گوگل ترندز چیست؟ بررسی آمار جستجوی کاربران در ایران

 دوشنبه 04 اسفند 1393

ابزار Google Trends یکی از ابزارهای مفید شرکت گوگل است که از طریق آن می­توانیم نیازها و رفتارهای مخاطب محصولات و خدماتی که ارائه می­دهیم را تحلیل کنیم. هدف اولیه شرکت گوگل از ارائه این ابزار، نمایش روند بازار برای فروش محصولات مختلف و ارائه اطلاعات آماری در زمینه مسائل پزشکی و اجتماعی بود. اما به مرور ابزارهای Google Insights و Google Trends با هم ادغام شدند و در حال حاضر استفاده از این ابزار مزایا و کاربردهای بسیار زیادی دارد.

در این مقاله قصد داریم شما را با امکانات مختلف و جذاب گوگل ترندز آشنا کنم و کاربردهای مختلف آن را به شما معرفی کنم. پس با من همراه باشید.

در پایان هر سال میلادی گوگل کتابچه‌­ای منتشر می­‌کند که در آن رفتارها و علایق مردم کشورهای مختلف بر اساس کلماتی که در گوگل جستجو کرده­‌اند مشخص می­‌شود، این اطلاعات می­‌تواند برای کارآفرینان و صاحبان مشاغل مختلف بسیار مفید باشد. شما نیز می­‌توانید از طریق آدرس اینترنتی Google.com/trends/explore به گوگل ترندز دسترسی داشته باشید و بازار هدف خود را تجزیه و تحلیل کنید.

گوگل ترندز چیست؟

گوگل ترندز یک ابزار آماری است که توسط گوگل ارائه می شود و به کاربران اجازه می دهد تا روند جستجوی کلمات کلیدی خاص را در طول زمان و در مناطق مختلف جهان ردیابی کنند. با استفاده از گوگل ترندز، کاربران می‌توانند به سادگی بررسی کنند که چه محتوایی در حال حاضر در جامعه پرطرفدار است و به عبارت دقیق تر، چه محتوایی در حال حاضر در جستجوهای گوگل بسیار پرطرفدار است. همچنین این امکان وجود دارد که روند جستجوی موضوعات و کلمات کلیدی مختلف را از گذشته تا امروز مشاهده کنیم و حتی پیش بینی از روند جستجو در آینده داشته باشیم. بررسی این روندها به ما کمک خواهد کرد تا بتوانیم تصمیمات اقتصادی مناسب بگیریم و تحلیل‌های مناسبی از اتفاقات جامعه انجام دهیم.

گوگل ترندز یک ابزار آماری است که توسط گوگل ارائه می شود و به کاربران اجازه می دهد تا روند جستجوی کلمات کلیدی خاص را در طول زمان و در مناطق مختلف جهان ردیابی کنند.

امکاناتی که ابزار گوگل ترندز در اختیار شما قرار می­‌دهد عبارتند از:

 • امکان مقایسه میزان جستجوی کلمات کلیدی مختلف در بازه زمانی مشخص
 • نمایش نقشه جغرافیایی و مشخص کردن مکان جستجوکنندگان بر اساس کشور، استان و شهر
 • پیشنهاد کلمات­ کلیدی مشابه که کاربران آنها را جستجو می‌­کنند
 • پیش­بینی میزان جستجوی کلمات­کلیدی در آینده بر اساس اطلاعات سالهای قبل
 • نمایش کلمات­ کلیدی که بیشترین رشد را در ماه­های اخیر داشته‌­اند
 • علایق و افکار مردم در شهرها و کشورهای مختلف بر اساس کلمات کلیدی که در بازه­های زمانی مختلف جستجو می‌­کنند

استفاده از گوگل ترندز در تحقیقات بازار

برای اینکه بیشتر با کاربردهای مفید این ابزار آشنا شوید، دو مثال کاربردی در زمینه استفاده از گوگل ترندز برای تحقیقات بازار ارائه می‌­کنم:

مثال1: راه اندازی برند جدید در زمینه فروش و نصب دوربین مداربسته

فرض کنیم که شما تمایل دارید که یک برند جدید در زمینه دوربین مداربسته تولید کرده یا به کشور وارد کنید و قبل از انجام چنین کاری بدانید که چند مشتری بالقوه برای این کار وجود دارد و در چه زمانی از سال بیشترین فروش را خواهید داشت. همچنین ممکن است بخواهید در مورد اینکه در کدام استان کشور می­توانید فروش بهتری داشته باشید تحقیق کنید. برای انجام چنین کاری می­توانید با وارد کردن کلمات کلیدی دوربین مداربسته و نصب دوربین مداربسته در ابزار Google Trends روند جستجوی عبارات فوق را بررسی کرده و اطلاعات جالبی بدست آورید. پس از بررسی این عبارات در گوگل می­توان تشخیص داد که:

 • نیاز جامعه به دوربین مداربسته از سال 2009 تا کنون رشد بسیار زیادی داشته است و کماکان روند رشد آن ادامه دارد.
 • برخلاف تصور اولیه، بیشترین تقاضا برای خرید و نصب دوربین مداربسته در استانهای آذربایجان­غربی، مازندران، خراسان رضوی ،اصفهان و قم وجود دارد و تهران در رتبه هفتم قرار دارد.
 • میزان جستجوی عبارت دوربین مدار بسته از دوربین مداربسته بیشتر است، یعنی اکثر افراد بین کلمات مدار و بسته فاصله می­گذارند. افرادی که بین کلمات مدار و بسته فاصله می­گذارند در استانهای مرکزی، اردبیل، مازندران، همدان، زنجان، خراسان رضوی و قزوین قرار دارند و تهرانی­ها این عبارت را کم­تر جستجو می­کنند.
 • کلمه کلیدی نصب دوربین مداربسته تنها در تهران جستجو می­شود!
 • جستجوی عبارت آموزش دوربین مداربسته در ماه­های اخیر رشد قابل توجهی داشته است و افراد زیادی به دنبال یادگیری نصب دوربین مداربسته هستند.

با توجه به اطلاعات فوق می­توانید برنامه­ریزی مناسبی برای نحوه تبلیغات و معرفی کالای خود داشته باشید و بهتر با طرز فکر و نیازهای جامعه آشنا شوید.

مثال 2: راه اندازی کلینیک کاشت مو

شما می­‌خواهید داروی جدیدی در زمینه جلوگیری از ریزش مو تولید کنید، می­خواهید در مورد میزان فروش این کالا در کشور تحقیق کنید. برای چنین کاری کلمات کلیدی ریزش مو، کاشت مو و جلوگیری از ریزش مو را مورد بررسی قرار می­دهیم.

اطلاعاتی که با تحلیل کلمات کلیدی فوق بدست می­آیند عبارتند از:

 • کلمه کلیدی ریزش مو جستجوی بالایی دارد و روند جستجوی آن رو به رشد است. همچنین کاشت مو نیز رشد قابل توجهی داشته است.
 • بیشترین جستجوی عبارت کاشت مو به ترتیب در شهرهای کرمانشاه، تهران، همدان، اهواز، شیراز، کرج و تبریز وجود دارد و بیشترین جستجوی عبارت ریزش مو در همدان، شهرکرد، ارومیه، تبریز و اردبیل است.
 • علاوه بر کلمات فوق، کاربران به دنبال کلماتی مانند: دکتر کاشت مو، روش کاشت مو، کلینیک کاشت مو، کاشت مو طبیعی، مرکز کاشت مو، درمان ریزش مو، جلوگیری ریزش مو، علت ریزش مو، شامپو ریزش مو، تقویت مو و... جستجو می­کنند.
 • بیشترین جستجوی عبارات مرتبط با ریزش مو در فصل پاییز صورت می­گیرد. (تحقیق در مورد علت این موضوع می­تواند جالب باشد)

همچنین می­‌توان با استفاده از گوگل ترندز در مورد مسائل اجتماعی و پزشکی تحقیق کرد، به عنوان مثال بررسی میزان رشد سرطان در سالهای اخیر در ایران و مقایسه آن را با کشورهای دیگر و یا بررسی روشهای تبلیغاتی در کشورهای مختلف. برای مشاهده آمار دقیق تعداد جستجوی کلمات کلیدی می­توان از ابزار Keyword Planner استفاده کرد که در مقالات بعدی در مورد آن توضیحات بیشتری خواهم داد.

آیا گوگل آمار سرچ کلمات کلیدی و حجم جستجوی آنها را ارائه می‌دهد؟

خیر، گوگل ترندز امکان مقایسه میزان جستجوی کلمات کلیدی را نسبت به یکدیگر و روند جستجوی آنها را ارائه می‌دهد. در صورتی که بخواهید میزان سرچ والیوم یا حجم جستجوی کلمات کلیدی را تخمین بزنید، بهتر از ابزارهایی مانند جت سئو، سمراش، ahrefs و... استفاده کنید. در واقع عددی که گوگل ترندز به عنوان معیار جستجوی کلمه کلیدی ارائه می‌دهد نسبی است و عددی بین 0 تا 100 است. این عدد میزان دقیق جستجو را نمایش نمی‌دهد.

 چگونه از گوگل ترندز برای تحلیل جستجوی گوگل فارسی استفاده کنیم؟

در ابزار گوگل ترندز این امکان وجود دارد که کشور مورد نظر، بازه زمانی، نوع جستجو (وب، تصاویر، ویدئو و...) و دسته‌بندی موضوعی را انتخاب کنیم. برای اینکه آمار جستجوی کلمه‌کلیدی در زبان فارسی را بررسی کنیم، کافی است که در بخش کشورها ایران را انتخاب کرده و روند جستجو را بر اساس بازه زمانی مورد نظر خودمان بررسی کنیم. همچنین گوگل ترندز از سال 2023 امکانی تحت عنوان Trending now را به ابزار خود اضافه کرده است. این ابزار متاسفانه برای کشور ایران کار نمی‌کند.

تحقیق کلمات کلیدی با گوگل ترندز

گوگل ترندز علاوه بر اینکه اطلاعات کامل در مورد کلمه کلیدی مورد نظر شما را ارائه می‌دهد، این امکان را دارد که روند جستجوی کلمه کلیدی مورد نظر خودتان را با کلمات کلیدی مشابه مقایسه کنید. علاوه بر این دو مورد، گوگل ترندز بخشی تحت عنوان Related Queries دارد که در این بخش می‌توانید کلمات کلیدی مشابه را در دو حالت مشاهده کنید: کلمات کلیدی مشابه که به تازگی جستجوی آنها افزایش پیدا کرده (Rising) و کلمات کلیدی که جستجوی بیشتری دارند (Top queries). استفاده از فهرست این کلمات کمک بسیار زیادی به انتخاب کلمات کلیدی مناسب خواهد کرد.

جمع بندی: گوگل ترندز چیست

گوگل ترندز ابزاری مفید است که توسط شرکت گوگل ارائه شده و امکان بررسی روند جستجوی کلمات کلیدی، مقایسه آنها با یکدیگر، تحقیق کلمات کلیدی، مشاهده آمار جستجو در مکان‌های مختلف، بررسی روندهای روز و... را ارائه می‌دهد. استفاده از گوگل ترندز رایگان است، گرچه برخی از امکانات آن برای ایران در دسترس نیست. از گوگل ترندز برای فعالیت‌هایی مانند تحقیق کلمات کلیدی، تحقیق بازار و... استفاده می‌شود. استفاده مناسب از گوگل ترندز می‌تواند در رشد کسب و کارها موثر و کمک کنند.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha