حذف شدن سایت از گوگل و راه حل آن - سئو

 ﺳﻪشنبه 29 بهمن 1392

در این مقاله میخواهم به موضوع حذف شدن سایت از گوگل بپردازم و راه حل های احتمالی برطرف کردن آن را بررسی کنم. دلیل این موضوع نیز حذف شدن وب سایت یکی از مشتریان قبلی شرکت بود که بهانه ای شد برای نوشتن مقاله جدید.

وب سایت دارالترجمه رسمی شامانی برای جستجو عبارت دارالترجمه تا همین یک هفته پیش در رتبه اول گوگل قرارداشت اما ظاهرا شرکت طراح نسخه جوملا این سایت را ناقص بروزرسانی کردند و مشکلاتی برای سایت بوجود آمد و نهایتا نیز در یک بدشانسی عجیب دامنه سایت نیز منقضی شده و نهایتا سایت دارالترجمه رسمی شامانی به مدت 4 روز قطع شد.

دارالترجمه رسمی شامانی - دارالترجمه

پس از این ماجرا و پیگیری های مدیر سایت نهایتا وب سایت به وضعیت اولیه برگشت اما دیگر خبری از این سایت در نتایج گوگل نیست. این موضوع بهانه ای شد تا به بررسی دلایل حذف سایت ها از نتایج گوگل بپردازم.

حذف شدن سایت از گوگل و دلایل آن

تا قبل از آمدن الگوریتم های گوگل پاندا و گوگل پنگوئن و تغییر نگرش گوگل از سیستم صفر و یک به منطق فازی، وب سایت هایی که از دیدگاه گوگل اسپم شناخته می شدند به طور کلی از نتایج حذف شده و دیگر راه بازگشتی نیز برای آنها وجود نداشت. اما با آمدن الگوریتم های شناسایی اسپم جدید گوگل مثل پاندا و پنگوئن (و اخیرا نیز الگوریتم گوره خر) سایت های اسپم کماکان شانس حضور در رتبه های بالای گوگل را داشتند و دلایل اسپم شدن سایت ها نیز متفاوت است.

در حال حاضر دلیل عمده حذف شدن سایت از نتایج گوگل می تواند یکی از دلایل زیر باشد:

  • وجود نرم افزار یا اسکریپت مخرب در وب سایت
  • عدم دسترسی خزنده گوگل به وب سایت مورد نظر
  • اشتباه مدیر سایت در تعریف پارامترهای robots.txt
  • حذف شدن به دلایل حقوقی و قضایی

موردی که برای سایت دارالترجمه شامانی بوجود آمده بود در واقع آیتم دوم است. گوگل در حالتی که سایت شما در دسترس نباشد در اولین مرحله یک پیام در گوگل وبمستر تولز برای شما ارسال میکند و به شما اطلاع می دهد که سایت شما را نمیتواند ایندکس کند، صفحاتی که در دسترس نباشند در همان زمان از نتایج گوگل حذف خواهند شد و به مرور ممکن است تمام صفحات سایت شما از گوگل حذف گردد.

سرعت حذف وب سایت شما از گوگل بسته به سرعت ایندکس شدن صفحات شما و همچنین میزان حرکت خزنده بر روی سایت شما دارد.

چگونه به نتایج گوگل برگردیم؟

برای بازگشت به نتایج گوگل پس از برطرف کردن مشکلات سایت (در مثال دارالترجمه بالا آمدن سایت و در موارد امنیتی حذف نرم افزار مخرب) با توجه به سرعت ایندکس شدن صفحات شما و فرکانس مراجعه خزنده گوگل به سایت شما مشکل برطرف خواهد شد و جای نگرانی نیست اما زمان برطرف شدن مشکل ممکن است برای سایت های مختلف متفاوت باشد.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: