بازاریابی ویدئویی را جدی بگیرید

 شنبه 06 تیر 1394

از نظر علمی ثابت شده است اطلاعاتی که به صورت بصری منتشر می­شود، بهتر در ذهن انسان حک می­شود و بر همین اساس با انتشار اطلاعات به صورت ویدئویی می­توانید گام بزرگی را برای برندسازی کسب و کار خود انجام دهید. استفاده از ویدئو در جهت معرفی محصولاتی که دارید و برندسازی کسب و کار شما بسیار موثر است.

سایت یوتیوب که بزرگترین سایت ارائه دهنده ویدئو در دنیاست و متعلق به شرکت گوگل است، به تنهایی بیش از یک سوم پهنای باند کل اینترنت را به خود اختصاصی داده است. آمارهای جالبی در مورد سایت یوتیوب ارائه می­شود، به عنوان مثال هر ماه بیش از 6 میلیارد ساعت ویدئو در این سایت مشاهده می­شود و هر دقیقه 100 ساعت ویدئو در این سایت آپلود می­شود.

همچنین سایت netflex.com که در زمینه اجاره و نمایش فیلم­های سینمایی فعالیت می­کند توانست در مدت بسیار کوتاهی به یکی از پربازدیدترین سایت­های دنیا تبدیل شود و وب سایت آپارات که یک نمونه داخلی موفق در زمینه وب سایت­های ارائه دهنده ویدئو است، با وجود اینکه زمان زیادی از راه اندازی سایت آپارات نمی­گذرد از نظر تعداد بازدیدکننده در ایران در وب سایت الکسا رتبه 5 را به خود اختصاص داده است (بعد از وب سایتهای گوگل، یاهو، ورزش3 و بلاگفا). همچنین وب سایت vimeo.com هم سایت مناسبی جهت انتشار ویدئو محسوب می­شود.

آمارهای فوق بیانگر این موضوع هستند که استفاده از ویدئو نزد افراد جذابیت بسیار بالایی دارد و حتی آمار جستجوی ویدئو در یوتیوب به اندازه­ای است که متخصصان بهینه سازی سایت، توجه ویژه­ای به الگوریتم­های آن دارند و بهینه سازی ویدئو برای یوتیوب مانند بهینه سازی سایت برای گوگل، یک تخصص محسوب می­شود. به همین جهت بر روی کلمات کلیدی پرجستجو تمرکز کرده و محتوا و کلمات کلیدی مناسب را به گونه­ای ایجاد می­کنند که از طریق آن بتوانند بازدید قابل توجهی دریافت کنند.

با وجود اینکه در کشورهای دیگر مشکل سرعت اینترنت مانند ایران وجود ندارد، اکثر افراد ترجیح داده اند ویدئوهایی بین 35 تا 90 ثانیه را مشاهده کنند و اینگونه ویدئوها بیشترین آمار بازدید را دارند. این موضوع نشان می­دهد که انتشار ویدئوهای کوتاه مدت می­تواند تاثیر بسیار بهتری نسبت به ویدئوهای طولانی داشته باشد.

نکاتی که باعث خواهند شد رسانه ویدئویی شما تاثیر بیشتری داشته باشد:

 • همیشه سعی کنید در ویدئوهایی که منتشر می­کنید برند و آدرس سایت خود را قرار دهید و محتوای ارزشمند و مفیدی در آنها ایجاد کنید.
 • هرگز به ایجاد اطلاعات در داخل ویدئو اکتفا نکنید و توضیحات کافی همراه با کلمات کلیدی مرتبط را برای ویدئو قرار دهید تا افرادی که به دنبال موضوع مورد نظر شما هستند، بتوانند ویدئو شما را پیدا کنند.
 • برای ویدئوهای خود محتوای جذاب تولید کنید تا در شبکه­های اجتماعی توسط کاربران انتشار یابد. در صورت جذاب بودن، ویدئو شما می­تواند به صورت ویروسی گسترش یابد.
 • ایجاد یک ویدئو تبلیغاتی جذابیتی برای مخاطب ندارد، سعی کنید مطالب آموزشی را در ویدئو خود قرار دهید.
 • ویدئوها را بر اساس مخاطبین خود منتشر کنید، به عنوان مثال اگر جامعه هدف شما شرکت­های تجاری هستند، انتشار ویدئو طنز و فانتزی هیچ کمکی به برند شما نخواهد کرد گرچه ممکن است بازدید زیادی داشته باشد. بنابراین بر اساس موضوع فعالیت خود فعالیت کنید. یک مغازه شکلات فروشی می­تواند ویدئوهایی از خط تولید کارخانجات، فواید شکلات، شکلات­های فانتزی، شکلات­های جدید و... منتشر کند.
 • ویدئوها را برای مخاطبین خود به گونه­ای تولید کنید که به سادگی قابل فهم باشد. بیان مسائل تکنیکال در ویدئو باعث خواهد شد که مخاطب نتواند با آن ارتباط برقرار کند.
 • شما می­توانید در پایان ویدئوهای خود سوالاتی را مطرح کنید و در ذهن مخاطب سوال ایجاد کنید. این موضوع باعث خواهد شد که مخاطبین شما نظرات خود را برای ویدئو شما ارسال کنند و ویدئو شما توسط افراد بیشتری دیده خواهد شد.
 • سعی کنید توجه مخاطب را در 10 ثانیه اول ویدئو جذب کنید و او را متعجب کنید، پس از این مرحله مطالب مورد نظر خود را طوری بیان کنید که توجه مخاطب همچنان به موضوعات مورد ارائه شما حفظ شود.
 • نحوه فیلم­برداری و کیفیت ویدئو اهمیت خاصی دارد، لازم نیست برای ویدئو خود سناریو بنویسید یا از تجهیزات پیشرفته صدابرداری و فیلم­برداری استفاده کنید، بهترین ویدئوها ویدئوهایی هستند که به صورت طبیعی تولید می­شوند و مخاطب می­تواند ارتباط بیشتری با آنها برقرار کند و در عین حال کیفیت مناسبی دارند.
 • خود را به جای مخاطب بگذارید: هیچ کس ویدئو 10 دقیقه­ای که در مورد محصول خود درست کرده­اید را تماشا نمی­کند، شما می­توانید این ویدئو را به 10 ویدئو یک دقیقه­ای تبدیل کنید و توضیح دهید که محصول شما چگونه می­تواند مشکلات آنها را حل کند و چه مزایایی دارد، در اینصورت افراد همه آنها را به مرور خواهند دید.
 • همواره لبخند بزنید، لبخند شما باعث خواهد شد که مخاطب حس بهتری داشته باشد و خوشحال شود، مطمئن باشید که این حس به خوبی در ویدئو منتقل خواهد شد و مخاطبین علامت تجاری شما را با احساس بیشتری به دیگران منتقل خواهند کرد. البته مراقب باشید که پیام علامت تجاری خود را با خنده بیش از حد قربانی این موضوع نکنید.
 • در کنار تولید ویدئو برای تبلیغ محصولات و خدمات خود همواره ویدئوهای آموزشی برای مخاطبین خود ایجاد کنید. علاوه بر اینکه با این روش مشتریان هدف جذب علامت تجاری شما خواهند شد، این موضوع باعث خواهد شد که با دانش شما نیز آشنا شوند و بتوانید خود را به عنوان یک پیشرو در زمینه کاری خود مطرح سازید.
 • از افراد خبره برای تولید ویدئو استفاده کنید، هر کاری تخصص خاص خودش را می­طلبد و در صورتی که از افراد متخصص برای تولید ویدئو کمک بگیرید قطعا نتیجه بهتری خواهید گرفت. ویدئویی که شما به صورت خانگی تولید کنید ممکن است نتواند مطالب آن را به خوبی منتقل کند و بازدهی لازم را داشته باشد.
 • شما می­توانید با انتشار ویدئوهای خود یک داستان جالب ایجاد کنید، مطالب آموزشی را در چند ویدئو پخش کرده و به مرور منتشر کنید. ایده­ای که تهیه کنندگان تلویزیونی در این زمینه استفاده می­کنند این است که در پایان ویدئو جمله­ای را با مضمون "ادامه دارد..." اضافه می­کنند تا مخاطب مطالب آنها را در ویدئوهای بعدی نیز دنبال کند.
 • به انتشار ویدئو تنها در یک سایت اکتفا نکنید و آن را در سایت­های مختلف منتشر کنید. به عنوان مثال می­توانید علاوه بر یوتیوب ویدئو را در سایر شبکه­های اجتماعی منتشر کنید. در ایران نیز می­توانید از سایت آپارات و سایت­های مشابه آن استفاده کنید.
 • لینک ویدئو خود را در سایت­ها و گروه­های مختلف اینترنتی قرار دهید و آن را بین کاربران مختلف ترویج کنید
 • شما می­توانید در پایان ویدئو هدایایی که در صفحه فرود خود برای مخاطبین آماده کرده اید را قرار دهید و آنها را به صفحه فرود سایت خود هدایت کنید، این کار باعث خواهد شد که لیست پست الکترونیک مخاطبین خود را گسترش دهید.

قطعا با رعایت موارد فوق و با توجه به گسترش بی­نظیر ویدئو در اینترنت، کمپین بازاریابی ویدئویی شما بسیار موفق خواهد بود. البته همواره باید مخاطب خود را در کمپین های تبلیغاتی که در نظر می­گیرید بررسی کنید و با توجه به نوع مخاطب بهترین روش­ها را انتخاب کنید، اما آنچه به نظر می­رسد این است که استفاده از روش­های بازاریابی ویدئویی برای اکثر کسب و کارها می­تواند موثر واقع شود.

 

مطالب مرتبط
مطالب من را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید:
دیدگاه خود را با ما در میان بگذارید
امتیاز:
captcha