چرخه تولید محتوا در وب سایت چگونه است؟

 ﺳﻪشنبه 07 بهمن 1393

نحوه تولید محتوا در اینترنت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، شاید شما هم جمله معروف "محتوا پادشاه است" را شنیده باشید. توسعه و رشد هر کسب و کاری در اینترنت ارتباط مستقیمی با محتوای ارائه شده در آن دارد. محتوای خوب و مفید نه تنها باعث خواهد شد که کاربران سایت مجددا به آن مراجعه کنند، بلکه باعث می­شود موتورهای جستجو اهمیت و امتیاز ویژه­ای به سایت شما بدهند و تعداد بازدیدکنندگان سایت شما افزایش یابد، از طرف دیگر افرادی که مطالب شما را مطالعه می­کنند، آنها را در شبکه­های اجتماعی و سایر سایتها به اشتراک می­گذارند و همین موضوع باعث رشد شما خواهد شد. در واقع بدون داشتن محتوای مفید، هرگونه تبلیغات و تلاش برای رشد بیشتر یک کسب و کار اینترنتی با شکست مواجه می­شود.

بسیاری از مدیران سایتها به بهانه کمبود زمان و هزینه ­بر بودن، به جای تولید محتوا به کپی برداشتن از مطالب سایر وب­سایتها و منابع اینترنتی می­پردازند، غافل از اینکه انجام چنین کاری باعث جریمه شدن سایت­ آنها در گوگل می­شود و به مرور ورودی سایت خود را از دست خواهند داد.

آیا تولید مطالب اختصاصی باعث پیشرفت یک کسب و کار اینترنتی می­شود؟ پاسخ منفی است، باید در نظر داشت که تولید محتوا و کپی نکردن آن به تنهایی کافی نیست و باعث موفقیت شما نخواهد شد! در این مقاله به ویژگیهای یک مطلب مفید اینترنتی و نحوه تولید مناسب آن می­پردازم.

مهمترین ویژگی یک مطلب، مفید بودن و همچنین سادگی و قابل فهم بودن آن است. از این اصل که بگذریم، برای تولید مطالب همواره باید چهار مرحله را طی کنید: تحلیل رقبا و نیازهای مخاطب، بدست آوردن کلمات کلیدی، تولید محتوای مناسب و انتشار مطالب و ایجاد ترافیک.

1. تحلیل رقبا و نیازهای مخاطب

تحلیل نیازهای مخاطب و رقبایی که دارید به شما کمک خواهد کرد تا مطمئن شوید، محتوایی که تولید می­کنید در راستای نیازهای مخاطب است. این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد زیرا تا زمانی که از نیازهای مخاطبان و مشتریان بالقوه خود مطلع نشوید نمی­توانید محتوای خوب و مفیدی تولید کنید. محتوایی که رقبای شما تولید می­کنند و موضوعاتی که درباره آن صحبت می­کنند می­تواند ایده­های خوبی به شما در جهت تولید محتوای مناسب بدهد.

2. بدست آوردن کلمات کلیدی

پیدا کردن کلمات کلیدی مناسب و کلماتی که مشتریان بالقوه شما به دنبال آنها جستجو می­کنند و یا سوالات ذهنی که دارند اهمیت بسیار بالایی دارد. برخلاف تصور اولیه، بدست آوردن کلمات کلیدی مناسب کار ساده­ای نیست. چهار پارامتر مهم که در انتخاب کلمات کلیدی مناسب تاثیر دارند عبارتند از: مرتبط بودن با مخاطب هدف، تعداد جستجوی زیاد در اینترنت، تعداد رقبای کم و داشتن رقبایی با قدرت پایین. هر چقدر که یک کلمه کلیدی امتیاز بیشتری در پارامترهای فوق داشته باشد کلمه­کلیدی مناسبتری برای شما خواهد بود.

3. تولید محتوای مناسب

زمانی که می­خواهید در مورد موضوعی مطلب جدیدی بنویسید، سعی کنید که به تمام جوانب موضوع بپردازید و به سوالات ذهنی مخاطب در مطلب خود پاسخ دهید. هرگز متن مطلب و تصاویر آن را از دیگر سایت­ها کپی نکنید و مطالب را یا بر اساس تجربه و تحقیقات خودتان بنویسید و یا از منابع معتبر ترجمه کنید.

نوشتن مطالب مفید همراه با توضیحات کامل و استفاده از تصویر برای انتقال بهتر مطلب می­تواند کمک زیادی به خوانده شدن و انتشار مطالب شما در اینترنت بکند. همچنین گرفتن بازخورد از کاربران سایت می­تواند به شما در بهبود مطالب و کیفیت آنها کمک کند.

4. انتشار مطالب و ایجاد ترافیک

پس از تولید مطالب، نوبت به انتشار مطالب و ایجاد ترافیک می­رسد. قطعا اگر مطلب خوبی تولید کنید اما کسی آن را نخواند، ارزشی ایجاد نکرده­اید. به همین جهت پس از تولید مطلب، آن را در شبکه­های اجتماعی مختلف و گروه­هایی که به کسب و کار شما مرتبط هستند منتشر کنید، از انجمن­های اینترنتی برای انتشار مطلب خود کمک بگیرید، با استفاده از ایجاد لیست ایمیل مطالب تولیدی را برای افراد علاقمند ایمیل کنید و در نهایت سعی کنید مطالب تولید شده خود را برای کاربران بیشتری در اینترنت به نمایش بگذارید. قطعا اگر مطلب فوق جذابیت کافی داشته باشد، کاربران اینترنتی به انتشار مطالب شما ادامه می­دهند و ترافیک بیشتری را می­توانید برای سایت خود جذب کنید.

با تکرار چهار مرحله فوق به مرور فهرست مخاطبین سایت شما افزایش پیدا خواهد کرد و می­توانید رشد قابل توجهی به کسب و کار خود از طریق اینترنت بدهید. علاوه بر مزایای مستقیمی که این کار برای جذب مخاطب دارد، موتورهای جستجو به مطالب شما علاقمند شده و آنها را بر اساس کلمات کلیدی که انتخاب کرده­اید نمایش خواهند داد و ورودی قابل توجهی نیز می­توانید از طریق موتورهای جستجو بدست آورید. همواره به خاطر داشته باشید که شناخت نیازهای مخاطب و کیفیت مطالب نقشی اساسی در رشد کسب و کار اینترنتی شما ایفا می­کنند.

امیدوارم که با استفاده از نکات این مقاله بتوانید به تولید محتوای مفید در اینترنت بپردازید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha