دلایل کندی ایندکس شدن سایت توسط گوگل

 دوشنبه 25 فروردین 1393

دلایل کندی ایندکس شدن سایت توسط گوگل و دیر ایندکس شدن مطالب سایت در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد. در حالت عادی گوگل در روز بیش از یک بیلیون صفحه را ایندکس می کند و برخی از صفحات از دید گوگل بات پنهان می مانند یا در اولویت قرار نمیگیرند. در این مقاله به مشکلاتی که باعث کند ایندکس شدن سایت یا پنهان ماندن تغییرات صفحات سایت می شود می پردازم.

مشکلات اساسی کندی ایندکس شدن صفحات سایت عبارتند از:

  • استفاده نادرست از نقشه سایت گوگل : نقشه سایت گوگل با هدف معرفی تغییرات صفحات سایت تعریف می شود و یک فایل پویا است. به این معنی که هر زمانی که محتوای یک صفحه تغییر کند نقشه سایت نیز باید تغییر کند. متاسفانه بسیاری از مدیران سایت ها یک فایل استاتیک و ثابت را به عنوان نقشه سایت خود به گوگل معرفی میکنند و همین موضوع باعث ایندکس نشدن صفحات و یا کندی ایندکس آنها می شود.
  • عدم استفاده از نقشه سایت گوگل : در صورتی که سایت شما نقشه سایت نداشته باشد گوگل خودش تصمیم میگیرد که با چه سرعتی صفحات سایت شما را بررسی کند. در صورتی که فرکانس بروزرسانی اطلاعات شما کم باشد و نقشه سایت را تعریف نکرده باشید سرعت ایندکس مطالب سایت شما به شدت کاهش پیدا می کند. البته استفاده از نقشه سایت گوگل همیشه ضروری نیست و برای سایت های خیلی بزرگ که مطالب زیادی دارند در برخی مواقع پیشنهاد میشود که به جای استفاده از نقشه سایت اجازه بدهند تا گوگل خودش مطالب آنها را پیدا کند.
  • عدم وجود لینکهای داخلی و خارجی مناسب: در صورتی که صفحات شما از داخل سایت و خارج از آن لینک نشده باشند گوگل به راحتی آن صفحه را پیدا نمی کند و نمیتواند تغییرات آن را بیابد.
  • سرعت سایت : اگر سرعت لود شدن صفحات سایت شما کند باشد، گوگل به جای ایندکس کردن صفحات سایت شما به سراغ سایت های دیگر می رود و اطلاعات آنها را ایندکس می کند.
  • سرعت بروزرسانی اطلاعات : خزنده گوگل سرعت خود را با سرعت بروزرسانی اطلاعات توسط شما وفق می دهد، به عنوان مثال اگر شما روزی یک مطلب در سایت بگذارید خزنده گوگل نیز روزی یکبار به سایت شما سر خواهد زد و اگر روزی 100 مطلب در سایت بگذارید خزنده گوگل سرعت خود را افزایش خواهد داد تا بتواند مطالب جدید شما را ایندکس کند. بنابراین فرکانس ایندکس شدن مطالب شما به فرکانس بروزرسانی مطالب شما وابسته است.
  •  طراحی سایت نامناسب: در صورتی که ساختار سایت به گونه ای باشد که گوگل نتواند لینکهای داخلی سایت شما را پیدا کند و یا در پیدا کردن محتوای سایت شما دچار مشکل شود، در ایندکس شدن سایت شما مشکل اساسی ایجاد خواهد شد.
  • قطع شدن سایت : در صورتی که سایت شما قطع شود و یا سرور شما با مشکل مواجه شود گوگل در اولین مرحله ایندکس کردن مطالب را متوقف می کند، سپس یک روز بعد به سایت شما مراجعه می کند تا ببیند که مشکل برطرف شده یا خیر، در صورتی که مشکل برطرف نشده باشد گوگل سایت شما را از نتایج حذف خواهد کرد و خزنده گوگل صفحات شما را ایندکس نمیکند تا زمانی که مجددا سایت به حالت عادی برگردد، پس از این زمان مدتی طول خواهد کشید که مجددا سرعت ایندکس صفحات شما به حالت قبل برگردد. در این مورد قبلا در مقاله آیا افت سایت مبنی بر پنالتی شدن از طرف گوگل و اسپم بودن آن است توضیحات لازم را داده ام.

موارد فوق دلایل اصلی کند شدن سرعت ایندکس شدن صفحات شما از طرف گوگل هستند که باید به آنها دقت کنید تا سایت شما با مشکل مواجه نشود.امیدوارم که هرگز سایت شما دچار چنین مشکلی نشود.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha