راهکارهای تبلیغات بنری مناسب

 دوشنبه 20 مهر 1394

ایجاد ترافیک و دریافت بازدیدکننده بیشتر دغدغه بسیاری از مدیران سایت های اینترنتی است. متاسفانه اغلب مدیران سایت ها بدون اینکه تحلیل درستی از آمارهای سایت خود داشته باشند و به دنبال بهبود فرآیندها باشند، چاره کار را صرفا در تبلیغات بیشتر می بینند. در این مقاله قصد دارم به نکات و ویژگی های تبلیغات بنری موثر بپردازم.

قبل از اینکه شاخص های ایجاد تبلیغات بنری مناسب و انتخاب رسانه مناسب برای تبلیغ بنر را توضیح دهم لازم است به این نکته اشاره کنم که تبلیغات بنری نرخ کلیک پایینی دارند و این موضوع به این دلیل است که کاربران وب سایت های اینترنتی علاقه ای به تبلیغات بنری و کلیک کردن بر روی آنها ندارند. نرخ کلیک حدود 1 درصد نرخ کلیک بسیار مناسبی برای تبلیغات بنری محسوب میشود، به این معنا که اگر یک سایت روزانه 10.000 نفر بازدید دارد اگر 100 نفر از آنها بر روی بنرهای شما کلیک کنند، شما تبلیغات موثری را انجام داده اید. در ادامه توضیح خواهم داد که با هدفمند سازی تبلیغات و بالابردن کیفیت بنر و همچنین ایجاد صفحه مقصد مناسب، چگونه می توانید بازدهی تبلیغات خود را بالا ببرید.

ROI چیست؟

شاخص ROI مخفف Return On investment است که به فارسی بازگشت سرمایه گذاری می شود. در واقع یک مدیر سایت باید بتواند به ازا هزینه ای که برای تبلیغات بر روی یک رسانه خاص انجام می دهد میزان سود خود را اندازی گیری کند و در نهایت بررسی کند که هزینه ای که انجام داده تا چه میزان بازگشت داشته است. از بین تمام روش های بازاریابی اینترنتی، سئو بیشترین نرخ بازگشت سرمایه گذاری را دارد، اما این موضوع به این معنی نیست که سایر روش ها مناسب نیستند یا لزوما بازدهی کمی دارند.

برای اینکه بتوانیم ROI  را اندازه گیری کنیم باید از یک ابزار تحلیلگر مناسب مثل گوگل آنالیتیکز استفاده کنیم، با استفاده از پارامترهایی مانند UTM که آنها را به انتهای لینک تبلیغاتی خود اضافه می کنیم (مانند utm_source ، utm_campainو...) می توانیم کاربرانی که از طریق یک تبلیغ خاص به سایت ما مراجعه کرده اند را رصد کنیم و بررسی کنیم که چند نفر از آنها در سایت ما عضو شده اند و چند نفر از سایت ما خرید کرده اند و به ازا تبلیغ فوق چه میزان سود کرده ایم. (در صورتی که علاقمند به یادگیری بیشتر تحلیل از طریق گوگل آنالیتیکز با استفاده از پارامترهای Utm هستید می توانید در این زمینه در گوگل جستجو کنید.)

پارامترهای دیگری مانند Bounce rate و... نیز می توانند به ما کمک کنند تا متوجه شویم که کدام روش تبلیغاتی برای ما مفید تر است و کدام رسانه می تواند برای ما عملکرد بهتری داشته باشد. به عنوان مثال تبلیغات ناخواسته مانند پاپ آپ نرخ پرش یا bounce rate حدود 99.9 درصد دارند، به این معنا که 99.9 درصد از افراد از همان صفحه اول سایت ما که به آنها نمایش داده می شوند خارج می شوند و حتی بسیاری از آنها حتی منتظر لود شدن صفحه نیز نمی مانند.

همچنین نرخ پرش سایت هایی که تبلیغات بنری به صورت کلیکی برای مدیران سایت ها دارند نیز معمولا بالاست، در اینگونه سایت ها مدیران سایت ها به ازا کلیک کاربران بر روی بنرهای تبلیغاتی درآمد کسب می کنند و متاسفانه به همین دلیل بسیاری از کلیک های انجام شده غیرواقعی و تقلبی است و این موضوع به زیان تبلیغ دهنده خواهد بود.

بهتر است چه پیشنهادی در تبلیغات بنری ارائه دهیم؟

اولین اشتباه بزرگی که مدیران سایت ها مرتکب می شوند این است که تبلیغات بنری خود را به سمت صفحه اصلی سایت هدایت می کنند، بدون اینکه پیشنهاد خاصی داشته باشند و کاربران را با هدف خاصی جذب کنند. بهتر است هیچ وقت چنین کاری را انجام ندهید و هدفمند تبلیغ کنید. به عنوان مثال اگر یک سایت فروشگاهی دارید، بنر خود را بر اساس فروش یک محصول خاص طراحی کنید و افراد را به سمت صفحه ای هدایت کنید که اطلاعات جامعی در مورد آن محصول قرار دارد و پیشنهاد جذابی برای خرید آن محصول به آنها ارائه می کنید.

استفاده از تکنیکهای صفحه فرود می تواند کمک بسیار زیادی به شما در جذب مخاطب و بهبود ROI بکند، بنابراین صفحه مقصد تبلیغات خود را با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که افرادی که به آن مراجعه می کنند به راحتی می توانند پیشنهاد شما را ببینند و درصد زیادی از آنها را می توانید تبدیل به مخاطب هدف کنید.

چگونه بنر جذاب و مفید درست کنیم؟

نکات زیادی در طراحی بنر اهمیت دارد که باید به آنها دقت شود، به طور خلاصه می توان از بین آنها به موارد زیر اشاره کرد:

 • هرگز پیام را فدای گرافیک نکنید: استفاده از طرح های زیبا و گرافیکی باعث خواهد شد که پیام اصلی که میخواهید به مخاطب منتقل کنید، به درستی منتقل نشود و به همین خاطر تبلیغات شما موثر واقع نشود.
 • عدم استفاده از فرمت فلش: گرچه بنرهای فلش زیباتر هستند اما بسیاری از افراد آنها را نمی بینند و به همین دلیل استفاده از فلش حتی در بنرهای تبلیغاتی راهکار مناسبی نیست.
 • انتخاب شعار مناسب: به جای استفاده از شعارهای تکراری از جملات CTA استفاده کنید و مخاطبین خود را جدا کنید. بخصوص اگر به دنبال جذب مخاطب هدف هستید و به ازا کلیک کاربران هزینه پرداخت می کنید این روش می تواند به شما کمک زیادی کند. به عنوان مثال اگر تبلیغ شما برای مدیران سایتهای اینترنتی است با استفاده از جمله : اگر مدیر سایت هستید کلیک کنید، می توانید تعداد کلیک بنر خود را افزایش دهید.
 • از رنگ بندی گرم در بنرهای خود استفاده کنید و پیام کلی را به طور واضح منتقل کنید.

نحوه انتخاب رسانه مناسب برای تبلیغات

تبلیغات خود را در سایت هایی قرار دهید که مخاطب آنها، مخاطب هدف شما هستند. به عنوان مثال اگر محصولی دارید که مرتبط با بانوان است، بهتر است در سایتی تبلیغ کنید که مخاطب آن خانم ها هستند و اگر محصول شما برای افراد بین 20 تا 30 سال است، بهتر است سایتی را انتخاب کنید که مخاطب خانم بین 20 تا 30 سال دارد.

برای انتخاب سایت مناسب برای تبلیغات بنری پارامترهای زیر را مد نظر قرار دهید:

 • آیا مخاطب این سایت با مخاطب هدف من همپوشانی دارد؟
 • آیا بازدید سایت مورد نظر مناسب است؟
 • آیا کاربران این سایت به میزان کافی به آن علاقمند هستند؟ برای این کار می توانید پارامترهایی مانند نرخ پرش و تعداد صفحات مشاهده شده توسط کاربران را بررسی نمایید (از طریق سایت الکسا یا آمار سایت و... )

انتخاب بهترین زمان و مکان

پس از انتخاب رسانه، این سوال را از خود بپرسید که آیا زمان و مکان مناسبی در سایت مورد نظر برای تبلیغات وجود دارد؟ پرسش فوق به این معنا است که در چه زمانی باید تبلیغات خود را در این سایت قرار بدهید و کاربران بیشتر چه مکان تبلیغاتی را مشاهده می کنند.

به عنوان مثال برای یک سایت که مخاطبین آن دانش آموزان و دانشجویان هستند بهترین زمان تبلیغات فصل تابستان است، به این دلیل که در این فصل این افراد بیشتر به سایت مراجعه می کنند. همچنین تکنکیهایی وجود دارند که بر اساس آنها می توانید متوجه شوید که کاربران سایت بیشتر چه نقاطی از آن را مشاهده می کنند و با چه نوع محتوایی درگیر هستند و بر همان اساس بهترین مکان برای تبلیغ بنر را انتخاب کنید. در بسیاری از سایت ها بنر در صفحه اصلی که معمولا قیمت بالاتری دارد، بهترین انتخاب نیست و بیشترین بازدهی را ندارد.

کلیک بیشتر یا مشتری بیشتر؟

سایت های مختلف روش های متفاوتی را برای قرار دادن بنر در اختیار شما می گذارند. به طور کلی تبلیغات بنری می تواند از روش های زیر انجام شود:

 1. هزینه بر اساس نمایش به صورت ماهیانه و ثابت
 2. هزینه بر اساس تعداد نمایش
 3. هزینه بر اساس کلیک

برای هر یک از حالتهای فوق شما می توانید استراتژی متفاوتی داشته باشید. در حالت اول و دوم می توانید با این استراتژی حرکت کنید که بیشترین تعداد کلیک را به سمت سایت خود هدایت کنید اما در حالت سوم باید دقت کنید که شما بر اساس تعداد کلیک هزینه پرداخت می کنید و سعی کنید افرادی بر روی بنر شما کلیک کنند که واقعا می خواهند مشتری شما شوند تا هزینه شما افزایش پیدا نکند.

نتیجه گیری

به طور خلاصه برای اینکه تبلیغات بنری موثر داشته باشید موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • هدف خود را از تبلیغ مشخص کنید و یک پیشنهاد مشخص و جذاب در تبلیغات خود ارائه دهید
 • در طراحی بنر از شعار مناسب استفاده کنید و با توجه به نوع تبلیغات بنرهای خود را طراحی کنید (کلیک بیشتر یا کلیک هدفمندتر؟)
 • رسانه مناسب برای تبلیغ خود انتخاب کنید و بهترین مکان و زمان را برای تبلیغات بنری در نظر بگیرید
 • افراد را به صفحه ای از سایت خود منتقل کنید که در آنجا به طور شفاف پیشنهاد خود را توضیح داده اید و در سریعترین زمان می توانید کاربران را به سمت هدفی که دارید هدایت کنید (خرید یک محصول یا عضویت در سایت و...)
مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha