چگونه رتبه کلمات کلیدی سایت در گوگل را پیدا کنیم؟

 یکشنبه 08 اسفند 1395

رتبه کلمات کلیدی در گوگل هر روز جابجا می شود و این جابجایی باعث می شود که کاربران مختلف تمایل به دنبال کردن رتبه کلمات کلیدی خود داشته باشند. دنبال کردن جایگاه کلمات به صورت دستی، کاری سخت، تکراری و زمان بر است، به همین دلیل بسیاری از مدیران سایت ها، هر روز زمان زیادی برای این کار می گذارند و از طرف دیگر، به دلیل مشغله کاری زیاد ممکن است نتوانند تمام کلمات کلیدی خود را رصد کنند.

بررسی رتبه کلمات کلیدی در سرچ کنسول گوگل

ابزار سرچ کنسول گوگل در گزارش Performance این امکان را برای مدیران سایت‌ها مهیا کرده است که هر روز رتبه‌های سایت خود را رصد کنند. این ابزار در بازه‌های زمانی مشخص، گزارش آمار جستجو، کلیک، نرخ کلیک و رتبه متوسط سایت را ارائه می دهد.

نکته ای که در آمار فوق وجود دارد این است که رتبه هر کلمه کلیدی بر اساس بازه زمانی، مکان، دستگاه کاربر جستجو کننده (موبایل / دسکتاپ) و... متفاوت است. بنابراین آمار نمایش داده شده توسط سرچ کنسول نمی تواند تغییرات روزانه را به ما نمایش دهد و از سوی دیگر، اگر ما بخواهیم رتبه سایت خودمان در مکان خاصی را بررسی کنیم، چنین امکانی را نداریم. موضوع بعدی این است که ابزار سرچ کنسول گوگل با دو روز تاخیر اطلاعات را به ما نمایش می‌دهد، به همین دلیل ما از تغییرات ناگهانی با خبر نخواهیم شد.
از سوی دیگر، در بسیاری از کلمات کلیدی ما به دنبال رتبه به صورت محلی هستیم، یعنی می‌خواهیم رتبه کلمه کلیدی را در یک شهر یا کشور خاص بررسی کنیم. در چنین حالتی باید در ابزار سرچ کنسول از فیلترها برای کشورها استفاده کنیم اما راهکار مناسبی برای نمایش رتبه در یک شهر خاص نداریم. با توجه به دلایل فوق استفاده از یک ابزار مناسب برای تشخیص رتبه کلمات کلیدی اهمیت بسیار بالایی دارد. در ادامه به بررسی دلایل استفاده از ابزارهای رصد کلمات کلیدی می پردازم.

چرا باید از ابزارهای رصد کلمات کلیدی استفاده کنیم؟

رصد کردن کلمات کلیدی می‌تواند مزایای زیادی برای ما داشته باشد، از جمله:

 • صرفه جویی در زمان و هزینه
 • مشخص شدن تغییرات ناگهانی در نتایج و کمک کردن به بررسی سریع نتایج
 • بررسی رتبه های مختلف سایت در شهرها و کشورهای مختلف
 • بررسی نتایج مختلف در موبایل و دسکتاپ
 • بررسی مشکلات صفحات فرود در نتایج گوگل
 • مقایسه رتبه سایت با رقبا و تحلیل و رصد وضعیت رقبا
 • دریافت گزارش های خاص به صورت نموداری و دیداری برای تحلیل بیشتر وضعیت
 • بررسی روند تغییرات رتبه های سایت با تغییرات الگوریتم های گوگل

بنابراین استفاده از ابزارها باعث خواهد شد که مزایای بسیار زیادی به نسبت حالت معمولی بدست آورید و در زمان و هزینه شما صرفه جویی قابل توجهی صورت بگیرد. بخصوص برای سایت های بزرگ که کلمات کلیدی زیادی دارند این صرفه جویی می تواند در حد آزاد شدن وقت چند کارمند آن سازمان باشد!

بهترین ابزار برای رصد رتبه کلمات کلیدی کدام ابزار است؟

بهترین ابزاری که من برای این کار پیشنهاد می‌کنم، ابزار جت سئو هست. جت سئو یک ابزار ایرانی است که توسط وب24 توسعه و پیاده سازی شده است. جت سئو امکانات بسیار گسترده ای دارد، از جمله ابزارهای مختلف و جذاب برای تحقیق کلمات کلیدی، رصد و بررسی رقبا، تحلیل مشکلات فنی و محتوایی، سرعت صفحات، دیده بان رقبا و...

استفاده از جت سئو به عنوان یک ابزار رصد و رهگیری رتبه کلمات کلیدی به شما این امکان را می دهد که علاوه بر بدست آوردن روزانه رتبه کلمات کلیدی خود در گوگل، اطلاعات جانبی بیشتری هم بدست آورید که در ادامه به برخی از آنها اشاره می کنم:

 1. بهبود صفحات فرود: جت سئو این امکان را به شما می دهد که با بررسی امتیاز صفحات فرود سایت خود در کلمات کلیدی مختلف، مشکلات صفحات سایت خود را برطرف کرده و نهایتا رتبه بهتری در گوگل کسب کنید!
 2. دیده بان رقبا: جت سئو رتبه سایت شما را با رقبا مقایسه کرده و جایگاه سایت شما در حوزه کاری که دارید را به شما نمایش می دهد. این امکان به شما اجازه می دهد که بدانید در کدام بخش ضعف دارید و در چه بخش هایی قدرتمند هستید. همچنین در جت سئو می توانید وضعیت سایت خودتان را با رقیب مقایسه کنید و در جهت بهبود قدم بردارید.
 3. مشخص کردن به روزرسانی های گوگل: جت سئو تغییرات رتبه کلمات کلیدی مختلف در ایران را رصد می کند و با مشخص کردن روزهایی که گوگل به روزرسانی داشته است. می توانید متوجه شوید که چه روزهایی به دلیل به روزرسانی گوگل تغییر رتبه داشته اید.
 4. نمایش رتبه کلمات کلیدی در مکان‌ها و دستگاه‌های مختلف: شما می توانید در هر مکان و با هر دستگاهی (موبایل / دسکتاپ) رتبه کلمات کلیدی خود در جت سئو را رصد کنید.
 5. رصد کردن تغییرات کلمات کلیدی و اطلاع رسانی: جت سئو تغییرات رتبه ها را به سرعت به شما اطلاع می دهد و اگر مشکلی برای سایت شما بوجود آمده باشد، مطلع خواهید شد.

همانطور که گفتم جت سئو امکانات بسیار زیادی دارد و بخش رصد رتبه کلمات کلیدی بخش بسیار کوچکی از امکانات این ابزار جامع سئو ایرانی است. نهایتا با استفاده از ابزارهای این حوزه هم در زمان و هزینه خود صرفه جویی می کنید و هم اینکه می توانید به مرور زمان با اطلاعاتی که از این ابزار دریافت می کنید وضعیت سئو سایت خودتان را بهبود دهید. در نظر داشته باشید که استفاده از ابزارهای مناسب در حوزه سئو می توانید رشد بسیار خوبی را تجربه کنید و در صورتی که نتوانید خودتان را با تغییرات تکنولوژی همسو کنید و به این سمت حرکت کنید ممکن است از رقبای خود عقب بمانید و حجم بازار خود را از دست بدهید.

رتبه کلمات کلیدی در جت سئو

در ادامه به بررسی برخی از امکانات ابزار رصد رتبه کلمات کلیدی توسط جت سئو می پردازم:

 • امکان تعریف فهرست کلمات کلیدی مورد نظر و رصد روزانه رتبه آنها
 • مشخص کردن مکان جغرافیایی و دستگاه مورد نظر (موبایل، دسکتاپ)
 • مشاهده نمودار تغییرات رتبه در بازه های زمانی مشخص شده
 • بررسی وضعیت سایت خودمان و رقبا و تحلیل تغییرات نتایج
 • بررسی صفحات فرود و امتیاز سئو آنها
 • امکان یادداشت گذاری جهت ثبت تغییرات محتوایی و فنی در صفحات فرود
 • گروه بندی کلمات کلیدی مورد نظر
 • دریافت خروجی اکسل و ایمیل تغییرات رتبه ها به صورت روزانه

نکته بسیار جالب در مورد این ابزار فارسی این است که در کنار نمایش رتبه کلمات کلیدی، ابزارهای دیگری نیز دارد که وقتی در کنار هم قرار میگیرند، به شدت می‌توانند به بهبود وضعیت سئو سایت شما کمک کنند. پیشنهاد می‌کنم همین امروز از جت سئو استفاده کنید و منتظر دریافت نظرات سازنده شما در این مورد هستم.

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha