RSS چیست؟ مزایای آر اس اس چیست؟ آیا تاثیری در سئو دارد؟

 شنبه 11 خرداد 1392

یکی از سوالاتی که معمولا مطرح می شود و از من در موردش سوال می شود این است که آیا افزودن فید و خروجی RSS تاثیری بر سئوی سایت دارد؟ برای اینکه به این سوال پاسخ بدم، بهتر است بررسی کنیم که فید RSS چیست.

خروجی RSS چیست؟

RSS مخفف یا شکل کوتاه شده عبارت Really Simple Syndication یا Rich Site Summary است و در عمل، روشی برای توزیع آسان فهرستی از عناوین، اعلان خبرهای جدید و به‌روزرسانی‌ها، و گاهی محتوا به گروه گسترده‌ای از مردم محسوب می‌شود. اساساً RSS چیز پیچیده‌ای نیست، اما با تمام سادگی‌اش نحوه تعامل کاربران با محتوای اینترنتی را دگرگون کرده است. در واقع فرمت RSS یک فایل XML است که شامل مطالب یک سایت می‌شود و کاربران با استفاده از نرم افزارهای گوناگون می توانند جدیدترین مطالب یک سایت را از طریق فیلد RSS بدست آورند.

با استفاده از فرمت RSS، بدون اینکه نیاز باشد هر روز چندین بار برای بررسی تازه‌ترین تغییرات و به‌روزرسانی‌ها به سایت‌های مختلف مراجعه کنید، می‌توانید اشتراک RSS سایت یا سایت‌های مورد نظر را فعال کنید و سپس آخرین به‌روزرسانی‌های سایت را در قالب یک «فید RSS» (خوراک RSS) و از طریق یک خبرخوان RSS یا فید ریدر (feed reader) دریافت کنید.

معمولاً وب سایت‌های مختلف فید RSS خود را به رایگان در اختیار کاربران قرار می‌دهند، چرا که از این طریق می‌توانند تازه‌ترین محتوای منتشرشده را در اسرع وقت به دست مخاطبان علاقه‌مند برسانند.

مزایای استفاده از RSS برای مدیران سایت ها چیست؟

با استفاده از فرمت RSS می‌توانید خروجی مطالب سایت خود را به سیستم های خودکار بازاریابی متصل کنید. به عنوان مثال می توانید تنظیم کنید که هر زمان مطلب جدیدی روی سایت اضافه کردید، محتوای مطالب شما برای فهرست خبرنامه ارسال شود یا اینکه از سیستم پوش نوتیفیکیشن استفاده نمایید.

همچنین با استفاده از نرم افزارهای مختلف خودکارسازی بازاریابی دیجیتال، مانند IFTTT و... می توان خروجی RSS مطالب سایت را به شبکه‌های اجتماعی متصل کرد و زمانی که مطلب جدیدی در سایت منتشر می‌شود، به صورت خودکار در شبکه‌های اجتماعی انتشار پیدا کند.

در نظر داشته باشید که فرمت RSS برای استفاده نرم افزارهای مختلف تهیه شده است و برخی از این نرم افزارها می توانند به شما لطمه بزنند. این اتفاق زمانی می‌افتد که یک سایت مخرب و فریب آمیز، خروجی مطالب شما را از طریق آر اس اس سایت دریافت کرده و مطالب شما را کپی میکند. این اتفاق به مرور زمان می تواند لطمه زیادی به شما وارد کند و باید از این موضوع جلوگیری شود، یکی از کارهایی که می توانیم در این مورد انجام دهیم ایجاد تاخیر زمانی در خروجی RSS است.

آیا افزودن فید و خروجی RSS تاثیری بر سئوی سایت دارد؟

پاسخ این سوال را می‌توان از جنبه های مختلف بررسی کرد. گرچه داشتن خروجی RSS و همچنین استفاده از ابزارهای مختلف بازاریابی خودکار مانند فیدبرنر و... می تواند کمک زیادی به سایت شما در نحوه برقراری ارتباط با مخاطب داشته باشد اما استفاده از این ابزارها هیچگونه ارتباط مستقیمی با سئو سایت شما ندارد.

البته به صورت غیر مستقیم اگر بخواهیم نگاه کنیم پاسخ این است که بله ارتباط دارد! استفاده از این ابزارها بر روی برندسازی سایت شما موثر است، بازدید مطالب را افزایش میدهد و باعث میشود ارتباط بهتری با مخاطب داشته باشید، همچنین می‌تواند میزان جستجوی برند شما و مخاطب مستقیم سایت شما را افزایش دهد که این موضوع بر روی سئو تاثیر دارد.

از سوی دیگر استفاده از فیدبرنر و سایر ابزارهای مرتبط، می تواند بازدید مناسبی را به سمت سایت شما هدایت کند. در زمانی که سایت های دیگر مطالب شما را کپی کنند، با استفاده از تاریخ فیدبرنر و ایندکس شدن مطالب سایت، از طریق ابزارهای DMCA می توان به گوگل ثابت کرد که اولین سایتی که محتوایی را تولید کرده شما هستید و می تواند به عنوان یک مدرک مناسب در زمانی که مطالب یکسان با سایت های دیگر دارید مورد استفاده قرار بگیرد.

نتیجه گیری

خروجی RSS هیچ تاثیر مستقیمی در سئو ندارد، اما به عنوان یک ابزار تکمیلی و در کنار ابزارهای خودکارسازی مانند ایمیل مارکتینگ، شبکه های اجتماعی، نوتیفیکیشن و... می‌تواند به شما کمک کند. در نظر داشته باشید، هر کاری که شما برای بهبود رضایت کاربران انجام می دهید و باعث می شود که حجم مخاطب بازگشتی بیشتری به سمت سایت خودتان داشته باشید، کار مفید و مناسبی است و در طولانی مدت می توانید برای شما نتایج خوبی به همراه داشته باشد.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha