لینک بیلدینگ و ایده سطل سوراخ

 چهارشنبه 14 اسفند 1392

لینک بیلدینگ و روش های مختلف ایجاد لینک و همچنین ایده سطل سوراخ که در زمینه لینک بیلدینگ مطرح می شود در این مقاله مورد بررسی قرار میگیرد.

قبل از اینکه موضوع سطل سوراخ را توضیح بدم لازم میدونم که توضیحاتی در مورد روش های مختلف ایجاد لینک و الگوریتم های گوگل در این مورد ارائه بدم. پیج رنک گوگل امتیازی است که گوگل به صفحات اینترنتی (و نه به وب سایت ها) می دهد، مقدار پیج رنک بین 0 تا 10 می تواند باشد و نحوه محاسبه آن بر اساس میزان لینک های ورودی به یک صفحه است.

برخی از مقالات مرتبط که تا کنون در زمینه پیج رنک در این سایت منتشر شده به صورت زیر می باشند:

در مورد پیج رنک به صورت مفصل در دوره آموزش سئو صحبت می شود و به زودی مقاله کاملتری در مورد آن در سایت قرار خواهم داد. 

سطح سوراخ چیست؟

فرض کنید که هر صفحه از وب سایت شما مانند یک سطل آب می ماند و امتیازی که برای آن صفحه محاسب می شود بر اساس مقدار آب جمع شده در سطل می باشد. مقدار آبی که در سطل جمع آوری می شود بر اساس مقدار آب ورودی به سطل محاسبه می شود که از طریق شلنگ هایی به سطل وارد می شود. هر چه عرض شلنگ ها بیشتر باشد مقدار آب ورودی به سطل نیز بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر اگر سطل فوق سوراخ باشد به میزان سوراخ هایی که دارد آب خود را از دست می دهد.

در مثال سطل سوراخ، آب ورودی به سطل به منزله لینک های ورودی به یک صفحه در نظر گرفته می شود و هر چه پیج رنک صفحه مبدا بیشتر باشد قطر شلنگ نیز بیشتر خواهد بود. سوراخ های سطل نیز همان لینک های خروجی صفحه هستند.

لینک سازی و سئو - مثال سطل سوراخ

سطل سوراخ و ارتباط آن با پیج رنک گوگل

مثال فوق را من چند سال پیش در مقاله ای به زبان انگلیسی خوانده بودم و در همان زمان نیز این مسئله ثابت شد که مثال سطل سوراخ کاملا اشتباه است. زیرا گوگل به ازا لینک های خروجی امتیازی از شما کسر نخواهد کرد و بنابراین لینک خروجی امتیاز صفحه شما را کاهش نخواهد داد. گرچه این موضوع در مورد شلنگ های ورودی تا حدودی درست است اما الگوریتم گوگل به گونه ای است که بین لینک و بک لینک تفاوت قائل است و هر لینک ورودی باعث بهبود امتیاز صفحه شما نخواهد شد و کیفیت لینک از کمیت آن مهم تر است.

 بنابراین در زمان انتشار چنین فرضیه ای استقبال چندان زیادی از آن نشد و در زمان خود از بین رفت. (اگر اشتباه نکنم ایده فوق در سال 2005 یا 2006 مطرح شده بود)

اما دلیل اینکه من مجددا این فرضیه را مطرح کردم این است که گوگل اخیرا وب سایت هایی که اقدام به فروش لینک انجام می دهند را جریمه میکند و از پیج رنک آنها می کاهد. مقدار کاهش به میزان لینک های خروجی غیر مرتبط مربوط است و نحوه قرار گیری آنها در صفحه. این اتفاق تا کنون برای بسیاری از سایت های نیازمندی افتاده و سایت هایی مانند ایستگاه، ایران تجارت و... با چنین مشکلی دست و پنجه نرم می کنند و حتی سایت های دانلود که اقدام به فروش لینک می کردند مانند آسان دانلود و... نیز با همین مشکل روبرو شدند.

سوال: آیا این توضیحات تبلیغات لینکی در سایت های نیازمندی و تبلیغاتی برای ما مفید خواهد بود؟

چنین تبلیغاتی به تعداد کم مشکلی برای سایت شما ایجاد نمی کند، اما اگر به تعداد زیاد بخواهید در وب سایت های تبلیغاتی با هدف پخش کردن لینک وب سایت خود تبلیغ کنید قطعا از طرف گوگل جریمه خواهید شد.

نتیجه گیری

گرچه مثال سطل سوراخ از نظر مفهومی بسیار جالب است و تصور جالبی از نحوه عملکرد گوگل برای الگوریتم پیج رنک به ما می دهد، اما دارای مشکلاتی است که عملا با واقعیت تفاوت دارد. با این حال طبق تغییرات الگوریتم گوگل در سالهای اخیر و جریمه کردن وب سایت های فروشنده لینک و گفته اخیر مت کاتز مبنی بر اینکه گوگل قادر به تشخیص چنین وب سایتهایی است، نتایج شهودی مثال سطل سوراخ می تواند نزدیک به واقعیت باشد.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha