لینک نوفالو ، فالو، nofollow ، norefferer و noopener

 شنبه 08 اردیبهشت 1397

در این مقاله در مورد لینک های نوفالو، فالو و سایر خصوصیتهای لینک توضیح می دهم. لینک های نوفالو با بوجود آمدن الگوریتم های ضد اسپم مانند پنگوئن توسط موتورهای جستجو معرفی شدند و لینک هایی هستند که وارد الگوریتم گوگل نمی شوند و برای تبلیغات اینترنتی یا لینکهای تبلیغاتی و نامعتبر استفاده می شوند. در این مقاله قصد دارم خصوصیت های مختلف لینک را به شما معرفی کنم و آنها را شرح دهم.

لینک های اینترنتی خصوصیتی دارند که باعث می شود انواع مختلف آنها از یکدیگر جدا شوند. این خصوصیت rel نام دارد و با توجه به مقداری که در خصوصیت rel از تگ a که مشخص کننده لینک های اینترنتی بین صفحات وب است مشخص می شود انواع مختلف لینک ها مشخص می شوند.

در واقع اگر بخواهیم بین دو صفحه اینترنتی اتصال برقرار کنیم از طریق کد Hmtl زیر این کار انجام می شود:

<a href="https://www.rezashirazi.com" target="blank" rel="nooperner"> رضا شیرازی </a>

در کد بالا بخش های مربوط به خصوصیات target و rel هستند که هر کدام شامل مقادیر خاص خود می باشند. در این مطلب میخواهم در مورد خصوصیت rel صحبت کنم و مقادیر آن را بررسی کنم.

سوال در مورد لینک نوفالو

قبل از اینکه به تفاوت خصوصیات مختلف لینک بپردازم. سوالاتی که کاربران سایت از من در مورد لینک نوفالو کرده اند را در این بخش مطرح میکنم. لینک های نوفالو و تاثیر آن در سئو در این مطلب بررسی می شود. لینک های نوفالو به لینک هایی گفته می شود که خصوصیت rel=nofollow را در تگ html خود دارا هستند، این خصوصیت به این معنی است که روباتهای موتورهای جستجوگر نباید این لینک ها را دنبال کنند و این لینکها هیچ تاثیری در سئو و نتایج موتورهای جستجو نباید داشته باشند.

سوال در مورد لینک های nofollow

دو سوالی که در مورد لینکهای نوفالو پرسیده شده بود، عبارتند از:

سوال۱ : سلام توی یکی از پست های وب سایتتون شما نوشته بودید که از می خوایم به سایت دیگه ای لینک بدیم از rel=nofollow استفاده کنیم تا یک مقدار از گوگل رنک سایتمان به سایت لینک داده شده تخصیص داده نشود. آیا همین موضوع هم برای شبکه های اجتماعی صدق میکنه. مثلا من لینک صفحه فیسبوکم رو قرار بدم از رنک من برای فیسبوک میره؟

سوال۲ : با سلام و عرض ادب جناب شیرازی یک سوال داشتم که امیدوارم پاسخ بگیرم و شاید سوال خیلی از کاربران شما هم باشد. سایت های بزرگی را دیدم که اجازه میدهند کاربران در هنگام ارسال نظر آدرس سایت خود را نیز لینک کنند البته نوفالو هست اما بالاخره این همه لینک به رتبه سایت اسیب نمیزنند؟ اگر محتوای کامنت خوب باشه نظر نظر من اشکال نداره حالا یک لینک هم داشته باشه ولی بعضی ها از قصد و فقط برای دریافت لینک کامنت میزارن.از طرفی سایت های بزرگی رو هم دیدم که اصلاً کلاً امکان درج لینک در نظرات رو برداشتن(ک کار درستی هم کردن) و اصلاً لینک خارجی ارسال نمی کنند حتی تو تبلیغات با لینک غیر مستقیم ارجاع میدن. نظر شما چیه؟

پاسخ به سوالات فوق در مورد لینک نوفالو

همانطور که در مقدمه گفتم، لینک هایی که به صورت نوفالو تعریف می شوند، تاثیری در الگوریتم های موتورهای جستجو ندارند و روباتهای موتورهای جستجو آنها را دنبال نمی کنند. چند موضوعی که در مورد لینک های نوفالو به اشتباه تصور می شود عبارتند از:

  • گرفتن لینک نوفالو باعث اسپم شدن سایت ما می شود: چنین چیزی صحت ندارد، در واقع بودن یا نبودن لینک نوفالو تاثیری در الگوریتم های موتورهای جستجو ندارد.
  • لینک های نوفالو تفاوتی با لینک های فالو ندارند: خیر اینطور نیست، لینک های نوفالو تاثیری در نتایج جستجو نخواهند داشت
  • اگر سایت ما لینک فالو داشته باشد اسپم می شود: در حالت کلی این اتفاق نخواهد افتاد، مگر اینکه تعداد لینک های خروجی شما بسیار زیاد باشد و این موضوع باعث شود که الگوریتم گوگل پنگوئن سایت شما را به عنوان فروشنده لینک شناسایی کند. در چنین حالتی سایت شما اسپم می شود و توصیه می شود که لینک های خروجی خود را به صورت نوفالو تعریف کنید.
  • اگر به سایتی لینک بدهیم از رتبه ما کاسته می شود: خیر اینطور نیست، شما اگر به سایت دیگری لینک بدهید این موضوع تاثیر منفی در سایت شما نخواهد گذاشت، مگر اینکه تعداد لینک ها زیاد باشد و هیچ ارتباطی با هم نداشته باشند، نکته ای که در این مورد مطرح است این است که اگر شما به تعداد زیادی سایت لینک بدهید ارزش لینک های خروجی شما کم خواهد شد، به این معنا که اگر یک صفحه ای که اعتبار بالا دارد به صفحه ای دیگر لینک بدهد، آن لینک ارزش بالایی خواهد داشت اما اگر همان صفحه به ۱۰ جای مختلف لینک بدهد، ارزش آن لینک ها ۱/۱۰ خواهد بود.

بنابراین با توجه به توضیحات فوق، در پاسخ به سوال شما باید بگویم که دادن لینک به سایت های دیگر به خودی خود هیچ مشکلی ندارد و نیازی به nofollow کردن آنها نیست، اما اگر بخشی برای تبلیغات در سایت خود دارید و یا به تعداد خیلی زیاد لینک خروجی ایجاد میکنید (مانند برخی از سایت های نیازمندی) بهتر است آنها را به صورت nofollow بدهید تا مشمول جریمه گوگل نشوید.

لینک دادن به شبکه های اجتماعی نه تنها مشکلی بابت سئو ایجاد نمیکنه بلکه بسیار کار مفیدی هست و چنین کاری از امتیاز صفحه شما کم نخواهد کرد. موضوعی که در مورد نظرات وب سایت مطرح است این است که عده زیادی از افراد از این طریق اقدام به انتشار لینک های اسپم می کنند و به همین خاطر بهتر است اینگونه لینکها نوفالو تعریف شوند تا اسپم محسوب نشوند، بخصوص اگر نظرات یک مطلب زیاد باشد و لینک های مختلفی به سایت های مختلف از طریق آن مطلب ایجاد شود این موضوع ممکن است در وب سایت شما مشکل ایجاد کند.

در مورد وب سایتهایی که لینک های خارجی نمی دهند هم باید این توضیح را بدهم که چنین کاری ضرورت نداره و لینک دادن به سایت های دیگر تا جایی که تعداد آن غیر طبیعی نباشه و موضوعات مرتبط باشه هیچ مشکلی ایجاد نمیکنه.

تفاوت لینک های nofollow و noopener و norefferer

rel=nofollow چیست

همانطور که می دانید، لینک ها نقش اساسی در رتبه گرفتن سایت های اینترنتی دارند. الگوریتم پیج رنک که یکی از فاکتورهای مهم رتبه گرفتن صفحات اینترنتی در گوگل است، بر مبنای امتیاز لینک ها کار میکند. بنابراین مدیران سایت های اینترنتی به مرور به دنبال دریافت لینک به سایت خود رفتند و روز به روز این اتفاق بیشتر شد.

گوگل پیج رنک را از طریق تولبار خود نمایش می داد، اما در سال 2016 تصمیم گرفت که این کار را متوقف کند تا جلوی خرید و فروش لینک را بگیرد. کامنت های مطالب سایت های اینترنتی و همچنین انجمن ها سرشار از لینک های اسپم و بیهوده صرفا با هدف بهبود رتبه سایت های اینترنتی شده اند.

راهکار چیست؟ استفاده از خصوصیت نوفالو. خصوصیت نوفالو به روبات های گوگل می گوید که این لینک را دنبال نکنند، این اتفاق باعث می شود که لینک های نوفالو هیچ تاثیری در الگوریتم های گوگل نداشته باشند. بنابراین اگر وب سایت ما، لینک های نوفالو دریافت کند، هیچ تاثیر مثبت یا منفی در رتبه بندی سایت ما نخواهد داشت.

به همین دلیل برخی از سایت های اینترنتی مانند ویکی پدیا، که کاربران محتوای آنها را تولید میکنند تصمیم گرفتند که لینک های خروجی خود را نوفالو کنند. از طرف دیگر لینک های مربوط به انجمن های اینترنتی و کامنت کاربران نیز نوفالو است. این کار باعث می شود که جلوی کار اسپمر ها گرفته شود.

rel=noopener چیست

وظیفه خزنده گوگل این است که در صفحات اینترنتی حرکت کند و لینک های جدید را برای ایندکس شدن در گوگل استخراج کند و آنها را به روبات دیگری به نام ایندکسر بفرستد. سرعت ایندکس شدن مطالب سایت به عوامل مختلفی بستگی دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

  • لینک های ورودی به صفحات سایت
  • سرعت لود صفحات
  • عدم استفاده از نقشه سایت
  • و...

خب همانطور که توضیح دادم، خزنده گوگل با حرکت در لینک های اینترنتی به دنبال پیدا کردن صفحات جدید است، حال اگر ما لینک خارجی به سایتی دیگر داشته باشیم، خزنده گوگل با مشاهده آن لینک ممکن است از سایت ما خارج شده و به سراغ آن سایت برای ایندکس کردن برود. به همین دلیل بهتر است لینک های خارجی را به صورت noopener تعریف کنیم تا خزنده از سایت ما خارج نشود و سرعت ایندکس مطالب ما کم نشود.

rel=norefferer چیست

در سایت های اینترنتی، برای تحلیل سایت از ابزارهای تحلیلگر مانند گوگل آنالیتیکس و... استفاده می شود. یکی از آمارهای مورد علاقه مدیران سایت ها این است که بدانند افرادی که به سایت آنها مراجعه کرده اند، از چه طریق آمده اند. برای فهمیدن این موضوع از آبجکت refferal استفاده می شود. در واقع افرادی که از طریق مرورگر به سایت جدید مراجعه می کنند، اطلاعاتی از خود را از طریق این آبجکت منتقل می کنند و ابزارهای تحلیلگر با استفاده از این اطلاعات متوجه می شوند که کاربر مورد نظر از چه طریقی به سایت مراجعه کرده است.

خصوصیت norefferer باعث می شود که مقدار آبچکت ریفرال پاک شود و همین موضوع باعث میشود که ابزارهای تحلیلگر متوجه نشوند که کاربر مورد نظر از کجا آمده است و سایت مبدا که به آنها لینک داده است کدام سایت بوده است. در واقع استفاده از این خصوصیت زمانی انجام می شود که نخواهید مدیر سایت مقصد متوجه شود که به او لینک داده اید.

در واقع اگر در ابزارهای تحلیلگر، کاربران بر روی لینک هایی که به صورت norefferer تعریف شده اند کلیک کنند، ورودی آنها را به صورت مستقیم یا اصطلاحا direct نمایش می دهد.

نتیجه گیری

اگر بخشی در سایت خود دارید که کاربران می توانند در آن لینک وارد کنند و از اسپم بودن یا نبودن لینک ها اطمینان ندارید بهتر است از خصوصیت nofollow استفاده کنید. اگر لینک های خروجی به سایت های مختلف دارید، این موضوع باعث می شود که سرعت ایندکس مطالب سایت شما کم شود، بنابراین بهتر است برخی یا تمامی این لینک ها را به صورت noopener تعریف کنید. اگر نمیخواهید که سایت مقصد متوجه شود که شما به او لینک داده اید، می توانید از خصوصیت norefferer استفاده کنید.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
سینا
 ارسال شده در : چهارشنبه 28 اسفند 1398

با سلام دیدم از اینها ترکیبی استفاده می کنند آیا کاربردی داره؟ مثلا: rel="nofollow noopener" یا rel=”nofollow noopener noreferrer” به نظرتون درسته اینطوری؟! ممنون میشم راهنمایی کنید. با تشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 05 فروردین 1399

نه استفاده ترکیبی هیچ ایرادی نداره

محمد
 ارسال شده در : چهارشنبه 13 شهریور 1398

فرمودید اگر تعداد لینکهای خروجی nofollow از یک سایت زیاد باشه و موضوعات مختلفی رو هم در بر بگیره، ممکنه مضر واقع بشه. این موضوع دقیقا اشاره به سایت های CMS داره که در بخش نظرات، لینک سایت کاربر رو هم قرار میده. بعضا دیده میشه که یک صفحه از سایت به محل دریافت بک لینک افراد تبدیل میشه و هر نفر برای دریافت بک لینک یک نظر تشکر ثبت میکنه! این نوع سایت ها خیلی زیاد هستند و بسیاری از اونها هم از نظر سئو قوی باقی موندن. نظر شما در این مورد چیه؟ سوال دیگه این که اصلا CMS ها با چه فلسفه ای آدرس سایت رو در نظرات نمایش میدن؟ خودم تصور می کنم برای درگیر کردن کاربر و افزایش زمان بازدید صفحاته.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 06 مهر 1398

خیر لینک های خروجی nofollow مشکلی را ایجاد نمی کنند، لینک های dofollow هستند که مشکل ایجاد میکنند.

آهنگ جدید
 ارسال شده در : یکشنبه 20 آبان 1397

سلام آیا noopener فالو هست؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 21 آبان 1397

پاسخ به آهنگ جدید: بله

چت روم
 ارسال شده در : شنبه 19 آبان 1397

سلام خسته نباشید برای چت روم هم مناسبه یا خیر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 12 آبان 1397

پاسخ به وحید: اگر مقاله را بخوانید پاسخ سوالتان را خواهید گرفت. لینک های نوفالو وارد الگوریتم گوگل نمی شوند، بنابراین تاثیر مثبت یا منفی ندارند.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 15 دی 1397

در سئو تاثیری ندارد. اما لینک های نوفالو این خاصیت را دارند که افراد عادی را با سایت شما آشنا می کنند و این افراد ممکن است به استفاده کننده خدمات شما تبدیل شوند.

وحید
 ارسال شده در : چهارشنبه 09 آبان 1397

با سلام خدمت شما. یه سوالی داشتم. تعداد بک لینک هایی که به سایت ما تزریق میشوند. آیا باید تعداد نو فالو و فالو بودن آنها به میزان مساوی باشد؟ من خودم اکثر بک لینک هایی که ایجاد کردم نوفالو هستند و فالو خیلی کم توشون مشاهه میشه.

سروش اسدی
 ارسال شده در : دوشنبه 10 اردیبهشت 1397

ممنون از اطلاعات کاملی که به ما میدهید

علی شادان
 ارسال شده در : یکشنبه 01 اسفند 1395

سلام - مطلب بسیار خوبی بود. من چند تا سوال داشتممن وبسایت مجله‌ای دارم که خبرهای ژورنال‌های علمی را منتشر می‌کند. همچنین بخشی در سایت است که در آن به چندین هزار ژورنال علمی و همین طور ۶۰ هزار پایان‌نامه لینک داده شده است. آیا این بخش روی سئو تاثیر می‌گذارد؟ آیا باید در یک ساب دامین جداگانه ارائه بشود؟ با توجه به اینکه قسمت ژورنال‌ها و پایان‌نامه‌ها از بازدید نسبتا بالایی به نسبت بقیه سایت برخوردار است؟سوالی دیگر هم اینکه من قبلا در مورد تلگرام و اخبارهای دانشگاهی می‌نوشتم، اکنون این بخش مخصوصا تلگرام بازدید فراوانی داردآیا بازدید از این بخش باعث کم شدن بازدید از بخش‌های دیگر مانند اخبار ژورنال‌های علمی و فروش فایل‌های علمی می‌شود؟یک سوال دیگر اینکه آیا حذف بخش تلگرام و اخبار دانشگاهی که دیگر نمی‌خواهم داشته باشم به رتبه سایت ضرر می‌زند یا خیر؟امیدوارم هنگامی که پاسخ دادید بتوانم به گونه‌ای با خبر بشوم

علی شادان
 ارسال شده در : یکشنبه 01 اسفند 1395

یک سوال دیگر هم اینکه آیا قرار دادن تصاویری به عنوان کمیک که تنها حاوی عکس هستند به سئو ضربه می‌زند یا خیر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 01 اسفند 1395

پاسخ به علی شادان: خیر به سئو لطمه نمیزند

محسن
 ارسال شده در : چهارشنبه 07 مهر 1395

با سلام استاد چطور می شود لینک های دامنه پارک شده را نو فالو کرد ؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 11 مرداد 1394

پاسخ به میزبان فا: تمام الگوریتم های موتورهای جستجو با صفحه کار میکنند و نه وب سایت، این موضوع به این معنی است که لینک های ورودی و خروجی تفاوتی در اینکه مربوط به سایت شما باشند یا نباشند ندارند و بنابراین اگر لینکهای خروجی به سایت های دیگر باشد یا سایت خودتان تفاوتی ندارد. پاسخ سوال دوم: خیر، دادن لینک خروجی هیچ ارزشی از صفحه کم نخواهد کرد.

میزبان فا
 ارسال شده در : پنجشنبه 08 مرداد 1394

با تشکر از شما بابت انتشار این مقالهدو سوال :شما گفتین اگر در یک صفحه از سایت به 10 سایت دیگر لینک دهیم ارزش آن لینک ها 1/10 خواهد بود .1- حالا اگر از یک صفحه از سایت 10 لینک خروجی به سایر صفحات سایت خودمون بدیم هم ارزش لینک ها 1/10 خواهد بود ؟2- اگر از یک صفحه از سایت 10 لینک خارج شود آیا ارزش آن صفحه از سایت نیز تقسیم بر 10 می شود ؟ یا ارزش صفحه به قوت خود باقی میماند ؟با تشکر

مهدی توکلی
 ارسال شده در : پنجشنبه 08 مرداد 1394

ممنون از مطالب خودتون

Mohammad
 ارسال شده در : پنجشنبه 08 مرداد 1394

جداً از توضیح شما و اینکه به سوال من پاسخ دادین ممنونم. کامل جواب خودمو گرفتم.

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 27 مهر 1395

پاسخ به محسن: منظور شما را متوجه نشدم. کلا دامنه را بهتر هست پارک نکنید در سئو.