استفاده از نام رقبا در سئو

 شنبه 06 خرداد 1396

یکی از کاربران سایت در هفته گذشته از من خواستند که در این مورد مقاله ای بنویسم و در مورد ابعاد آن توضیح دهم.

استفاده از نام رقبا در سئو کار غیراخلاقی و نادرستی است که متاسفانه بسیاری از سایت های فارسی انجام می دهند. این اتفاق بارها توسط افراد و شرکت های مختلف برای ما در مجموعه وب24 افتاده است، اینگونه افراد برای اینکه بتوانند برای خود مشتری جذب نمایند صفحه ای در سایت خود با عناوینی مانند وب24 و طراحی سایت 24 ایجاد می کنند و در آن صفحه توضیحات مختصری در مورد شرکت می دهند و شرکت خود را معرفی می کنند.

در واقع اینگونه افراد می خواهند با افزایش ورودی سایت خود از طریق جستجوی نام برند دیگران، برای خود مخاطب جدید ایجاد کنند. حتی در برخی از مواقع با سو استفاده از نام برند، به دنبال فریب مشتری هستند.

نمونه های زیادی برای این موضوع وجود دارد، به عنوان مثال فروشگاه های اینترنتی با معرفی رقبای خود در مقالات و صفحات مختلف سعی می کنند سایت خود را در اسم رقبا در گوگل بالا بیاورند. این اتفاق برای سایت های معروف، مانند ورزش 3، دیجی کالا، بامیلو و... به وفور اتفاق می افتد.

سوالی که مطرح می شود این است که انجام این کار چه مشکلاتی برای سایت شما داشته ایجاد میکند؟

جدا از اینکه این کار اگر با هدف جذب مخاطب رقبا در سایت خودمان باشد، کاری غیراخلاقی و نادرست است. مشکلاتی که برای سایت شما ایجاد می کند عبارتند از: 

  • ورودی کمی به سمت سایت هدایت می کند: با توجه به اینکه افرادی که نام یک برند را جستجو می کنند اکثرا فقط بر روی لینک اول کلیک می کنند، عملا با انجام این کار در بهترین حالت، کمتر از 1% افرادی که عبارت را جستجو می کنند به سایت شما مراجعه خواهند کرد.
  • اعتماد مخاطب را از بین خواهید برد: بازدیدکنندگان سایت، پس از ورود به سایت متوجه میشوند که به سایت دیگری آمده اند که هدفش صرفا افزایش بازدید خود و در برخی از مواقع فریب مشتریان است، بنابراین به طور کل اعتمادشان به سایت شما از بین خواهد رفت.
  • افزایش نرخ پرش: نرخ پرش، یکی از پارامترهای مهم اندازه گیری کیفیت سایت های اینترنتی است. نرخ پرش بر اساس نسبت افرادی که یک صفحه از سایت را دیده اند و از آن خارج شده اند به کل افراد بدست می آید. (اگر میخواهید بیشتر با نرخ پرش آشنا شوید مقاله نرخ پرش چیست را مطالعه نمایید). اگر در صفحاتی که اسم برند سایت های دیگر است رتبه بگیرید، قطعا نرخ پرش شما افزایش خواهد یافت و به سایت شما لطمه وارد خواهد کرد.
  • زمان ماندگاری کاربر در سایت کاهش می یابد: علاوه بر افزایش نرخ پرش، زمان ماندگاری کاربر نیز کاهش خواهد یافت.
  • کلیک دزدی: طبق قوانین و تعریف پلیس فتا، سایت هایی که از طریق دریافت رتبه در کلمات نامرتبط کاربران را به سمت سایت خود هدایت می کنند، کلیک دزدی انجام می دهند. انجام این کار جرم محسوب می شود و در بهترین حالت باعث فیلترشدن سایت و در حالت های بعدی در صورت شکایت سایت لطمه دیده باعث مجرم شناخته شدن شما خواهد شد.

بنابراین انجام چنین کاری نه تنها فایده ای برای شما نخواهد داشت بلکه به سایت شما لطمه خواهد زد. پیشنهادی که برای این عزیزان دارم این است که به جای دریافت ورودی از نام رقبا، به دنبال این باشند که برند خودشان را توسعه دهند و ورودی خود را بر اساس نیاز مخاطبی که دارند دریافت نمایند. قطعا با این روش در درازمدت سود بیشتری خواهند برد و می توانند کسب و کار خودشان را توسعه دهند.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha


دیدگاه کاربران
حامد حاتمی
 ارسال شده در : یکشنبه 15 اسفند 1400

درود بر شما ممنون بابت مطلب زیباتون چطور میتونم متوجه بشم این اتفاقات (استفاده از نام رقبا در سئو) برای من رخ نداده ؟

رضا شیرازی
 ارسال شده در : یکشنبه 29 خرداد 1401

با جستجوی نام برند خودتون در گوگل و بررسی صفحات مختلف، اگر رقبا از نام شما با هدف گرفتن ورودی از گوگل اقدام کرده باشند میتوانید موضوع را بررسی نمایید