چگونه توانستیم تمام رتبه های ده صفحه اول گوگل را تسخیر کنیم!

 پنجشنبه 18 آبان 1396

شرکت های نرم افزاری پس از مدتی که فعالیت محصولاتشان می گذرد، اطلاعات آنها را افشا می کنند. دلیل این موضوع این است که در دنیای مجازی هر فعالیتی تاریخ انقضایی دارد و دنیا به سرعت در حال تغییر است. به عنوان مثال شرکت مایکروسافت، زمانی بزرگترین منبع درآمدی که داشت از طریق فروش سیستم عامل DOS تامین می شد، اما با گذشت زمان و ارائه سیستم عامل ویندوز به بازار، سیستم عامل داس محبوبیت خود را از دست داد و مایکروسافت نیز پس از چند سال سورس کد سیستم عامل داس را منتشر کرد تا علاقمندان به حوزه نرم افزار بتوانند با مطالعه آن نکات لازم را یاد بگیرند.

این موضوع نه تنها در دنیای نرم افزار صادق است بلکه در مورد سئو نیز صدق می کند، همانطور که می دانید سئو یک علم تجربی است و هر شخص یا شرکتی بر اساس آزمایش هایی که انجام می دهد سعی می کند عملکرد واقعی گوگل و الگوریتم های آن را تخمین بزند و به نتایج قطعی دست پیدا کند. بسیاری از فاکتورهای سئو در طول زمان حساسیت خود را از دست می دهند و دیگر کاربردی ندارند، به عنوان مثال در سال 2006 اگر کلمات متن را بولد می کردید در گرفتن رتبه در گوگل تاثیر داشت، یا اگر کلمات کلیدی Anchor text را لینک می دادید تاثیر بسیار زیادی داشت، در آن سالها کمتر کسی از تاثیر بالای این کارهای ساده خبر داشت و به همین دلیل کمتر مطلب آموزشی در این زمینه ها یافت می شد اما به مرور اینگونه مسائل اهمیت خود را از دست دادند و حتی دیگر تاثیری در سئو هم نداشتند.

بسیار خوشحالم که در سال های اخیر توانسته ام مطالب آموزشی مناسب و به روزی را در زمینه سئو در اختیار علاقمندان قرار دهم و این موضوع باعث شده است که سئو کارهای حرفه ای تری را در ایران داشته باشیم که رقابت با آنها جذابتر از گذشته است. رقابت درمحیطی که رقیب قدر وجود نداشته باشد لذت بخش نیست، ضمن اینکه انرژی مثبتی که از علاقمندان به سئو در این روزها دریافت می کنم به من انگیزه چندین برابری برای گسترش فعالیت های آموزشی را می دهد.

متفاوت باشید تا نتیجه بگیرید

نکته جالب اینجاست که هر چقدر متفاوت بهتر نتیجه می گیرید. اگر شما هم مانند بقیه رفتار کنید، مخاطب شما تفاوتی بین شما و دیگران نمی بیند. امروزه افراد و شرکت های زیادی هستند که می خواهند با تقلید از مجموعه های وب 24 و سئو 24 خود را مطرح کنند و این تصور را دارند که اگر مقلد ما باشند موفق می شوند، در حالیکه هر شخصی باید راه خودش را برود و مخاطب امروز باهوش است و تفاوت جنس اصل و تقلبی را خوب می فهمد و درک می کند. بنابراین در درجه اول خودتان باشید و در درجه دوم متفاوت باشید و از دیگران تقلید نکنید!

در آزمایشی که در این مطلب توضیح خواهم داد، الگوی جدیدی را طراحی و تعریف کردیم تا بتوانیم آزمایش جذابی را در کلمه ای نه چندان رقابتی و فصلی آزمایش کنیم.

آزمایش های سئو

ما در مجموعه وب 24 در سال های اخیر، آزمایش های زیادی انجام داده ایم که هر کدام به نوبه خود نتایج جالبی به همراه داشته است. مدتی بود که آزمایشگاه وب 24 فعالیت کمتری داشت اما در ماه های اخیر برنامه ریزی های خوبی جهت گسترش آن انجام داده ایم. به عنوان مثال یکی از آزمایش هایی که من در کلاس های آموزش سئو که از سال 90 تا به حال برگزار کرده ام انجام می دادم، مسابقه سئو بین علاقمندان بود و با اندازه گیری فاکتورهای گوگل به نتایج جالبی دست پیدا می کردیم. برای نمونه می توانید عبارت گیداریس را در گوگل جستجو کنید تا با نتایج گوگل در این زمینه و فعالیتی که دانشجویان دوره های سئو انجام می دادند بیشتر آشنا شوید.

چگونه توانستیم 10 صفحه اول گوگل را تسخیر کنیم؟

در این مقاله می خواهم موضوع و برنامه ریزی یکی از آزمایش های ما در وب 24 را که مربوط به انتخابات شواری شهر سال 92 بود برای شما بازگو کنم. ما در سال 92 تصمیم گرفتیم یک سیستم سایت ساز راه اندازی کنیم و با ایجاد الگوهای محتوایی متنی در سایت منتشر و تولید کنیم که بتواند بر روی مجموعه کلمات کلیدی گسترده نتیجه بگیرد.

برخی از شرایط آزمایش:

  • سایت کاملا تازه تاسیس بود
  • هیچگونه بک لینک ورودی به سایت گرفته نشد
  • الگوی محتوایی برای تمامی صفحات هدف تعیین شد
  • فاصله تولید محتوا و افزایش جستجوی گوگل حدود 30 تا 45 روز بود

منظور از الگوی محتوایی این است که ما برای هر صفحه استانداردی را تعریف کردیم که شامل اطلاعات در مورد شهر مورد نظر، استانداردهای طراحی سایت و ... بود. پس از تکمیل محتوای اولیه سایت به گوگل معرفی گردید، چگالی کلمات کلیدی در سایت با کلمه کلیدی هدف ما کاملا همخوانی داشت (طراحی سایت نماینده شورای شهر) و این موضوع برخلاف سایر وب سایت هایی بود که این موضوع را به عنوان یک خدمت در سایت خود معرفی می کردند. محتوا در زمان کوتاهی تکمیل گردید و سایت برای ایندکس گوگل ارسال شد.

نکته قابل توجهی که در مورد این آزمایش وجود داشت، فصلی بودن جستجو و همچنین رقابت متوسط رو به پایین برای این کلمه کلیدی بود. در واقع در عرض مدت کوتاهی جستجوی عبارت "طراحی سایت نماینده شورای شهر" افزایش پیدا می کرد و پس از آن جستجو متوقف می شد و وب سایت هایی نتیجه مناسب می گرفتند که بتوانند در همین زمان کوتاه در نتایج گوگل مشاهده شوند.

ما سایت را تکمیل کردیم و آزمایش را شروع کردیم: نتیجه فوق العاده بود... ما توانستیم 110 نتیجه اول گوگل را در کلمه کلیدی هدف از آن خود کنیم! در واقع تمام نتایج ده صفحه اول گوگل در زمان کوتاهی متعلق به ما بودند. در تصویر زیر می توانید نتیجه کار را پس از گذشت حدود 4 سال از این آزمایش مشاهده نمایید.

 

آزمایش سئو - رضا شیرازی

در حال حاضر که حدود چهار سال از این آزمایش گذشته است، هنوز هم 41 نتیجه اول گوگل مربوط به سایت آزمایشی ما یعنی sitedesign123.ir است. الگوی محتوایی که در این سایت به کار برده شده است، تاثیر قابل توجهی در نتیجه گیری داشت و همچنین ساختار و معماری محتوایی که به کار بردیم.

برخلاف تصور بسیاری از افراد، بدون استفاده از حتی یک بک لینک توانسته ایم به این نتیجه دست پیدا کنیم، در حالیکه رقبای دیگر علی رغم تلاشی که داشتند از صفحه 12 به بعد قرار گرفتند.

جمع بندی

بسیاری از اتفاقات و مقالات آموزشی که در مورد سئو منتشر می شوند، بر اساس فرضیات اولیه بوده و جنبه علمی ندارند. به همین دلیل یک سئو کار حرفه ای لازم است که همواره بتواند شرایط مختلف را آزمایش کرده و با در نظر گرفتن رفتارهای موتورهای جستجو و شرایط آزمایشگاهی نتیجه گیری های مناسب انجام دهد. فعالیت در زمینه سئو هرگز پایانی ندارد و برخلاف تصور خیلی از افراد سئو آنطور که به نظر می رسد ساده نیست.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha