غیرفعال شدن آی پی های خارج از ایران و تاثیر آن در سئو

 دوشنبه 27 آذر 1396

برخی از سازمان ها و ادارات دولتی به دلایل امنیتی (به زعم خودشان) آی پی های خارج از ایران را مسدود می کنند، سوالی که از من در این زمینه شده این است که آیا مسدود کردن آی پی های خارج از ایران تاثیر منفی بر روی سئو سایت نمی گذارد؟ اگر چنین است، راه حل آن چیست.

اتفاقی که می افتد این است که روبات خزنده گوگل، برای ایندکس کردن صفحات اینترنتی نیاز دارد که به آنها دسترسی داشته باشد و قطعا با آی پی خارج از ایران این کار را انجام می دهد. مسدود کردن آی پی های خارج از ایران باعث می شود که روبات گوگل به سایت شما دسترسی نداشته باشد و به همین دلیل صفحات شما ایندکس نمی شوند و در نتیجه در نتایج گوگل هم ظاهر نخواهند شد.

راه حلی که برخی از افراد پیشنهاد می کنند، باز کردن رنج آی پی های گوگل است، در حالیکه این کار نیز کمک چندانی به موضوع نخواهد کرد. با باز کردن آی پی های گوگل، دسترسی روبات گوگل به سایت شما باز خواهد شد، گرچه آی پی های گوگل متغیر است و همه آنها مشخص نیست، اما با فرض اینکه همه آی پی های موجود و شناخته شده را باز کنیم و روبات هم مشکلی برای دسترسی به سایت نداشته باشد، یک مشکل دیگر وجود دارد.

کلوکینگ چیست؟

کلوکینگ به روشی گفته می شود که سئو کارهای کلاه سیاه جهت بهبود رتبه سایت در گوگل استفاده می کنند. در این روش، محتوای متفاوتی به روبات گوگل و کاربر نمایش داده می شود. به عنوان مثال وقتی که روبات گوگل به سایت مراجعه می کند، محتوای مفیدی را پیدا می کند اما زمانی که کاربر به سایت مراجعه می کند، تبلیغات می بیند.

الگوریتم گوگل پاندا، برای جلوگیری از کلوکینگ از روش های مختلفی استفاده می کند. برخی از این روش ها بر اساس تغییر نوع مرورگر و برخی دیگر بر اساس آی پی های مختلف سایت را چک می کنند تا مطمئن شوند که از کلوکینگ استفاده نمی کند.

به همین دلیل، باز کردن رنج آی پی کمک چندانی به حل این مشکل نمی کند. حال سوال اینجاست که اگر سایتی آی پی های خارج از ایران را محدود کرده باشد و بخواهد در گوگل رتبه بگیرد چه کاری باید انجام دهد؟ من پاسخی برای این سوال ندارم، بهتر است از کار خود منصرف شود و این واقعیت را بپذیرد که اینترنت یک محیط باز است. یا اینکه برای پیدا شدن دل به موتورهای جستجوی داخلی مثل پارسی جو ببندد.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha