چگونه جایگاه و رتبه کلمات کلیدی سایت خود در گوگل را پیدا کنیم؟

 یکشنبه 08 اسفند 1395

جایگاه کلمات کلیدی در گوگل هر روز جابجا می شود و این جابجایی باعث می شود که کاربران مختلف تمایل به دنبال کردن رتبه کلمات کلیدی خود داشته باشند. دنبال کردن جایگاه کلمات به صورت دستی، کاری سخت، تکراری و زمان بر است، به همین دلیل بسیاری از مدیران سایت ها، هر روز زمان زیادی برای این کار می گذارند و از طرف دیگر، به دلیل مشغله کاری زیاد ممکن است نتوانند تمام کلمات کلیدی خود را رصد کنند.

بررسی رتبه کلمات کلیدی در سرچ کنسول گوگل

ابزار سرچ کنسول گوگل در گزارش Performance این امکان را برای مدیران سایت‌ها مهیا کرده است که هر روز رتبه‌های سایت خود را رصد کنند. این ابزار در بازه‌های زمانی مشخص، گزارش آمار جستجو، کلیک، نرخ کلیک و رتبه متوسط سایت را ارائه می دهد. نمونه خروجی ابزار سرچ کنسول را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده نمایید:

رتبه های کلمات کلیدی در ابزار سرچ کنسول گوگل

نکته ای که در آمار فوق وجود دارد این است که رتبه هر کلمه کلیدی بر اساس بازه زمانی، مکان، دستگاه کاربر جستجو کننده (موبایل / دسکتاپ) و... متفاوت است. بنابراین آمار نمایش داده شده توسط سرچ کنسول نمی تواند تغییرات روزانه را به ما نمایش دهد و از سوی دیگر، اگر ما بخواهیم رتبه سایت خودمان در مکان خاصی را بررسی کنیم، چنین امکانی را نداریم.

چرا باید از ابزارهای رصد کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

رصد کردن کلمات کلیدی می‌تواند مزایای زیادی برای ما داشته باشد، از جمله:

 • صرفه جویی در زمان و هزینه
 • مشخص شدن تغییرات ناگهانی در نتایج و کمک کردن به بررسی سریع نتایج
 • بررسی رتبه های مختلف سایت در شهرها و کشورهای مختلف
 • بررسی نتایج مختلف در موبایل و دسکتاپ
 • بررسی مشکلات صفحات فرود در نتایج گوگل
 • مقایسه رتبه سایت با رقبا و تحلیل و رصد وضعیت رقبا

بنابراین استفاده از ابزارها باعث خواهد شد که مزایای بسیار زیادی به نسبت حالت معمولی بدست آورید و در زمان و هزینه شما صرفه جویی قابل توجهی صورت بگیرد. بخصوص برای سایت های بزرگ که کلمات کلیدی زیادی دارند این صرفه جویی می تواند در حد آزاد شدن وقت چند کارمند آن سازمان باشد!

بهترین ابزار برای رصد رتبه کلمات کلیدی کدام ابزار است؟

بهترین ابزاری که من برای این کار پیشنهاد می‌کنم، ابزار جت سئو هست. جت سئو یک ابزار ایرانی است که توسط وب24 توسعه و پیاده سازی شده است. جت سئو امکانات بسیار گسترده ای دارد، از جمله ابزارهای مختلف و جذاب برای تحقیق کلمات کلیدی، رصد و بررسی رقبا، تحلیل مشکلات فنی و محتوایی، سرعت صفحات، دیده بان رقبا و...

استفاده از جت سئو به عنوان یک ابزار رصد و رهگیری رتبه کلمات کلیدی به شما این امکان را می دهد که علاوه بر بدست آوردن روزانه رتبه کلمات کلیدی خود در گوگل، اطلاعات جانبی بیشتری هم بدست آورید که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنم:

 1. بهبود صفحات فرود: جت سئو این امکان را به شما می دهد که با بررسی امتیاز صفحات فرود سایت خود در کلمات کلیدی مختلف، مشکلات صفحات سایت خود را برطرف کرده و نهایتا رتبه بهتری در گوگل کسب کنید!
 2. دیده بان رقبا: جت سئو رتبه سایت شما را با رقبا مقایسه کرده و جایگاه سایت شما در حوزه کاری که دارید را به شما نمایش می دهد. این امکان به شما اجازه می دهد که بدانید در کدام بخش ضعف دارید و در چه بخش هایی قدرتمند هستید. همچنین در جت سئو می توانید وضعیت سایت خودتان را با رقیب مقایسه کنید و در جهت بهبود قدم بردارید.
 3. مشخص کردن به روزرسانی های گوگل: جت سئو تغییرات رتبه کلمات کلیدی مختلف در ایران را رصد می کند و با مشخص کردن روزهایی که گوگل به روزرسانی داشته است. می توانید متوجه شوید که چه روزهایی به دلیل به روزرسانی گوگل تغییر رتبه داشته اید.
 4. نمایش رتبه کلمات کلیدی در مکان‌ها و دستگاه‌های مختلف: شما می توانید در هر مکان و با هر دستگاهی (موبایل / دسکتاپ) رتبه کلمات کلیدی خود در جت سئو را رصد کنید.
 5. رصد کردن تغییرات کلمات کلیدی و اطلاع رسانی: جت سئو تغییرات رتبه ها را به سرعت به شما اطلاع می دهد و اگر مشکلی برای سایت شما بوجود آمده باشد، مطلع خواهید شد.

همانطور که گفتم جت سئو امکانات بسیار زیادی دارد و بخش رصد رتبه کلمات کلیدی بخش بسیار کوچکی از امکانات این ابزار جامع سئو ایرانی است. نهایتا با استفاده از ابزارهای این حوزه هم در زمان و هزینه خود صرفه جویی می کنید و هم اینکه می توانید به مرور زمان با اطلاعاتی که از این ابزار دریافت می کنید وضعیت سئو سایت خودتان را بهبود دهید. در نظر داشته باشید که استفاده از ابزارهای مناسب در حوزه سئو می توانید رشد بسیار خوبی را تجربه کنید و در صورتی که نتوانید خودتان را با تغییرات تکنولوژی همسو کنید و به این سمت حرکت کنید ممکن است از رقبای خود عقب بمانید و حجم بازار خود را از دست بدهید.

پیشنهاد میکنم همین امروز از جت سئو استفاده کنید و منتظر دریافت نظرات سازنده شما در این مورد هستم.

مطالب مرتبط

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

جهت دریافت آخرین مقالات ایمیل خود را وارد کنید
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha