خرید بازدید گوگل، افزایش ورودی گوگل: دروغ های دوست داشتنی

 شنبه 13 مهر 1398

بعضی مواقع دوست داریم خودمان، خودمان را فریب دهیم! برخی از اعداد و ارقام هستند که ما به آنها علاقمندیم و با آنها خود را فریب می دهیم. خرید بازدید گوگل، افزایش ورودی گوگل، رتبه الکسا، تعداد فالوور اینستاگرام، ورودی روزانه گوگل، لایک پست در اینستاگرام، تعداد فالوور در توئیتر و... از جمله آنها محسوب می شوند. غافل از اینکه نه تنها همه این موارد را می توان خرید و فروش کرد، بلکه می توان آنها را ایجاد کرد و با این کار هم مخاطب را فریب دهیم و هم خودمان را!

اگر 100K فالوور اینستاگرام می خریم، پس از مدتی باورمان نشود که 100 هزارنفر طرفدار داریم، اگر رتبه سایت خود در الکسا را از روش های غیرقانونی بهبود می دهیم و رتبه الکسا سایتمان کمتر از 500 می شود، فکرنکنیم که جز 500 سایت برتر ایران هستیم! اگر ورودی گوگل می خریم و روزانه 50 هزارنفر بازدید از گوگل به سمت سایت خود هدایت می کنیم، تصور نکنیم که سئو کار هستیم و سایت پربازدیدی در گوگل داریم و...

در این مقاله می خواهم در مورد خرید بازدید گوگل و رتبه الکسا و این نوع اعداد با شما صحبت کنم و شما را با واقعیت هایی آشنا کنم که احتمالا از آنها خبر ندارید. اول از یک خاطره شروع می کنم و سپس شما را بیشتر در جریان اتفاقاتی که در اینترنت می افتد قرار میدهم. پس با من همراه باشید.

 افت ورودی گوگل پس از انعقاد قرارداد

چند سال پیش ما در وب24 با یک وب سایت حوزه تکنولوژی قرارداد سئو منعقد کردیم، قبل از ما شخص دیگری مسئول سئو این سایت بود که جز سئوکارهای باسابقه به شمار می آید، بلافاصله پس از شروع کار و پس از یک هفته، ورودی وب سایت به یک سوم قبل رسید! مسئول سئو نگران بود و به سراغ من آمد تا بررسی کنیم که مشکل از کجا می تواند باشد، با بررسی آمار سایت و تحلیل ها متوجه شدیم که ورودی سایت از برخی کلمات کاهش چشم گیری پیدا کرده است و این عبارات دیگر سرچ هم نمی شوند. برایمان جالب بود که این عبارات چرا باید توسط کاربران تا این حد جستجو شوند و چرا به محض اینکه ما کار سئو را شروع کردیم، کسی آنها را جستجو نمی کند!

گرچه پس از مدتی با انرژی زیاد توانستیم این افت را جبران کرده و سایت را به نقطه مناسبی برسانیم اما متوجه شدیم که ورودی که سایت پیش از انعقاد قرارداد می گرفت، از طریق فعالیت های روباتیک و به صورت فیک و مصنوعی ایجاد شده بود تا کارفرما با بررسی آمار رضایت خوبی از پروژه سئو خود داشته باشد.

افزایش ورودی گوگل و بازدید سایت با روبات

مشکل اینجاست که پرداخت هزینه در بسیاری از پروژه های سئو منوط به افزایش تعداد کلیک ورودی روزانه از گوگل است و با استفاده از چند نرم افزار خاص و روبات می توان چنین کاری را انجام دادو این دلیلی است که برخی افراد به خرید بازدید از گوگل روی می آورند. در چنین حالتی سئو تخصص محسوب نمی شود و تنها اعداد و ارقام ورودی سایت هستند که تغییر می کنند و کارفرما بابت چیزی هزینه می پردازد که ارزشی برای او ایجاد نمی کند. در تصویر زیر یکی از وب سایت هایی که در ایران اقدام به فروش بازدید گوگل می کند را مشاهده می کنید:

خرید بازدید گوگل و افزایش ورودی از گوگل

به همین راحتی! بله شما هم می توانید ورودی گوگل بخرید و دیگر نیازی نیست وقت خود را هدر بدهید که سایت شما در گوگل رتبه بگیرد! اینگونه سایت ها با ارائه اطلاعات غلط به کاربران و فریب دادن آنها سود سرشاری بدست می آورند. به عنوان مثال به کاربران می گویند که اگر شما ورودی گوگل بخرید، رتبه سایت شما بهبود پیدا خواهد کرد یا این موضوع یکی از فاکتورهای مهم گوگل در سئو محسوب می شود. در حالیکه گوگل ابدا به این موضوع اهمیتی نمی دهد و در واقع با این کار صرفا خودمان را فریب داده ایم.

آمارها ما را به اشتباه می اندازند!

متاسفانه استفاده روبات ها از گوگل و جستجوی عبارات مختلف باعث شده است که تحلیلگران اینترنت و متخصصین سئو به اشتباه بیفتند، به عنوان متخصص سئو وقتی آمار جستجوی کلمه کلیدی "خرید سمعک" را نگاه می کنم، متوجه میشوم که روزانه 30.000 نفر به دنبال خرید سمعک هستند! با شوق و ذوق سایت مشتری خود را به صفحه اول گوگل می آورم اما میبینم که شخصی روی سایت من کلیک نمی کند! حتی وقتی که رتبه اول گوگل را به دست می آورم هم تعداد افرادی که کلیک می کنند بسیار کمتر از تعداد جستجوهایی است که ابزارهای مختلف مانند سرچ کنسول و... نمایش می دهند. پس چه اتفاقی افتاده است؟ به تصویر زیر نگاه کنید:

افزایش جستجوی گوگل و بازدید گوگل - کلمه کلیدی سمعک

چرا میزان جستجوی این عبارت در یک تاریخ خاص افزایش نجومی داشته است؟ آیا مردم ایران همگی مشکل شنوایی پیدا کرده اند؟ پاسخ مشخص است! یک سئو کار ناشی، روبات راه اندازی کرده و بعد از مدتی که متوجه می شود نتیجه ای برایش ندارد ناامید می شود و دست از تلاش برمی دارد.

یک قرارداد سئو دیگر و یک سئو کار دیگر...

پس از اتفاقی که در بخش قبل توضیح دادم، با مشتری دیگری قرارداد سئو منعقد کردیم. رتبه الکسا برای مشتری اهمیت بسیار بالایی داشت و بیشتر از اینکه به ورودی گوگل اهمیت بدهد، به رتبه الکسا اهمیت می داد. نکته جالبی که در مورد این سایت جلب نظر می کرد این بود که 89% از کل ورودی که سایت از گوگل می گرفت از یک عبارت خاص بود: "... در [نام سایت]"، ... نام شخصی بود که پیش از ما مسئولیت سئو این سایت را به عهده داشت و [نام سایت] هم نام وب سایتی بود که قرار بود ما بر روی آن کار سئو انجام دهیم. پس از فعالیت زیاد روی سایت به مرور توانستیم افت شدید رتبه الکسا را از طریق ورودی گوگل و بهبود کیفیت مطالب سایت جبران کنیم.

با وجود اینکه دیگر روباتی در کار نیست اما تا مدت زیادی تاثیر روبات قبلی در آمار سایت وجود داشت و جالب اینکه آی پی های مختلفی از سراسر دنیا نام این شخص را در گوگل جستجو می کردند. جالب اینکه ایشان سابقه طولانی در انجام چنین اقداماتی را داشته اند و پس از بررسی چند سایت مختلف متوجه شدم که نحوه عملکرد این شخص به این صورت است که با افراد بر اساس افزایش ورودی گوگل قرارداد می بندد و مبالغ کلانی از آنها دریافت می کند اما در واقع کاری که انجام می دهد صرفا اجرا کردن یک روبات بر روی گوگل و تغییر آمار سرچ کنسول و... است. بازدیدکنندگان سایت انسان نیستند و تاثیری در بهبود فروش سایت ندارد. حرکت ناشیانه ای که این شخص انجام داده است این است که در همه جا نام خود را حک کرده و می خواهد رد پایی از خود به جا بگذارد، شاید هم این موضوع بیشتر به خاطر میل به شهرت یا هر چیز دیگری باشد اما اگر به سایت هایی که توسط ایشان سئو شده مراجعه کنیم، آماری مشابه تصویر زیر را مشاهده می کنیم:

ورودی گوگل : افزایش بازدید تقلبی و غیرواقعی از گوگل

جالبتر اینکه زمانی که عباراتی مانند بازاریابی اینترنتی، دیجیتال مارکتینگ و... را در گوگل جستجو می کنیم و یا اینکه از طریق گوگل ترندز آمار جستجوی این عبارات را بررسی میکنیم، باز هم نام این شخص نمایان می شود! دلیل این موضوع حجم بسیار زیاد ورودی از گوگل است که به صورت فیک و تقلبی از طرف ایشان ایجاد می شود. به عنوان مثال در تصویر زیر می توانید مشاهده کنید که آمار جستجوی کاربران اینترنت در کلمات مشابه با دیجیتال مارکتینگ در ماه های اخیر چه میزان پیشرفت داشته و در اولین عبارت نام این شخص نمایان می شود:

آمار جستجوی مرتبط با دیجیتال مارکتینگ - گوگل ترندز

تعداد کلاه بردارها زیاد می شود

میزان سود ایجاد شده از این روش بسیار زیاد است و مشتریان هم دروغی را میشوند که برایشان بسیار شیرین است: "من می توانم یک ماهه ورودی سایت شما به میزان 200% افزایش دهم" یا "من می توانم کاری کنم که اسم برند شما را روزانه 1000 نفر جستجو کنند" یا "من کاری میکنم که رتبه الکسا سایت شما در عرض یک ماه به زیر 1000 برسد" و...

این دروغ ها بسیار شیرین هستند، بخصوص اینکه هزینه ای برای مجری ندارند و مجری کل پولی که دریافت می کند، سود محسوب می شود! بنابراین به سرعت افراد جدیدی به سراغ این کار می آیند و به اصطلاح دست زیاد می شود...

تصویر زیر پکیج های سئو یکی از شرکت های مدعی است:

پکیج های سئو تقلبی و ورودی گوگل فریب آمیز

نکات جالبی در این پکیج های سئو مشاهده می شود:

  • کاهش رتبه الکسا : چه ارتباط مستقیمی به سئو دارد، چطور می توان چنین تضمینی ارائه داد با چنین مبلغ اندکی؟
  • تعداد روزانه ورودی گوگل همراه با زمان ماندگی کاربر را چطور می توانند بدست آورند؟ اصولا چگونه است که به ازا پرداخت ماهانه می توان میزان ماندگاری کاربر بر روی سایت را افزایش داد و دقیقا مشخص شود که یک کاربر 2 دقیقه روی سایت باقی می ماند.

قطعا چنین پیشنهادی، سئو نیست! بلکه اسم دیگری دارد...

پرش رتبه الکسا چرا اتفاق می افتد؟

رتبه الکسا به سادگی قابل تغییر است. الکسا بسیار خنگ تر از گوگل است و به راحتی فریب می خورد. دلیل این موضوع عملکرد سایت الکسا برای تخمین زدن رتبه سایت است: الکسا از تولبار برای تخمین میزان ورودی سایت استفاده می کند و تنها می تواند ورودی سایت را بر اساس کاربرانی که تولبار نصب دارند تخمین بزند. به همین دلیل رتبه الکسا به هیچ وجه واقعی نیست و از سوی دیگر تنها افرادی که تولبار دارند تاثیر مستقیم در رتبه الکسا دارند. به همین جهت، سایت های مرتبط با تکنولوژی رتبه الکسای بهتری دارند. اما چرا به یکباره رتبه الکسای برخی از سایت ها دچار پرش می شود و بهبود ناگهانی دارد؟ به تصویر زیر نگاه کنید:

رتبه الکسا سایت آپارات در ایران

آیا آپارات به یکباره طرفدار پیدا کرده است؟ خیر! آپارات اکانت غیررایگان و لایسنس دار الکسا را خریداری کرده است و به همین دلیل رتبه آن جهش ناگهانی دارد زیرا پس از خریداری اکانت الکسا رتبه شما رشد می کند و به نسبت دیگران رتبه بهتری خواهید داشت. در واقع آپارات جز 100 سایت برتر دنیا و دومین سایت پربازدید ایران نیست، زیرا اگر سایت های دیگر مانند ورزش 3، تابناک، خبرآنلاین و... هم سرتیفیکیت الکسا را تهیه می کردند رتبه بهتری نسبت به آپارات داشتند. در یک اقدام مشابه سایتی که رتبه 96 ایران را داشت در رتبه 16 ایران قرار گرفت و مدل های مشابه این موضوع به وفور وجود دارند. بنابراین رتبه الکسا صرفا تخمینی است که از طرف الکسا زده می شود و به راحتی قابلیت دستکاری شدن و تغییر دارد.

سئو واقعی ارزان نیست!

در واقع ما در عصر حاضر با دو نوع فعالیت سئو مواجه هستیم، سئو واقعی و سئو غیرواقعی! سئو غیرواقعی یعنی دستکاری در آمار و ارقام، استفاده از روش های تقلبی و فیک برای فریب دادن مخاطب، کارفرما و نهایتا خود شخصی این کار را انجام می دهد! در واقع زمانی که شخصی با خرید اکانت الکسا رتبه سایت خود را بهبود می دهد و از رتبه 500 به رتبه 80 در ایران می رسد، خودش هم باور می کند که سایت او جز 100 سایت برتر ایران است! یا شخصی که با خرید بازدیدکننده فیک و تقلبی از گوگل، روزانه 10.000 بازدید به سایت خود اضافه می کند، خودش هم باور می کند که بازدید سایتش 15.000 نفر در روز است و...

تفاوت سئو واقعی و سئو غیرواقعی را می توان در یک کلمه خلاصه کرد: بازدهی!

نکته مهمی که باید در نظر بگیریم: هدف ما از راه اندازی کسب و کار اینترنتی افزایش و بهبود یک مجموعه از اعداد مختلف مانند رتبه الکسا، ورودی گوگل، فالوور اینستاگرام و... نیست، بلکه هدف می تواند کسب درآمد یا مخاطب هدفمند بیشتر باشد. دقت کنیم که این اعداد و سنجه ها به تنهایی آن را برای ما ایجاد نمی کنند. نکته مهمی که باید در نظر بگیریم این است:

شاید بتوانیم با تغییر آمار و اعداد، مخاطب، مشتری و خودمان را فریب دهیم، اما هرگز نمی توانیم بازدهی ایجاد کنیم.

دام بزرگی که بسیاری از فعالان حوزه دیجیتال مارکتینگ و در آن می افتند این است که اسیر اعداد و ارقام می شوند و به جای اینکه هدف اصلی را بشناسند، انرژی خود را برای بهبود یک مجموعه از اعداد و ارقام می گذارند که نهایتا هیچ نتیجه و فایده ای ندارد. بنابراین اینکه بدانیم هدف اصلی چیست و استراتژی رسیدن به هدف چگونه باید باشد و نهایتا با یک مجموعه از سنجه و KPI خودمان را فریب ندهیم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

نتیجه گیری: خرید بازدید گوگل و افزایش بازدید سایت!

یادمان نرود که سایت اینترنتی برای مخاطب باید طراحی شود، سایتی موفق محسوب می شود که مخاطب هدفمند، علاقمند و وفادار دارد. بنابراین هدف از راه اندازی سایت، رسیدن به نقطه ای است که مخاطب وفادار جذب کند و بتواند آنها را حفظ کند. برای اینکه بتوانیم رسیدن به هدف مطلوب را اندازه گیری کنیم لازم است که مجموعه از سنجه ها و KPI ها داشته باشیم و با اندازه گیری آنها، میزان رسیدن به موفقیت مطلوب خود را بسنجیم. به عنوان مثال یک سایت خبری ممکن است رتبه الکسا را مد نظر قرار دهد و یک سایت فروشگاهی میزان ورودی از گوگل که منجر به فروش می شود، برایش اهمیت داشته باشد.

برای تعریف سنجه باید نکات زیر را در نظر گرفت:

  • تمام این سنجه ها، به سادگی به صورت مصنوعی قابل تغییر هستند و همین موضوع باعث می شود که عده ای با تمرکز بر بهبود سنجه، هدف اصلی را فراموش کنند و به جای هدف اصلی، به دنبال بهبود سنجه از روش های فریب آمیز و تقلبی باشند.
  • خرید بازدید گوگل و افزایش بازدید سایت از طریق روبات، خرید فالوور اینستاگرام، خرید رتبه الکسا و... کمکی به بهبود کسب و کار شما نخواهد کرد!
  • هیچکدام از این سنجه ها به تنهایی نشان دهنده کیفیت نتایج نیستند و باید چند سنجه و KPI را همزمان اندازه گیری کرد تا به نتیجه مطلوب برسیم
  • با تمرکز بر بهبود سنجه خاص مثلا رتبه الکسا و تقلب کردن در آن، پس از مدتی به غیر از مخاطب، خود ما هم فریب میخوریم و باورمان می شود که چنین رتبه ای داریم
  • مراقب افراد کلاه بردار و شیاد که از طریق روبات، پاپ آپ، ابزارهای تقلبی و... با بهود سنجه ها به دنبال فریب دادن ما و مخاطب هستند باشیم
  • سنجه ها را حتما بر اساس هدفی که داریم تعریف کنیم و بدانیم که هدف اصلی جذب مخاطب هدفمند است و نه هیچ چیز دیگر. یک فروشگاه اینترنتی باید فروش بیشتری داشته باشد و رتبه الکسا فایده ای برای او ندارد، یک سایت خبری باید مخاطب بیشتری جذب کند و یک سایت شرکتی باید تماس تلفنی منجر به فروش بیشتری داشته باشد، بنابراین اگر سنجه ای تعریف میشود باید به این هدف کمک کند.

لطفا نظرات خود را در مورد این مقاله با من در میان بگذارید و اگر برای شما مفید واقع شده آن را برای دیگران بفرستید و اطلاع رسانی کنید تا افراد کمتری در این دام گرفتار شوند.

مطالب مرتبط
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز شما به این مقاله:

دیدگاه کاربران
کیوان نصرابادی
 ارسال شده در : جمعه 29 آذر 1398

سلام و تقدیم احترام... وبسایت بنده رو میشه سئو بفرمایید... یه توضیحی درباره مقدار هزینه ی سئو کردن میدین؟ تشکر

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 02 دی 1398

سلام لطفا با شرکت سئو24 یا وب24 تماس بگیرین

حمید
 ارسال شده در : دوشنبه 27 آبان 1398

سلام با توجه به مشکلات اخیر و مسدود شدن سرورهای خارج از ایران شما چه پیشنهادی دارید؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 28 آبان 1398

با توجه قطعی کامل اینترنت در داخل از ایران دو مشکل وجود دارد: سایت هایی که از سرور خارج از ایران استفاده می کنند دیده نمی شوند و سایت های داخلی نیز توسط سرور های خارج از ایران دیده نمی شوند. این به این معنی است که گوگل با سایت های داخل ایران دچار مشکل می شود و به مرور آنها را از نتایج خود خارج می کند. بنابراین با این شرایط در هر دو حالت مشکلات بزرگی پیش می آید و چندان تفاوتی نمی کند. اگر سایت خارج از ایران داشته باشید دیده نمی شود، اگر داخل ایران داشته باشید از گوگل حذف می شود و مدت زیادی طول میکشد تا به نتایج برگردد.

حمید
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 21 آبان 1398

سلام ممنونم کامنت هایی که در لینک زیر آمد رو ببینید خیلی ها افت داشتند حتی 40% https://www.seroundtable.com/google-search-algorithm-ranking-update-november-8-28512.html ما هیچ کاری نکردیم که مثلا بگیم به خاطر اون کار این اتفاق افتاده به چیزی دست نزدیم و طبق معمولا داشتیم مطلب منتشر میکردیم در روز حدود 3 ، 5 تا 7 و 10 تا مطلب در روز منتشر میشد کلمات کلیدی هم طوری نبوده که مخصوص دوره خاصی باشه

رضا شیرازی
 ارسال شده در : دوشنبه 27 آبان 1398

وقتی گوگل آپدیت می دهد و نتایج جابجا میشود، کاری که قبلا هم انجام داده اید در تغییر نتایج اثرگذار است و همچنین کارهایی که رقبای شما انجام داده اند و تا قبل از بروزرسانی نتیجه بخش نبوده و پس از بروزرسانی افزایش بازدید در گوگل داشته اند. بنابراین با قطعیت نمی توان در این مورد نظری داد.

حمید
 ارسال شده در : دوشنبه 20 آبان 1398

سلام وقت بخیر خیلی وقت بود به سایت تون سر نزده بودم مشکلی پیش اومد یاد شما افتادم گفتم از شما بپرسم بلکه راهنمایی بفرمایید. سایتی در زمینه تکنولوژی داریم بازدید مون خوب شده بود یعنی قبلا حتی 20 هزار تا رو هم رد کرده بودیم اما به خاطر یکی از آپدیت های گوگل افت داشتیم و ولی به مرور بهتر شدیم نزدیک به 20 هزار رسیده بودیم اما الان تقریبا 3 روزه که عجیب داریم همین طور افت میکنیم یعنی حتی طبق امار سرچ کنسول زیر 10 هزار رفتیم واقعا ناراحت کننده است از طرف سرچ کنسول هم هیچ هشداری دریافت نکردیم دیگه چیزی به ذهنمون نمیرسه ... گوگل اپدیتی هم ظاهرا نداشته تو این چند روز ...

رضا شیرازی
 ارسال شده در : ﺳﻪشنبه 21 آبان 1398

خب این موضوع لزوما به خاطر پنالتی شدن نیست و میتواند دلایل زیادی داشته باشه، مثلا اینکه جستجوی کاربران کمتر شده یا الگوریتم گوگل تغییر کرده است. به همین خاطر باید فاکتورهای مختلفی بررسی بشه، مثلا اینکه دلیل افت ورودی افت رتبه های سایت در کلمات پرجستجو است یا اتفاق دیگری که روی سایت رخ داده است.

امیر ذبیحی
 ارسال شده در : یکشنبه 05 آبان 1398

سلام استاد شیرازی عزیز این افراد از حجب و حیای افراد باسواد این رشته و از سکوتشون که استفاده میکنن و خودشون رو به اینجا میرسونن این دیتاهایی که هیچ ارزش و فایده‌ای برای کسب و کارها ندارن معروف هستن به ونیتی متریک‌ها (Vanity Metrics) با یک مقایسه ساده میشه دید در ادبیات سئو و دیجیتال مارکتینگ و سوشال مدیا مارکتینگ ایران چقدر درباره این ونیتی متریک‌ها صحبت شده و آموزش داده شده و چقدر در خارج از ایران به این‌ها پرداخته شده البته این به فرهنگ ما هم برمیگرده که همونطور که فرمودین دنبال ظواهر میریم و قبل از بقیه اول خودمون فریب این دروغ‌های دانسته رو میخوریم در واقع این افراد از ضعف فرهنگی مشتری سوءاستفاده می‌کنن و رویاشون رو بهشون میفروشن اما قبول بفرمایید اساتید و افراد بزرگ این حوزه که همه روی دانش و کسوتشون اتفاق نظر دارن با ایجاد این ادبیات و هشدار دادن درباره این افراد و این کلاه‌برداری‌ها بدون اینکه لزوما نامی از اونها ببرن میتونن نقش پررنگی در حذف یا لااقل کاهش قابل توجه مشتری هاشون داشته باشن بی ادبی منو ببخشید درس پس دادم خدمت شما اما خیلی خوشحالم که این مقاله به قلم شما نوشته شد و فکر میکنم شروع خوبی خواهد بود به کمرنگ کردن این جریانات ارادتمند همیشگی شما

محمد مهدی
 ارسال شده در : شنبه 04 آبان 1398

سلام. در این بازار ملتهب دیجیتال مارکتینگ و تب داغ سئو، بسیار مطلب جالب و آموزنده ای بود. شخصی هم که در متن نقد کردید میشناسم و متاسفانه ایشان مدعی هستند که از دوران نوجوانی و بعد دانشگاه تجربه دنیای الکترونیک را دارند. دقیقا وقتی همین کلمه کلیدی دیجیتال مارکتینگ را سرچ کنیم نام این شخص به عنوان سر جهازی ظاهر می شود! به قول شما برخی یادشان رفته هدف از سئو و دیجیتال مارکتینگ چیست و فقط دلخوش به اعداد و رقم هستند.