استفاده از پاپ آپ به سئو سایت لطمه می زند؟

 چهارشنبه 10 دی 1393

آیا استفاده از پاپ آپ به سئو سایت لطمه می زند، سوال فوق توسط یکی از کاربران سایت مطرح شده و در این مقاله به بررسی پاپ آپ و تاثیر ان در سئو می پردازم.

کد پاپ آپ چیست؟

پاپ آپ به پنجره های اضافه ای گفته می‌شود که بر روی یک پنجره وب و معمولا بدون اجازه ی کاربر باز می‌شوند و اغلب حاوی تبلیغات هستن. مخترع سیستم پاپ آپ چند وقت پیش به طور رسمی از همه کاربران اینترنت به خاطر اختراع این سیستم عذرخواهی کرد و گفته بود که هرگز تصور نمیکرده که از این کد چنین استفاده ای بشه.

پاپ آپ ها پنجره های کوچکی هستند که در هنگام بازدید از یک صفحه وب ظاهر می شوند. پاپ آپ ها می توانند برای اهداف مختلفی استفاده شوند، از جمله:

 • جمع آوری ایمیل
 • ارائه تخفیف
 • تبلیغ محصولات یا خدمات

اگر پاپ آپ‌ها به درستی استفاده شوند، می توانند موثر باشند. با این حال، اگر پاپ آپ ها بیش از حد مزاحم باشند، می توانند باعث کاهش نرخ پرش، نرخ تبدیل و رتبه بندی سایت در نتایج جستجو شوند. استفاده از پاپ آپ در سالهای اخیر در ایران رواج زیادی پیدا کرده و به دلیل درآمدی که برای صاحبان وبلاگ و مدیران سایت ها ایجاد میکنه برخی از آنها علاقمند به استفاده از این سیستم هستند.

پاپ آپ ها را می توان به دو دسته کلی تقسیم کرد:

 • پاپ آپ های intrusive: این پاپ آپ ها بلافاصله پس از ورود کاربر به صفحه ظاهر می شوند و نمی توان آنها را به راحتی ببندید. پاپ آپ های intrusive می توانند باعث کاهش نرخ پرش و نرخ تبدیل شوند.
 • پاپ آپ های non-intrusive: این پاپ آپ ها پس از مدتی تاخیر ظاهر می شوند و می توان آنها را به راحتی ببندید. پاپ آپ های non-intrusive کمتر مزاحم هستند و احتمال کمتری دارد که باعث کاهش نرخ پرش و نرخ تبدیل شوند.

ارتباط پاپ آپ و سئو

گوگل پاپ آپ ها را به عنوان بخشی از محتوای اصلی صفحه در نظر نمی گیرد. این بدان معناست که پاپ آپ ها نمی توانند به طور مستقیم بر رتبه بندی سایت در نتایج جستجو تأثیر بگذارند.

با این حال، پاپ آپ ها می توانند به طور غیرمستقیم بر سئو سایت تأثیر بگذارند. اگر پاپ آپ ها باعث کاهش نرخ پرش یا نرخ تبدیل شوند، می توانند تأثیر منفی بر رتبه بندی سایت در نتایج جستجو داشته باشند. ارتباط پاپ آپ و سئو را از دو منظر می توان بررسی کرد:

 • تاثیر گرفتن پاپ آپ در سئو سایت: یکی از ابزارها و موضوعاتی که سایتهای فروشنده پاپ آپ به آن متوصل می شوند تا بتوانند پاپ آپ را به مدیران سایتها بفروشند این موضوع است که خریداری پاپ آپ تاثیر زیادی در بهبود ورودی گوگل دارد و متاسفانه مدیران سایتهایی که اطلاعاتی در این زمینه ندارند فریب این افراد را خورده و با این هدف اقدام به خریداری پاپ آپ می کنند. موضوعی مهمی که باید در نظر گرفته شود این است که صرف اینکه یک سایت ورودی داشته باشد، هیچ تاثیری در بهبود گوگل آن نخواهد داشت و اصولا گوگل به این موضوع اهمیتی نمی دهد و آن را نمی تواند و نمی خواهد که اندازه گیری کند چون از نظر منطقی هم نمی تواند پارامتر موثر و مفیدی باشد. بنابراین خرید پاپ آپ هیچ تاثیری در بهبود وضعیت سایت شما در گوگل نخواهد داشت.
 • تاثیر قراردادن پاپ آپ در سایت از نظر گوگل: الگوریتم گوگل پاندا بر روی شناسایی روشهایی تمرکز دارد که در داخل وب سایت شما باعث فریب کاربر یا ایجاد مشکل می شوند. یکی از آیتمهایی که الگوریتم پاندا به مبارزه با ان می پردازد و شدیدا تاکید شده که به آن اهمیت می دهد وجود کدهای جاوا اسکریپت مخرب بر روی سایتهای اینترنتی است. بسیاری از کدهای پاپ آپ چنین مشکلی دارند و باعث خواهند شد که سایت شما از نظر ورودی گوگل دچار مشکل شود. از طرف دیگر قرار گرفتن پاپ آپ بر روی سایت باعث خواهد شد که کاربران وفادار و ثابت سایت خود را از دست دهید و افرادی هم که از موتورهای جستجو به سمت سایت شما می آیند با مشاهده باز شدن پاپ آپ تصمیم به خروج از سایت بگیرند و حتی اگر بعد از آن نیز سایت شما را در نتایج گوگل ببینند بر روی آن کلیک نکنند. همین موضوع باعث افت سایت شما در گوگل نیز خواهد شد. یک مدیر سایت همواره باید تمرکز خود را بر روی بهبود تجربه کاربران بر روی سایت بگذارد نه اینکه آنها را از روی سایت فراری دهد.

آیا استفاده از پاپ آپ به سئو لطمه می‌زند؟

پاسخ کوتاه به این سوال این است که بله، استفاده از پاپ آپ می تواند به سئو سایت لطمه بزند. به این دلیل که تجربه مناسبی برای کاربران ایجاد نمی‌کند. اگر می خواهید از پاپ آپ استفاده کنید، باید نکات زیر را رعایت کنید تا از آسیب به سئو سایت خود جلوگیری کنید:

 • از پاپ آپ های intrusive استفاده نکنید.
 • پاپ آپ ها را به طور هوشمندانه استفاده کنید.
 • به کاربران اجازه دهید تا پاپ آپ ها را به راحتی ببندند.
 • از پاپ آپ ها برای اهداف مرتبط با محتوای صفحه استفاده کنید.

نتیجه گیری

پاپ آپ ها می توانند ابزاری مفید برای بازاریابی باشند. با این حال، استفاده از پاپ آپ ها باید با دقت انجام شود تا از آسیب به سئو سایت جلوگیری شود.

با توجه به موارد توضیح داده شده، اگر شما مدیر سایتی هستید که در حال دریافت و خریداری پاپ آپ از وبلاگها و سایر سایتها می باشید با این تصور که این کار باعث بهبود وضعیت سایت شما در گوگل می شود، سخت در اشتباهید. همچنین اگر برای ایجاد درآمد بر روی سایت خود از سیستم پاپ آپ استفاده می کنید، باید به این نکته توجه کنید که با این کار کاربرانی که به سختی آنها را به سمت سایت خود هدایت کرده اید به راحتی از دست خواهید داد و عملا سایت شما به سمت نابودی پیش می رود.

دوستان عزیزی که سوال خاصی در زمینه سئو و بازاریابی دارند می توانند سوال خود را در بخش کامنت مطرح کنند تا پاسخ آنها در قالب مقاله در سایت منتشر شود.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha