرد نه تنها کمک زیادی به شما نخواهد کرد بلکه باعث خواهد شد که سایت شما لطمه دیده و نهایتا اسپم شناخته شود و نابود گردد.

متخصص سئو

متخصص سئو حرفه ای یا کلاه بردار

متاسفانه در هر کاری افراد درستکار و افراد متقلب وجود دارند و تمام اقشار جامعه از چنین موضوعی تبعیت می کنند. همانطور که در زمینه طراحی سایت افراد زیادی هستند که از عدم شناخت مشتری سو استفاده کرده و بابت ارائه اسکریپت های آماده مبالغ کلان دریافت می کنند در زمینه سئو نیز افراد زیادی هستند که کار خود را بسیار بزرگ جلوه داده و اطلاعات شفاف و درستی به مشتری ارائه نمی کنند.

شخصا چند تجربه جالب در این زمینه دارم، چند سال پیش در یک نمایشگاه غرفه شرکتی را دیدم که ادعا می کرد با ردیافت مبلغی می تواند سایت شما را در رتبه اول گوگل قرار دهد و وقتی از مدیر شرکت پرسیدم که آیا قیمت شما برای همه عبارات یکسان است؟ در پاسخ گفت که بله هیچ فرقی ندارد. تعجب کردم و گفتم شما چه کاری انجام می دهید؟ در پاسخ به من گفتند که این جادوگری ماست... سئو هیچ جادوگری خاصی ندارد، همه چیز واضح و مشخص است و افرادی که ادعای جادوگری دارند قطعا از روش های سیاه استفاده می کنند که نهایتا باعث نابودی شما خواهد شد.

از طرف دیگر دوستی تعریف می کرد که در یک همایش شرکتی ادعا کرده که نماینده گوگل است و می تواند هر سایتی را ظرف دو ساعت در رتبه اول گوگل قرار دهد، نهایتا مشخص شده که شرکت فوق از ابزار گوگل ادوردز استفاده میکند!!! متاسفانه هنوز هم در تبلیغات اینترنتی با بازی کردن با واژه ها از بی اطلاعی مخاطب سو استفاده می شود در این زمینه.

مثالهای اینچنینی بسیار زیاد است، امروز یکی از مشتریان ما تماس گرفته بود و وقتی سایتشان را بررسی کردم متوجه شدم که شرکتی که به ایشان گفته بوده وضعیت سایتتان را بررسی میکنیم و بهبود می دهیم لینکهای مخفی زیادی در سایتشان ایجاد کرده و ایشان از این موضوع بی اطلاع بودند. اما آیا می توان گفت همه فعالان در زمینه سئو کلاه بردار هستند؟ خیر به هیچ وجه اینطور نیست. بیشتر اینگونه مشکلات به این دلیل پیش می آیند که کارفرما و مجری تعریف درستی از نحوه کار ندارند و به همین خاطر نهایتا با هم به اختلاف نظر می رسند.

در نظر داشته باشید که رتبه های گوگل، همواره تغییر می کنند و الگوریتم های گوگل پویا هستند. به همین دلیل هیچ شخص یا شرکتی نمی تواند به شما رتبه خاصی در گوگل را تضمین بدهد و همین موضوع در اکثر مواقع پایه اختلاف نظر بین متخصصین سئو و کارفرمایان می شود.

اولین سوالی که از متخصص سئو باید پرسید چیست؟

 اولین و بهترین سوالی که از یک متخصص سئو می توان پرسید این است که ایشان قرار هست چه کاری برای شما انجام دهند؟ افرادی که سئو را یک کار موقت و کوتاه مدت می دانند قطعا نمی توانند کمک خاصی به شما بکنند. همچنین افرادی که تمرکز خود را به جای درون سایت شما به بیرون از آن می گذارند و در جواب شما می گویند که ما برای سایت شما لینک ایجاد خواهیم کرد، نهایتا نه تنها کمکی به شما نخواهند کرد بلکه باعث نابودی سایت شما خواهند شد.

مهمترین سوالی که یک متخصص سئو باید پاسخ دهد این است که به طور شفاف توضیح دهد که قرار هست چه کارهایی برای شما انجام بدهد. دقیقا مانند کاتالوگی که ما در طراحی سایت 24 تهیه کردیم و تمام مراحل کارهای سئو را به همراه قیمت ها و نمونه کارها و فرآیندهای کاری به طور شفاف توضیح داده ایم. 

قطعا شرکتهایی که توضیحات شفافی از عملکرد خود ارائه نمی دهند نمی توانند کار مفیدی برای شما انجام دهند.

سئو قابل ادعا و مبالغه نیست

در بسیاری از کارها، افراد برای فروش بیشتر شروع به تبلیغات وسیع می کنند و در تبلیغات خود ادعاهای زیادی را مطرح می کنند. در بسیاری از مواقع ممکن است انتخاب بهترین ها کار ساده ای نباشد زیرا معیار تصمیم گیری شما صرفا اطلاعاتی است که از فروشنده دریافت کرده اید. به عنوان مثال در زمینه طراحی سایت، ممکن است فردی که با جوملا کار کرده است به شما بگوید که نرم افزار جوملا بسیار نرم افزار خوبی است و بهترین روش طراحی سایت است و شخصی که با وردپرس کار کرده باشد نکات دیگری را مطرح کند و شخصی که طراحی اختصاصی می کند به موارد دیگری اشاره کند. تصمیم گیری بر اساس گفته های افراد در بسیاری از مواقع باعث خواهد شد که تصمیم درستی اتخاذ نکنید.

در مورد سئو یک مزیت وجود دارد: برای اینکه متوجه شوید ادعاهای فرد مورد نظر درست است یا خیر به سادگی می توانید از دو روش زیر متوجه موضوع شوید:

 • روش اول: وضعیت سایت فرد مورد نظر را در گوگل بررسی کنید. آیا شخصی که ادعا می کند متخصص سئو است، توانسته است سایت خود را در گوگل به رتبه های بالا هدایت کند.به قول معروف کل اگر طبیب بودی، سر خود دوا نمودی. با بررسی وضعیت سایت فرد مورد نظر در کلمه های کلیدی مرتبط با سئو و بهینه سازی سایت می توان متخصص بودن یا عدم متخصص بودن او را تشخیص داد.
 • روش دوم : از او بخواهید که نمونه کارهای خود در این زمینه را به شما ارائه دهد. قطعا هر چه نمونه کارهای قبلی انجام شده از رقابت بالاتری برخوردار باشند، میتواند قدرت و علم تیم سئو و متخصص سئو را نشان دهد.

چه ضمانتی برای خدمات سئو وجود دارد؟

یکی از سوالاتی که معمولا در زمینه سئو مطرح می شود، ضمانت قرار گرفته در صفحه اول گوگل است. بسیاری از متخصصات سئو با توجه به اطمینانی که از کار خود دارند و تجربیاتی که در گذشته داشته اند چنین ضمانتی را به شما می دهند (یا درصدی از کلمات کلیدی مورد نظر شما را گارانتی می کنند).

سئو - یکبار برای همیشه

افرادی که ادعا می کنند با انجام تغییراتی می توانند سئو سایت شما را بهبود دهند و پس از این تغییرات دیگر شما نیاز به هیچ کار خاصی ندارید و رتبه سایت شما در گوگل بهبود پیدا خواهد کرد، قظعا جز دسته کلاه بردارها محسوب می شوند. البته چنین روش هایی معمولا بر روی سایت هایی که با اسکریپت های آماده مثلا جوملا و وردپرس طراحی شده اند انجام می شود و چنین افرادی با تغییرات کوچکی در قالب سایت به شما اعلام می کنند که سایت شما سئو شده است. در حالی که باید بدانید سئو یک کار همیشگی و مداوم است و یک فعالیت کوتاه مدت که ارتباطی به محتوای سایت و نحوه طراحی آن نداشته باشد نیست.

رتبه اول گوگل به صورت تضمینی!!!

اصولا ضمانت قرار گرفتن در رتبه اول گوگل کاری غیر اصولی و غیر واقعی است و اگر شخصی به شما چنین ضمانتی داد متوجه شوید که اطلاعات زیادی در این زمینه ندارد، زیرا در طول زمان هم الگوریتم های گوگل تغییر می کنند و هم قدرت رقبا، بنابراین تضمین قرار گرفتن همیشگی در رتبه اول گوگل رویایی و غیر واقعی است.

البته همانطور که گفتم، تضمین صفحه اول قابل قبول بوده و افرادی که تجربه قبلی در این زمینه دارند می توانند چنین کاری را انجام دهند. بخصوص اگر قراردادی که با شما می بندند به صورت سالیانه و دراز مدت باشد و ماندگاری این موضوع را نیز بتوانند تضمین کنند. به این دلیل میگویتم که تضمین صفحه اول گوگل قابل قبول است که ریسک آن کمتر است و سئو کار تا حد زیادی می تواند به شما چنین ضمانتی را بدهد اما اگر گوگل در این فاصله الگوریتم های جدید ارائه کند باز هم ممکن است چنین اتفاقی نیفتد.

در نظر داشته باشید که معیار اندازه گیری سئو صرفا کلمات کلیدی نیستند و مجموعه فعالیت هایی که کارشناس سئو برای شما انجام می دهد نهایتا ممکن است باعث بهبود رتبه بندی سایت در کلمات کلیدی مختلف و افزایش بازدید سایت شود، ضمن اینکه استخراج کلمات کلیدی مناسب جز فعالیت هایی است که متخصصین بهینه سازی سایت باید انجام دهند.

ویژگی های یک متخصص سئو چیست؟

یک متخصص سئو باید ویژگی های زیر را داشته باشد:

 • وضعیت سایت خودش در گوگل مناسب باشد (فقط مدعی نباشد)
 • نمونه کارهای موفق در این زمینه داشته باشد
 • کارهایی که برای شما انجام می دهد شفاف باشد
 • تمرکزش بر روی محتوا و بهبود وضعیت داخلی سایت شما باشد نه لینک سازی
 • ادعاهای غیر واقعی نداشته باشد
 • قراردادی که با شما می بندد به صورت دراز مدت باشد و گزارش مناسب برای شما از وضعیت سایت ارسال کند
 • ضمانت عملکردی که دارد را ارائه دهد و بتواند به صورت دراز مدت با شما کار کند

خودتان سئو کار خودتان باشید یا آن را برونسپاری کنید؟

در بسیاری از مواقع با شناخت کامل و کافی از سئو می توانید بسیاری از کارهای مفید در زمینه سایتتان را خودتان انجام دهید. بخصوص اگر تولید محتوا برای سایتتان انجام می دهید یا برنامه نویس هستید دانستن سئو کمک بسیار زیادی به بهبود وضعیت سایت شما خواهد کرد. از طرف دیگر با دانستن سئو، حتی اگر نخواهید خودتان بر روی سئو سایت خود تمرکز کنید و زمان این کار را نداشته باشید می توانید تصمیم بسیار بهتری در زمینه انتخاب متخصص سئو بگیرید.

در بسیاری از موارد بهتر است سئو را به شرکتی که متخصص این کار است برونسپاری کنید، برخی از دلایل این کار عبارتند از:

 • شرکت های سئو ابزارهای زیادی دارند که هزینه آن برای شما سنگین خواهد بود
 • شرکت های سئو منابع زیادی دارند که شما آن را به راحتی بدست نخواهید آورد
 • شرکت های سئو دانش بالایی دارند
 • هزینه برونسپاری سئو بسیار کمتر از انجام دادن داخلی آن است

در نهایت امیدوارم که اطلاعات فوق توانسته باشد کمک مناسبی به شما در انتخاب متخصص و کارشناس سئو کرده باشد. قطعا با اتخاذ تصمیم درست در این زمینه می توانید موفقیت زیادی را برای سایت خود به ارمغان بیاورید. مشتاق دریافت نظرات شما عزیزان هستم.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha