5 اشتباه رایج و مهلک در زمان استفاده از rel=canonical

 ﺳﻪشنبه 20 فروردین 1392

سطح مقاله برای مدیران سایت ها : متوسط و پیشرفته

استفاده از خصوصیت rel=canonical در صفحات سایت شما کمک بسیار زیادی به موتور جستجو می کند تا بتوانند نسخه اصلی صفحات را برای ایندکس از بین صفحات تکراری سایت شما تشخیص دهند. این روش از طریق موتورهای جستجوی زیادی پشتیبانی می شود از جمله گوگل، یاهو و بینگ.

استفاده از rel=canonical از ایندکس شدن صفحات تکراری در موتور جستجو جلوگیری می کند، این موضوع بیشتر برای لینکهای داخلی سایت اتفاق می افتد، مانند لینکهائی که در نتایج جستجو ظاهر می شوند. در هر صورت، استفاده از rel=canonical می تواند تا حدودی مشکل زا باشد به این دلیل که تعریف آن برای مدیران سایت ها واضح نیست و این موضوع باعث می شود که تنظیمات سایت خود را به اشتباه انجام دهند.

زمانی که مدیر سایت لینک سایت خود را به رنک قرمز مخملی در سمت چپ مرورگر خود می بیند موتورهای جستجو آن را به رنک آبی تیره در سمت راست مشاهده می کنند.

نحوه صحیح استفاده از rel=canonical

برای اینکه دچار مشکلات ناشی از این موضوع نشوید، به طور بسیار جدی پیشنهاد می کنم که از شیوه های ارائه شده در این مقاله برای بهبود وضعیت سایت خود استفاده کنید:

 • مشکل تعداد زیادی از صفحات تکراری سایت ها می تواند با استفاده از rel=canonical برطرف شود.
 • همواره چک کنید که نسخه صفحه ای که به صورت کنونیکال به آن لینک داده اید وجود دارد و شامل خطای 404 نمی شود.
 • همواره چک کنید که نسخه صفحه ای که به صورت کنونیکال به آن لینک داده اید وجود دارد و شامل صفحاتی که دسترسی به آن را توسط موتور جستجو در فایل robots.txt محدود کرده اید نمی باشد.
 • از این موضوع اطمینان حاصل کنید که می خواید صفحه ای در نتایج گوگل نشان داده شود که آن را با rel=canonical مشخص کرده اید.
 • Rel=canonical را در بخش head صفحه مورد نظر یا هدر http آن نیز قرار دهید.
 • بیش از یک نسخه برای rel=canonical صفحات خود تعریف نکنید

اشتباه 1 : قراردادن rel=canonical برای صفحه اول صفحاتی که صفحه بندی دارند
تصویر کنید که یک صفحه داریم که مطالب آن به صورت زیر صفحه بندی شده اند:

 • example.com/article?story=cupcake-news&page=1
 • example.com/article?story=cupcake-news&page=2

مشخص کردن rel=canonical ازصفحه 2 و صفحات دیگر به صفحه اول کار درستی نیست، به این دلیل که این صفحات duplicate page محسوب نمی شوند و محتوای متفاوتی نسبت به یکدیگر دارند. استفاده از rel=canonical در این حالت باعث خواهد شد که سایر صفحات (صفحات 2 به بعد) در موتورهای جستجو ایندکس نشوند.
محتوای مفید یک سایت ممکن است با استفاده از این کار از دست برود و در نتایج موتورهای جستجو ظاهر نشود. در این حالت پیشنهاد گوگل استفاده از یک rel=canonical در صفحات جز به یک صفحه از کل مقالات است. همچنین می توانید از خصوصیاتی مانند rel=prev و rel=next برای حرکت بین مطالب استفاده کنید. در واقع rel=canonical به صفحه ای باید لینک شود که تمام مطالب را در خود داشته باشد، اگر چنین صفحه ای طراحی نشده است، تنها از rel=next و rel=prev استفاده شود.


اشتباه 2: آدرس های مطلق به اشتباه به صورت نسبی نوشته می شوند
تگ

مانند بسیاری از تگ های HTML هر دو حالت آدرس های نسبی و مطلق را قبول می کند، آدرس های نسبی از یک آدرس نسبت به صفحه فعلی استفاده می کنند. به عنوان مثال “images/cupcake.png” به این معنی که آدرس تصویر فوق در پوشه images نسبت به مسیر فعلی قرار دارد. آدرس های مطلق شامل مسیر مطلق هستند و با http شروع می شوند.
مشخص کردن

در یک صفحه به صورت یک مسیر نسبی شناخته می شود زیرا با عبارت http:// شروع نشده است، موتورهای جستجو نیز این آدرس را به صورت نسبی در نظر گرفته و این موضوع باعث می شود که در این آدرس خطا گرفته و آدرس فوق را در نظر نگیرند. این موضوع باعث می شود که اطلاعات صفحه فوق در موتورهای جستجو ایندکس نشود.


اشتباه 3: تعریف غیر عمد یا چندگانه rel=canonical
هر از چندگاهی مشاهده می شود که به صورت غیر عمد rel=canonical برای چندین صفحه تکراری تعریف می شود. در موارد بسیار نادر اشتباهات تایپی ساده ای را می بینیم، اما بسیاری از مواقع یک مدیر سایت پرمشغله قالبی را در سایت خود کپی می کند در حالیکه به rel=canonical فکرنکرده است. در این مواقع سایت مورد نظر به سایت طراح قالب لینکی به صورت rel=canonical داده است و این موضوع باعث می شود که سایت مورد نظر در موتورهای جستجو ایندکس نشود.
اگر از یک قالب استفاده می کنید، این موضوع را چک کنید که لینک های rel=canonical آن قالب را کپی نمی کنید.
از طرف دیگر صفحاتی هستند که شامل چندین تعریف rel=canonical به آدرس های متفاوت می باشند. این موضوع زمانی اتفاق می افتد که مدیران سایت ها از پلاگین های سئو – SEO – که یک خصوصیت rel=canonical را به صورت پیش فرض در صفحه قرار می دهند، استفاده می کنند. این موضوع باعث می شود که به صورت نادانسته مدیرسایت باعث چنین مشکلی در سایت خود شود. گوگل تمام لینک هایی از این قبیل را نادیده می گیرد، در این مواقع سایت مورد نظر هرگونه مزیتی که از قرار دادن rel=canonical می توانست بدست بیاورد را با این کار از دست می دهد.
در هر دو حالت فوق، چک کردن مجدد سورس صفحات سایت به مدیران سایت کمک خواهد کرد که مشکلات سایت خود را برطرف کنند. حتما بخش Head سایت خود را چک کنید و در نظر بگیرید که لینک های rel=canonical ممکن است از هم جدا پخش شوند. همچنین خصوصیات پلاگین هائی که برای سایت خود نصب می کنید را همواره چک کنید.


اشتباه 4: مشخص کردنrel=canonical در صفحه گروه مقالات یا صفحه فرود به آدرس یک مقاله ویژه
فرض کنیم که شما یک سایت درباره دسرها دارید. سایت شما اطلاعات مفید طبقه بندی شده ای از "شیرینی ها" و "بستنی ها" دارد. هر روز یک دستور غذای جدید در هر گروه اضافه می شود. به عنوان مثال صفحه فرود شیرینی سایت شما شامل یک مقاله ویژه برای "کیک قهوه قرمز مخملی" است، به دلیل اینکه گروه "شیرینی" معمولا محتوای یکسانی مانند "کیک قهوه قرمز مخملی" دارد، شما یک لینک با خصوصیت rel=canonical از صفحه گروه به مقاله ویژه خود می دهید.
اگر موتور جستجو خصوصیت rel=canonical فوق را قبول کند، تمام مقالات مرتبط با شیرینی های شما در نتایج موتور جستجو ظاهر نخواهد شد. این موضوع به این دلیل است که سیگنال های rel=canonical به موتورجستجو می گوید که سایر صفحات شما به صورت تکراری می باشند و صفحه اصلی سایت شما مقاله "کیک قهوه قرمز مخملی" است. در هر صورت اگر بخواهید که کاربران بتوانند هر دو گروه مطالب شما و مقالات آنها را پیدا کنند، بهترین کار این است که هر صفحه تنها به خودش از ارجاع rel=canonical استفاده کند و یا به طور کلی از چنین دستوری استفاده نکنید.
این موضوع را به خاطر داشته باشید که تعریف canonical برای مشخص کردن آدرس اینترنتی است که ترجیح می دهید در نتایج موتور جستجو نمایش داده شود و از اضافه کردن آن برای یک گروه از مقالات یا صفحات فرود سایت خود جدا خودداری کنید.

اشتباه 5: استفاده از rel=canonical در تگ body صفحات
تگ Link برای rel=canonical تنها باید در بخش head صفحات html استفاده شود. برای اجتناب از دریافت خطاهای تجزیه html بهتر است خصوصیت rel=canonical را در نزدیکترین خط  نسبت به تگ قرار دهید. زمانی که تگ فوق در بخش body صفحه قرار می گیرد باعث می شود که دستور فوق نادیده گرفته شود.
حل کردن این مشکل بسیار ساده است، کافی است که مکان قرار گرفتن تگ فوق را چک کرده و همواره در نظر داشته باشید که دستور فوق باید در بخش سایت شما قرار گیرد.


نتیجه گیری:
برای تعریف خصوصیت rel=canonical موثر موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • اطمینان حاصل کنید که محتوای اصلی شما در صفحات تکراری – duplicate pages – به صورت rel=canonical تعریف شده باشد.
 • اطمینان حاصل کنید که rel=canonical در صفحات تکراری تنها به یکی از آن آدرس ها اشاره می کند.
 • اطمینان حاصل کنید که rel=canonical به صفحاتی که شامل خطای 404 هستند (صفحاتی که وجود خارجی ندارند) اشاره نمی کند.
 • از تعریف rel=canonical برای صفحات گروه مقالات یا صفحات فرود سایت خود دوری کنید.


نویسنده مقاله آلن اسکات، مهندس نرم افزار، تیم ایندکسینگ گوگل
  مترجم : رضا شیرازی

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
رضا شمسی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 03 اسفند 1395

سلاماستفاده از canonical برای صفحاتی که نه لینک کوتاه دارند ، نه دیتای تکراری دارند مشکلی به پیش نمیاره ؟یعنی یک صفحه داریم فقط...

علیرضا راد
 ارسال شده در : جمعه 08 بهمن 1395

سلام استادما یه سایت رو به روز رسانی کردیم از نسخه قدیمی asp.net به mvc و با این تغییر مثلا آدرس یه محصول از http://test.ir/product/sample.aspx به http://test.ir/sample تغییر پیدا کرده و گوگل هم آدرس قدیمی رو ایندکس کرده جچوری میتونم صفحه قدیمی رو به صفحه جدید لینک کنم آیا همین canonical بکار میاد و میشه راهنمایی بفرمایید با تشکرراد

میلاد
 ارسال شده در : جمعه 01 بهمن 1395

ممنون. عالی بود. با این مطلب تونستم مشکلم رو حل کنم

مجتبی
 ارسال شده در : چهارشنبه 04 فروردین 1395

ممنون بابت مقالهمن چند صفحه دارم توی سایتم که زیر مجموعه یک صفحه دیگه هستن حالا سوال من اینه اگر توی تک تک صفحات این کار رو انجام بدم یعنی کنونیکال بدم به اون صفحه اصلی مشکلی ایجاد نمیشه؟؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 15 فروردین 1395

پاسخ به مجتبی: چرا صد در صد مشکل ایجاد میکنه

مینا
 ارسال شده در : دوشنبه 21 اردیبهشت 1394

من همیشه مطالبتونو میخونم خیلی جامع و بروز هستن. فقط یه سوال داشتم. در صفحاتی که تگ ها جستجو میشه و نتایج narrow میشن اما url تغییر نمیکنه هم باید canonical کرد؟ چون یک link cheker گفت همه ی اینها duplicate هستن

ابراهیم پریم
 ارسال شده در : پنجشنبه 13 شهریور 1393

مقاله کاملی بود دمت گرم ولی من باز نفهمیدم (پس از کجا فهمیدی مقاله کامل بود :d) چرا بجای اینکه لینک مطلب سایت من ایندکس بشه صفحه اصلی که توضیحی در مورد همون مطلب داره مطلب داره ایندکس میشه

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 15 شهریور 1393

پاسخ به ابراهیم پریم: دلیلش میتونه این باشه که صفحه داخلی شما از داخل و خارج سایتتون معرفی مناسبی نشده یا مطالب خوبی نداره. به همین دلیل گوگل اهمیت کمتری به این صفحه میدهد.

ابراهیم
 ارسال شده در : جمعه 13 دی 1392

سلامضمن تشکر از آموزش خوبتون جناب شیرازیمن از جوملا استفاده میکنمبرای اینکه بتونم از canonical در صفحاتی که جوملا میسازه به دلیل زیادی مطالب از یک پلاگین استفاده کردم که خودش این تگ رو هنگام بارگذاری صفحه ایجاد میکنه نکته اینجاست که این تگ رو تقریبا اینجور که بررسی کردم روی تمام صفحات میذاره ولی اگر یک مطلب 3 آدرس داشته باشه همون آدرس اصلی که از طریق منو بهش میرسیم رو canonical میکنه یعنی یه جورایی تشخیص میده کدوم اصلی هستآیا استفاده از canonical در تمام صفحات مشکلی ایجاد نمیکنه؟و دوم اینکه برای اینکه مشکل بعضی از لینک هام توی Duplicate title tags گوگل حل بشه باید کاری انجام بدم یا صبر کنم تا خودشون اصلاح بشن؟ممنون میشم راهنمایی کنید

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 14 دی 1392

پاسخ به ابراهیم: وجود کنونیکال در همه صفحات هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه و به مرور مشکل duplicate های شما حل خواهد شد.

حسین
 ارسال شده در : یکشنبه 03 شهریور 1392

بخاطر اینکه از جوملا استفاده میکنم حدود 179 تا داپلیکت تایتل در وبمستر با ادرس های ایجاد شده.برای تایتل های تکراری کننیکال پیج تعین کردم حدود 3 هفته گذشته .به تعداد ادرس ها اضافه که شده که کم نشده علت چی میتونه باشه؟ با تشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 03 شهریور 1392

پاسخ به حسین: حسین جان، این مشکل باید به صورت موردی بررسی شود.

سجاد...
 ارسال شده در : یکشنبه 20 مرداد 1392

سلامپس با توجه به متن کاربرد rel=canonical برای صفحاتی است که چندین آدرس مختلف دارند و صفحات دارای آدرس یکتا نیازی به استفاده از این خاصیت ندارند.درسته؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 20 مرداد 1392

پاسخ به سجاد...: نه به طور صد در صد، اگر شما به هر دلیلی مدل آدرس دهی صفحات سایت خود را تغییر بدهید یا پارامترهای غیر موثر داشته باشید باید از این خصوصیت استفاده کنید.

هاشمی
 ارسال شده در : جمعه 23 فروردین 1392

سلام استاد امیدوارم سال خوبی داشته باشین شرمنده قبل از سال به دلایلی که یکیش گرفتاری های کاری بود نتونستم در خدمتتون باشم امیدوارم به زودی بتونم دوباره ببینمتونارادتمند : پورهاشمی

رضا شیرازی
 ارسال شده در : جمعه 23 فروردین 1392

پاسخ به آقای هاشمی: من هم امیدوارم که سال خوبی پیش رو داشته باشید و خوشحال خواهم شد مجددا ببینمتون.