آیا بهتر است سئو سایت را خودمان انجام دهیم یا سئو را به شرکت دیگری بسپاریم؟

 شنبه 17 فروردین 1392

آیا بهتر است سئو سایت را خودمان انجام دهیم یا سئو سایت را به شرکت دیگری بسپاریم؟ شاید این سوالی باشد که در ذهن شما هم خطور کرده باشد. این سوال از جنبه دیگری شاید ریشه فرهنگی نزد ما ایرانی ها نیز داشته باشد. ما ایرانی ها عادت داریم که بسیاری از کارها را خودمان انجام دهیم و به این موضوع به دید یک صرفه جوئی نگاه میکنیم، به عنوان مثال ماشین خود را سعی میکنیم خودمان تعمیر کنیم، خودمان وسائل منزل را تعمیر میکنیم و برای بسیاری از کارها حاضر نیستیم آن را به کارشناس مربوط به همان کار بسپاریم و فکرمیکنیم با این کارمان صرفه جوئی میکنیم.

در مورد طراحی سایت هم من با افراد زیادی مواجه شدم که به جای اینکه کار را به یک شرکت معتبر و با تجربه بسپارند با خریدن کتاب و جزوه و آزمون و خطا سعی میکنند خودشان این کار را انجام دهند و نهایتا نتیجه کار مشخص است که چه از آب درمی آید. اما آیا این موضوع در مورد سئو نیز صدق می کند؟

سئو - آیا خودم کار سئو سایت را انجام بدهم؟

سئو در واقع یک رقابت است میان موتورهای جستجو، سایت شما و همکارانی که دارید. شما باید در این رقابت پیروز شوید و رتبه بالاتری نسبت به همکاران خود به دست بیاورید در حالیکه موتورهای جستجو مراقب هستند که تقلب نکنید و از روش های متقلبانه استفاده نکنید. موتورهای جستجو هر از چندگاهی الگوریتم خود را تغییر می دهند و همین موضوع باعث می شود که نتایج آنها دچار تغییر شود، شما باید بتوانید این تغییرات را دنبال کرده و خود را با تغییرات جدید وفق دهید.

سئو فرآیندی است که به پارامترهای زیادی مرتبط است: پارامترهای فنی مانند عواملی که در طراحی سایت و ساختار آن دخیل هستند، پارامترهای محتوائی و نحوه نوشت مطالب سایت و... و همچنین پارامترهای بیرونی مانند هاست، دامنه، لینک های ورودی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و... هر کدام از این پارامترها وزن مخصوص به خود را دارند و نهایتا مجموع ضرایب امتیاز شما در هر پارامتر نمره سایت شما را مشخص خواهد کرد و بر اساس این نمره رتبه بندی خواهید شد. آیا شما می توانید پارامترهای فوق را استخراج کنید و خود را با تغییرات موتور جستجو وفق دهید؟

برای یافتن پاسخ این سوال در درجه اول باید با مبانی سئو آشنا شوید و سپس به مطالب فنی مانند html و کدنویسی مسلط شوید و بتوانید از ابزارهای مرتبط با این موضوع مثل ابزار مدیران گوگل، ابزار تحلیلگر گوگل، ابزار خارجی کلمات کلیدی گوگل و... استفاده کنید. سپس وضعیت سایت خود و رقبایتان را تجزیه و تحلیل کرده و تغییرات لازم جهت بهبود رتبه سایتتان را انجام بدید. اگر قصد دارید با مباحث مرتبط با این موضوع آشنا شده و به آنها مسلط شوید پیشنهاد میکنیم در دوره های آموزش سئو ما شرکت کنید.

در مرحله بعدی شما باید زمان کافی برای سایت خود در این زمینه داشته باشید، سئو حرفه ای زمان زیادی می طلبد و به قول معروف "هر که طاووس خواهد جور هندوستان کشد" در واقع سئو یک کار تمام وقت است و شما هر روز باید وضعیت کلمات کلیدی، رقبای سایت خود، اتفاقات موتورهای جستجو و همچنین نتایج حاصل از تغییراتی که داده اید را چک کرده و بر همین اساس تغییرات لازم را بر روی محتوا، ساختار و لینکهای بیرونی سایت خود بوجود آورید. در صورتی که از روش های فریب آمیز استفاده کنید قطعا از دید موتورهای جستجو اسپم خواهید شد و این موضوع باعث میشود که تمام زحمات شما به هدر رود و باید مراقب این موضوع باشید.

اگر زمان کافی برای این کار را دارید و به مباحث تکنیکی هم مسلط هستید قطعا بهترین کار این است که خودتان کار سئو سایت را انجام بدید. اما  اگر زمان کافی برای این کار ندارید و یا اینکه به مباحث فنی و دقیق مرتبط با سئو مسلط نیستید به هیچ وجه پیشنهاد نمیکنم که خودتان کار سئو سایت خود را بر عهده بگیرید،حال سوال اینجاست که بهتر است چه شرکتی را برای کار سئو خود انتخاب کنید؟

معمولا شرکت های فعال در زمینه سئو دو دسته هستند: عده ای از این شرکت ها سئو را نزد شما به عنوان یک فن جادوگری مطرح می کنند و وانمود می کنند که این کار رموز خاصی دارد که تنها آنها از آن سر در می آورند و به صورت شفاف به شما نمی گویند که قرار است چه کاری برای سایت شما انجام دهند، معمولا اینگونه شرکت ها از روش های فریب آمیز برای ارتقا رتبه سایت شما در گوگل استفاده می کنند و همین موضوع باعث می شود که در دراز مدت نتیجه لازم را از این کار نگرفته و سایت شما نابود شود. گروه دیگری از شرکت ها نیز وجود دارند که به صورت شفاف عمل کرده و فرآینده بهبود وضعیت سایت شما را برای شما شرح می دهند. قطعا شرکت های گروه دوم می توانند انتخاب خیلی بهتری باشند.

لطفا به موارد زیر توجه کنید:

  • اگر شرکتی تضمین کرد که شما را به رتبه اول گوگل خواهد آورد حتما به کار این شرکت شک کنید، زیرا هیچ کسی نمی تواند چنین تضمینی انجام بدهد.
  • اگر شرکتی به شما گفت که سئو یک کار جادوگری است و رموز خاصی دارد که نمی توانند به شما بگویند که چه کاری باید انجام دهید باز هم به کار آن شرکت شک کنید.
  • اگر شرکتی به شما گفت که به سرعت رتبه سایت شما را بهبود می دهد به این حرف این شرکت شک کنید، زیرا سئو یک فرآیند دراز مدت است و زمان دقیق برای آن نمی توان تعیین کرد. مگر اینکه فیلد کاری شما فیلدی بدون رقابت باشد.
  • حتما از شرکتی که می خواهد کار سئو سایت شما را انجام دهد بخواهید که گزارشات مناسب از وضعیت کارهای انجام شده و بهبود رتبه سایت به شما ارائه دهد.
  • اگر می خواهید خودتان سئو سایت خودتان را انجام دهید حتما قبل از این کار سعی کنید با مباحث و اصول سئو آشنا بشید.
  • بهتر از است قبل از اقدام برای سئو کردن سایت و کار کردن روی محتوای آن حتما مشکلات ساختاری سایت را برطرف کنید. برای این کار می توانید از سرویس هائی مانند تحلیل سایت استفاده کنید. تحلیل سایت حرفه ای می تواند کمک بسیار زیادی به بهبود فرآیندهای سایت شما بکند.
  • همواره سعی کنید از کارشناسان سئو کمک گرفته و با تغییرات روز این علم آشنا شوید.
  • از انجام فعالیت های فریب آمیز اجتناب کرده و اگر تصمیم دارید سئو سایت خود را به شرکت دیگری بسپارید حتما از این موضوع اطمینان حاصل کنید که این شرکت از چنین روش هائی استفاده نمی کند.

امیدوارم که با مطالعه موارد فوق بتوانید تصمیم درستی در این زمینه گرفته و نهایتا وضعیت سایت خود و فروش آن را بهبود دهید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha