چگونه یک شرکت سئو مناسب پیدا کنیم؟

 دوشنبه 18 مهر 1401

زمانی که قصد برونسپاری خدمات سئو را دارید، انتخاب شرکت سئو مناسب می‌تواند موفقیت شما را تضمین کند. انتخاب مناسب می‌تواند باعث موفقیت شما در رقابت با دیگران شود و یک انتخاب نادرست می‌تواند زمان و هزینه شما را به هدر دهد. در این مقاله قصد دارم شما را با فاکتورهای مهمی که باید در انتخاب در نظر بگیرید آشنا کنم تا نهایتا بتوانید شرکت مناسبی را برای انجام خدمات سئو خود انتخاب کنید.

بهتر است خدمات سئو را به یک شرکت سئو یا فریلنسر برونسپاری کنیم یا خودمان تیم تشکل دهیم؟

اکثر مدیران سایت های اینترنتی به خوبی می دانند که سئو و بهینه سازی سایت اهمیت بسیار بالایی در موفقیت کسب و کار آنها دارد. به همین علت همواره بر سر دوراهی می مانند که بهتر است خودمان تیم سئو تشکیل دهیم یا اینکه این کار را به شرکت های دیگر واگذار کنیم؟ در مقالات قبلی که در سایت رضا شیرازی نوشته ام، به طور مفصل به این مورد پرداختم و در مقاله بهتر است سئو را خدمان انجام دهیم یا آن را برونسپاری بکنیم به مقایسه نتیجه گیری بهتر در برونسپاری سئو یا انجام آن در داخل تیم شرکت پرداختم.
سئو علمی است که هر روز دچار تغییر می شود و بخصوص در مواردی که رقابت کاری بالا باشد، نیاز دارید که همواره خود را بروز نگهدارید و با سایت های دیگر رقابت کنید. به همین جهت اگر رقابت کاری شرکت شما کم باشد، شاید استخدام نیرو جواب کار شما را بدهد اما اگر رقابت سنگینی دارید، ناچار هستید که تیم سئو برای شرکت خود ایجاد کنید که بعضا هزینه زیادی به شما تحمیل خواهد کرد و ممکن است نتیجه خوبی هم در بر نداشته باشد. به همین جهت معمولا پیشنهاد می شود که فعالیت در زمینه سئو سایت خود را به شرکت هایی که در این زمینه کار می کنند برونسپاری کنید.

شاید اگر حالت های زیر را در نظر بگیریم، بهتر می توانیم نتیجه گیری کنیم:

 • کسب و کار شما شخصی است یا شرکت بسیار کوچکی دارید که رقابت زمینه کاری آن بسیار کم است: در این حالت بهتر است که به دنبال آموزش سئو باشید و خودتان سئو را یادبگیرید، با توجه به زمینه کاری کم رقابت اگر فرصت فعالیت در این زمینه را دارید، می توانید تا حدودی نتیجه بگیرید و این موضوع باعث رونق کسب و کار شما خواهد شد. 
 • کسب کار شما یک کسب و کار متوسط با رقابت زیاد است: در چنین حالتی خودتان فرصت کار کردن بر روی سئو را ندارید و همچنین اگر فردی را در این زمینه استخدام کنید، چون کسب و کار اصلی شما با موضوع سئو متفاوت است، قطعا از نظر فنی نمی توانید با شرکت هایی رقابت کنید که تیم تخصصی سئو دارند و بر روی موارد مختلف این حوزه تسلط دارند و استخدام فرد متخصص در این زمینه نیز کار ساده ای نیست. اما اگر فعالیت های سئو خود را برونسپاری کنید، علاوه بر اینکه هزینه کمتری انجام می دهید، نتیجه بهتری خواهید گرفت! زیرا شرکت های سئو علاوه بر اینکه روندهای مختلف این حوزه را تحلیل می کنند، همواره بروز هستند و نتیجه بهتری را برای شما رقم خواهند زد.
 • کسب و کار بسیار بزرگی دارید: در این حالت هم بهتر است به شرکت های سئو مراجعه کنید، به همان دلایلی که در آیتم قبلی توضیح دادم.
 • کسب و کار بسیار بزرگی دارید که به صورت آنلاین فعالیت می کند: در چنین حالتی بهتر است برای شرکت خود تیم سئو ایجاد کنید. این اتفاق برای سایت هایی مانند دیجی کالا و... مناسب است و از طرف دیگر باز هم توصیه می شود که این شرکت ها از تیم های تخصصی این حوزه مشاوره بگیرند.

چرا انتخاب شخص یا شرکتی که برای شما کار سئو انجام می دهد بسیار مهم است؟

با توجه به موارد فوق، در بسیاری از موارد بهتر است که خدمات سئو را واگذار کنیم، حال این سوال مطرح می شود که کدام شرکت را برای انجام خدمات سئو انتخاب کنیم تا بهترین نتیجه را در این زمینه بگیریم و چرا این انتخاب بسیار مهم است. انتخاب شرکت سئو بسیار اهمیت بالایی در رشد کسب و کار آنلاین شما دارد زیرا شرکت های سئو می توانند برای شما استراتژی رشد مشخص کنند و استراتژی مشخص شده برای رشد کسب وکار شما و کلمات کلیدی که از گوگل ورودی میگیرید در نوع مخاطب و مشتریانی که از گوگل دریافت میکنید بسیار تاثیر گذار است.

از طرف دیگر، برخی از شرکت ها بر اساس روش های سئو سیاه کار میکنند و همین موضوع باعث می شود که در دراز مدت لطمات زیادی به کسب و کار شما وارد گردد. بنابراین یک انتخاب نامناسب در زمینه شرکت های سئو می توانید لطمات جبران ناپذیری به کسب و کار شما در حوزه اینترنت وارد کند و یا شما را از بدست آوردن بخش بزرگی از بازار آنلاین محروم سازد.

نحوه انجام خدمات توسط شرکت های سئو

نکته قابل توجه و مهمی که باید به آن توجه کرد این است که نحوه انجام خدمات سئو توسط شرکت های مختلف با هم تفاوت دارد. بنابراین قبل از انتخاب یک شرکت، باید مطمئن شوید که خدمات سئو را به چه صورت انجام می دهند و آیا این موضوع با نیازها و اهداف شما همخوانی دارد یا خیر. انواع خدماتی که شرکت های سئو به مشتریان ارائه می دهند عبارتند از:

 1. خدمات سئو تضمینی به ازا کلمات کلیدی: این روش در دنیای امروز کاملا منسوخ شده است. دلیل اول این است که هیچ شرکتی نمیتوانید به شما تضمین رتبه کلمات کلیدی ارائه دهد، چون نتایج توسط گوگل تعیین میشوند و الگوریتم ها تغییر میکنند و از سوی دیگر رقبا هم در حال فعالیت هستند. از سوی دیگر فعالیت بر روی کلمات کلیدی محدود نتیجه مناسبی برای شما ایجاد نخواهد کرد.
 2. خدمات سئو به صورت مشاوره: در بسیاری از مواقع کارفرما در نظر دارد که یک تیم داخلی داشته باشد و خدمات سئو را به صورت مشاوره دریافت نماید. در نظر داشته باشید که در چنین حالتی نظارت بر روند اجرای کار اهمیت بسیار بالایی دارد و مشاور تعهد و مسئولیتی نسبت به اجرای صحیح فرآیند و گرفتن نتیجه ندارد.
 3. برطرف کردن مشکلات فنی: در این نوع از قراردادها مجری صرفا مشکلات سئو را برطرف میکند و تعهدی نسبت به نتیجه ندارد. چنین قراردادهایی معمولا به نتیجه مطلوب نخواهند رسید.
 4. خدمات سئو به صورت قرارداد سالیانه: معمولا چنین قراردادهایی با یک هدف مشخص منعقد می‌شوند، شرکت سئو متعهد میگردد که در طول قرارداد به شما گزارش ماهانه ارائه دهد و روند پیشرفت کار را در طول قرارداد بررسی خواهید کرد. در صورتی که اهداف شما به طور مشخص تعیین شوند و گزارش شفاف دریافت کنید، این روش بهترین نوع قراردادهای سئو است.

در حال حاضر بیشترین نوع قراردادها از نوع اول و چهارم هستند. همانطور که در توضیحات اشاره کردم، نوع اول بدترین نوع قرارداد است که معمولا به دعواهای حقوقی می‌انجامد و نوع چهارم حالت شفاف و مناسب قراردادهای سئو است.

چگونه یک شرکت سئو مناسب پیدا کنیم؟

برای اینکه بتوانید یک شرکت سئو خوب پیدا کنید، بهتر است موارد زیر را در نظر بگیرید:

 • آیا این شرکت در کلماتی مانند "سئو" ، "بهینه سازی سایت" ، "سئو سایت" و... رتبه ای در گوگل دارد؟ اگر شرکتی نتوانسته باشد برای خودش در این زمینه کاری بکند و در هیچ یک از این کلمات رتبه ای در گوگل ندارد، احتمال اینکه بتواند برای شما کاری انجام دهد بسیار کم است.
 • آیا این شرکت مشتریان موفق دارد؟ با بررسی مشتریان شرکت سئو کار و بررسی رتبه مشتریان این شرکت در گوگل می توانید کیفیت انجام خدمات شرکت های مختلف را محک بزنید.
 • آیا از روش های سئو سفید برای انجام خدمات سئو استفاده می شود؟ شرکت هایی که اصول کاری آنها صرفا بر اساس خرید بک لینک و انجام خدماتی است که مطابق با راهنمای گوگل نیست، معمولا فعالیت سئو را به صورت درازمدت برای شما انجام نمی دهند و بر مبنای رتبه گرفتن بر روی کلمه خاصی با شما قرارداد منعقد می کنند و پس از انجام کار ضمانتی برای ادامه فعالیت یا بهبود وضعیت سایت قبول نمی کنند، بسیاری از روش های سئو که به اصطلاح به آنها سئو کلاه سیاه می گویند بر اساس مواردی بنا شده که گرچه ممکن است در کوتاه مدت نتیجه بدهند اما در درازمدت باعث اسپم شناخته شدن سایت شما می شوند و برای فعالیت سایت شما بسیار مضر هستند.
 • آیا خدمات سئو داخلی نیز بر روی سایت شما انجام می شود؟ خدمات سئو داخلی شامل تحلیل موارد فنی داخل سایت، بهبود محتوا و استراتژی برای تولید محتوای جدید است. شرکت هایی که از روش های صحیح سئو استفاده می کنند بیش از اینکه به سئو خارجی بپردازند بر سئو داخلی تمرکز دارند.
 • آیا شفافیت لازم در خدمات سئو وجود دارد؟ بسیاری از افراد و شرکت های فعال در زمینه سئو شفافیت لازم در این زمینه را ندارند و اغلب آنها می گویند ما کار جادوگری انجام می دهیم و گزارشی از فعالیت های انجام شده و نتایج بدست آمده در اختیار شما نمی دهند. اینگونه از سئو کارها خیلی قابل اطمینان نیستند و در برخی از مواقع باید نگران استفاده از روش های سئو سیاه در پروژه های خود باشید.
 • آیا به بهینه سازی نرخ تبدیل هم به غیر از سئو پرداخته می شود؟ رتبه های گوگل مخاطب را به سمت شما هدایت می کنند، اما اینکه بتوانید از این مخاطب نتیجه لازم را بدست آورید به بهینه سازی نرخ تبدیل در سایت شما برمیگردد، عواملی مانند محتوا، گرافیک، سرعت لود، استفاده از متن های مناسب، اعتماد زایی و... تاثیر زیادی در این زمینه دارند که بهتر است افرادی که در حوزه سئو برای شما فعالیت می کنند به این موارد هم بپردازند تا نهایتا نتیجه مناسب برای شما ایجاد شود.
 • بررسی نمونه قرارداد: بررسی نمونه قراردادهای شرکت های سئو به شما کمک خواهد کرد که دید بهتری نسبت به عملکرد آن شرکت داشته باشید. بررسی تعهدات کارفرما و مجری و نحوه ارائه گزارش کار اهمیت بسیار بالایی در قراردادها دارد. در نظر داشته باشید که تضمین رتبه کلمه کلیدی کاری غیرممکن است و اگر شرکتی چنین ادعایی دارد، صرفا به دنبال فریب دادن مشتری و اغوا کردن او است. از شرکت های سئو بخواهید که قبل از قرارداد تحلیل و بررسی اجمالی روی سایت شما داشته باشند و به شما برنامه مشخص برای انجام خدمات سئو ارائه دهند.

با توجه به موارد فوق و بررسی آنها می توانید یک شرکت حرفه ای در زمینه سئو را برای فعالیت خود انتخاب کنید. در نظر داشته باشید که سئو هزینه نیست و یک نوع سرمایه گذاری محسوب می‌شود و به همین جهت انتخاب شرکت های مناسب در این زمینه که سابقه مناسب فعالیت در این زمینه را نیز دارند مانند سئو 24 می تواند به شما کمک بزرگی در رشد کسب و کاری که دارید بکند.

روش کاری افرادی که کار بهینه سازی سایت را انجام می دهند نیز بسیار اهمیت دارد، اینکه شفافیت لازم در انجام کار وجود دارد یا خیر؟ برنامه ریزی توسعه کلمات کلیدی چگونه انجام می شود و بر چه اساسی صورت می پذیرد؟ بیشتر فعالیت ها بر روی سئو خارجی انجام می شود یا سئو داخلی؟ آیا صرفا به موضوعات مرتبط با سئو پرداخت می شود یا بهینه سازی نرخ تبدیل و بهبود فرآیندهای آن نیز مورد مطالعه و بررسی قرار میگیرد؟

بهترین شرکت سئو در ایران

شرکت های سئو خدمات مختلفی را ارائه می دهند و یکی از مزایایی کار کردن با آنها تجربه مناسبی است که در انجام دادن پروژه های مختلف سئو دارند. به عنوان مثال یک شرکت سئو ممکن است تجربه بالایی در انجام پروژه های خبری داشته باشد و شرکت دیگر بیشتر در زمینه سلامت و پزشکی فعالیت کرده باشد. از سوی دیگر روند اجرای فعالیت های سئو هم با هم متفاوت است، به عنوان مثال ممکن است تاکید و تمرکز یک شرکت بر روی سئو داخلی باشد و شرکت دیگری تمرکز خود را بر روی سئو خارجی گذاشته است. احتمال اینکه مجموعه ای در تمام حوزه ها تجربه بالایی داشته باشد و در همه فرآیندها بتواند عالی باشد کم است. از سوی دیگر نحوه ارتباط با مشتری، گزارش دهی، درک نیازهای مشتری و... اهمیت بسیار بالایی دارند.
در واقع شرکت های مختلف سئو، هر کدام نقاط ضعف و قدرت نسبت به یکدیگر دارند و مفهومی به نام بهترین شرکت سئو در ایران یا جهان وجود ندارد!

نتیجه گیری

با بررسی نیازها و اهداف خود، نحوه انجام خدمات توسط شرکت های مختلف، بررسی نمونه کارها و نحوه تعامل آنها میتوانید شرکت مناسب را برای خدمات سئو خود انتخاب کنید. همه این عوامل به شما کمک می کنند تا بتوانید بهترین نتیجه ممکن را از انتخاب خود ببرید. لطفا اگر پیشنهاد یا نظری دارید که میتوان به موارد فوق اضافه کرد، در بخش نظرات آن را درج کنید.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha