با استفاده از گوگل ترندز به کسب و کار خود رونق دهید

 دوشنبه 04 اسفند 1393

ابزار Google Trends یکی از ابزارهای مفید شرکت گوگل است که از طریق آن می­توانیم نیازها و رفتارهای مخاطب محصولات و خدماتی که ارائه می­دهیم را تحلیل کنیم. هدف اولیه شرکت گوگل از ارائه این ابزار، نمایش روند بازار برای فروش محصولات مختلف و ارائه اطلاعات آماری در زمینه مسائل پزشکی و اجتماعی بود. اما به مرور ابزارهای Google Insights و Google Trends با هم ادغام شدند و در حال حاضر استفاده از این ابزار مزایا و کاربردهای بسیار زیادی دارد.

در پایان هر سال میلادی گوگل کتابچه­ای منتشر می­کند که در آن رفتارها و علایق مردم کشورهای مختلف بر اساس کلماتی که در گوگل جستجو کرده­اند مشخص می­شود، این اطلاعات می­تواند برای کارآفرینان و صاحبان مشاغل مختلف بسیار مفید باشد. شما نیز می­توانید از طریق آدرس اینترنتی Google.com/trends/explore به گوگل ترندز دسترسی داشته باشید و بازار هدف خود را تجزیه و تحلیل کنید.

امکاناتی که ابزار گوگل ترندز در اختیار شما قرار می­دهد عبارتند از:

 • امکان مقایسه میزان جستجوی کلمات کلیدی مختلف در بازه زمانی مشخص
 • نمایش نقشه جغرافیایی و مشخص کردن مکان جستجوکنندگان بر اساس کشور، استان و شهر
 • پیشنهاد کلمات­کلیدی مشابه که کاربران آنها را جستجو می­کنند
 • پیش­بینی میزان جستجوی کلمات­کلیدی در آینده بر اساس اطلاعات سالهای قبل
 • نمایش کلمات­کلیدی که بیشترین رشد را در ماه­های اخیر داشته­اند
 • علایق و افکار مردم در شهرها و کشورهای مختلف بر اساس کلمات کلیدی که در بازه­های زمانی مختلف جستجو می­کنند

برای اینکه بیشتر با کاربردهای مفید این ابزار آشنا شوید، چند مثال در این زمینه ارائه می­کنم:

مثال1: فرض کنیم که شما تمایل دارید که یک برند جدید در زمینه دوربین مداربسته تولید کرده یا به کشور وارد کنید و قبل از انجام چنین کاری بدانید که چند مشتری بالقوه برای این کار وجود دارد و در چه زمانی از سال بیشترین فروش را خواهید داشت. همچنین ممکن است بخواهید در مورد اینکه در کدام استان کشور می­توانید فروش بهتری داشته باشید تحقیق کنید. برای انجام چنین کاری می­توانید با وارد کردن کلمات کلیدی دوربین مداربسته و نصب دوربین مداربسته در ابزار Google Trends روند جستجوی عبارات فوق را بررسی کرده و اطلاعات جالبی بدست آورید. پس از بررسی این عبارات در گوگل می­توان تشخیص داد که:

 • نیاز جامعه به دوربین مداربسته از سال 2009 تا کنون رشد بسیار زیادی داشته است و کماکان روند رشد آن ادامه دارد.
 • برخلاف تصور اولیه، بیشترین تقاضا برای خرید و نصب دوربین مداربسته در استانهای آذربایجان­غربی، مازندران، خراسان رضوی ،اصفهان و قم وجود دارد و تهران در رتبه هفتم قرار دارد.
 • میزان جستجوی عبارت دوربین مدار بسته از دوربین مداربسته بیشتر است، یعنی اکثر افراد بین کلمات مدار و بسته فاصله می­گذارند. افرادی که بین کلمات مدار و بسته فاصله می­گذارند در استانهای مرکزی، اردبیل، مازندران، همدان، زنجان، خراسان رضوی و قزوین قرار دارند و تهرانی­ها این عبارت را کم­تر جستجو می­کنند.
 • کلمه کلیدی نصب دوربین مداربسته تنها در تهران جستجو می­شود!
 • جستجوی عبارت آموزش دوربین مداربسته در ماه­های اخیر رشد قابل توجهی داشته است و افراد زیادی به دنبال یادگیری نصب دوربین مداربسته هستند.

با توجه به اطلاعات فوق می­توانید برنامه­ریزی مناسبی برای نحوه تبلیغات و معرفی کالای خود داشته باشید و بهتر با طرز فکر و نیازهای جامعه آشنا شوید.

مثال 2: شما می­خواهید داروی جدیدی در زمینه جلوگیری از ریزش مو تولید کنید، می­خواهید در مورد میزان فروش این کالا در کشور تحقیق کنید. برای چنین کاری کلمات کلیدی ریزش مو، کاشت مو و جلوگیری از ریزش مو را مورد بررسی قرار می­دهیم.

اطلاعاتی که با تحلیل کلمات کلیدی فوق بدست می­آیند عبارتند از:

 • کلمه کلیدی ریزش مو جستجوی بالایی دارد و روند جستجوی آن رو به رشد است. همچنین کاشت مو نیز رشد قابل توجهی داشته است.
 • بیشترین جستجوی عبارت کاشت مو به ترتیب در شهرهای کرمانشاه، تهران، همدان، اهواز، شیراز، کرج و تبریز وجود دارد و بیشترین جستجوی عبارت ریزش مو در همدان، شهرکرد، ارومیه، تبریز و اردبیل است.
 • علاوه بر کلمات فوق، کاربران به دنبال کلماتی مانند: دکتر کاشت مو، روش کاشت مو، کلینیک کاشت مو، کاشت مو طبیعی، مرکز کاشت مو، درمان ریزش مو، جلوگیری ریزش مو، علت ریزش مو، شامپو ریزش مو، تقویت مو و... جستجو می­کنند.
 • بیشترین جستجوی عبارات مرتبط با ریزش مو در فصل پاییز صورت می­گیرد. (تحقیق در مورد علت این موضوع می­تواند جالب باشد)

همچنین می­توان با استفاده از گوگل ترندز در مورد مسائل اجتماعی و پزشکی تحقیق کرد، به عنوان مثال بررسی میزان رشد سرطان در سالهای اخیر در ایران و مقایسه آن را با کشورهای دیگر و یا بررسی روشهای تبلیغاتی در کشورهای مختلف. برای مشاهده آمار دقیق تعداد جستجوی کلمات کلیدی می­توان از ابزار Keyword Planner استفاده کرد که در مقالات بعدی در مورد آن توضیحات بیشتری خواهم داد.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز: