سئو سازی سریع و فوری و بازاریابی سئو چیست؟

 یکشنبه 16 دی 1397

داستان سئو سازی و بازاریابی سئو مانند داستان فیل مولانا است. ما با دنیایی تاریک روبرو هستیم که افراد مختلف در تاریکی بخشی از آن را لمس کرده اند و هر کدام تعریفی متفاوت از ماجرا دارد. در دنیایی که بازاریابی دیجیتال حرف اصلی را میزند و هر روز در حال رشد است، بازارایابی سئو می تواند یکی از بخش های مهم بازاریابی دیجیتال باشد.

سئو سازی از دیدگاه افراد مختلف

در مقاله ای که قبلا نوشته بودم در مورد اصول سئو صحبت کردم و گفتم که اصول سئو چیست و شامل چه مواردی می شود. همانطور که گفتم تعاریف مختلفی در مورد سئو وجود دارد، عده ای سئو را یک علم می دانند، عده ای دیگر معتقدند سئو هنر است و عده ای دیگر سئو را یک کار مهندسی تلقی می کنند. شاید بتوانیم سئو را مجموعه ای از همه این موارد بدانیم، در واقع سئو همه اینها هست و هیچکدام نیست!

سئو از دیدگاه افرادی که در این حوزه مشغول هستند نیز متفاوت است، برنامه نویسان سئو را مجموعه ای از نکات فنی می دانند و بعضی از آنها ممکن است، سئو را به عنوان یک علم قبول نداشته باشند و این تصور را دارند که شامل تکرار کلمات کلیدی در صفحه می شود. تولید کنندگان محتوا، نکات محتوایی و نگارشی را معادل سئو سازی سایت می دانند و بازاریابی اینترنتی سئو را صرفا به دید هدایت کاربر به سایت نگاه می کنند و افرادی که در حوزه خبره هستند به مفهوم نرخ تبدیل فکر میکنند.

عبارت سئو سازی از کجا آمده است؟

خوب به خاطر دارم که یکروز خانمی به وب24 آمده بود تا قرارداد سئو امضا کند. ایشان به من گفتند که آیا تیم سئو شما به این صورت کار می کنند که کلمات کلیدی سایت ما را در گوگل سرچ میکنند و بر روی نتایج گوگل کلیک می کنند تا رتبه سایت ما بهتر شود؟ بعد از شنیدن این سوال، به فکر فرو رفتم که چرا مردم چنین تصوری در مورد سئو دارند؟ آیا پس از این همه سال که در این حوزه کار کرده ام، مردم چنین تصوری نسبت به شغل من دارند؟

واقعیت این است که تصورات مختلفی در مورد سئو وجود دارد. عده ای از مردم سئو را یک کار موقت و موردی می دانند که پس از اجرای آن رتبه سایت در گوگل بهبود پیدا می کند و عده ای دیگر سئو را یک کار دراز مدت می دانند. عبارت سئو سازی سایت از همین موضوع نشات می گیرد، در واقع افرادی که فکر میکنند سئو کاری است که باید یکبار روی سایت آنها انجام شود تا رتبه های آنها بهبود یابد، عبارت سئو سازی سایت را به کار می برند. اما این عبارت چندان واژه درستی در مورد سئو نیست، همچنین عباراتی مانند سئو کردن سایت نیز از همین نوع هستند. گرچه انجام تغییرات فنی جزیی و یا کلی روی سایت تاثیر درونی در بهبود وضعیت آن دارد و میتواند تاثیر گذار باشد اما اینکه تصور کنیم شخصی از بیرون می تواند روی سایت ما عملیاتی انجام دهد که رتبه های سایت ما همگی خوب شوند اشتباه است.

البته اگر منظور از عبارت فوق، انجام خدمات بهینه سازی سایت باشد، موضوع فرق می کند. همانطور که می داند در فرآیندهای SEO برخی از موارد به داخل سایت مرتبط است و برخی دیگر به سئو خارجی بر می گردد. مهم این است که یک سایت همیشه سئو باشد و فرآیندهای محتوایی و خارجی سایت به درستی تعریف شود.

سئو سازی یا بازاریابی سئو؟ کدامیک درست است؟

سئو سازی یا بازاریابی سئو؟ کدامیک درست است؟

بازاریابی سئو، فرآیندی است که در آن از سئو برای بازاریابی استفاده می شود. وب سایت های مختلف ممکن است اهداف متفاوتی از سئو داشته باشند. یک سایت خبری به دنبال افزایش ورودی از گوگل است و یک سایت فروشگاهی به دنبال افزایش فروش است. سئو می تواند هم در جهت افزایش بازدید سایت و هم در جهت بهبود برندسازی و هم در زمینه افزایش فروش به یک سایت کمک کند! بنابراین اینکه شما چه هدفی از سئو دنبال می کنید از اهمیت بالایی برخوردار است.

سئو بخشی بسیار مهم از بازاریابی دیجیتال است، گرچه تمام فرآیندهای بازاریابی دیجیتال بسیار فراتر از سئو است و سئو تنها در بخشی از دیجیتال مارکتینگ که به افزایش ورودی سایت مرتبط است کمک می کند. باید توجه داشت که طبق تعریف، بازاریابی فرآیندی تکرار پذیر و همیشگی است. برخی از شرکتها در زمان رکود، بودجه بازاریابی خود را قطع می کنند با این تصور که صرفه جویی انجام دهند و برخی دیگر زمانی که فروش بالایی دارند می خواهند بازاریابی را متوقف کنند، با این تصور که دیگر نیازی به افزایش فروش نداریم. در هر دو حالت فوق، توقف بازاریابی کاری اشتباه است، زیرا همانطور که گفتم بازاریابی فرآیندی همیشگی است.

اگر از دیدگاه همیشگی بودن به موضوع سئو نگاه کنیم و قبول داشته باشیم که سئو می تواند کمک زیادی به بازاریابی اینترنتی مجموعه ما بکند، بازاریابی سئو کاری صحیح است و در تقابل با دیدگاه سئو سازی سایت قرار می گیرد. در واقع افرادی که سئو سازی سایت را مطرح می کنند این تصور را دارند که بهینه سازی سایت یک فرآیند ساده و یکبار مصرف است، این تصور کاملا متضاد با افرادی است که SEO را بازاریابی می دانند. در واقع نظر من کاملا مشخص است، SEO یکی از بخش های دیجیتال مارکتینگ است و سئو سازی گرچه ممکن است مشکلات پایه ای را حل کند، اما بهترین کاری که در این زمینه انجام می شود نیست.

سئو سازی فنی شامل چه مواردی می شود؟

خب، سئو سازی را می توان شامل دو بخش محتوایی و فنی در نظر گرفت. در بخش فنی مشکلاتی که در وب سایت باید بررسی شوند عبارتند از:

 • مشکلات سرعت لود قالب سایت
 • وجود کدهای اضافه در قالب سایت
 • بهینه کردن کدها و کم حجم کردن قالب سایت
 • ایجاد لینک های داخلی مناسب
 • بهبود ساختار URL صفحات
 • بهبود چیدمان صفحات سایت

سئو محتوایی در فرآیند سئو کردن سایت شامل چیست؟

موارد سئو محتوایی عبارتند از:

 • بدست آوردن صفحات فرود و کلمات کلیدی هدف
 • طبقه بندی مناسب محتوا و صفحات
 • بهبود لینک های داخلی
 • بهینه کردن حجم محتوای صفحات
 • هرس کردن و حذف صفحات زاید سایت
 • بهبود تصاویر سایت
 • تنظمیات نقشه سایت، تنظیمات روبات ها و..
 • بهبود بنرها و منو بندی مناسب

جمع بندی

در این مقاله به معرفی و بررسی دو مقوله پرداختم: سئو سازی سایت و بازاریابی سئو! تفاوت دیدگاه افرادی که این دو عبارت را به کار میبرند را بررسی کردم و نهایتا تفاوت آنها را مطرح کردم. سئو سازی یعنی برطرف کردن مشکلات داخلی وب سایت ها از نظر فنی و محتوایی که یکبار انجام می شود و می تواند تاثیری در بهبود رتبه سایت داشته باشد، اما بازاریابی سئو، یعنی استفاده از سئو برای بازاریابی دیجیتال که می تواند بخش بسیار مهمی از دیجیتال مارکتینگ باشد، گرچه همه آن نیست!

فرآیندهای بازاریابی همیشگی و طولاتی مدت هستند و سئو سازی یک فرآیند یکبار مصرف است! آنچه در سئو انجام می شود هر دو این موارد هست و هیچکدام نیست، اما دیدگاه همیشگی به سئو به عنوان یک ابزار بازاریابی دیدگاهی مناسبتری نسبت به دیدگاه یکبار مصرف است و از طرف دیگر سئو کاربردهایی بسیار فراتر از بازاریابی دارد.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha