کسب و کارهای اینترنتی پس از رفع تحریم ها

 شنبه 03 بهمن 1394

در روزهای اخیر صحبت های زیادی درباره رفع تحریم های بین المللی و عواقب آن برای کسب و کارهای اینترنتی انجام شده است. پس از برداشتن تحریم ها علیه ایران، چه اتفاقی برای کسب و کارهای اینترنتی رخ خواهد داد؟ آیا ورود  شرکت­های خارجی به ایران، کسب و کارهای اینترنتی را تهدید می­کند و باعث تعطیلی آنها خواهد شد؟ آیا امکان صادرات نرم افزار و تعاملات بیشتر نرم افزاری ایجاد خواهد شد؟ چه تغییری در درآمد وب سایت­های اینترنتی بوجود خواهد آمد؟

سوالاتی از این قبیل در ذهن بسیاری از فعالان وب در ایران شکل گرفته است که به دنبال پاسخ آنها هستند. قطعا پیش بینی آینده کار ساده ای نیست، اما با بررسی وضعیت فعلی و مقایسه آن با وضعیت جهانی می­توان به نتایج مناسبی دست یافت. این موضوع را می­توان به صورت زیر طبقه­بندی کرد:

گروه اول: کسب و کارهای اینترنتی که در حال حاضر فعال هستند

اینگونه سایت­ها قطعا باید کیفیت کاری خود را بهبود دهند تا بتوانند در آینده با رقبای بین المللی و حرفه­ای رقابت کنند، به عنوان مثال ورود آمازون به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی دنیا به ایران می­تواند تهدیدی جدی برای فروشگاه­های اینترنتی باشد. برخی از مواردی که می­تواند به اینگونه سایت­ها کمک کنند عبارتند از:

  • فعالیت بیشتر در زمینه برندسازی و ارتباط بیشتر با مشتریان: راه اندازی باشگاه مشتریان، فعالیت مداوم و ارتباط نزدیک با مخاطبین در شبکه های اجتماعی و ارائه خدمات پس از فروش مناسب باعث می­شود وفاداری مشتریان به برند شما بیشتر شود.
  • بهبود تجربه کاربری: ایجاد نسخه واکنشگرا برای وب سایت، ساده کردن فرآیند خرید، راهنمایی کاربران در زمان خرید و کاربرپسند کردن تمام مراحل فرآیندهای فروش اینترنتی تجربه کاربری سایت را بهبود می­بخشد.
  • بهبود وضعیت سایت در موتورهای جستجو: بهبود رتبه سایت در موتورهای جستجو و انجام فعالیت در زمینه سئو می­تواند بازدید هدفمند بیشتری را به سمت شما هدایت کند و ریسک فروش شما را کاهش دهد.
  • بهبود فرآیندها: بهبود فرآیندهای کاری و سیستم سازی مناسب در جهت کاهش هزینه­ها و نهایتا ارائه محصولات با قیمت و کیفیت مناسب به کاربران امکان پیروزی در بازار رقابتی را به شما خواهد داد.

گروه دوم: متخصصین نرم افزار که به دنبال کسب درآمد هستند

 

رفع تحریم ها، امکان بسیار مناسبی برای کسب درآمد بیشتر در اختیار این افراد قرار خواهد داد. درآمد متخصصین نرم افزار خارج از ایران بسیار بیشتر است و وجود وب سایت­هایی مانند freelancer.com و upwork.com که امکان قبول پروژه­های نرم افزاری از سراسر دنیا را برای برنامه نویسان فراهم می­کنند، تاثیر بسیار زیادی در گسترش و رشد صنعت نرم افزار خواهد داشت.

از طرف دیگر وب سایت هایی که در زمینه کسب درآمد از اینترنت فعالیت می­کنند، مانند clickbank.com که به فروش محصولات الکترونیکی می­پردازد این امکان را برای فعالان حوزه وب در ایران مهیا می­کنند تا با فروش این محصولات درآمد مناسب کسب کنند.

یکی از بهترین سیستم­ها در این زمینه google adsence است، نحوه کار ادسنس به این صورت است که مدیران سایت­های اینترنتی کد بنر تبلیغاتی را که از طریق گوگل دریافت می­کنند در سایت خود قرار می­دهند. گوگل بر اساس محتویات صفحه، بنر تبلیغاتی را که دیگران به گوگل سفارش داده­اند را نمایش خواهد داد و در صورتی که کاربران بر روی بنر تبلیغاتی کلیک کنند، بخشی از درآمد آن به حساب مالک سایت منظور می­شود. استفاده از این سیستم این ریسک را دارد که بنر تبلیغاتی رقبا در سایت شما نمایش داده شود، اما اگر سایت شما حالت اطلاع رسانی دارد یا نگرانی در این زمینه ندارید، گوگل ادسنس می­تواند درآمد بسیار مناسبی برای شما ایجاد کند.

گروه سوم: افرادی که به دنبال راه اندازی کسب و کار جدید هستند

در صورتی که ایده­های جدیدی دارید و می­خواهید آن را عملی کنید، بهتر است قبل از شروع کار تحقیقات بیشتری در مورد رقبای غیر ایرانی که ممکن است داشته باشید انجام دهید و از طرف دیگر ایده خود را از جنبه تکنولوژی و نحوه پیاده سازی بررسی کنید. مناسب بودن ایده به تنهایی کافی نیست و نحوه پیاده سازی آن اهمیت بیشتری دارد. بنابراین لازم است که در زمان انجام پروژه با متخصصین UX (تجربه کاربری) و SEO (بهینه سازی سایت) مشورت کنید تا نهایتا پروژه شما با کیفیت مناسبی انجام شود.

گروه چهارم: افرادی که محصولات و خدمات غیر اینترنتی دارند

اینگونه افراد می­توانند از اینترنت به عنوان بستری برای بازاریابی و تبلیغات استفاده کنند. رفع تحریم­ها این امکان را در اختیار آنها خواهد گذاشت که به طور مستقیم از سیستم­های تبلیغات در موتورهای جستجو و شبکه­های اجتماعی استفاده کنند. تبلیغات در شبکه­های اجتماعی و گوگل، تاثیر بسیار زیادی در رشد کسب و کارهای سنتی و غیر اینترنتی خواهد داشت.

نتیجه گیری

رفع تحریم­ها باعث ایجاد رقابت بیشتر در کسب و کارهای اینترنتی خواهد شد و این موضوع باعث می­شود که کیفیت ارائه خدمات و محصولات از طریق اینترنت بهبود یابد و نهایتا به نفع مصرف کننده نهایی خواهد بود. همچنین این امکان برای متخصصین و کسب و کارهای داخل ایران هست که از طریق تعامل با شرکت­های خارج از ایران و همچنین استفاده از سیستم­های کسب درآمد بین المللی، درآمد بیشتری کسب کنند و کسب و کار خود را رونق دهند.

 

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha