حذف شدن سایت از گوگل

 ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1392

حذف شدن سایت از نتایج گوگل می‌توانید تاثیر بسیار زیادی در کاهش بازدید و فروش کسب و کارها داشته باشد و بررسی علت آن بسیار مهم است. در این مقاله موضوع حذف شدن سایت از گوگل را بررسی می‌کنیم و راه حل های احتمالی برطرف کردن آن را بررسی کنم. در حالت کلی حذف شدن سایت از نتایج گوگل می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، با من همراه باشید تا این دلایل را بررسی کنیم.

آیا واقعا صفحات سایت ما از گوگل حذف شده‌اند؟

در بسیاری از مواقع ممکن است، ما سایت خود را در گوگل جستجو کنیم و در رتبه‌های بالای گوگل سایت را مشاهده نکنیم. این موضوع به معنی حذف شدن سایت در گوگل نیست، بلکه ممکن است صفحات سایت ما در نتایج گوگل رتبه مناسبی بدست نیاورده اند. بنابراین در اولین مرحله بهتر است بررسی کنیم که آیا صفحات سایت ما در نتایج دیده نمی‌شوند و یا اینکه گوگل آنها را از ایندکس خود حذف کرده است.

ممکن است عنوان صفحات سایت خود را در گوگل جستجو کنیم و در رتبه‌های بالای گوگل سایت را مشاهده نکنیم. این موضوع به معنی حذف شدن سایت در گوگل نیست، بلکه ممکن است صفحات سایت ما در نتایج گوگل رتبه مناسبی بدست نیاورده اند.

ایندکس شدن مطالب سایت در گوگل، به معنای قرار گرفتن در رتبه های برتر گوگل نیست. رتبه بندی صفحات گوگل، بر اساس امتیاز صفحات محاسبه می‌شود و صفحاتی در رتبه‌های بالاتر قرار می‌گیرند که امتیاز بیشتری داشته باشند. قبل از هر چیز بهتر است مطمئن شوید که آیا از سایت شما از ایندکس گوگل خارج شده یا اینکه رتبه مناسبی ندارد. جهت بررسی ایندکس گوگل کافیست که از دستور site: استفاده کنید و در گوگل این دستور را به همراه نام دامنه خود جستجو کنید، بعد از انجام این کار گوگل صفحات ایندکس شده سایت شما را نمایش می‌دهد. استفاده از این دستور به صورت زیر است:

site:rezashirazi.com

به جای rezashirazi.com نام دامنه خود را قرار دهید. اگر سایت شما از نتایج گوگل حذف شده باشد، صفحات سایت شما نمایش داده نخواهند شد. در غیر اینصورت می‌توانید صفحات سایت خود را در گوگل مشاهده کنید. از سوی دیگر، در صورتی که می‌خواهید حذف شدن یک صفحه خاص از سایت خود را بررسی کنید، کافیست که URL آن صفحه را در گوگل سرچ کنید و بررسی کنید که آیا در نتایج گوگل، آن صفحه نمایش داده می‌شود یا خیر.

با استفاده از این دو روش می‌توان بررسی کرد که آیا سایت ما از گوگل حذف شده یا اینکه رتبه مناسبی در جستجو ندارد. در صورتی که مشکل شما نداشتن رتبه مناسب است، بهتر است با یک کارشناس سئو مشورت کنید. اما اگر مشکل شما حذف شدن سایت از نتایج گوگل است، مطالب این مقاله را دنبال کنید.

حذف شدن سایت از گوگل و دلایل آن

علت حذف شدن سایت از گوگل ممکن است به دلیل تخلفاتی باشد که سایت انجام داده است، مانند استفاده از روش‌های خلاف قوانین گوگل برای بهبود رتبه سایت، استفاده از محتوای تکراری و کپی شده، عدم به روزرسانی سایت و محتوا، وجود ویروس‌ها و بدافزارها در سایت و غیره باشد. همچنین ممکن است به دلیل الگوریتم‌های جدید گوگل و تغییر در روش‌های رتبه‌بندی سایت‌ها، سایت از نتایج جستجو حذف شود یا مشکلات فنی باعث این موضوع شود.

تا قبل از آمدن الگوریتم های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن و تغییر نگرش گوگل از سیستم صفر و یک به منطق فازی، وب سایت هایی که از دیدگاه گوگل اسپم شناخته می شدند به طور کلی از نتایج حذف شده و دیگر راه بازگشتی نیز برای آنها وجود نداشت. اما با آمدن الگوریتم های شناسایی اسپم جدید گوگل مثل پاندا و پنگوئن (و اخیرا نیز الگوریتم گوره خر) سایت های اسپم کماکان شانس حضور در رتبه های بالای گوگل را داشتند و دلایل اسپم شدن سایت ها نیز متفاوت است.

در حال حاضر دلیل عمده حذف شدن سایت از نتایج گوگل می تواند یکی از دلایل زیر باشد:

  1. وجود نرم افزار یا اسکریپت مخرب در وب سایت: در صورتی که سایت شما ویروس داشته باشد، یا نرم افزارهای مخرب بر روی هاست باشند گوگل سایت شما را از نتایج حذف می‌کند. برای برطرف کردن این مشکل باید به سرچ کنسول سایت خود مراجعه کنید و در بخش manual action پیام گوگل را بررسی کرده، مشکل را برطرف کنید و سپس برای گوگل درخواست بازبینی ارسال کنید تا سایت شما مجددا بررسی شود.
  2. عدم دسترسی خزنده گوگل به وب سایت مورد نظر: ممکن است به هر دلیلی سایت شما دسترسی روبات‌های موتورهای جستجو را محدود کرده باشد، این محدودیت می‌تواند به خاطر دستورات موجود در فایل robots.txt باشد. در اینصورت بهتر است فایل روبات خود را چک کرده و مطمئن شوید که دسترسی روبات‌ها به سایت شما محدود نشده است. آدرس فایل robots.txt برای هر سایت بعد از آدرس دامنه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال برای سایت من rezashirazi.com/robots.txt است.
  3. نوایندکس کردن صفحات: وجود دستور متا تگ نوایندکس در صفحه اصلی یا صفحات داخلی باعث خواهد شد که موتورهای جستجو صفحات شما را ایندکس نکنند. برای برطرف کردن این مشکل وجود این متا تگ را بررسی کنید و در صورتی که بر روی صفحه اصلی یا صفحات داخلی وجود دارد آن را حذف کنید.
  4. قطع شدن هاست: در صورتی که سرویس هاستینگ شما قطع شده باشد، گوگل سایت شما را از نتایج حذف می کند. اگر در حال حاضر مشکل هاست برطرف شده، نگران نباشید مدتی طول خواهد کشید تا مجددا به نتایج گوگل برگردید. ممکن است این مشکل برای هاستینگ های داخل ایران زیاد بیشتر بوجود بیاید، از طریق سرچ کنسول حتما بررسی کنید که گوگل می‌تواند سایت شما را بدون مشکل خزش کند.
  5. منقضی شدن دامنه: زمانی که دامنه منقضی می‌شود، گوگل سایت را از نتایج حذف می‌کند. در صورتی که دامنه خود را تمدید کنید، به مرور به نتایج برخواهید گشت.
  6. مشکلات فنی مانند ریدایرکت اشتباه و تگ کنونیکال: مشکلات فنی باعث خواهند شد که سایت شما در زمان خزش گوگل دچار مشکل شود و گوگل صفحات سایت را از نتایج خارج کند یا نتواند آنها را ایندکس کند. ابزارهای تحلیل سئو، مانند جت سئو می‌توانند به شما برای پیدا کردن این مشکل کمک کنند.
  7. حذف شدن به دلایل حقوقی و قضایی: این مشکل برای سایت‌های ایرانی پیش نمی‌آید اما برای سایت‌های خارج از ایران ممکن است به دلیل شکایت قضایی گوگل سایت شما را از ایندکس خارج کند.

سرعت حذف وب سایت شما از گوگل بسته به سرعت ایندکس شدن صفحات شما و همچنین میزان حرکت خزنده بر روی سایت شما دارد. در واقع زمانی که یکی از مشکلات فوق در سایت شما بوجود بیاید، به مرور شاهد حذف صفحات خود از گوگل خواهید بود و بعد از اصلاح هم مدت زمانی طول خواهد کشید تا صفحات در گوگل ایندکس شوند.

چگونه به نتایج گوگل برگردیم؟

گوگل در حالتی که سایت شما در دسترس نباشد در اولین مرحله یک پیام در گوگل وبمستر تولز برای شما ارسال می‌کند و به شما اطلاع می دهد که سایت شما را نمی‌تواند ایندکس کند، صفحاتی که در دسترس نباشند در همان زمان از نتایج گوگل حذف خواهند شد و به مرور ممکن است تمام صفحات سایت شما از گوگل حذف گردد. برای بازگشت به نتایج گوگل پس از برطرف کردن مشکلات سایت با توجه به سرعت ایندکس شدن صفحات شما و فرکانس مراجعه خزنده گوگل به سایت شما مشکل برطرف خواهد شد و جای نگرانی نیست اما زمان برطرف شدن مشکل ممکن است برای سایت های مختلف متفاوت باشد.

سرعت ایندکس شدن مطالب سایت، با توجه به سرعت لود صفحات، زمان پاسخ سرور، بک‌لینک‌های ورودی به سایت و فرکانس تولید محتوا متفاوت است.

جمع بندی

حذف شدن سایت از نتایج گوگل می‌تواند لطمه شدیدی به کسب و کارها بزند. برای برطرف کردن این مشکل در درجه اول باید دلیل اصلی را پیدا کنیم و سپس مشکل را حل کرده و منتظر بمانیم تا گوگل مجددا صفحات سایت ما را ایندکس کند. امیدوارم که علل گفته شده در این مقاله به شما کمک کرده باشد تا مشکل خود را حل کنید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
سید مهرداد قهاری
 ارسال شده در : چهارشنبه 26 خرداد 1400

سلام یک سوال فنی وب سایتم صفحه اول گوگل لینک 1 و دوم تو کلید واژهای هستش جدیدا روزانه میبینم یهویی تو جستجو گوگل میپره و دیگه قابل مشاهده نیست البته لینک صفحه اول سایتم که صفحه اول بوده تو این چند سال نمایش داده نمیشه ولی چند ساعت دیگه میاد یک چیز عجیبیه ممنون میشم کمکم کنید و اگر هزینه ای هست درخدمتم ممنونم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 09 مرداد 1400

این موضوع دلایل زیادی میتونه داشته باشه، باید دقیق بررسی بشه. اما یکی از احتمالات قوی این هست که به خاطر لینک های اسپم سایتتون از نتایج موقت حذف میشه و باید روی کیفیت سئو خارجی و داخلی صفحه مورد نظر کار کنید

1
 ارسال شده در : دوشنبه 20 اردیبهشت 1400

با سلام من 3روز از نرم افزار بازدید فیک برایسایت استفاده کردم ایا گوگل سایتم رو از نتایج جستجو حذف کرده؟چجوری برگردم؟لطفا راهنمایی کنید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 09 مرداد 1400

لطفا دیگه این کار را نکنید! چون کمکی به بهبود سئو سایت نمی کند.