تکنیکهای سئو کلاه خاکستری

 یکشنبه 18 فروردین 1398

سئو کلاه خاکستری، به عنوان یک تکنیک در کنار سئو کلاه سیاه و کلاه سفید مطرح می شود و مقالات مختلف فارسی و انگلیسی در مورد سئو خاکستری منتشر میشود. در این مقاله سئو خاکستری را بررسی خواهم کرد و به نکات مختلف مرتبط می پردازم. در اولین مرحله برای اینکه بدانیم سئو خاکستری چیست باید سئو سفید و سئو سیاه را بررسی کنیم.

سئو سفید چیست؟

گوگل به عنوان یک موتورجستجوی پیشرو در جستجوهای آنلاین، علاقه ای به انتشار الگوریتم های خود ندارد. از سوی دیگر، متخصصین سئو و مدیران سایت های اینترنتی علاقمندند که رتبه های بهتری در نتایج گوگل بگیرند. به همین جهت، بدست آوردن فاکتورهای تاثیر گذار در رتبه بندی گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است. به مجموعه روش ها و تکنیکهایی که بر اساس راهنمای گوگل (و سایر موتورهای جستجو) در جهت بهبود رتبه سایت انجام می شود سئو سفید می گوییم.

اقدامات سئو سفید شامل روشهایی که کیفیت داخلی سایت را بهبود می بخشند است و عمدتا بر سئو داخلی متمرکز است. از جمله این موارد می توان به بهبود سرعت سایت، کیفیت محتوا، ارتباط داخلی صفحات، رعایت نکات فنی، بهبود تجربه کاربری و... اشاره کرد.

سئو سیاه چیست؟

سئو کلاه سیاه یا سئو سیاه، به مجموعه روشهایی که با هدف تغییر نتایج گوگل به نفع ما انجام می شود و متمرکز بر دستکاری امتیاز فاکتورهای گوگل به صورت غیرقانونی است گفته می شود. این مجموعه کارها می تواند شامل بهبود امتیاز فاکتورهای سئو خارجی و لینکسازی و همچنین تخریب وضعیت رقبا در گوگل که به آن سئو منفی می گوییم نیز باشد. در واقع هرگونه عمل خلاف قوانین موتورهای جستجو که با هدف بهبود رتبه سایت خودمان یا نابودی رتبه سایت رقبایمان صورت بگیرد، سئو سیاه محسوب می شود.

موتورهای جستجو همواره به دنبال مقابله با سئو سیاه هستند و الگوریتم های مختلفی را جهت جریمه کردن و پنالتی کردن سایت ها ارائه می دهند. در سالهای اخیر با رشد هوش مصنوعی گوگل و ارائه الگوریتم های هوشمند در این زمینه، سئو سیاه دچار مشکلات زیادی شده است و بسیاری از روشهای سئو کلاه سیاه توسط گوگل قابل شناسایی هستند و رتبه وب سایت هایی که با روشهای سیاه نتیجه گرفته بودند در حال کاهش است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه مقاله هوش مصنوعی چه تغییراتی در نتایج گوگل بوجود آورده است را مطالعه نمایید.

پیدایش سئو خاکستری

به مرور زمان، مدیران سایت ها نسبت به سئو سیاه و فعالیت های کلاه سیاه حساس شدند و از سئوکارها خواستند که به فعالیت های سئو سیاه خود خاتمه دهند. این موضوع باعث شد که فعالان سئو با روش های سیاه دیگر خواهانی نداشته باشند. بنابراین افرادی که شغل آنها سئو سیاه بود، به فکر افتادند که روش جدیدی را در سئو مطرح کنند به اسم سئو خاکستری! تا از حساسیت مدیران سایت ها کاسته شود!

سئو خاکستری در واقع ترکیب روش های سئو سیاه و سئو سفید محسوب می شود. اگر بخواهیم به صورت منطقی به موضوع نگاه کنیم، سئو خاکستری همان سئو کلاه سیاه است که با روشهای سفید ترکیب شده است و کماکان سئو سیاه محسوب میشود. در واقع سئو خاکستری فریبی است که مشتریان سئو را راضی کند تا از روش های سیاه در سایتشان استفاده شود. اگر بخواهیم نگاه تاریخی تری به موضوع داشته باشیم، پس از ارائه الگوریتم پاندا و الگوریتم پنگوئن نگاه جدیدی به وبسایت ها ایجاد شده که حالت صفر و یک داشت، این نگاه نه سیاه بود و نه سفید، بلکه راه راه بود! یعنی یک سایت می تواند شامل سیاه و سفید در کنار هم باشد (ولی خاکستری نباشد!) و گوگل سایت هایی که از روش های سیاه در کنار روش های سفید استفاده می کردند را جریمه می کرد.

سئو خاکستری یا فریب مشتریان با تکینکهای سئو کلاه سیاه

تکنیکهای سئو خاکستری

تکنیکهای سئو خاکستری همان تکنیکهای سئو سیاه هستند ولی در کنار سئو سفید استفاده می شوند. در واقع همان تکنکیهای سیاه که از نظر گوگل خلاف محسوب میشود، در کنار سئو سفید به عنوان سئو خاکستری مطرح می شود. برخی از تکنیکهای سئو خاکستری عبارتند از:

  • خرید دامنه های منقضی شده (به دلیل اعتبار قبلی که دارند و انتقال اعتبار به دامنه جدید)
  • خرید بک لینک
  • خرید رپورتاژ آگهی با هدف افزایش اعتبار سایت
  • خرید بازدید گوگل (روباتهایی که در گوگل جستجو می کنند و روی وب سایت خاصی کلیک می کنند)
  • خرید سیگنالهای شبکه های اجتماعی
  • قراردادن متن و لینک مخفی در صفحات اینترنتی
  • ایجاد شبکه خصوصی بلاگ برای لینک دهی به صفحات سایت خودمان
  • استفاده از سئو منفی و کاهش رتبه رقبا در گوگل

همانطور که ملاحظه می کنید، همه موارد فوق سئو سیاه هستند، اما به عنوان خاکستری مطرح می شوند تا مدیران سایت ها را ترغیب به استفاده از این خدمات کنند. بنابراین استفاده از سئو خاکستری باعث می شود سایت شما توسط گوگل جریمه شود.

جمع بندی

الگوریتم های گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در حال پیشرفت هستند. هر روز شاهد هستیم که بروزرسانی های پیشرفته ای در نتایج گوگل بوجود می آید و نتایج گوگل تغییر می کند. سئو کارها دو راه پیش رو دارند:

  1. با استفاده از سئو سفید، مطابق استانداردهای گوگل عمل کنند و به دستورات گوگل که تجربه کاربری و رضایت کاربر را در اولویت قرار می دهد عمل کنند
  2. با استفاده از روش های فریب آمیز به دنبال بهبود رتبه سایت خود در گوگل باشند و از سئو سیاه یا سئو خاکستری استفاده کنند

تجربیات که بشر در استفاده از هوش مصنوعی داشته است به خوبی نشان می دهد که راه دوم محکوم به شکست است. بنابراین برای بهتر شدن در گوگل باید به دنبال بهتر بودن نسبت به دیگران باشیم و تلاش نکنیم که گوگل را فریب بدهیم. بروزرسانی های مختلفی که گوگل انجام می دهد، باعث میشود که سایت های سیاه و خاکستری از نتایج گوگل حذف شوند و فقط سایت هایی که از سئو سفید استفاده کرده اند باقی بمانند.

خوشحال میشوم که نظرات شما را در مورد سئو خاکستری بدانم و آنها را با من در میان بگذارید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
محمد
 ارسال شده در : یکشنبه 17 مهر 1401

عالی بود