رتبه سایت در گوگل را چگونه بدست آوریم؟

 یکشنبه 05 فروردین 1397

رتبه بندی سایت در گوگل از اهمیت بالایی برای مدیران سایت ها برخوردار است و به جرات می توان گفت که رنک سایت در گوگل از مهمترین فاکتورهای موفقیت سایت به حساب می آید. در نظر داشته باشید که گوگل یک امتیاز مشخص برای سایت ها ندارد و رتبه بندی خود را بر اساس فاکتورهای مختلف محاسبه می کند، به همین دلیل نمی توان اعتبار و امتیاز یک وب سایت را صرفا بر اساس یک رتبه تخمین زد.

برخی از رتبه هایی که برای گوگل اهمیت دارد، عبارتند از:

  • امتیاز پیج رنک: امتیاز پیج رنک بر اساس بک لینک های خارجی برای هر صفحه اینترنتی بدست می آید و یکی از فاکتورهای مهم رتبه بندی گوگل است. گوگل بر اساس لینک های خارجی کیفیت سایت را تخمین میزند. برای کسب اطلاعات بیشتر این مقاله را مطالعه کنید: پیچ رنک چیست
  • امتیاز سرعت سایت (Google pagespeed) : این فاکتور سرعت لود صفحات اینترنتی را بررسی میکند و بر اساس سرعت لود شدن صفحات برای کاربر به هر صفحه امتیاز میدهد.
  • امتیاز chrux : chrux مخفف تجربه کاربری در کروم است و گوگل بر اساس دو فاکتور FID که مخفف تاخیر اولیه ورود محتوا و FCP که مخفف اولین مشاهده صفحه توسط کاربر است با استفاده از مرورگر کروم به صفحات اینترنتی امتیاز می دهد.
  • رتبه کلمات کلیدی در گوگل: رتبه کلمات کلیدی در گوگل به طور مداوم در حال تغییر است و با توجه به امتیاز صفحات شما و رقبا مشخص می شود.
  • میزان اسپم بودن سایت: میزان اسپم بودن در گوگل بر اساس یک فاکتور مشخص انجام نمی شود و به فاکتورهای زیادی مرتبط است. به عنوان مثال الگوریتم پنگوئن بر اساس لینک های خارجی، پاندا بر اساس محتوا، الگوریتم پیج لایوت بر اساس تصاویر و چیدمان سایت، E-A-T بر اساس تخصص و اعتبار نویسنده و سایر الگوریتم های ضد اسپم گوگل بر اساس فاکتورهای مورد نظر خود این میزان را اندازه گیری می کنند. بنابراین یک امتیاز مشخص برای اسپم بودن سایت وجود ندارد و سایت هایی مانند سایت moz که فاکتور spam score را ارائه می دهند، صرفا تخمینی از این موضوع می زنند که با واقعیت فاصله زیادی دارد.
  • فاکتورهای رتبه بندی گوگل: فاکتورهای رتبه بندی گوگل بیش از 200 فاکتور هستند که برای هر صفحه اینترنتی به ازا هر کلمه کلیدی که کاربر جستجو می کند به طور مجزا محاسبه می شوند.

چرا رتبه سایت در گوگل مهم است؟

ورودی سایت های اینترنتی از گوگل از اهمیت بالایی برخوردار است و گوگل می تواند منبع ورودی مناسبی به سایت شما باشد. اکثر سایت های موفق در دنیا بیش از 40% ورودی خود را از طریق سئو بدست می آورند و با توجه به رایگان بودن این منبع ترافیک، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. در نظر داشته باشید که سایت بدون بیننده اهمیت و ارزشی ندارد. بنابراین بررسی فاکتورهای مختلف رتبه بندی گوگل به شما کمک می کند تا بتوانید وضعیت سایت خود در گوگل را بهبود دهید.

چگونه از تغییر رتبه های سایت خود مطلع شویم

رتبه های گوگل همواره در حال تغییر هستند، برخی از این تغییرات به صورت طبیعی انجام می شود و برخی دیگر با توجه به الگوریتم های هوش مصنوعی گوگل و الگوریتم رنک برین صورت می گیرد. به همین دلیل مدیران سایت های اینترنتی باید از اینگونه تغییرات مطلع شوند و اگر مشکلی در سایت بوجود آمده است به سرعت نسبت به آن عکس العمل نشان دهند. استفاده از نرم افزار آنلاین جت سئو کمک زیادی به صرفه جویی زمان شما در این مورد میکند.

جت سئو چگونه کار میکند؟

جت سئو یک نرم افزار موبایل است که با توجه به اطلاعات کلمات کلیدی که شما در آن وارد می کنید، به صورت خودکار رتبه های سایت شما را رصد کرده و به شما گزارش ارسال میکند. جت سئو امکانات دیگری مانند رصد کردن رتبه الکسا، نمایش کد html صفحات، مشخص کردن اطلاعات whois و... را نیز دارد. این نرم افزار کاملا رایگان بوده و در حال حاضر برای گوشی های اندروید قابل نصب است.

چگونه رتبه سایت خود در گوگل را بهبود دهیم؟

برای بهبود رتبه سایت در گوگل باید عوامل سئو را در سایت خود رعایت کنید، عوامل سئو فاکتورهایی هستند که گوگل و سایر موتورهای جستجو بر اساس آن به صفحات اینترنتی امتیاز می دهند. فاکتورهای سئو شامل سئو داخلی و سئو خارجی می شوند. سئو داخلی شامل ساختار سایت، خروجی قالب، ارتباط میان صفحات، سرعت لود صفحات، نحوه نمایش در موبایل، تجربه کاربری، محتوای صفحات و... است. سئو خارجی شامل قدمت سایت، لینک های ورودی، شبکه های اجتماعی، اعتبار برند و... می باشد.

رنکینگ سایت چیست؟

رنکینگ سایت عبارت است از اعتبار و امتیازی که گوگل به سایت های اینترنتی می دهد. در گذشته این امتیاز با معیار پیج رنک مشخص می شد و بر این اساس اندازه گیری می شد. اما گوگل به مرور زمان تصمیم گرفت که نمایش پیج رنک را از تولبار خود حذف کند، دلیل این موضوع سو استفاده مدیران سایت ها در زمینه خرید و فروش لینک اعلام گردید. به همین دلیل با وجود اینکه یکی از پارامترهای بسیار مهم گوگل برای رتبه بندی سایت های اینترنتی کماکان پیج رنک است، اما گوگل این امتیاز را به مدیران سایت ها نمایش نمی دهد. پیج رنک گوگل بر اساس امتیاز لینک های ورودی به سایت مشخص می شود.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha