وبلاگ نویسی چیست، چگونه وبلاگنویس شدم

 شنبه 09 شهریور 1398

سالها از زمان آشنایی من با کامپیوتر می گذرد، در دوران نوجوانی این شانس را داشتم که با کمودور64 آشنا شدم و مجذوب کامپیوتر شدم. سپس از طریق کامپیوتر و سیستم عامل داس با شبکه های BBS آن زمان آشنا شدم. شبکه BBS که مخفف Bultin Board System است، مکانی بود که کاربران با استفاده از مودم به آن متصل می شدند و از طریق آن با هم ارتباط می گرفتند. نرم افزارهای خاصی برای مدیریت BBS وجود داشت و امکاناتی از قبیل ارسال پست، گروه (پدر انجمن ها یا فوروم های امروزی!) و چت کردن در آنها وجود داشت. در آن زمان هنوز نه اینترنتی در ایران بود و نه سیستم عامل ویندوز به بازار ارائه شده بود!

در زمان دانشجویی از طریق مرکز تحقیقات ریاضیات و فیزیک نظری ایران و برنامه علمی که در آن زمان با عنوان تی نت برگزار می شد، با اینترنت آشنا شدم! در واقع اولین نقطه ای از ایران که به اینترنت متصل بود، مرکز تحقیقات ریاضیات و فیزیک نظری ایران واقع در نیاوران بود، من هر هفته علاوه بر اینکه در رویدادها شرکت می کردم و از کتابخانه مرکز که یکی از مجهزترین کتابخانه های موجود در کشور است استفاده می کردم، با اینترنت هم آشنا شدم. سپس از طریق یکی از دوستانم محمد اسکویی از طریق شرکت ندا رایانه اکانت گرفتم و وبگردی را شروع کردم. در آن زمان موتورهای جستجو به صورت دایرکتوری عمل می کردند و در واقع با طبقه بندی اطلاعات، آدرس سایت ها را به کاربران نمایش می دادند. موتورهای جستجوی معمول یاهو و آلتاویستا بودند و بعد از یکی دو سال سر و کله گوگل پیدا شد.

چرا از نوشتن لذت می برم؟

زمانی که با BBS آشنا شدم، با وجود اینکه نوجوان بودم، از نوشتن و ارتباط برقرار کردن با انسانها در فضای آنلاین لذت می بردم. معمولا اولین مطالبی که می نویسیم در مورد خودمان است، من هم در آن زمان داستان می نوشتم و آن را در شبکه های آن زمان خانه کتاب، دانش، پیام و... نشر می دادم. بعدها که اینترنت بوجود آمد تصمیم گرفتم وبلاگ نویسی کنم، بعد از مدتی وبلاگ نویسی در پرشین بلاگ (اولین سیستم بلاگ ایرانی) و بعد از آن بلاگفا، سایت شخصی خودم را طراحی کردم و در سایت خودم مشغول به نوشتن شدم و اینگونه بود که سایت شخصی من در سال 2003 راه اندازی شد (حدود شانزده سال پیش).

تصویر سایت من در سال 2003 که توسط سایت archive گرفته شده

آن زمان سایت من شامل تعدادی نرم افزار رایگان، بخش انجمن، عضویت در خبرنامه و وبلاگ بود. یکی از علایق من در آن دوران نوشتن بازی های تحت ویندوز بود و چند بازی که نوشته بودم را در سایت برای دانلود و استفاده کاربران گذاشته بودم.

این روزها افراد زیادی را میبینم که من را می شناسند، مطالب من در این سالها را مطالعه کرده اند و این موضوع باعث شده اطلاعات مفیدی کسب کنند و توانستم تجربه های خودم را به آنها منتقل کنم. حس بسیار خوبی است که افرادی را ببینی که تا به حال از نزدیک یکدیگر را ندیده اید اما همدیگر را می شناسید! بخصوص اینکه این آشنایی میتواند برای سالهای بسیار دور باشد، به عنوان مثال وقتی فردی من را میبند و سلام و علیک می کند و میگوید من شما را از سال 80 میشناسم و مقالات شما را میخواندم، یا فردی که در حال حاضر همکار من محسوب میشود به من میگوید که سئو را از طریق مقالات سایت من یادگرفته است. همه اینها حس بسیار خوبی به من منتقل می کند.

آیا وبلاگ نویسی مرده است؟

چند سال پیش مقاله ای در سایت آی تی ایران نوشته بودم و به بررسی وضعیت جستجوی وبلاگ، طراحی سایت، وردپرس و جوملا به زبان فارسی و انگلیسی پرداخته بودم. نکته ای که مشخص بود این بود که اقبال مردم در دنیا و ایران نسبت به جوملا کاهش یافته است و همچنین وردپرس در دنیا به نقطه اوج خود رسیده و در حال کاهش علاقمندان است و حجم علاقمندان به وبلاگنویسی بسیار بالاتر از هر سه موضوع دیگر است.

روند جستجوی کلمه وبلاگ از سال 2004

همانطور که در تصویر بالا ملاحظه می کنید، روند جستجوی وبلاگ از سال 2014 به بعد دچار افت شده و به مرور زمان به میزان سرچ وردپرس، طراحی سایت و جوملا رسیده است و در سال 2019 جستجوی وردپرس از سایر عبارات مشابه پیشی گرفته است. این موضوع تا حد زیادی روند استفاده کاربران وب را نشان می دهد. سوالی که پیش می آید این است که آیا استفاده از وردپرس و سایت شخصی جایگزین وبلاگ نویسی در سیستم های مدیریت بلاگ شده است و یا اینکه به طور کلی روند وبلاگ نویسی در جامعه در حال نزول است؟

شاید بد نباشد که نگاهی به روند سرچ همین کلمات در زبان انگلیسی داشته باشیم و بررسی کنیم که در زبان انگلیسی چه روندی شکل گرفته است؟ با مشاهده تصویر زیر می توانیم پاسخ سوال را پیدا کنیم. در دنیا نیز مانند ایران وبلاگ نویسی با مفهوم افرادی که صرفا به دنبال ایجاد وبلاگ هستند در حال کاهش است اما روند آن بسیار شیب کندتری نسبت به فارسی دارد و وردپرس هم روندی نزولی دارد.

روند جستجوی وبلاگ، طراحی سایت، وردپرس، جوملا در زبان انگلیسی

نکته جالب توجه این است که جوملا در زبان انگلیسی به طور کامل اقبال خود را از دست داده است و دیگر طرفداری ندارد و اوج استفاده از آن به سال 2009 برمیگردد. اما چرا باید چنین اتفاقی افتاده باشد؟ شاید پاسخ این باشد که مردم بیشتر به سمت شبکه های اجتماعی و نوشتن میکروبلاگ ها علاقمند شده اند و همین موضوع باعث شده که روند جستجوی وبلاگ کاهش یابد، همچنین موجود سایت هایی مانند medium.com و مشابه فارسی آن سایت ویرگول نیز توانسته طرفداران زیادی در ایران برای خود ایجاد کند. همچنین توییتر، اینستاگرام، لینکدین، پینترست و سایر شبکه های اجتماعی جایگزینی برای وبلاگ نویسی به صورت کلاسیک شده اند. موبایل ها، جای کامپیوترهای شخصی را گرفته اند و طیف استفاده کنندگان از اینترنت را افزایش داده اند، اما نباید فراموش کنیم که ما انسان ها در هر پلتفرمی که باشیم، باز هم میل به نوشتن داریم و کماکان از نوشتن درباره موضوعات مختلف لذت می بریم.

وبلاگ نویسی از کجا شروع می شود؟

معمولا هر شخصی دوست دارد که در مورد خودش بنویسد، در واقع اولین نوشته ها و داستانهای ما در مورد خودمان است. طبق تحقیقی که در آمریکا انجام شده، افراد حاضرند برای اینکه دیگران به صحبتهای آنها در مورد خودشان گوش بدهند پول پرداخت کنند! همچنین طبق تحقیقاتی که در مورد محتوای ویروسی انجام شده، اولین عامل برای ویروسی شدن محتوا این است که افراد در مورد خودشان صحبت کنند و اثری از خودشان در محتوا باشد. بخصوص اینکه از این طریق بتوانند برای خود اعتبار اجتماعی کسب کنند.

بنابراین شاید بزرگترین انگیزه افراد در وبلاگ نویسی، نوشتن درباره خودشان باشد. نوشتن تجربه ها، علایق، طرز فکر و خاطراتی که داریم حس خوبی به ما انسان ها می دهد و این موضوع باعث شده که وبلاگ نویسی به یکی از تجربه های جذاب انسان ها تبدیل شود. ما می توانیم بدون اینکه به دنبال منفعت خود باشیم، ساعت ها پشت کامپیوتر بنشینیم و درباره تفکرات خودمان بنویسیم.

مدل های درآمدزایی از وبلاگ کدام هستند

چند وقت پیش در حال بررسی کتابهای پرفروش آمازون در سال 2019 در شاخه دیجیتال مارکتینگ بودم تا چند کتاب برای خودم تهیه کنم. نکته جالبی که توجهم را جلب کرد این بود که تعداد قابل توجهی از این کتابها به موضوع کسب درآمد از وبلاگ نویسی اختصاص داشت! هرگز فکرنمیکردم که در سال 2019 طرفداران زیادی برای این حوزه وجود دارد و اینقدر کتابهای مرتبط با درآمد از وبلاگ زیاد باشد.

من فکرمیکنم که اکثر افرادی که وبلاگ می نویسند، حتی آنهایی که در ایران مطرح و معروف هستند و درآمد بالایی از وبلاگ خود دارند (به عنوان مثال سایت یک پزشک آقای مجیدی را نظر بگیرید) هرگز به خاطر کسب درآمد وبلاگ نویس شده باشند! در واقع وبلاگ نویسی راهی برای ارضا نیاز روحی و لذت بردن از زندگی است. اما خب به هر حال ممکن است بعد از مدتی هر وبلاگنویسی به فکر کسب درآمد از وبلاگ خود بیفتد، بخصوص اگر اینکه مخاطب قابل توجهی برای خود ایجاد کرده باشد. در واقع تعداد مخاطب هر وبلاگ با میزان درآمدی که ایجاد میکند نسبت مستقیم دارد و هر چه مخاطب بیشتری داشته باشد، درآمد بیشتری خواهد داشت. البته این موضوع استثنا هم دارد و به کیفیت مخاطب هم مربوط است، مثلا یک وبلاگ حرفه ای در مورد طراحی جواهر، مخاطب خاص خود را دارد گرچه تعداد کمی از افراد به این وبلاگ مراجعه می کنند اما از نظر مالی ممکن است بتوانند درآمد مناسبی برای وبلاگ ایجاد کنند.

معمولا از روش های زیر می توان برای وبلاگ درآمدزایی کرد:

  • تبلیغات بنری
  • رپورتاژ آگهی
  • تبلیغات ویدئویی
  • تبلیغات نیتیو و همسان از طریق پلتفرم های تبلیغاتی
  • استفاده از سیستم های همکاری در فروش
  • اسپانسرینگ
  • سیستم آبونمان کاربران و عضویت
  • فروش فایل های آموزشی
  • تبلیغات در خبرنامه
  • و...

روش های دیگری هم هستند که می توان به لیست بالا اضافه کرد. لطفا اگر شما هم روش مناسبی میشناسید در بخش نظرات ارسال کنید تا به لیست فوق اضافه شود. ضمن اینکه برخی از این روش ها درآمد چندانی در ایران ندارند، بخصوص تا زمانی که بازدید وبلاگ شما به میزان مناسبی برسد. گرچه با توجه به نوع وبلاگ و میزان تخصصی بودن آن، می توان برنامه ریزی مناسبی برای بهبود درآمد از طریق وبلاگ نویسی انجام داد و از روش های ترکیبی و خلاقانه استفاده کرد.

قبیله وبلاگ نویسان

ست گادین، در کتاب معروف خود به نام قبیله، به این نکته اشاره کرده است که انسان ها در عصر جدید با هم ویژگی های مشترکی دارند که آنها را در قبیله‌های مختلف جا داده است. ما ذاتا تمایل داریم که در قبیله‌های مختلفی باشیم و از کنار هم بودن لذت ببریم چرا که انسان یک موجود اجتماعی است. قبیله وبلاگ نویس ها هم مانند سایر قبیله‌ها دوست دارند با هم ارتباط داشته باشند، به وبلاگ یکدیگر سر بزنند، با هم بحث و تبادل نظر کنند و نهایتا همگی خود را عضو یک قبلیه می بینند!

اعضا این قبیله هر از چند گاهی از یک پلتفرم به پلتفرم دیگری کوچ می کنند، ممکن است روزی در پرشین بلاگ یا بلاگفا باشند و روزی دیگر به وردپرس و دیتالایف و ویرگول نقل مکان کنند، اما همگی ویژگی های مشترکی دارند که آنها را به یکدیگر پیوند داده است.

وبلاگ نویسی آموزشی

کسی نمی تواند منکر این موضوع شود که وبلاگ نویسی آموزشی تاثیر زیادی در رشد و ارتقا ما انسان ها داشته است، درصد زیادی از محتوای وب فارسی به وبلاگ های آموزشی تعلق دارد و برای یادگیری موضوع علاقه خود کافیست در گوگل سرچ کنیم و مطالب آموزشی را مطالعه کنیم. مطالب رایگان آموزشی در وبلاگ های فارسی به وفور پیدا می شود و ارزش بسیار بالایی را در وب فارسی ایجاد کرده است. 

لذت نوشتن باعث شده که من با وجود مشغله کاری زیاد همیشه سعی کنم که زمانی را به نوشتن در وبلاگ خودم اختصاص بدم، گرچه امروزه ویدئو و پادکست هم علاوه بر محتوای متنی جذابیت زیادی پیدا کرده است اما همچنان نوشتن لذت خاص خودش را دارد!

شما چه تجربه ای از نوشتن وبلاگ دارید؟

حس من به وبلاگ نویسی، حسی شبیه به خوردن یک شکلات خوشمزه در دل طبیعت است. زمان آزاد خود را به نوشتن اختصاص می دهم و از تعامل با دیگران لذت می برم. ممکن است از پلتفرمی به پلتفرم دیگر بروم، ممکن است به جای کاغذ از کامپیوتر و به جای کامپیوتر از موبایل استفاده کنم اما همیشه نوشتن به من انرژی و حس خوب می دهد. تاریخچه وبلاگنویسی من به بیش از بیست از سال می رسد و فکرمیکنم تا زمانی که زنده باشم ادامه خواهد داشت. شما چه تجربه ای از نوشتن دارید؟

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
negin
 ارسال شده در : دوشنبه 08 شهریور 1400

سلام، کسی که به نوشتن داستان علاقه مند هست،چطور باید از به اشتراک گذاشتن این داستان ها درامد زایی کند؟ شما دوره خاصی برای وبلاگ نویسی سراغ دارید که به بنده معرفی کنید؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 27 مهر 1400

سلام دوره های خوبی در زمینه داستان سرایی برگزار میشود، کتاب های خوبی هم هست مثل قصه گو برنده است. پیشنهاد میکنم صفحات شبکه های اجتماعی و سایت وب24 را دنبال کنید، آموزش های خوبی در آنها هست.

آفاق
 ارسال شده در : یکشنبه 05 بهمن 1399

قبیله رو نوشتید قبلیه

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 09 مرداد 1400

ممنون از توجه شما، اصلاح شد.

علی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 25 آذر 1399

چطور وبلاگ نویسی رو شروع کنم

رضا شیرازی
 ارسال شده در : شنبه 09 مرداد 1400

شروع کردن وبلاگ نویسی کار سختی نیست، مهم این است که تمرین کنید و هر روز بنویسید. دوره های آموزشی و مقالات بسیار خوبی هم در این زمینه در اینترنت هست.

el_aghaee
 ارسال شده در : دوشنبه 28 مهر 1399

سلام میخام یک وبلاگ نویس باشم👋